Strona 1 z 1

Ulubiona grupa dinozaurów

: 10 stycznia 2011, o 14:09
autor: szerman
Która grupa dinozaurów Was najbardziej fascynuje, a która najmniej i dlaczego? Zapraszam do głosowania.

PS Mnie najbardziej interesują oczywiście zauropody ze względu na ich osobliwy wygląd i majestatyczność ;) Nie przepadam natomiast za pachycefalozaurami i ornitopodami niebędącymi hadrozaurami.

PS2 W razie czego można zmienić swój głos.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 10 stycznia 2011, o 16:06
autor: nazuul
Zagłosowałem na teropody - zdecydowanie najbardziej fascynującą grupę. Później są kolejno: ceratopsy, stegozaury, heterodontozaurydy, ornitopody i na końcu cała reszta.

Opcje ankiety takie jak podział systematyczny na forum ma sens, ale jednak grupa grupie nierówna, wystarczy popatrzeć choćby na ilość tematów w poszczególnych działach i wliczyć ptaki do teropodów (jak wynika z innej forumowej ankiety, taki pogląd dominuje). Dlatego proponuję rozbić teropody na kilka opcji (2-4): np. grupę koronną ptaków - Aves/Neornithes (=wszystkie dzisiejsze i wymarli potomkowie ostatniego wspólnego przodka współczesnych), bazalne ptaki, nieptasie celurozaury, niecelurozaurowe teropody. Można jeszcze dodatkowo oddzielić zauropody od niezauropodowych zauropodomorfów.
Ptasiomiedniczne są strasznie rozdrobnione - może zrobić z nich jedną opcję? Mogły by być wtedy np. 4 (ptaki, nieptasie teropody, zauropodomorfy, ptasiomiedniczne).

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 10 stycznia 2011, o 16:35
autor: Utahraptor
Nazuul, to jest Gniazdo raptorów. Jak już to zamiast bazalnych ptaków - wczesne ptaki, Aves - ptaki dzisiejsze i ich bliscy krewni (albo nowoczesne ptaki), niezauropodowe zauropodomorfy - prozauropody, itd. Jednostki mniej formalne, ale bardziej czytelne dla wszystkich. :)

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 10 stycznia 2011, o 16:58
autor: szerman
nazuul pisze:Ptasiomiedniczne są strasznie rozdrobnione - może zrobić z nich jedną opcję? Mogły by być wtedy np. 4 (ptaki, nieptasie teropody, zauropodomorfy, ptasiomiedniczne).
Podzieliłem dinozaury klasycznie, jak w większości książek dla młodzieży: dinozaury mięsożerne, długoszyje, kolczaste, pancerne, rogate, itd. ;)
Utahraptor pisze:Jak już to zamiast bazalnych ptaków - wczesne ptaki, Aves - ptaki dzisiejsze i ich bliscy krewni (albo nowoczesne ptaki), niezauropodowe zauropodomorfy - prozauropody, itd.
Na początku myślałem na podziale bardziej szczegółowym: brachiozaurydy, mamenchizaurydy, diplodocydy, itd. u zauropodów i analogicznie w innych grupach ;) Ale stwierdziłem że to niepotrzebne.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 28 kwietnia 2011, o 17:15
autor: kuba2000
NAJLEPSZE TEROPODY są ekstra i mają wiele cech wspólnych

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 27 maja 2011, o 10:36
autor: Krzysztof
Stegozaury:
-dwa rzędy kostnych płyt trójkątnych i romboidalnych biegnących przez cały grzbiet służące do regulacji temperatury ciała
-mała głowa w porównaniu do reszty ciała - mózg wielkości włoskiego orzecha
- ogon zakończony dwiema parami długich kolców u niektórych rodzajów jak np kentrozaur miał jedną parę kolców umieszczonych na wysokości łopatek

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 27 maja 2011, o 14:11
autor: polonozuch
Najbardziej lubię teropody, ponieważ:
- ptaki wyewoluowały z nich (gdyby nie powstały ptaki, nie byłoby samolotów)
- należą do nich moje ulubione gadziomiedniczne dinozaury np.: albertozaur

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 28 maja 2011, o 13:42
autor: Tomasz Singer
Generalnie lubię wszystkie grupy dinozaurów, ale ze względu na to, że ostatnio bliżej zajmuję się ceratopsami to zagłosowałem na nie.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 28 maja 2011, o 15:29
autor: Dinosaur Man
polonozuch pisze:gdyby nie powstały ptaki, nie byłoby samolotów)
A tam, bez przesady, są jeszcze owady i nietoperze :P A nawet gdyby nie było, to pozostaje wyobraźnia.
Ja zagłosowałem na biedne zauropodomorfy (dziwi mnie tylko jeden głos). Zdecydowanie za rekordy wielkości na lądzie i za posturę która nie przypomina nic co dziś znamy (żyrafy, słonie i mosty wiszące to wg mnie dość słabe porównanie tego co reprezentowały sobą największe zauropody). Wrażenie robi nawet "mała" opistocelikaudia w Muzeum Ewolucji :D

