Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Z tymi rekonstrukcjami/rysunkami to ogolnie kwestia umiejetnosci szukania w Google Images, ale...
Mysle, ze odpowiedziales tak, jak sobie Xyphactinus zyczy. Klopot tylko w tym, ze on chce nazwe GATUNKOWA, a nie rodzajowa (albo sie po prostu pomylil, co mi wyglada bardziej prawdopodobne). A Torvosaurus jest rodzajowa :)
Podaj jeszcze gatunkowa i mozesz zadawac kolejne pytanie :wink:

Poza tym, witam na forum.

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

W takim razie Torvosaurus tanneri. Innego nie znam.
Dobrze?

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Fakt, pomyli??em siÄ? nieco. Chodzi??o rzeczywi??cie o pe??nÄ? nazwÄ?.
I odpowied?? jest rzeczywi??cie dobra. Twoja kolej.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Bardzo siÄ? cieszÄ?!
Poniewa?? jestem tu nowy, mam nadziejÄ?, ??e moderatorzy wybaczÄ? mi ten wpis "nie a?? tak wiele wnoszÄ?cy nowego". MuszÄ? jednak spytaÄ?... Wiem, jak przygotowaÄ? zdjÄ?cie do zagadki przy pomocy ImageShack. Jak jednak je wkleiÄ? bezpo??rednio do postu, jak to zrobi?? Xyphactinusi i inni?
ChÄ?tnie przyjmÄ? instrukcjÄ? na maila, ??eby nie za??miecaÄ? forum.
Pzdr

d_m

Post autor: d_m »

Przy odpowiadaniu widoczny jest specjalny przycisk Img. Wciskasz go, wklejasz adres, wciskasz ponownie.

Kod: Zaznacz cały

[img]tu wklejasz adres obrazka[/img]

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

DziÄ?kujÄ?. Przy okazji a propos postu moderatora Daniela - w??a??nie o takie szukanie w goolach czy jakÄ? tam kto ma wyszukiwarkÄ? chyba chodzi. ??eby odgadnÄ?Ä? zagadkÄ?, trzeba poszukaÄ?. A ??eby wiedzieÄ? czego szukaÄ?, trzeba siÄ? jak najlepiej orientowaÄ? w temacie. A ??eby orientowaÄ? siÄ? jak najlepiej w temacie, trzeba przeglÄ?daÄ?, czytaÄ? jak najwiÄ?cej informacji i zdjÄ?Ä?. K????ko siÄ? zamyka wok???? zagadek na - mogÄ? ju?? chyba tak powiedzieÄ? - naszym forum. :D
W takim razie bardzo mi przyjemnie zadaÄ? mojÄ? pierwsza zagadkÄ?. Mam nadziejÄ?, ??e niczego nie schrzaniÄ?. Gdyby jednak - przepraszam.
Aaaa, i mam nadziejÄ?, ??e zagadka nie bÄ?dzie ani za ??atwa, ani za trudna. Zobaczymy...

Pozostajemy w??r??d miÄ?so??erc??w. Do kogo nale??y ta sympatyczna mordka oraz skÄ?d wziÄ???a siÄ? ta ciekawie dla ucha brzmiÄ?ca nazwa owego teropoda? (nazwa rodzajowa w zupe??no??ci wystarczy)
A skoro panuje tu zwyczaj pytania przy okazji o najbli??szych krewnych, to i ja o nich poproszÄ?.
---
Krzysztof.

Wklei??em Ci ten obrazek, poniewa?? wczesniej mia??e?? jakie?? problemy z umieszczeniem fotki.


Obrazek

Jestem ciekaw, czy to ??atwe czy trudne...

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Ten teropod to>>Piatnitzkysaurus.

D??ugosc: 4m.
Waga: 400 kg.
Wystepowanie: Srodkowo jurajskie ska??y po??udniowej Argentyny.
Rodzina: Allosauridae, Theropoda, Tetanurae.
Odkrywca: Bonaparte, teropod zosta?? opisany w 1979 r.
Nazwa Piatnitzkisaurus pochodzi od nazwiska zbieracza skamienialo??ci - Piatnitzky`ego. Najlbli??szym krewnym jest Allosaurus.

Ps. Dla poczÄ?tkujÄ?cych ta, zagadka mo??e byc srednio trudna :D . A dla mnie, za ??atwa.

