Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 16 grudnia 2017, o 08:26

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko :wink: ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne (ale nie tylko :wink: ).

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukcesu
PostNapisane: 6 lutego 2011, o 15:27 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Tym razem kieruję pytanie do wszystkich mniej lub bardziej zorientowanych w bieżących nowinkach paleontologicznych. Chciałam zapytać, z jakich źródeł (pozycje książkowe, czasopisma, publikacje elektroniczne, strony internetowe) czerpiecie informacje o tym, co słychać w świecie naukowym, jakich odkryć dokonano itp. Nietrudno zauważyć, że gdy pewien nowy temat zostaje poruszony na naszym forum, z reguły dużo osób biorących udział w dyskusji (albo większa większość ;)) jest już bardzo zorientowana w temacie. I powiązana z tym kwestia (bo, jak rozumiem, większość z tu obecnych to paleontolodzy z zamiłowania): jak wiele czasu, przykładowo godzin, poświęcacie swemu hobby? Mam na myśli nie tylko doczytywanie i szperanie w Internecie w poszukiwaniu informacji, ale też część duchową, czyli np. rysowanie (znam stąd wiele utalentowanych osób, które chętnie dzielą się swoimi pracami z innymi ;)). Oczywiście, każdy stosuje przelicznik (dzień, tydzień) stosownie do poziomu swego "zaawansowania" w paleontologii. :)

Mam nadzieję, że mój wątek jest oryginalny i umieszczony we właściwym dziale forum. Zaś jeśli nie, zapewne nie będzie problemu z interwencją Szanownych Administratorów. ;) Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do brania aktywnego udziału w dyskusji. :)

Tytuł: Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces
PostNapisane: 6 lutego 2011, o 18:29 
Moje dwa klucze:

1) Częste zaglądanie na witryny najważniejszych czasopism publikujących artykuły paleontologiczne. Mam osobny folder z linkami. Częstość odwiedzin poszczególnych czasopism uzależniam od znanego średniego tempa aktualizacji konkretnych witryn :) Niektóre tytuły - Nature, Science - mają znane czasy ukazywania się nowych zeszytów, tu - środa i czwartek, wieczorem.

2) Refleks. Gdy usłyszę o ciekawym (dla mnie) odkryciu od znajomego, przeczytam na którymś z forów, facebooku, Dinosaur Mailing List - staram się jak najszybciej przeczytać oryginalną prackę :)

Artykuły czytam w każdej wolnej chwili.

PostNapisane: 6 lutego 2011, o 19:55 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Podstawa to dodać wszystkie intereseujące nas żurnale to listy 'new contents alert'
Opcja dostępna u wydawcy na stronie internetowej
jeśli się nie da, wystaczy wiedzieć kiedy wychodzi dany periodyk,
Mowię tu zwłaszcza o 'dailies' vide Zootaxa dostępna już dzień przed około 20-21,
oraz o tygodnikach jak nature i science dostępnych już, odpowiednio, w środę i w czwartek wieczorem
Dobra strona z linkami do czasopism:
http://cactus.dixie.edu/jharris/Journal_Links.html

Zawsze jest ewentualność, że coś przeoczymy
Wtedy przydają się stronki takie jak DML, http://www.sciencedaily.com, gdzie informują o najważniejszych odkryciach na bierząco i co ważne, w przeciwieństwie do polskojęzycznego badziewia jak wp i onet, informują o źródle dając DOI

Teraz najważniejszy etap...zdobyć dostęp do prac, ponieważ większość (poza np. PLoS, APP) jest płatna a mało który autor odpowiada na requesty mailowe lubumieszcza na bierząco swe prace na swej stronie internetowej (to zależy od umowy między wydawcą a autorem)
Ten kto wie jak to zrobić ten jest szczęsliwy!!! :D

PostNapisane: 6 lutego 2011, o 21:10 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
skrecu napisał(a):
Zawsze jest ewentualność, że coś przeoczymy
Wtedy przydają się stronki takie jak DML, http://www.sciencedaily.com
Od sciencedaily lepsze są paleoblogi (lista TU).
Wspominany DML: 1, 2.

