Które dinozaury taplały się w błocie

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Snarl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 53
Rejestracja: 26 grudnia 2014, o 12:23

Które dinozaury taplały się w błocie

Post autor: Snarl »

Czy prawdopodobnym jest, że większe lądowe dinozaury dla "przyjemności" (zbicia temperatury, zmycia zapachu) wchodziły dobrowolnie do wody ? Które gatunki ?
Czy w takich sadzawkach coś realnie zagrażało dużemu dinozaurowi ?

A jak mogło być z tarzaniem się dinozaurów ? Realny jest obrazek dużych mięsożerców tarzających się w odchodach dla zabicia zapachu ?

Ale mi się podoba tytuł tego tematu :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Które dinozaury taplały się w błocie

Post autor: nazuul »

Nie znam powodów by sądzić, że różniły się w zachowaniach ze zwierzętami współczesnymi, ale spodziewałbym się, że przeciętny dinozaur w porównaniu do przeciętnego ssaka, tych samych rozmiarów i w tym samym klimacie rzadziej potrzebował ochłody ze względu na wolniejszy matabolizm, choć oczywiście dinozaury były średnio większe i żyły przeważnie w cieplejszym klimacie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Herzigova
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 14 lipca 2016, o 09:32

Re: Które dinozaury taplały się w błocie

Post autor: Herzigova »

A co do zagrożeń to nie sądzę by na takich płytkich wodach coś było w stanie im bardziej zaszkodzić niż na lądzie :P

Teropod12
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2019, o 15:31

Re: Które dinozaury taplały się w błocie

Post autor: Teropod12 »

Wydaje mi się że w płytkich wodach raczej nic na nich nie czychało pomimo tego faktu już na nieco głębszej wodzie mógł czaić się głodny spinozaur, oczywiście jego dieta przede wszystkim składała się z ryb lecz na pewno nie pogardził by dobrym kawałkiem mięsa. :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Które dinozaury taplały się w błocie

Post autor: szerman »

Nie zapominajmy o mezozoicznych krokodylach, np. taki Deinosuchus mógł polować na kritozaura
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Kritosaurus

(akapit paleo mógłby zostać rozbudowany)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: Które dinozaury taplały się w błocie

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Jak zawsze Sherman mnie wyprzedza o lata świetlne :)
Jak wspomniał zapomnieliśmy o prawdziwych gigantach,które na pewno nie żywiły się tylko rybami,płazami,żółwiami etc.
Przykład?
Sarcosuchus- krokodylomorf,nie chciał bym pływać w tej rzece :)
Przy jego gabarytach to na pewno pałaszował nie ostrożne dinozaury, tak jak dzisiejsze krokodyle. Wszystko co potrafił złapać i zabić.
Idziesz sobie nad wodę i tyle Cię widzieli.:) Mną by się nie najadł,całe 64 kg."potężnego"faceta :)
Również nie chciał bym spotkać żółwi,przodków np.Jaszczurowatego,czy Sępiego w naszych czasach te mniejsze wersje są w stanie amputować dłoń czy stopę-kocham gady. :)
Miałem kiedyś żółwiaka był gryzoń,co wpadło do akwarium już nie wyszło żywe.
Tak więc na pewno Dinozaury były ofiarami ziemnowodnych "Przyjemniaczków". :)
ojojojojoj!!! zapomnieliśmy o płazach tarczogłowych!!!!
To się nie godzi żeby pominąć takiego olbrzyma jak żyjący w Triasie Mastodonosaurus giganteus.Jego ogromne ciało z pewnością by zeżarło dinka-w różnych opisach podaje się jego dł.od 3 do 6m.W każdym bądż razie czaszka dł.125cm.robi wrażenie.Chap i nie ma ofiary :Tak więc zastanówcie się nad kąpielą w rzece lub stawie :)
Pozdrowionka :)

J.T
Załączniki
pobrany plik.jpg
pobrany plik.jpg (10.47 KiB) Przejrzano 8210 razy
images.jpg
images.jpg (15.15 KiB) Przejrzano 8210 razy

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: Które dinozaury taplały się w błocie

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Witam.
Wracając do właściwego tematu to mogę tylko powiedzieć jak poprzednicy że,dinozaury nie mogły odbiegać zbytnio od zachowań obecnie żyjących zwierząt.
Mam na myśli taplanie się w błocie,posypywanie się piaskiem,ocieranie o drzewa,skały i co tam tylko im pasuje.
Głównym celem tych zabiegów jest pozbycie się pasożytów i ochrona przed słońcem.
Tak mi się wydaje że dinozaury też mogły tak robić,lecz nie będę wskazywał na konkretne ponieważ,nie wiem-kieruje mną tylko i wyłącznie intuicja.
Pozdrawiam.
J.T

ODPOWIEDZ