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Oczywi??cie, dobra odpowied??.
To Piatnitzkysaurus.
Dodam tylko, ??e Jose Bonaparte nazwa?? go tak na cze??Ä? nie??yjÄ?cego ju?? Alejandro Mateievicha Piatnitzky'ego - argenty??skiego paleontologa, kt??rego nazwisko brzmi tak a nie inaczej, gdy?? urodzi?? siÄ? on w Rosji. StÄ?d i mamy tak swojsko, s??owia??sko brzmiÄ?cego dinozaura.
No to mam teraz punkt odniesienia, je??li chodzi o trudno??Ä?.
I nie wiem, dlaczego obrazek siÄ? nie wklei??...
OddajÄ? pa??eczkÄ? nastÄ?pnemu...

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Megistotherium pisze:Oczywi??cie, dobra odpowied??.
Nie do konca :wink:
poniewaz Krzysztof pisze:Rodzina: Allosauridae, Theropoda, Tetanurae.
Czy na pewno? Wg moich danych* to megalozauryd (podrodzina Eustreptospondylinae), czyli najblizszym krewnym na pewno nie jest allozaur. Oprocz tego jedyna rodzina z taksonow podanych przez Krzysztofa jest Allosauridae. Theropoda to podrzad, Tetanurae zas niedefinowana jednostka taksonomiczna.

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Pytanie dotyczy??o najbli??szych krewnych, a nie taksonomii w og??le.
Niekt??re ??r??d??a, kt??re ja znalaz??em podajÄ? przynale??no??Ä? Piatnitzkysaurusa do Eustreptospondylinae; robi tak np. Wikipedia. Wiarygodno??Ä? tego ??r??d??a jest jednak dyskusyjna.

Wed??ug stron

http://www.dinosaurier-web.de/galery/pa ... aurus.html
czy te??
http://www.oni.escuelas.edu.ar/2001/san ... atnitz.htm
a tak??e tej
http://www.mef.org.ar/mef/es/dinosaurios/piatni.php
oraz tej
http://www.leute.server.de/frankmuster/ ... saurus.htm
oraz kilku innych
nale??y wskazaÄ? na allozaura i Allosauridae

A?? takim fachowcem jednak nie jestem, wiÄ?c proszÄ? o wyja??nienie sprawy przez specjalist??w od teropod??w.

Przy okazji, sprawÄ? istnienia jednostki taksonomicznej o nazwie Tetanurae wyja??niona jest np. tutaj


http://www.users.qwest.net/~jstweet1/tetanurae.htm

Ta strona dostarcza z kolei argument??w Danielowi.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Megistotherium pisze:Pytanie dotyczy??o najbli??szych krewnych, a nie taksonomii w og??le.
Wiem, ale forum ma charakter ksztalcacy, wiec mysle, ze warto bylo na to zwrocic uwage :wink:
Megistotherium pisze:Niekt??re ??r??d??a, kt??re ja znalaz??em podajÄ? przynale??no??Ä? Piatnitzkysaurusa do Eustreptospondylinae; robi tak np. Wikipedia. Wiarygodno??Ä? tego ??r??d??a jest jednak dyskusyjna.
Zgadzam sie. Wiarygodnosc Wikipedii jest dyskusyjna, dlatego podalem adres do strony M.Mortimera: http://staff.washington.edu/eoraptor/Me ... rusfloresi
Megistotherium pisze:Przy okazji, sprawÄ? istnienia jednostki taksonomicznej o nazwie Tetanurae wyja??niona jest np. tutaj

http://www.users.qwest.net/~jstweet1/tetanurae.htm
Nie o to mi chodzi... takson Tetanurae definiowany oczywiscie jest (wg. definicji Gauthiera 1986, obecnie Sereno 2005, obejmuje wszystkie dinozaury blizej spokrewnione z ptakami niz z ceratozaurami). Nie jest natomiast definiowana jego jednostka taksonomiczna (tj. np. rodzina, nadrodzina etc.).

