[opis] Atlantosaurus (atlantozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Posty: 3994
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

[opis] Atlantosaurus (atlantozaur)

Post autor: szerman »

Korekta: Maciej Ziegler
--------------------------------------

Atlantosaurus (atlantozaur):
Długość: ? m
Wysokość: ? m
Masa: ? t
Czas: późna jura (prawdopodobnie kimeryd; 155,7-150,8 Ma)
Miejsce: USA (Montana); formacja Morrison

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
? Eusauropoda
?? Neosauropoda
??? Diplodocoidea
Atlantosaurus

Wstęp:
Atlantosaurus to niepewny i słabo znany rodzaj zauropoda żyjącego na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Jego kości zostały odnalezione i opisane podczas trwania słynnych "Kostnych Wojen" (ang. Bone Wars) w drugiej połowie XIX wieku.

Materiał kopalny:
Jedyne skamieniałości tego dinozaura to część kości krzyżowej, miednicy i tylnej kończyny.

Pozycja systematyczna:
Historia taksonomiczna atlantozaura jest dość zawiła. Dinozaur ten został opisany przez paleontologa O.C. Marsha w 1877 roku jako Titanosaurus (gatunek typowy T. montanus). Nie wiedział w momencie opisu, że nazwa Titanosaurus jest już zajęta przez Lydekkera dla kredowego zauropoda z Indii. Jeszcze w tym samym roku został zmuszony do zmienienia nazwy rodzajowej na Atlantosaurus (Upchurch i in., 2004; Taylor, 2010).
Do rodzaju Atlantosaurus na przestrzeni dziejów dopisano nowe gatunki: A. immanis i A. alenquerensis, jednak na dzień dzisiejszy są one młodszymi synonimami odpowiednio Apatosaurus ajax i Lourinhasaurus alenquerensis. Być może także gatunek typowy atlantozaura, A. montanus, również jest młodszym synonimem apatozaura (Taylor, 2010). Inni badacze wskazują, że jest nomen dubium (Upchurch i in., 2004a) ze względu na brak diagnostycznego materiału (który jest notabene bardzo ubogi, zawiera bowiem jedynie fragmenty kości krzyżowej, miednicy i tylnej kończyny). Marsh prawdopodobnie wierzył jednak, że ten okruch kostny charakteryzuje się cechami diagnostycznymi – utworzył nawet nową rodzinę z nazwy Atlantosaurus, Atlantosauridae, w której umieścił jego i Apatosaurus. Wg niego grupę tę cechują pneumatyczne kręgi i brak krętarza trzeciego na kości udowej. Jakkolwiek, Atlantosauridae jest obecnie nieaktywne.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Atlantosaurus odnosi się do Atlasa – tytana z mitologii greckiej, który to miał dźwigać sklepienie niebieskie. Można ją tłumaczyć jako "atlasowy jaszczur". Odnosi się ona nieco do poprzedniej nazwy (Titanosaurus – "tytanowy jaszczur"), z której Marsh był zmuszony zrezygnować. Epitet gatunkowy montanus nawiązuje do miejsca, gdzie odnaleziono jego jedyną skamieniałość – stan Montana w USA.

Spis gatunków:
Atlantosaurus Marsh, 1877 (nomen dubium)
A. montanus Marsh, 1877 (nomen dubium) ?= Apatosaurus ajax Marsh, 1877
= Titanosaurus montanus Marsh, 1877
A. immanis Marsh, 1878 = Apatosaurus ajax Marsh, 1877
A. alenquerensis (Lapparent i Zbyszewski, 1957) = Lourinhasaurus alenquerensis (Lapparent i Zbyszewski, 1957) Dantas, Sanz, da Silva, Ortega, dos Santos i Cachao, 1998
= Apatosaurus alenquerensis Lapparent i Zbyszewski, 1957
= Camarasaurus alenquerensis (Lapparent i Zbyszewski, 1957) Raath i McIntosh, 1987

Źródła:
Taylor M.P. (2010) "Sauropod dinosaur research: a historical review". Geological Society, London, Special Publications; v. 343; p. 361-386; doi:10.1144/SP343.22

Upchurch P., Barrett P.M., Dodson P. (2004a) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press

Upchurch, P., Yukimitsu T. & Barrett, P.M. (2004b). "A new specimen of Apatosaurus ajax (Sauropoda: Diplodocidae) from the Morrison Formation (Upper Jurassic) of Wyoming, USA." National Science Museum monographs 26: i-118 ISSN:13429574
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1667
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Atlantosaurus (atlantozaur)

Post autor: Danu »

Tak przeglądałem opis w ED.

Wygląda na to, że sprawa z Atlantosaurus jest strasznie zamieszana. Początkowo Marsh pisał o materiale kopalnym wliczając kość udową i tam fragmenty miednicy, a potem już nie. Wydaje się, ze chyba jedyne co należy do Atlantosaurus montanus to te trzony kręgów krzyżowych.

Co do A. immanis to to jest chyba jeszcze bardziej pomieszane w związku z tym, że ten okaz YPM 1840 został wymieszany podczas transportu z YMP 1860 (Apatosaurus ajax).

Wreszcie kwestia rozmiarów w ED- są chyba wyssane z palca. Po 1 Marsh szacował w porównaniu do krokodyla co kompletnie nie należy brać pod uwagę.
Po 2 sam materiał jest niepewny Glut pisze w ED o rzekomej kości udowej 210 cm, ale już np The Dinosauria czy inne źródła podają, że jedyny materiał to te kręgi krzyżowe.

Co do A. immanis to też są szacunki Marsh'a też na podstawie krokodyla te 115 stóp (~35 m), w dodatku sam Marsh obniżył je później do 24 metrów.
Nie wiadomo też co z tą kością udową , według Marsha początkowo była gigantyczna ~250 cm, jednak później ta wartość została obniżona. Wydaje mi się, że może chodzić o kość udową A. ajax mierzącą 195 cm (Paul 1988 jako o YMP 1840) lub inny wymiar podawają Benson i inni 2012- 187 cm (dla YMP 1860 wydaje mi się, że to może być jedna i ta sama kość). Tak czy inaczej te całe 115 stóp to jakaś totalna bzdura.
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png

ODPOWIEDZ