Strona 1 z 1

[Opis] Jiangshanosaurus (jiangszanozaur)

: 14 maja 2009, o 13:21
autor: Tomasz
Jiangshanosaurus (jiangszanozaur)

Wymiary:
- długość: ?
- masa: ?
Występowanie:
- czas: alb, 112-100 Ma
- miejsce: formacja Jiangshan, prowincja Zhejiang (Chiny)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondyli
Titanosauria

Etymologia:
Pierwszy człon nazwy rodzajowej i epitet gatunkowy pochodzą… od miejsca odkrycia szczą…tków, formacji Jiangshan i wioski Lixian, zaś drugi człon nazwy rodzajowej wywodzą…cy się greckiego słowa sauros oznacza jaszczura. Cała nazwa brzmi więc "liksiański jaszczur z (formacji) Jianshan".

Opis:
Jiangshanosaurus to rodzaj bazalnego tytanozaura, który żył podczas wczesnej kredy na terenach obecnych wschodnich Chin. W 2001 roku Tang i inni opisali szczą…tki odkryte w pobliżu wioski Lixian na terenach okręgu i formacji Jiangshan. Holotyp oznaczony ZMN M1322 to niekompletny dobrze zachowany szkielet składają…cy się z lewej kości łopatkowo-kruczej, pięciu środkowych i dalszych kręgów grzbietowych, trzech kręgów ogonowych, fragmentów kości łonowej i kulszowej oraz fragmentu trzonka kości udowej. Na podstawie cech pasa barkowego i kręgów, stwierdzono przynależność do tytanozaurów.

Jiangshanosaurus lixianensis Tang, Kang, Jin, Wei i Wu, 2001

Re: [Opis] Jiangshanosaurus (jiangszanozaur)

: 14 maja 2009, o 13:46
autor: nazuul
Tomasz pisze:Na podstawie cech pasa barkowego i kręgów, stwierdzono przynależność do tytanozaurów oraz bliskie podobieństwo do Alamosaurus.
tylko w świetle nowszych badań (od czasu opisania jiangszanozaura) alamozaur jest zaawansowanym tytanozuarem - nalezy do Opisthocoelicaudinae w ramach Saltasauridae (kilk, klik) lub jest tuż za Saltasauridae (klik). Lepiej nie pisać o bliskich krewnych. :wink:



EDIT
Tomasz pisze:- czas: alb, 112-100 Ma

[...]

żył podczas późnej kredy
plączesz się w zeznaniach :wink:
Tomasz pisze:trzy kręgi ogonowe, fragmenty kości łonowej
zła odmiana (bo zacząłeś od "składający się z"):
trzech kręgów ogonowych, fragmentów kości łonowej

: 14 maja 2009, o 13:49
autor: Tomasz
plączesz się w zeznaniach ;)
Hmm.. ciekaw jestem dlaczego uznałem, że granica górnej i dolnej kredy przebiega pomiędzy aptem, a albem ;) Takie niedociągnięcie, resztę poprawiłem :)