Aktualna wersja: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... nenosaurus
Venenosaurus (wenenozaur)
Wielkość:
- długość: 10 m (dane niepewne)
- masa: 4-5 ton (dane niepewne)
Występowanie:
- czas: środkowy apt, 121-115 Ma
- miejsce: ogniwo Poison Strip, formacja Cedar Mountain (Utah)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondyli
Etymologia:
Nazwa Venenosaurus oznacza "jaszczura z ogniwa Poison Strip" (z łac. "venenum" oznacza truciznę, czyli w angielskim "poison", co też odnosi się do miejsca odkrycia szczą
tków). Epitet gatunkowy honoruje Tony'ego Dicroce'a, wolontariusza z Muzeum Historii Naturalnej w Denver, zajmują
cego się skamieniałościami z formacji Cedar Mountain.
Opis:
Venenosaurus to rodzaj małego zauropoda, który żył we wczesnej kredzie na terenach obecnych wschodnich Stanów Zjednoczonych. W 1998 roku, paleontolog amator, Tony Dicroce odkrył w osadach formacji Cedar Mountain niekompletny szkielet niewielkiego zauropoda. W 2001 roku Virginia Tidwell, Kenneth Carpenter i Paul S. Meyer opisali go pod nazwą
Venenosaurus dicrocei. Wenenozaur był stosunkowo niewielkim zauropodem, osią
gał jedynie około 10 metrów, co przy ponad 30 metrowych kuzynach takich jak Argentinosaurus czy Supersaurus, nie jest zbytnim osią
gnięciem. Jest to najprawdopodobniej bazalny przedstawiciel Somphospondyli (Canudo i in., 2008). Dinozaur ten posiada ciekawe cechy anatomiczne takie jak: trzony pierwszych kręgów ogonowych posiadają
nieznaczną
wypukłą
przednią
powierzchnię, lecz płaską
tylną
; bliższy koniec I kości śródręcza jest bardziej smukły niż te u innych zauropodów; kość łonowa dłuższa od kości kulszowej; krawędź kości łokciowej nieznacznie wklęsła. Według Justina Tweeta wenenozaur wykazuje duże podobieństwo do cedarozaura, innego zauropoda odkrytego w osadach tej samej formacji. Jednak najbliższym krewnym wydaje się być hiszpański Tastavinsaurus opisany w 2008 roku.
Materiał kopalny:
Holotyp oznaczony DMNH 40932 składa się z dziewięciu kręgów grzbietowych, lewej łopatki, lewej kości łokciowej, ośmiu kości śródręcza, czterech paliczków kończyny przedniej, dobrze zachowanej kości łonowej i kulszowej, kości skokowej, szewronów oraz żeber. Znany jest także szkielet młodocianego osobnika, niekiedy przypisywany do tego rodzaju (w formalnym opisie nie pojawiła się o nim żadna wzmianka).
Venenosaurus dicrocei Tidwell, Carpenter i Meyer, 2001
Rekonstrukcji nie ma... ponieważ nie znalazłem ciekawej ;)
[Opis] Venenosaurus (wenenozaur)
- Tomasz
- Kredowy tyranozaur
- Posty: 2172
- Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
- Lokalizacja: Międzychód
[Opis] Venenosaurus (wenenozaur)
Ostatnio zmieniony 5 maja 2009, o 10:28 przez Tomasz, łącznie zmieniany 8 razy.
Re: [Opis] Venenosaurus (wenenozaur)
dosĹownie "trujÄ cy jaszczur"Nazwa Venenosaurus oznacza "jaszczura z ogniwa Poison Strip"
Tomasz pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes?
Somphospondylii?
Titanosauria?
> co do klasyfikacji:Jest to najprawdopodobniej bazalny przedstawiciel Titanosauriformes, byÄ moĹźe potomek brachiozaurĂłw. Dinozaur ten posiada ciekawe morfologie: trzony pierwszych krÄgĂłw ogonowych posiadajÄ nieznacznÄ wypukĹÄ przedniÄ powierzchniÄ, lecz pĹaskÄ tylnÄ ; bliĹźszy koniec I koĹci ĹrĂłdrÄcza jest bardziej smukĹy niĹź te u innych zauropodĂłw; koĹÄ Ĺonowa dĹuĹźsza od koĹci kulszowej; krawÄdĹş koĹci Ĺokciowej nieznacznie wklÄsĹa. WedĹug Justina Tweeta wenenozaur wykazuje duĹźe podobieĹstwo do cedarozaura, innego zauropoda odkrytego w osadach tej samej formacji.
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2373
kladogram z Canudo et al. (2008):
http://eobasileus.blogspot.com/2008/10/ ... ropod.html
>>morfologie?? MoĹźe cechy? Albo fachowa nazwa - autapomorfie czy coĹ takiego?
-
- Permski synapsyd
- Posty: 669
- Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
- Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
- Lokalizacja: okolice Poznania
Re: [Opis] Venenosaurus (wenenozaur)
druga czÄĹc zdania jest nieprawdziwa. KaĹźdy Titanosauriformes jest albo somfospondylem albo brachiozaurydem (dopĂłki nie znajdzie siÄ takson bÄdÄ cy do nich w politomii ). Z racji samych definicji kladĂłw jest to niemozliwe:Tomasz pisze:Jest to najprawdopodobniej bazalny przedstawiciel Somphospondyli (Canudo i in., 2008), byÄ moĹźe potomek brachiozaurĂłw.
Somphospondyli wg Wilsona i Sereno 1998 oraz Sereno 1998: (Saltasaurus loricatus <- Brachiosaurus altithorax)
Natomiast Brachiosauridae to wg Sereno 1998: (Brachiosaurus altithorax <- Saltasaurus loricatus)
Jeszcze Titanosauriformes to wg Sereno 1998: (Brachiosaurus altithorax + Saltasaurus loricatus)
Somfospoldyle i brachiozaurydy oddzieliĹy siÄ od siebie przynajmniej w późnej jurze (bo mamy juĹź wtedy choÄby brachiozaura). OczywiĹcie pierwsze, bazalne, jurajskie somfospodnyle byĹy na tyle podobne do brachiozaurydĂłw, Ĺźe gdy takowego naukowcy znajdÄ i opiszÄ , moĹźe zostaÄ uznany za brachiozauryda, jeĹźeli z jakiĹ powodĂłw (choÄby niekompletnoĹÄ materiaĹu albo rewersji cechy wyróşniajÄ cej Somphospondyli) nie bÄdzie miaĹ disgnostycznych cech Somphospondyli.
OczywiĹcie, jeĹźeli Brachiosaurus brancai okaĹźe siÄ naleĹźeÄ do kladu do ktĂłrego naleĹźy saltazaur, ale juĹź nie brachiozaur (=Somphospondyli), i nazwa rodzajowa Giraffatitan nie bÄdzie uĹźywana dla tego gatunku, lecz nadal nazwa Brachiosaurus (co jest moĹźliwe, bo zdaje siÄ, Ĺźe rodzaje nie muszÄ byÄ monofiletyczne) to wtedy wyraĹźenie "potomek brachiozaurĂłw" moĹźe byÄ w pewynym sensie prawdziwe.
Jest jeszcze jedna moĹźliwoĹÄ - brachiozaurami nazywamy parafiletyczny takson do ktĂłrego naleĹźÄ bazalne Titanosauriformes, ale nie somfospondyle, lecz to jest juz oczywiĹcie bezsensowne.
PoprawiĹem, dziÄki za wyjaĹnienie - Tomek