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Wielkie dziÄ?ki. Oto zagadka jaki to teropod??.ProszÄ? podaÄ? tak??e jego wystÄ?powanie, rodzine, rzÄ?d i wymiary.
Obrazek

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Dryptozaur
a je??li to on, w takim razie:
RzÄ?d: gadziomiedniczne
PodrzÄ?d: teropody
Rodzina: dryptozaury (Dryptosauridae) lub ewentualnie tyranozaury (Tyrannosauridae), bo i tak znalaz??em
To w ka??dym razie pierwotny tyranozaur z kredy Ameryki P????nocnej, znaleziony przez Cope w 1866 r. w New Jersey i opisany jako Laelaps. ??y?? w Ameryce jakie?? 75-70 milion??w lat temu, czyli trochÄ? przed pojawieniem siÄ? rexa. Inne ??r??d??a podajÄ? jako wystÄ?powanie 70-65 mln lat temu.
Wymiary:
http://www.enchantedlearning.com/subjec ... ptosaurus/
Jakie?? 6,5 metra d??ugo??ci, jakie?? 1,8 m wysoko??ci i z 1,2 tony wagi.

Czekam na weryfikacjÄ? odpowiedzi
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2007, o 22:51 przez Megistotherium, łącznie zmieniany 1 raz.

d_m

Post autor: d_m »

Tak, to Dryptosaurus aquilunguis - super obraz Charlesa R. Knighta. Dinozaur ten rzeczywi??cie by?? przerzucany z rodziny do rodziny, ale Carpenter et al. 1997 przebada?? holotyp i zaliczy?? go do ustanowionej jeszcze przez Marsha w 1877 roku rodziny Dryptosauridae i wydaje siÄ?, ??e zosta??o to zaakceptowane przez ??rodowisko.
A to Laelaps aquilunguis wed??ug Cope'a, walczÄ?cy z Elasmosaurus (kt??ry ma g??owÄ? na ko??cu ogona :wink: ):
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Dobrze!!!. A wiÄ?c Megistotherium masz prawo, zadaÄ? kolejnÄ? zagadke.

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

DziÄ?ki - korzystam zatem z prawa.
Przy okazji, Dawid - ten rysunek absolutnie wymiata! Przed XIX-wiecznymi reprodukcjami dinozaur??w mo??na siedzieÄ? godzinami.
Rysunek, kt??ry teraz przygotowa??em nie jest a?? tak stary, ale te?? ma sporo lat. Mam nadziejÄ?, ??e tym razem uda mi siÄ? go tu prawid??owo zamie??ciÄ?.
ProszÄ? o odpowied?? na pytanie - co to za pancerny stw??r, kiedy i gdzie ??y?? oraz jakie mia?? wymiary, tak??e w por??wnaniu z jego dzisiejszymi krewniakami.

A oto on:



Obrazek

Post poprawiony przez Krzysztofa.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Do??Ä?cze siÄ?:

To napewno Meiolania

Wystepowanie: Oligocen - Holocen; Australia, Ameryka P??d
Wymiary: 2,5 m d??ugo??ci - gdyby dzisiaj ??y??a - by??aby najwiÄ?kszym w??r??d ??????wi
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Brawo - Tomek by?? najszybszy!
To faktycznie Meiolania, o kt??rej krÄ???Ä? nawet legendy, jakoby widywano jÄ? ca??kiem niedawno na niekt??rych wyspach Pacyfiku. 2,5 metra oznacza, ??e nawet najbardziej wyro??niÄ?te osobniki dzisiejszych ??????wi olbrzymich z Seszeli i ??????wi s??oniowych z Galapagos mog??oby co najwy??ej siÄ? z zr??wnaÄ? siÄ? z mejolaniÄ?. Ich normalny rozmiar nie przekracza bowiem 2 metr??w.
PamiÄ?tajmy jednak, ??e w morzach ??wiata ??yje dzi?? ??????w sk??rzasty Dermochelys coriacea, kt??ry swymi rozmiarami m??g??by przebiÄ? mejolaniÄ?. Z tego co wiem, ??????wie te dochodza do 3 m d??ugo??ci karapaksu.
Bezpieczniej zatem powiedzieÄ?, ??e mejolania by??aby najwiÄ?kszym z ??????wi LÄ?DOWYCH.
Przy okazji - jak rozumiem, kredowy Archelon nadal jest numerem jeden w??r??d ??????wi, je??li chodzi o rozmiary, czy te?? co?? mi umknÄ???o?

Tomku - Twoja kolej!

