Strona 1 z 1

[OPIS] Malarguesaurus (malardżuezaur)

: 26 czerwca 2008, o 17:15
autor: Sebastian
Malarguesaurus (malardżuezaur)

Długość: 20-25 m???
Masa: 18 - 20 t???
Czas: późny turon - wczesny koniak, 90 - 88 Ma
Miejsce: okolice Paso de la Bardas (departament Malargüe, prowincja Mendoza) - Argentyna
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Plateosauria
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Titanosauriformes
Somphospondyli


Malarguesaurus to rodzaj bazalnego somfospondyla, którego skamieniałości odnaleziono w prowincji Mendoza w Argentynie. Typowym gatunkiem tego tytanozaurokształtnego zauropoda jest Malarguesaurus florenciae. Nazwa rodzajowa odnosi się do departamentu Malargüe, gdzie odkryto skamieniałości gada. Epitet gatunkowy jest zaś uhonorowaniem Florencii FernĂĄndez Favarón, która pomagała paleontologom w pracach wykopaliskowych. Holotyp IANIGLA PV 110 składa się z kręgów ogonowych, szewronów, żeber, fragmentu kości ramiennej, niekompletnej k. udowej oraz fragmentów bliżej nieokreślonych kości. Odkryte szczą…tki były w dużym stopniu rozczłonkowane, dlatego mogły zostać tam naniesione (przypuszczalnie) przez nurt dawnej rzeki. Niemniej jednak ich właścicielem niemal na pewno był tylko jeden dorosły osobnik. Z dinozaurem tym powią…zano również dwa końcowe kręgi ogonowe i niekompletne kości strzałkowe (IANIGLA PV 111), które odkryto 600 m na południe od holotypu IANIGLA PV 110. Wiek skamieniałości szacuje się na przedział czasowy późny turon - wczesny koniak, czyli 90 - 88 Ma.

Odkrycie Malarguesaurus florenciae dostarczyło nowych informacji na temat morfologii kręgów ogonowych zauropodów. Niestety pozostałe kręgi nie zostały odnalezione, co utrudnia dokładniejszą… analizę budowy anatomicznej tego taksonu. Dlatego autorzy opisu malardżuezaura dodają…, iż jego klasyfikacja jest wstępna i niepewna. Niewą…tpliwie jednak Malarguesaurus jest unikalny wśród Titanosauriformes. Jedną… z cech wyją…tkowych są… połą…czenia między pleurocelami wszystkich kręgów ogonowych oraz występowanie pleuroceli u dalszych (końcowych) k. ogonowych, co wskazuje na pokrewieństwo z Titanosauria. Wstępne analizy kladystyczne umiejscawiają… Malarguesaurus jako bazalnego somfospondyla. Badacze rozważają… także utworzenie siostrzanej grupy do tytanozaurów w obrębie Somphospondyli, która wyglą…dałaby następują…co - (Ligabuesaurus (Malarguesaurus + Phuwiangosaurus) + nieodkryte jeszcze pokrewne taksony). Phuwiangosaurus i Ligabuesaurus rzeczywiście wykazują… wiele podobieństw do malardżuezaura, ale by mówić o nowym kladzie zauropodów należy jeszcze raz dokładnie przeanalizować znane szczą…tki. Do tego jednak potrzebne będą… nie tylko odkrycia nowych pokrewnych taksonów, lecz także bardziej kompletny szkielet Malarguesaurus z zachowaną… większością… kręgów i czaszką…, których niestety nie odkryto.

Spis gatunków:
Malarguesaurus GonzĂĄlez Rigab, Previtera i Pirrone, 2008
Malarguesaurus florenciae GonzĂĄlez Rigab, Previtera i Pirrone, 2008

Obrazek

Re: [OPIS] Malarguesaurus (malardĹźuezaur)

: 26 czerwca 2008, o 17:38
autor: nazuul
Szybki jesteś :wink:
Sebastian pisze:Długość: 23-25 m???
a nie ok. 20?
Sebastian pisze:Miejsce: Paso (okolice Bardas, departament MalargĂźe, prowincja Mendoza) – Argentyna
nie same Paso tylko "obszar Paso de las Bardas"
a po stratygraficznemu:
formacja Portezuelo, podgrupa RĂ­o NeuquĂŠn, grupa NeuquĂŠn (i wszystko jasne :) )
Sebastian pisze:Typowym gatunkiem tego ów tytanozaurokształtnego zauropoda jest Malarguesaurus florenciae.
po co "Ăłw"?
Sebastian pisze:Niemniej jednak ich właścicielem niemal na pewno był tylko jeden dorosły osobni.
osobnik

Ciekawy opis :D

: 26 czerwca 2008, o 18:04
autor: Sebastian
Dzięki za poprawki już je wprowadzam... dzięki pozdro

Re: [OPIS] Malarguesaurus (malardĹźuezaur)

: 26 czerwca 2008, o 19:47
autor: Daniel Madzia
Sebastian pisze:Phuwiangosaurus i Ligabuesaurus rzeczywiście wykazują wiele podobieństw do malardżuezaura, ale by mówić o nowej rodzinie lub nawet grupie zauropodów należy jeszcze raz dokładnie przeanalizować znane szczątki.
Pogrubiony tekst jest niepoprawny. Rodzina jest grupa (ranga). W moich uszach lepiej brzmi same "[...]nowego kladu zauropodĂłw". Bardzo nie lubie "rewelacje" typu: "zostal opisany caly nowy rzad ssakow". Dzisiaj praktycznie nie stosuje sie juz "rzedow", "podrzedow" itp., poniewaz to nie ma nic wspolnego z filogeneza (niektorzy naukowcy robia to, ze przyznaja range nowemu kladu, a to jest mieszanie jablek i gruszek - dwie zupelnie inne rzeczy).

