Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
T-rex2
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 27 czerwca 2013, o 15:33

Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: T-rex2 »

Zastanawiam się, który z tych gigantycznych teropodów miałby przewagę w walce.

Spinozaur: 17 m długości, 8 t masy (Dal Sasso i inni, 2005)
Karcharodontozaur: 12 m długości, 6 t masy (Seebacher, 2001)

Spinozaur był większy i ma zapewne silniejsze przednie łapy. Karcharodontozaur był prawdopodobnie zwinniejszy dzięki mniejszym rozmiarom, miał masywniejsze szczęki.
Słabością spinozaura był żagiel, który prawdopodobnie był silnie ukrwiony.

Mój scenariusz walki:
Karcharodontozaur zabija ouranozaura. Spinozaur chce odebrać zdobycz. Karcharodontozaur nie chce się poddać, ale, gdy spinozaur uderza go w pysk swoimi potężnymi pazurami, chwilowo odstępuje od ofiary. Gdy karcharodontozaur nie odchodzi daleko, spinozaur zaczyna rozumieć, że nie będzie jednak łatwo. Drapieżcy stają na przeciw siebie i prezentują swoją wielkość, chcąc się na wzajem przestraszyć. Żaden z nich nie chce jednak ustąpić. Karcharodontozaur przystępuje do ataku. Mimo, że spinozaur ponownie używa łap, zadając mu głębokie rany, karcharodontozaurowi udaje się ugryźć żagiel. Spinozaur zaczyna się wykrwawiać. Próbuje zadać karcharodontozaurowi kolejny cios, jednak brakuje mu już sił. Karcharodontozaur miażdży szczękami wąską czaszke spinozaura.
Zwycięzca: karcharodontozaur (sam został jednak ranny i, jeżeli wda się w nie zakażenie, również może umrzeć).

Jakie są wasze zdania na temat tego starcia gigantów.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: szerman »

Witamy na forum :)
T-rex2 pisze:Zastanawiam się, który z tych gigantycznych teropodów miałby przewagę w walce.
Gdyby zastosować anologię do współczesnych mięsożerców, to raczej zakończyłoby się na pokazie siły. Np. lew vs krokodyl, lew vs hieny - oglądałem swego czasu mnóstwo filmów przyrodniczych i nie pamiętam by się one ze sobą gryzły ;)
T-rex2 pisze:Spinozaur był większy i ma zapewne silniejsze przednie łapy. Karcharodontozaur był prawdopodobnie zwinniejszy dzięki mniejszym rozmiarom, miał masywniejsze szczęki.
Spinozaur miał szczęki raczej dobrze przystosowane do rybożerności i/lub padlinożerności. Poza tym zęby miał stosunkowo małe.
T-rex2 pisze:Słabością spinozaura był żagiel, który prawdopodobnie był silnie ukrwiony.
To był bardziej garb, niż żagiel - żagiel to z definicji coś delikatnego, wątłego, wąskiego (sama skóra?), a on miał ten twór gruby - gruby tak, jak mniej-więcej szerokie były jego wyrostki kolczyste. Zobacz np. jego opis:
viewtopic.php?f=6&t=2889
PS jest tam też m.in. o jego szczękach i zębach.

Podsumowując - gdybym miał zgadywać, to obstawiłbym że skończyłoby się jedynie na pokazie siły (wyjątek: gdyby np. jeden z nich pilnował młodych albo naruszył terytorium drugiego). No i w założeniu że mogły się one spotkać ;)
"Mastodon sapiens"

T-rex2
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 27 czerwca 2013, o 15:33

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: T-rex2 »

Dziękuję za odpowiedź!
Więc mój pomysł z żaglem nie jest do końca dobry.
Mimo to uważam, że karcharodontozaur był groźniejszym drapieżnikiem niż spinozaur, który, według mnie był rybożercą. Gdyby karcharodonbtozaur złapał spinozaura za szyję, tak jak T-rex w Jurassic Park 3, spinozaur nie miałby chyba większych szans na przeżycie. Nie wierzę natomiast żeby spinozaur zabił karcharodontozaura jednym ciosem łapy, jak było pokazane w "Prehistorycznych bestiach" z Discovery Channel, w odcinku pt. (chyba) "Największy zabójca świata dinozaurów".

