Długość: ok. 15 (?) m
Masa: ? t
Czas: wczesna kreda (apt)
Miejsce: Chiny – prowincja Guangxi, Liubang; formacja Napai
Klasyfikacja
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
? Neosauropoda
? Macronaria
? Titanosauriformes
? Somphospondyli
? Titanosauria / ? Euhelopodidae
? Saltasauridae / -
? Opisthocoelicaudiinae / -
Wstęp
Liubangosaurus to opisany w 2010 roku przez Mo i in. zauropod z terenów obecnych Chin. Występował na tych obszarach (konkretnie prowincja Guangxi na południu Kraju Środka) we wczesnej kredzie – jak podają Mannion i in. (2013) powołując się na inne źródła niż Mo i in. (2010) w aptcie. Jest to kolejny zauropod po Fusuisaurus znany z pokładów formacji Napai.
Materiał kopalny i lokalizacja
Holotyp o numerze katalogowym NHMG8152 (Natural History Museum of Guangxi) to 5 prawie kompletnych artykułowanych kręgów grzbietowych.
Lokalizacja holotypu L. hei: południowe Chiny, prowincja Guangxi, okręg Fusui, wieś Liubang.
Pozycja systematyczna
Mannion i spółka (2013) dokonują reklasyfikacji systematyki liubangazaura. W przeciwieństwie do Mo i in. (którzy uważają go w swojej pracy naukowej na jego temat za bazalnego przedstawiciela Eusauropoda) twierdzą, że jest to znacznie bardziej zaawansowany zauropod. W trzech różnych analizach uzyskali wyniki: najbardziej bazalny przedstawiciel Euhelopodidae i (dwukrotnie) przedstawiciel kladu Saltasauridae (konkretnie Opisthocoelicaudiinae). W rezultacie postanowili uznać go za somfospondyla o nieznanym bliższym pokrewieństwie (incertae sedis).
Etymologia
Nazwa rodzajowa Liubangosaurus znaczy "jaszczur z Liubang" – miejsca, gdzie odnaleziono jego skamieniałe kości. Epitet gatunkowy hei honoruje He Wenjiana, który jako pierwszy zawiadomił naukowców o znalezisku.
Spis gatunków
Liubangosaurus Mo, Xu i Buffetaut, 2010
L. hei Mo, Xu i Buffetaut, 2010
Być może tak wyglądał liubangozaur (jako euzauropod) - paleoartystyczna wizja:

Źródło: http://www.wikidino.com/?attachment_id=12741
Bibliografia
Mannion, P.D., Upchurch, P., Barnes, R.D., Mateus, O. (2013) Osteology of the Late Jurassic Portuguese sauropod dinosaur Lusotitan atalaiensis (Macronaria) and the evolutionary history of basal titanosauriforms. Zoological Journal of the Linnean Society. [http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... .12029/pdf]
Mo, J., Xu, X. , Buffetaut, E. (2010) A New Eusauropod Dinosaur from the Lower Cretaceous of Guangxi Province, Southern China. Acta Geologica Sinica (English Edition) 84 (6): 1328–1335. doi:10.1111/j.1755-6724.2010.00331.x