Które periodyki warto śledzić, to sobie już sama musisz obczaić - na forum i stronie D.com (np. TU) znajdziesz linki do czasopism. Kilka ważniejszych ściśle paleontologicznych: 1, 2, 3, 4, 5, 6

PostNapisane: 7 lutego 2011, o 20:05 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Tak, oczywiście, to nie ulega wątpliwości. Wygląda zatem na to, że preferowane źródła to anglojęzyczne publikacje, pochodzące np. z pism naukowych. Stąd nasuwa się wniosek, że musicie mieć bardzo dobrze opanowany ten język, skoro świetnie radzicie sobie z wnikliwym czytaniem takich tekstów. :) Choć z własnego doświadczenia wiem też, że znajomość specjalistycznego słownictwa przychodzi z czasem - doświadczenie i praktyka robią swoje. ;)

PostNapisane: 7 lutego 2011, o 21:06 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Bardzo przydatne są również słowniki internetowe, które "znają" terminologię medyczną i geologiczną, np. ling.pl czy megaslownik.pl

Później niektóre pojęcia angielskie/łacińskie (choćby często odnajdywane kości) rzeczywiście "wchodzą w krew" i tłumaczy się je automatycznie.

PostNapisane: 7 lutego 2011, o 21:20 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Dino napisał(a):
Bardzo przydatne są również słowniki internetowe, które "znają" terminologię medyczną i geologiczną, np. ling.pl czy megaslownik.pl

Tak, to prawda, sama bardzo często korzystam z Linga, to mój numer jeden wśród słowników internetowych. ;) Szkoda tylko, że ostatnio występuje dużo błędów przy wyszukiwaniach, co przeszkadza w pracy. Wydaje mi się, że kiedyś miałam styczność z Megasłownikiem, jednak nie pamiętam go dobrze. Najwyższy czas odświeżyć swoją pamięć. :)

PostNapisane: 7 lutego 2011, o 21:24 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Dakota napisał(a):
Wydaje mi się, że kiedyś miałam styczność z Megasłownikiem, jednak nie pamiętam go dobrze. Najwyższy czas odświeżyć swoją pamięć. :)

Ja z niego korzystam, choć z biegiem czasu coraz rzadziej, ale na początek był u mnie podstawą tłumaczenia materiałów kopalnych w opisach. Niestety te bardziej skomplikowane nazwy nie wszystkie są w bazie, ale te z kolei są na forum:
viewtopic.php?f=4&t=2261
viewtopic.php?f=4&t=1805

PostNapisane: 7 lutego 2011, o 21:28 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
szerman napisał(a):
Niestety te bardziej skomplikowane nazwy nie wszystkie są w bazie

jeśli zaś nie ma ich w spisie forumowym, zawsze można sobie pomóc rozbijając skomplikowane nazwy na części składowe i wyszukując je kolejno w słownikach. Innym sposobem może być również wynajdywanie strony w angielskiej wikipedii i trzymanie kciuków za to, żeby był polski odpowiednik artykułu.

Miałem na myśli bazę słowników jak megasłownik :)
MSz

PostNapisane: 7 lutego 2011, o 22:20 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Cytuj:
Później niektóre pojęcia angielskie/łacińskie (choćby często odnajdywane kości) rzeczywiście "wchodzą w krew" i tłumaczy się je automatycznie.

Albo w ogóle się nie tłumaczy, bo na własny użytek, gdy nie piszesz artykułów nie potrzebne są polskie odpowiedniki, ważne jest tylko aby wiedzieć jak to coś wygląda, gdzie się znajduje itd. :wink:

PostNapisane: 7 lutego 2011, o 22:38 
Tłumaczenia czasem są wręcz krytycznie traktowane przez środowisko. Phoronida na kryzelnice, Priapulida na niezmogowce - to nazwy które są znajome tylko studentom-wychowankom konkretnego podręcznika, oraz oczywiście twórcy tegoż. Czasem lepiej spolszczać lub pozostawiać w oryginalnej pisowni i kursywą terminy i nazwy, na które trzeba by na dobrą sprawę samemu wymyślić polski odpowiednik, a potem jeszcze przekonać do niego wszystkich innych. Podstawową, pożądaną cechą każdej terminologii jest uniwersalność i jednoznaczność.

Co do angielskiego i fachowej terminologii - to absolutna konieczność, która przychodzi z czasem :) Do mnie może przyjdzie za jakieś 10 lat :)

PostNapisane: 7 lutego 2011, o 22:52 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Dawid Mazurek napisał(a):
Podstawową, pożądaną cechą każdej terminologii jest uniwersalność i jednoznaczność.

:) Tak :!: Z powodow wiadomych nie moglem sie powstrzymac. :)

PostNapisane: 12 lutego 2011, o 19:05 
Moderator
Moderator

Ja za to nie mogę się powstrzymać i odpowiem na drugie pytanie zadane w I poście. Ile czasu poświęcam na swoje studia? Za mało :!: :cry:

PostNapisane: 15 lutego 2011, o 10:21 
Linki do najważniejszych czasopism.

Strefa czasowa: UTC + 1