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: nazuul »

Wyrostki kręgów spinozaura były cienkie:
http://qilong.files.wordpress.com/2011/ ... plates.jpg
jego zęby były różnej wielkości, sporo było dużych - zob. powołaną pracę Dal Sasso i in.
zęby karcharodontozaura nie były jakoś szczególnie duże - zob. pracę Sereno i in. z 1996 (Science z 17.5.1996)
Badania metodą elementów skończonych (FEA) dwuwymiarowych (rzut boczny) modeli czaszek wskazują, że czaszka spinozaura była znacznie słabsza niż karcharodontozaura
Rayfield, E. (2011) "Structural performance of tetanuran theropod skulls, with emphasis on the Megalosauridae, Spinosauridae and Carcharodontosauridae" Special Papers in Palaeontology, 86, 241-253. doi:10.1111/j.1475-4983.2011.01081.x

jest też nowa praca (jeszcze nie czytałem): Cuff AR, Rayfield EJ (2013) Feeding Mechanics in Spinosaurid Theropods and Extant Crocodilians. PLoS ONE 8(5): e65295. doi:10.1371/journal.pone.0065295

szczątki karcharodontozaura i spinozaura pochodzą z tych samych osadów, więc prawdopodobnie mogły się spotkać
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Troodon »

T-rex2 pisze: Mój scenariusz walki:
Karcharodontozaur zabija ouranozaura. Spinozaur chce odebrać zdobycz. Karcharodontozaur nie chce się poddać, ale, gdy spinozaur uderza go w pysk swoimi potężnymi pazurami, chwilowo odstępuje od ofiary. Gdy karcharodontozaur nie odchodzi daleko, spinozaur zaczyna rozumieć, że nie będzie jednak łatwo. Drapieżcy stają na przeciw siebie i prezentują swoją wielkość, chcąc się na wzajem przestraszyć. Żaden z nich nie chce jednak ustąpić. Karcharodontozaur przystępuje do ataku. Mimo, że spinozaur ponownie używa łap, zadając mu głębokie rany, karcharodontozaurowi udaje się ugryźć żagiel. Spinozaur zaczyna się wykrwawiać. Próbuje zadać karcharodontozaurowi kolejny cios, jednak brakuje mu już sił. Karcharodontozaur miażdży szczękami wąską czaszke spinozaura.
Zwycięzca: karcharodontozaur (sam został jednak ranny i, jeżeli wda się w nie zakażenie, również może umrzeć).
Twój? Mnie się wydaje że to jest zerżnięte z planety dinozaurów, która niedawno leciała na TVP2 ,,co do ruchu'' :)
A teraz na poważnie.
Jeśli spinozaur miał cienkie wyrostki i służyło mu to jako ukrwiony żagiel, to po przegryzieniu przez karcharodontozaura (o piłkowanych zębach) spinozaur mógł mieć kłopoty.
Karcharodontozaur miał zęby którymi mógł dotkliwie ranić, spinozaur był jednak silny.
Nie da się ustalić jednoznacznie zwycięzcy który wygrał by z pewnością. Tutaj zaczynają działać Czynniki stron zewnętrznych Jak ja to lubię sobie nazwać czyli:
Wiek obu przeciwników.
Kondycja obu przeciwników.
Doświadczenie obu przeciwników.
Stan zdrowia i siła obu osobników (Nie u każdego siła była taka sama ;)]
No i oczywiście refleks obu przeciwników.
No i żeby doszło do jakiejkolwiek walki tak silnych dinozaurów ze sobą potrzebny jest POWAŻNY POWÓD.
To wszystko połączone da (powinno dać) nam zwycięzcę.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Ardaryk
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 12 grudnia 2008, o 22:25

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Ardaryk »

Myślę ze podczas takiej walki mało prawdopodobne byłoby żeby Karcharodontozaur przegryzł Spinozaurowi grzebień ponieważ :
- Spinozaur był wyższy i Karcho miałby problemy aby całą szczęką dobrze uchwycić grzebień rywala
- Dlaczego Karcho miałby atakować grzebień? nawet gdyby miał sposobnośc to chyba jak każdy drapieżnik mierzyłby w szyję...
- Dlaczego Spinozaur miałby pozwolić Karchowi zaatakować grzebien, wątpię aby stał bokiem do przeciwnika. Podstawowa zasada walk dwóch równorzędnych przeciwników to że stoją oni przodem do siebie a nie bokiem ani tyłem...
Gdyby zastosować anologię do współczesnych mięsożerców, to raczej zakończyłoby się na pokazie siły. Np. lew vs krokodyl, lew vs hieny - oglądałem swego czasu mnóstwo filmów przyrodniczych i nie pamiętam by się one ze sobą gryzły
Wg mnie najbardziej prawdopodobny scenariusz.
Jezeli jeden z tych gatunków zył w stadzie to miałby ogromną przewagę i mógłby zabierać gatunkowi zyjacemu pojedynczo zywność (Np Hieny - Lampart).