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Gwoli ??cis??o??ci, meiolania osiÄ?ga??a 2,5m d??ugo??ci, a za najwiÄ?kszego ??????wia lÄ?dowego wszechczas??w uwa??a siÄ? obecnie Testudo atlas, kt??ry osiÄ?ga?? podobne rozmiary, ale by?? wy??szy. Wsp????czesne ??????wie s??oniowe i olbrzymie dochodzÄ? do ok. 1,2m, nie 2m. NajwiÄ?kszym z????wiem pozostaje wciÄ??? Archelon ischyros osiÄ?gajÄ?cy ponad 4m d??ugo??ci .
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Xyphactinus pisze:Gwoli ??cis??o??ci, meiolania osiÄ?ga??a 2,5m d??ugo??ci, a za najwiÄ?kszego ??????wia lÄ?dowego wszechczas??w uwa??a siÄ? obecnie Testudo atlas, kt??ry osiÄ?ga?? podobne rozmiary, ale by?? wy??szy. Wsp????czesne ??????wie s??oniowe i olbrzymie dochodzÄ? do ok. 1,2m, nie 2m. NajwiÄ?kszym z????wiem pozostaje wciÄ??? Archelon ischyros osiÄ?gajÄ?cy ponad 4m d??ugo??ci .
A ja s??ysza??em, ??e dwa metry siÄ? zdarzajÄ?. :wink:
http://www.republika.pl/chrysemys_scripta/opisygat.htm
Wyra??nie napisa??em, ??e mowa o najbardziej wyro??niÄ?tych osobnikach.
Za informacjÄ? o Testudo atlas dziÄ?kujÄ?.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Wed??ug mnie najwiÄ?ksze ??????wie mogÄ? osiÄ?gaÄ? 2 metry d??ugo??ci - ??wiadczy o tym m.in. tekst ze strony: http://zwierzak.com/index.php?s=vjufile ... _zolw.html
NajwiÄ?ksze ??????wie lÄ?dowe to olbrzymy z Galapagos i Szeszeli. Chelonoidis elephantus (??????w s??oniowy) mo??e dochodziÄ? do 2 m d??ugo??ci i osiÄ?gaÄ? ciÄ???ar 23o kg; pewien zwa??ony w roku 1874 okaz mia?? podobno ciÄ???ar 409 kg . Obserwacje ??ycia tych ??????wi wykaza??y, ??e prowadzÄ? one bardzo regularny tryb ??ycia i majÄ? dobrze rozwiniÄ?te poczucie czasu, zw??aszcza regularnie udajÄ? siÄ? na spoczynek. ??????wie te sÄ? pod ochronÄ?.
WracajÄ?c do zagadki:

Co to za dinozaur:
Obrazek

Podaj jego nazwe rodzajowÄ? i gatunkowÄ?, odkrywce i date odkrycia, miejsce i czas wystÄ?powania oraz taksonomie i najbli??szych krewnych.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

To Mirischia. Dok??adnie Mirischia asymmetrica.
Ma??o znany brazylijski kompsognatyd, wiÄ?c krewniak kompsognata, sinozauropetryksa i innych tego typu kamrat??w. Chocia??... no w??a??nie...
??y?? ok. 110-100 mln lat temu. Opisany zosta?? w 2000 r. przez Martilla oraz w 2004 r. przez Naisha najpierw jako kompsognatyd.
Tutaj jednak znajdujÄ? siÄ? informacje, jakoby nale??a??o go zaliczyÄ? do Tyrannosauridae

http://staff.washington.edu/eoraptor/Ty ... oidea.html

Tu, przyznajÄ?, trochÄ? siÄ? gubiÄ? i liczÄ? na uzupe??nienie tej odpowiedzi przez fachowc??w.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Brawo... mysla??em ??e to zajmie troche wiÄ?cej czasu...

Mirischia jest znana z miednicy i niekompletnych tylnich ko??czyn - s??ysza??em te?? co?? o zachowanej tkance miÄ?kkiej i o workach powietrznych... - ale du??o o tym raczej nie powiem...
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

O miednicy wiem. I wiem, ??e jest dziwaczna, asymetryczna - stÄ?d gatunkowa nazwa zwierzÄ?cia. Jednak??e mam lekki problem z dok??adnym okre??leniem systematyki Mirischia.
Jak w ko??cu klasyfikuje siÄ? to zgrabne stworzonko?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Wed??ug mnie i wed??ug wiÄ?kszo??ci stronek klasyfikowana jest do kompsognat??w:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Coelurosauria
Compsognathidae
??Compsognathinae
Mirischia
M. asymmetrica - Naish et al., 2004
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