_______________________________________________
Eucnemesaurus (euknemezaur)
Długość: 8-10 m (??)
Masa: 1-2 t
Miejsce występowania: Republika Południowej Afryki (wczesne warstwy formacji Elliot, dystrykt Slabberts, prowincja Wolne Państwo)
Czas występowania: 221-211 Ma
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Riojasauridae
Euknemezaur był dużym roślinożernym zauropodomorfem żyją cym późnym triasie. Jego szczą tki odnaleziono na południu Afryki, jednak wydaje się całkiem prawdopodobne, że zasiedlał też inne kontynenty - Ziemia nie była wtedy podzielona na wiele mas lą dowych, lecz tworzyła jeden lą d, nazwany Pangeą . Zwierzęta mogły więc swobodnie wędrować, oczywiście po pokonaniu różnych barier środowiskowych. Jako że Eucnemesaurus był dużym zwierzęciem, rozmaite przeszkody, takie jak rzeki, nie przeszkadzały mu tak bardzo, jak mniejszym zwierzętom.
Dinozaur ten został nazwany ze względu na budowę kości piszczelowej - Eucnemesaurus znaczy "jaszczur z prawdziwą kością piszczelową " (gr. eu - "dobry, prawdziwy" + gr. kneme - "kość piszczelowa, dolna kończyna" + gr. sauros - "jaszczurka"). Epitet gatunkowy (fortis) oznacza po łacinie "silny".
Eucnemesaurus jest bazalnym zauropodomorfem, uważanym często za synonim Euskelosaurus. Jednak nowe badania Yatesa z roku 2006 wskazują , że jest to ważny rodzaj. Okazało się ponadto, że to to samo zwierzę, co kontrowersyjny "gigantyczny herrerazauryd" Aliwalia.
Artykuł Mixsa o aliwalii (link)
Yates zaliczył euknemezaura do rodziny Riojasauridae. Odnaleziony materiał to kręgi, część kości łonowej, kość udowa i dwa piszczele.
Eucnemesaurus fortis Hoepen, 1920
= Aliwalia rex Galton, 1985
obrazek przedstawia Riojasaurus
