Gongxianosaurus (gongksianozaur)
długość: 14 m?
masa: 10 t?
czas: ok. 183 Ma
miejsce: Chiny - Syczuan (ogniwo Dongyuemiao formacji Ziliujing)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Gongxianosaurus to rodzaj prymitywnego zauropodomorfa z wczesnej jury. Skamieniałości zwierzęcia pochodzą z przełomu pliensbachu i toarku (ok. 183 Ma) z Chin. Gatunek typowy to G. shibeiensis opisany przez He, Wang, Liu S., Zhou, Liu T. Cai i Dai w roku 1998. Niektórzy przypuszczają , że gongksjanozaur jest tak naprawdę synonimem Antetonitrus lub jego drugim gatunkiem.
Materiał kopalny i diagnoza
Z trzech znanych osobników jeden jest wyraźnie mniejszy (prawdopodobnie niedojrzały). Pozostałe dwa zostały zakwalifikowane odpowiednio jako okaz typowy i paratyp.
Był to wczesny i prymitywny zauropod o średnich lub dużych rozmiarach o długości całkowitej dorosłego osobnika wynoszą cej około 14 m. Kość przedszczękowa w obszarze tylno-grzbietowym posiada dobrze rozwinięte tylne wyrostki prócz przednio-grzbietowych wyrostków. Trzy lub cztery zęby kości przedszczękowej są obecne i uzębienie żuchwy jest stosunkowo długie z kolejno 12 zębami (łą czna ich ilość szacowana na 14-16). Morfologia zębów jest typowo łyżkowata i nie ma powierzchni zą bkowanych. Kość gnykowa i powierzchnia wargowa mają stosunkowo gęste, podłużne prą żki, brak fałdy łagodzą cej. Powierzchnia kości gnykowej nie posiada przyśrodkowego grzbietu.
Materiał kopalny to 2 prawe elementy kości przedszczękowej, prawie kompletne kości żuchwy, wiele izolowanych zębów, niekompletne i izolowane odcinki kręgów: szyjnych, grzbietowych, krzyżowych i ogonowych, kompletny pas piersiowy i kończyna przednia, kości: miednicy, kończyn tylnych. Dodatkowo istnieją pojedyncze elementy mostka, żeber oraz gastralia (żebra brzuszne).
Spis gatunków:
Gongxianosaurus He, Wang, Liu S., Zhou, Liu T., Cai i Dai, 1998
Gongxianosaurus shibeiensis He, Wang, Liu S., Zhou, Liu T., Cai i Dai, 1998
