Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Hadrozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2014, o 09:40

Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Hadrozaur »

Mi się wydaje że samice tego gatunku nie posiadały grzebienia. Samice stegozaurów na pewno miały grzebienie ale nie ma pewności. Podkreślmy że u stegozaurów płaty kostne nie były sztywnym elementem szkieletu a więc można było nimi poruszyć. Grzebień spinozaura był sztywnym elementem i uważam że nie miały grzebienia bo jak by dochodziło do zbliżenia? Ale to moja teoria a jakie wy macie?

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Dino »

Hadrozaur pisze:Mi się wydaje że samice tego gatunku nie posiadały grzebienia. Samice stegozaurów na pewno miały grzebienie ale nie ma pewności. Podkreślmy że u stegozaurów płaty kostne nie były sztywnym elementem szkieletu a więc można było nimi poruszyć. Grzebień spinozaura był sztywnym elementem i uważam że nie miały grzebienia bo jak by dochodziło do zbliżenia? Ale to moja teoria a jakie wy macie?
Oznaczałoby to, że w zapisie kopalnym pochodzącym z jednego czasu i miejsca (wykluczamy zatem odrębność taksonomiczną, a skupiamy się jedynie na dymorfizmie płciowym, czyli różnicami w budowie samic i samców jednego gatunku) statystycznie powinniśmy odnajdywać zarówno osobniki z długimi wyrostkami kolczystymi kręgów, jak i pozbawione tak wydłużonych wyrostków. Patrząc na "oficjalny" materiał kopalny (co do którego nie ma wątpliwości, że należy do spinozaura; czytaj tutaj, czy ładnie zilustrowane na stronie Tracy'ego Forda), nie zauważamy takich tendencji (pomijając już to, że spora część materiału stanowią kości czaszki). Tak czy inaczej - na pewno dawały sobie radę :) (jeszcze bardziej niebezpieczne mogłoby się wydawać spółkowanie innych stegozaurów, jak np. kolczasty Kentrosaurus).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: nazuul »

Materiał spinozaura w ED nie jest wyczerpujący, lepiej zajrzeć do http://archosaur.us/theropoddatabase/Me ... egyptiacus
Hadrozaur pisze:Samice stegozaurów na pewno miały grzebienie ale nie ma pewności.
??
Gdyby odnaleziono jakiegoś stegozaura bez płyt, na pewno byłby to fakt powszechie znany.
Hadrozaur pisze:jak by dochodziło do zbliżenia?
na leżąco z boku?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Hadrozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2014, o 09:40

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Hadrozaur »

Nigdy nie widziałem zwierząt, które kopulowały leżąc. No może warany ale przecież dinozaury miały jakieś pokrewieństwo ze współczesnymi zwierzętami, nawet niektórzy naukowcy wzorując sie na zwierzętach (najczęściej na ssakach) snują różne teorie.


Prawdopodobnie stegozaur kładł przednie kończyny pomiędzy płyty kostne samicy a można było nimi poruszac, samica odsuwała ogon i dochodziło do zbliżenia
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2014, o 21:46 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: posty scalono

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Dino »

Nigdy nie widziałem zwierząt, które kopulowały leżąc. No może warany ale przecież dinozaury miały jakieś pokrewieństwo ze współczesnymi zwierzętami, nawet niektórzy naukowcy wzorując sie na zwierzętach (najczęściej na ssakach) snują różne teorie.
We współczesnym świecie trudno również o jakąś dobrą analogię dla stegozaurów z kostnymi płytami (jeże niezbyt dobrze się w tym przypadku sprawdzają), a przecież wiemy, że takie zwierzęta istniały :) Oczywiście, trudno na podstawie skąpego materiału kopalnego w jakiś rzetelny sposób zbadać jak mogła przebiegać kopulacja tych zwierząt (modele fizyczne i tak będą skalane dużym zakresem błędu, choćby związanych z brakiem zachowanych narządów kopulacyjnych etc.), zatem parsymoniczne (a więc zgodne z metodologią naukową) byłoby odwołanie się do jakichś wzorców ze współczesnego świata ożywionego, jednak jakakolwiek hipoteza nie powstanie, i tak nie będziemy mogli jej sprawdzić. Wyobraźnia może nas ponosić, ale zbyt dużo naukowej wagi w takich rozważaniach nie będzie.

Nie wiem ostatecznie co mówią najnowsze badania na temat mobilności płyt stegozaura, ale poniższa rekonstrukcja kopulacji stegozaurów wydaje się być przekonywująca.
Obrazek

Do poczytania tekst Briana Switka o reprodukcji dinozaurów: http://www.smithsonianmag.com/science-n ... ex-173015/

Awatar użytkownika
Hadrozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2014, o 09:40

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Hadrozaur »

Bardzo dobre spostrzeżenie. Większość paleontologów uważa jednak że na przykład penis tytanozaura miał 30 cm grubości i 3,5 m długości. To są przypuszczenia ale niektóre wydają się jak już mówiłeś, realistyczne :)
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2014, o 21:42 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto cytowanie całego poprzedniego postu

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Dino »

Hadrozaur pisze:Bardzo dobre spostrzeżenie. Większość paleontologów uważa jednak że na przykład penis tytanozaura miał 30 cm grubości i 3,5 m długości. To są przypuszczenia ale niektóre wydają się jak już mówiłeś, realistyczne :)
Masz może jakieś źródła na potwierdzenie tych słów? Zastanawia mnie zwłaszcza sformułowanie "większość paleontologów", gdyż lwia część tych, których znam, nie ma takich, rzekłbym, dewiacyjnych zapędów ;)

Awatar użytkownika
Hadrozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2014, o 09:40

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Hadrozaur »

Dino pisze:
Hadrozaur pisze:Bardzo dobre spostrzeżenie. Większość paleontologów uważa jednak że na przykład penis tytanozaura miał 30 cm grubości i 3,5 m długości. To są przypuszczenia ale niektóre wydają się jak już mówiłeś, realistyczne :)
Masz może jakieś źródła na potwierdzenie tych słów? Zastanawia mnie zwłaszcza sformułowanie "większość paleontologów", gdyż lwia część tych, których znam, nie ma takich, rzekłbym, dewiacyjnych zapędów ;)
Kristy, Curry Rogers, Greg Erixon, Keneth Karpenter (nazwy paleontologów mogą być źle napisane>

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Dino »

Powołujesz się na prace naukowe, książkę czy program telewizyjny?

Awatar użytkownika
Hadrozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2014, o 09:40

Re: Jaką macie teorię na temat kopulacji spinozaura?

Post autor: Hadrozaur »

Dino pisze:Powołujesz się na prace naukowe, książkę czy program telewizyjny?
było to w filmie i jeszcze czytałem o tym w książce to było 2 lata temu. Nie pamiętam tytułu bo z biblioteki wypożyczyłem

ODPOWIEDZ