[OPIS] Rocasaurus (rokazaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 6701
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

[OPIS] Rocasaurus (rokazaur)

Post autor: nazuul »

Rocasaurus (rokazaur)
długość: ok. 8 m (młody osobnik)
masa: ok. 1-2 t (młody osobnik)
czas: 76-68 Ma
miejsce: Argentyna - prowincja RĂ­o Negro (dolne ogniwo formacji Allen)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauria
Lithostrotia
Eutitanosauria
Saltasauridae
Saltasaurinae


Rocasaurus to rodzaj tytanozaura, który żył w późnej kredzie na terytorium dzisiejszej Argentyny. Jak inne zauropody, także rokazaur był czworonożnym roślinożercą z długim ogonem i szyją zakończoną małą głową. Jak jego krewniacy, mógł być opancerzony, co pomagało by mu w starciu z drapieżnymi abelizaurami.

Etymologia
Pierwszy człon nazwy rodzajowej dinozaura (Roca) pochodzi od nazwy miasta General Roca, nieopodal którego odnaleziono szczątki zauropoda. Druga część (saurus) to popularny przyrostek nazw wielu dinozaurów i innych wymarłych czworonogów.
Nazwa gatunkowa (muniozi) honoruje Juana Carlosa Muñoza, ktĂłry przyczynił się do badań paleontologicznych w Argentynie.

Materiał kopalny
Holotyp (MPCA-Pv 46) to szczątki młodego osobnika składające się z trzonu kręgu szyjnego i łuku neuralnego, dwóch trzonów kręgów grzbietowych, trzech łuków neuralnych grzbietowych i dwóch krzyżowych, dwóch kręgów ogonowych: ze środkowej części ogona i części środkowo-tylnej. Poza kręgami holotyp tworzą także kości kulszowe, lewa kość łonowa i fragment prawej oraz lewa kość udowa.
Przypisany materiał to kręgi ogonowe.

Pozycja systematyczna
Rocasaurus był jednym z późnych przedstawicieli tytanozaurów i jednym z najbardziej zaawansowanych. Jest on uznawany przez Sereno za przedstawiciela kladu Aeolosaurini, w skład którego wchodzą także Gondwanatitan i Aeolosaurus. Jednak sam takson Aeolosaurini ma niepewną pozycję wśród tytanozaurów. Sereno uważa ją bowiem za podtakson Saltasaurinae, natomiast nowsze analizy (Calvo i in. - 2007; Calvo i in. - 2007) wskazują na to, że Aeolosaurini, wraz z Rinconsauria i rodzajem Rapetosaurus tworzą jeden klad zaawansowanych tytanozaurów, natomiast w skład drugiego wchodzą Saltasaurinae, Opisthocoelicaudiinae oraz Lirainosaurus. W tych analizach bliscy krewni rokazaura to Saltasaurus - jego takson siostrzany oraz dalej spokrewniony Neuquensaurus. Prawdopodobnie klad Saltasaurinae powstał już po oddzieleniu się Ameryki Południowej od Afryki, stąd zasięg geograficzny saltazaurynów jest ograniczony do tego pierwszego kontynentu.

Spis gatunkĂłw:
Rocasaurus muniozi Salgado i Azpilicueta, 2000

rekonstrukcja Saltasaurus
Obrazek

Literatura:

Calvo, J.O., Porfiri, J.D., GonzĂĄlez-Riga, B.J., and Kellner, A.W. (2007) "A new Cretaceous terrestrial ecosystem from Gondwana with the description of a new sauropod dinosaur". Anais Academia Brasileira Ciencia, 79(3): 529-41.

Calvo, J.O.; GonzĂĄlez Riga, B.J. & Porfiri, J.D. 2007. A new titanosaur sauropod from the Late Cretaceous of NeuquĂŠn, Patagonia, Argentina. Arquivos do Museu Nacional, Rio do Janeiro, 65(4): 485-504.

Salgado, L. and C. Azpilicueta. 2000. Un nuevo saltasaurino (Sauropoda, Titanosauridae) de la provincia de RĂ­o Negro (FormacĂ­on Allen, CretĂĄcico Superior), Patagonia, Argentina. Ameghiniana 37 (3):259-264.
Tłumaczenie z dinodata.org, autor: Matthew C. Lamanna

Taurovenator
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 119
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55

Re: [OPIS] Rocasaurus (rokazaur)

Post autor: Taurovenator »


ODPOWIEDZ