BTW, gatunek, o ktorym piszesz, nie jest na razie opublikowany. ;)

: 26 czerwca 2008, o 20:44
autor: d_m
Hmmm... nie do końca tak Danielu :P Jak byłem młody (i piękny :lol: ) to też identyfikowałem się z hasłami kladystki. Zrozumiałem jednak na studiach, że kladystyka to super sprawa, bardzo zasadna, modna, itd., ale... nie wiadomo czy się przyjmie. W pewnych dziedzinach, np. dnozaurologia, faktycznie klady dominują (coraz mnie artykułów z rodzinami), w innych dziedzinach wiedzy to Lineusz jest Panem. Pamiętajmy, że system binominalny i rangi istnieją już wiele, wiele lat. Zadaniem systematyki jest systematyzowanie, czyli tak układanie organizmów, żeby łatwo się można było w tym systemie połapać. Nie chodzi tylko o odwzorowywanie pokrewieństwa. Taki system nie spełniał by swojej roli. W Acta Pal. Pol. było trochę artykułów krytycznych w stosunku do PhyloCode. Pożyjemy, zobaczymy... :wink:

: 27 czerwca 2008, o 10:00
autor: Sebastian
Ok poprawione. Pójdę na studia to zrozumie. Pożyjemy zobaczymy jak to Dawidzie ująłeś. :)

: 27 czerwca 2008, o 18:36
autor: Daniel Madzia
Dawid Mazurek pisze:Jak byłem młody (i piękny :lol: ) to też identyfikowałem się z hasłami kladystki.
Pieknosc Twoja oceniac nie bede, ale nie wiedzialem, ze juz nie jestes mlody. :P
Dawid Mazurek pisze:W pewnych dziedzinach, np. dnozaurologia, faktycznie klady dominują (coraz mnie artykułów z rodzinami), w innych dziedzinach wiedzy to Lineusz jest Panem.
To, co sie obecnie dzieje niestety robi ludziom tylko balagan w glowach. Naukowcy przeprowadzaja analizy filogenetyczne, a stosuja rangi. Te dwie rzeczy jednak nie powinno sie razem mieszac. Jesli chcemy "systematyzowac" na podstawie pokrewienstwa (a chyba chcemy, bo nie wiem na podstawie czego innego - koloru, dlugosci, masy, sposobu poruszania?), to musimy w tym kierunku podjac odpowiednie srodki. Lineusz nie mial o filogenezie zielonego pojecia i wlasnie dlatego jest jego system przestarzaly.
Dawid Mazurek pisze:Pamiętajmy, że system binominalny i rangi istnieją już wiele, wiele lat.
No wlasnie. Rangi sa nawet tak stare, ze pochodza z czasow, kiedy nikomu nie zalezalo na filogenezie. ;)
Dawid Mazurek pisze:Zadaniem systematyki jest systematyzowanie, czyli tak układanie organizmów, żeby łatwo się można było w tym systemie połapać. Nie chodzi tylko o odwzorowywanie pokrewieństwa.
Miedzy nami - osobiscie bardziej lubie nomenklature filogenetyczna wlasnie dlatego, bo sie w niej potrafie latwiej polapac. Potrafi definiowac to, co sie juz kilka lat dzieje. To, czego jestesmy swiadkami w trakcie ostatnich lat nie jest stosowanie systemu Lineusza. Naukowcy jak Benton popieraja ten system, a sami przeprowadzaja analizy filogenetyczne i proponuja definicje.
Dawid Mazurek pisze:Taki system nie spełniał by swojej roli.
Na pewno? ;)
Dawid Mazurek pisze:W Acta Pal. Pol. było trochę artykułów krytycznych w stosunku do PhyloCode.
I na odwrot.
Dawid Mazurek pisze:PoĹźyjemy, zobaczymy... :wink:
Dokladnie.

Osobiscie jestem przekonany o tym, ze FiloKod jeszcze dlugo nie bedzie przyjety (tacy bardzo optymistyczni "filokodowcy" nawet wierza w to, ze ICPN zostanie wprowadzony w najblizszych latach), ale rownoczesnie moge juz teraz powiedziec, ze czesc rzeczy, ktore proponuje FiloKod, juz teraz dziala (i dziala dobrze). ;)

: 2 listopada 2008, o 18:50
autor: Dino
JuĹź w ED:
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... ew&id=1120

Aha, i nie "González Rigab" a "González-Riga" (czasami znaleźć można bez myślnika) :)

Re: [OPIS] Malarguesaurus (malardĹźuezaur)

: 2 stycznia 2013, o 15:51
autor: Danu
nazuul pisze:Szybki jesteś :wink:
Sebastian pisze:Długość: 23-25 m???
a nie ok. 20?

Raczej napewno koło 20 m- na tyle został oceniony holotyp więc nie ma podstaw, żeby podawać 25 m, masa wydaje się prawidłowa bo ze skalowania dla 20 m też wyjdzie coś koło 18 ton.