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Dino »

Ardaryk pisze:- Dlaczego Karcho miałby atakować grzebień? nawet gdyby miał sposobnośc to chyba jak każdy drapieżnik mierzyłby w szyję...
- Dlaczego Spinozaur miałby pozwolić Karchowi zaatakować grzebien, wątpię aby stał bokiem do przeciwnika. Podstawowa zasada walk dwóch równorzędnych przeciwników to że stoją oni przodem do siebie a nie bokiem ani tyłem...
Coś mi mówi, że zwierzęta kierujące się instynktem nie przestrzegają sztywno "zasad walk" i bez skrępowania (ba, nawet bez obliczania zysków z takiej akcji) gryzłyby się nawzajem po wszystkich miejscach ;)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Danu »

A to wszystko to czysta spekulacja, tak naprawdę nie da się ustalić jakby taka walka wyglądała :) aczkolwiek napewno ciekawie.
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Utahraptor »

Danu pisze:A to wszystko to czysta spekulacja, tak naprawdę nie da się ustalić jakby taka walka wyglądała :) aczkolwiek napewno ciekawie.
Ale od tego jest forum, by trochę pospekulować :wink: W tym dziale jest to dozwolone :mrgreen:
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Troodon »

Dino pisze:
Ardaryk pisze:- Dlaczego Karcho miałby atakować grzebień? nawet gdyby miał sposobnośc to chyba jak każdy drapieżnik mierzyłby w szyję...
- Dlaczego Spinozaur miałby pozwolić Karchowi zaatakować grzebien, wątpię aby stał bokiem do przeciwnika. Podstawowa zasada walk dwóch równorzędnych przeciwników to że stoją oni przodem do siebie a nie bokiem ani tyłem...
Coś mi mówi, że zwierzęta kierujące się instynktem nie przestrzegają sztywno "zasad walk" i bez skrępowania (ba, nawet bez obliczania zysków z takiej akcji) gryzłyby się nawzajem po wszystkich miejscach ;)
Czyli to co mogę zaobserwować u moich kotów ;)
Bijące się zwierzęta nie będą raczej starały się specjalnie gryźć po karku, nie wiem jak zwierzęta odrębnych gatunków.
Ale jeśli tak było to swoimi charakterystycznymi zębami karcharodontozaur mógł zadać mu groźne rany gdziekolwiek by nie dziabnął...
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

samson
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 18 października 2013, o 15:26

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: samson »

oczywiście że spinozaur!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Krzysztof »

Nie, wiem nie bardzo chwytam - czy taki pojedynek, miałby szanse, kto na jaką szale przełoży wygraną. Dwa duże teropody,nie potrafię wskazać zwycięzcy a wszelkie domysły to, tylko spekulacje. Jak mawiają przed zawodami 50|50 szans jak w sporcie. Choć sercem jestem za spinozaurem.

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: elfik... »

szerman pisze: Gdyby zastosować anologię do współczesnych mięsożerców, to raczej zakończyłoby się na pokazie siły. Np. lew vs krokodyl, lew vs hieny - oglądałem swego czasu mnóstwo filmów przyrodniczych i nie pamiętam by się one ze sobą gryzły ;)
Ja też oglądałem i nadal ogladam wiele filmów przyrodniczych i jednak lwy "gryzą się" z hienami, z likaonami czy gepardami. Co prawda rzadko sie to zdarza, ale jednak. Myślę, że do walki Karcharodontozaur vs Spinozaur mogłoby dojść w okresie suszy czy innego niedostatku pożywienia.

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Julek »

Jak dla mnie to Spinozaur :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
JuLeK JesT BoGieM

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Ti58 »

Karcharodontozaur. Spinozaur jest mniejszy (w wadze), nizszy, ma slabsze szczeki, a w dodatku znaleziono slady ugryzien karcharodontozaura na spinozaurze. I slady ugryzien spinozaura na karcharodontozaurze
Anchiornis :)

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Kamil Kamiński »

Mógłbyś podać źródło? O śladach ugryzień przypisywanych karcharodontozaurowi na kościach spinozaura było w Planecie Dinozaurów, ale w żadnym naukowym źródle tego nie znalazłem

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Spinozaur vs. Karcharodontozaur

Post autor: Ti58 »

Wlasnie znalazlem kreg karcharodontozaura (na sprzedaz, 900 $) ze sladami ugryzien, pisza, ze to moze byc slad ugryzienia Spinosaurus
Anchiornis :)

ODPOWIEDZ