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 30 maja 2011, o 19:37
autor: AlbertoRaptor
Nie będę oryginalny, więc zagłosowałem na teropody, ponieważ mnie najbardziej interesują szczególności wielkie i krwiożercze drapieżniki.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 20 czerwca 2011, o 19:35
autor: polonozuch
Teraz jakoś lubię ceratopsy. Dlatego, że pisze (w większości) ich opisy i są dla mnie ciekawe.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 17 lipca 2011, o 07:43
autor: Kahless
Najbardziej interesują mnie tyreofory, zastanawiałem się, którą grupę wybrać ale zwyciężyły stegozaury. Według mnie jest to bardzo ciekawa a jednocześnie mocno nie doceniana, za słabo zbadana i troszkę lekceważona grupa dinozaurów.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 30 lipca 2011, o 08:49
autor: Troodon
Teropody
bo należą do teropodów moje ulubione dinozaury, czyli te które należą do rodziny tyranozaurów, oraz podobne do tyranozaura, oraz poszczególne gatunki raptorów: Velociraptor mongoliensis, Deinonychus antirrhopus, Troodon bakkeri.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 24 lipca 2012, o 20:41
autor: Zatorland_pl
Ciężko wybrać spośród wszystkich jednak godne przemyślenia są teropody. Miały one świetny wzrok i szybko biegały, ofiara w starciu z nimi nie miała kompletnie szans. Ciekawa była ich różnorodność - od małych po olbrzymy (gigantozaur czy spinozaur), opierzone lub nie.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 24 lipca 2012, o 22:16
autor: Dawid Mika
Zatorland_pl pisze:Ciężko wybrać spośród wszystkich jednak godne przemyślenia są teropody. Miały one świetny wzrok i szybko biegały, ofiara w starciu z nimi nie miała kompletnie szans. Ciekawa była ich różnorodność - od małych po olbrzymy (gigantozaur czy spinozaur), opierzone lub nie.
Czy oby na pewno wszystkie teropody miały "świetny wzrok". Śmiem wątpić. Jakieś wyjątki od reguły - zwłaszcza w tak obszernej i zróżnicowanej w gautnmki grupie jak Theropoda - zawsze się zdarzają.
To samo dotyczy biegania. Czy pingwiny są dobrymi sprinterami? A przecież to ptaki = teropody.

Gigantozaur to wątpliwy rodzaj zauropoda, natomiast giganotozaur - karnozaur. Nazwy jakże podobne, a zwierzaki inne.

I ostatnie zastrzeżenie: nie ma, nie było i nigdy nie będzie drapieżnika, którego każde polowanie kończy się sukcesem. Mięsożerca, szukając ofiary, musi "liczyć się" z prawdopodobieństwem, że nic nie złapie, albo co gorsza - ulegnie zranieniu/zginie.
Dlatego też sporo np. dzisiejsze duże kotowate na ofiary wybierają osobniki z jakichś względów słabsze (np. młode, schorowane czy stare) od reszty stada.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 27 lipca 2012, o 11:22
autor: nazuul
Dawid Mika pisze:ptaki = teropody
niefortunny skrót myślowy, jeszcze ktoś pomyśli, że naprawdę tak jest. Nie może być znaku równości, bo - zależnie od sposobu opisywania pokrewieństw między organizmami - ptaki są jedną z grup teropodów (są teropody, które nie są ptakami - i w taki sposób przedstawia to Dawid Mika) albo są ich potomkami (żaden ptak nie jest teropodem i żaden teropod nie jest ptakiem).
O co chodzi z tymi sposobami możliwie najprościej wyjaśnia to: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... C5%82ownik
Był kiedyś taki temat z ankietą: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =69&t=3764

Teropody wygrywają w ankiecie, co było do przewidzenia ;) (ale spodziewałem się jeszcze większej przewagi)

tak przy okazji to zagadka w quizie okazała się niewypałem

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 27 lipca 2012, o 20:12
autor: Przyszły paleontolog
Tak jak inni zagłosowałem na teropody (z reguły drapieżniki bardziej nas intrygują :) ). Jest to zdecydowanie najbardziej zróżnicowana i ciekawa grupa dinozaurów. Dalej w kolejności są zauropody, ornitopody i triceratopsy.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 21 lutego 2014, o 20:08
autor: kaka
sorka ale nie mogę się zdecydować. wiec wybieram
dwa.to zauropody i ceratopsi. mam nadzieje że tak
można.

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 21 lutego 2014, o 21:57
autor: szerman
kaka pisze:sorka ale nie mogę się zdecydować. wiec wybieram
dwa.to zauropody i ceratopsi. mam nadzieje że tak
można.
W zasadzie to ankieta pozwala na podjęcie tylko pojedynczej decyzji, ale bez obaw - można ją zaktualizować jeżeli ktoś zmieni zdanie :)

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

: 22 lutego 2014, o 10:06
autor: JurassicScience
Teropody - głównie ze względu na mojego ulubionego Tyrannosaurus :)