[ANKIETA] Dziwne dinozaury

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.

Najdziwniejse dinozaury

Concavenator
2
20%
Irritator
0
Brak głosów
Karnotaur
2
20%
Krilofozaur
3
30%
Ceratozaur
0
Brak głosów
Linhenykus
1
10%
Dilong
0
Brak głosów
Minmi
1
10%
Mononyk
1
10%
 
Liczba głosów: 10

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

[ANKIETA] Dziwne dinozaury

Post autor: Tyranosaurus »

Jakie znacie dziwne dinozaury? Napiszcie ich nazwy i zagłosujcie na najdziwniejszego w mojej ankiecie.
Dinozaury.com jest super; Ja

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Dziwne dinozaury.

Post autor: Utahraptor »

Zaznaczyłem konkawenatora, ale stawiałbym na deinocheira - garb na grzbiecie, duże szpony i długi wąski pysk rozszerzony na końcu.
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... inocheirus
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dziwne dinozaury.

Post autor: nazuul »

W haśle w ED o Deinocheirus akurat nie ma takich informacji.
Tyranosaurus - założyłeś podobny temat, ale nie uwzględniłeś tam typowanych dinków: http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=69&t=5568 :wink:
Proponuję poszukać jeszcze i poczytać o różnych dziwnych formach. Nie ograniczać się tylko do wyglądu, ale też wziąć pod uwagę inne kwestie (np. nietypową ontogenezę). Te bardziej znane też często były naprawdę dziwne.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Re: Dziwne dinozaury.

Post autor: Tyranosaurus »

Nie ograniczać się tylko do wyglądu, ale też wziąć pod uwagę inne kwestie (np. nietypową ontogenezę).

Co to jest ontogeneza?
Dinozaury.com jest super; Ja

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Dziwne dinozaury.

Post autor: Utahraptor »

Ontogeneza to rozwój osobnika, zmiany jakim podlega jego ciało i zachowanie wraz z jego wiekiem.
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... Ontogeneza
Biologia, UW

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Re: Dziwne dinozaury.

Post autor: Tyranosaurus »

[quote="Utahraptor"]Ontogeneza to rozwój osobnika, zmiany jakim podlega jego ciało i zachowanie wraz z jego wiekiem.


Czyli jak np. młode tyranozaury miały puch, a dorosłe nie?
Dinozaury.com jest super; Ja

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dziwne dinozaury.

Post autor: nazuul »

Jeśli młode tyranozaury miały pióra a dorosłe nie to faktycznie, byłaby to zmiana ontogentyczna i to nietypowa. Problem w tym, że nie ma jakichkolwiek danych, które potwierdzałyby taki scenariusz. To kolejny mit.

Zagłosowałem na karnotaura, bo wydaje mi się najdziwniejszy z przedstawionych: skrócona czaszka z dużymi rogami i śmiesznymi cienkimi zębami, uwstecznione kończyny przednie, dość pancerna jak na dinozaura skóra, "Zdaniem Personsa i Curriego (2011), najbardziej niezwykłą cechą abelizaurydów (konkretniej brachyrostrów - zob. niżej a szczególnie Carnotaurus) jest nie czaszka, ale ogon. Wyrostki poprzeczne (=żebra ogonowe) są bardzo duże i zwrócone ku tyłowi. Mięsień M. caudofemoralis, znajdujący się pod tymi wyrostkami i będący głównym napędem kończyn tylnych, musiał być silniej rozwinięty niż u wszystkich innych teropodów. Przednia część ogona była prawdopodobnie dość sztywna."
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Hadrozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2014, o 09:40

Re: Dziwne dinozaury.

Post autor: Hadrozaur »

Stawiłem na kriolofozaura. Dziwny grzebień na jego głowie daje mu urok jak i oczywiście miano dziwaka. Ale tak według mnie najdziwniejszy to siats. Nie ze względu na wygląd ale na zachowanie. Ten olbrzym zjadał tyranozaury na śniadanie. (Oczywiście mniejsze gatunki tyranozaurów bo wyginą przed nastaniem tyranozaura rexa) :)

ODPOWIEDZ