[Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Danu »

ucmp 137538 ten okaz też wydaje się być duży.

Podobno C-rex i F-rex są wieksze o Sue. Ciekaw jestem czy tyranozaur mogl miec faktycznie az 14-15 m, moze ktorys okaz wkoncu to potwierdzi.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: nazuul »

robiłem ostatnio opis Tyrannosaurus i moje wnioski są takie (z opisu, formatowanie ED):
nazuul pisze:====Maksymalne wymiary====
Największy osobnik ''Tyrannosaurus'' (FMNH PR2081, czyli Sue) mierzy 12,3 ([[John Hutchinson|Hutchinson]] i in., [[2011]]), 12,5 (=41 stóp; [[Christopher Brochu|Brochu]], [[2002]]) lub 12,8 m ([[Michael Mortimer|Mortimer]], online A). Informacje o większych osobnikach są oparte na fragmentarycznym materiale, który niekoniecznie należał do rzeczywiście większych osobników (np. u Sue kość szczękowa jest 25% dłuższa niż u [[holotyp]]u, kość zębowa - 15%, k. udowa - 3% a II k. śródstopia jest krótsza o 5%; Mortimer, online A). Doniesienia o wymiarach 14-15 m wynikają zapewne z przeszacowania długości ogona (zob. zdjęcie obok). Określenia masy jest problematyczne, lecz wydaje się dość pewne, że wyrośnięty ''Tyrannosaurus'' ważył kilka ton.

[[John Horner|Horner]] i in. ([[2011]]) wskazują, że badane przez Hornera i [[Kevin Padian|Padiana]] ([[2004]]) osobniki ''Tyrannosaurus'' - w tym także bardzo duże, jak MOR 555 (wiek 12-18 lat i 12,4 m - [[Michael Mortimer|Mortimer]], online A) czy zbliżony rozmiarami MOR 1198 (11-16 lat) - mają stosunkowo młodą tkankę kostną, zbudowaną z głównie z osteonów pierwotnych, podczas gdy u [[Ornithischia|dinozaurów ptasiomiednicznych]] z tych samych osadów występuje tkanka dojrzalsza, z wtórnymi osteonami i gęsto upakowanymi kanałami Haversa. Autorzy wyciągają z tego wniosek, że na odkrycie czekają większe i masywniejsze, niż dotychczas odnalezione osobniki ''Tyrannosaurus''.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Danu »

Jednak podobno C-rex i F. rex nie sa chyba juz az tak fragmentaryczne podobno zostaly oznaczone jako XL a dla porownania Sue jako L, czy ja wiem czy 14-15 m az takie nie mozliwe i wynikajace z przeszacowania ogona akurat, hmm nie koniecznie.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: nazuul »

Danu pisze:Jednak podobno C-rex i F. rex nie sa chyba juz az tak fragmentaryczne podobno zostaly oznaczone jako XL a dla porownania Sue jako L
wymiary nie zostały opublikowane
Danu pisze:czy ja wiem czy 14-15 m az takie nie mozliwe i wynikajace z przeszacowania ogona akurat, hmm nie koniecznie.
niemożliwe oczywiście nie jest. Długość ogona - zob. Osborn, H. F. (1917) "Skeletal adaptations of Ornitholestes, Struthiomimus, Tyrannosaurus" Bulletin of the American Museum of Natural History, 35(43), 733-771

zob. też http://home.comcast.net/~eoraptor/Tyran ... osaurusrex
akapit: How big was T. rex and which specimen is largest?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Danu »

Szkoda wlasnie bo dobrze by bylo jakby zostaly opublikowane:)
Tribute to Dinosaurs 2020

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: AlbertoRaptor »

MOR 980 ma ok. 8% dłuższą kość łonową niż FMNH PR2081, jednak osiągał tylko podobną długość ciała i znacznie ustępował w masie (bazując na obwodzie uda).
FMNH PR2081 ma 97 mm większy obwód uda, to dosyć duża różnica. Te różnice potwierdzają jak okazy z tego samego gatunku T. rex mogą mieć inne proporcje.

Link:
http://books.google.pl/books?id=5WH9Rnf ... mm&f=false

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Danu »

mogą ale nie muszą:)
Tribute to Dinosaurs 2020

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: AlbertoRaptor »

Scott Hartman nieco zmienił tyranozaura (FMNH PR2081), gdyż jego poprzednia wersja miała za długie nogi.
Link: http://scotthartman.deviantart.com/art/ ... 49052&qo=3
Sue i Stan:
http://scotthartman.deviantart.com/art/ ... rtman&qo=2
Sue i okazy Giganotosaurus
http://scotthartman.deviantart.com/art/ ... rtman&qo=1

Darek M
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 27
Rejestracja: 24 sierpnia 2010, o 11:20
Imię i nazwisko: Dariusz Mirek
Lokalizacja: Stróża

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Darek M »

Zastanawia mnie dlaczego nikt nie uwzględnia tych fragmentarycznych okazów tyranozaura, które mogą być większe od FMNH PR 2081 i podają, że Sue jest największy, a uwzględniają okaz giganotozaura MUCPv-95, który też jest bardzo fragmentaryczny.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Danu »

Uwzględnia, jednak w wypadku wielu tyranozaurów potencjalnych pretendentów okazywało się, że poszczególne osobniki miały różne proporcje i nie wiadomo jak bardzo przekłada się to na całkowity rozmiar. Aczkolwiek osobniki takiej jak np C-rex są oznaczone jako większe od Sue, być może tak jest, to nie tak, że nie bierze się ich pod uwagę.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: nazuul »

Dobre pytanie :) .
Odpowiem za siebie tj. dlaczego w swoim opisie tyranozaura tylko wspomniałem o ewentualnych większych osobnikach ( http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... annosaurus - aktualnie nie działa, ale wyżej zacytowałem odpowiedni fragment). Powody:
1) gdzie indziej jest ładnie wyjaśnione i zacytowałem to ogólnie dostępne źródło, tj. wpis Mortimera na Theropod Database: http://archosaur.us/theropoddatabase/Ty ... osaurusrex - akapit "How big was T. rex and which specimen is largest?"
2) najważniejszy powód wskazuje cytat z ww. tekstu Mortimera "Only FMNH 2081 (...) has been extensively described and illustrated in the technical literature"
3) nie uważam tej sprawy za istotną, w komentarzu do opisu wskazałem o co jeszcze można hasło rozwinąć: "Opis można rozwinąć o (...) dokładny materiał kopalny (w tym wielkość poszczególnych osobników"
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
christofer01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 18
Rejestracja: 1 lutego 2013, o 19:52
Imię i nazwisko: Krzysztof Koziński
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

OPIS Tyranosaurus rex

Post autor: christofer01 »

Chyba kazdy zna slawnego T-rexa.Bardzo znany
srod mlodszych,a i takze bardzo znany w gronie paleontologow.Wystepuje w filmach i grach.Wystepowal Ameryce Polnocnej,tak dokladnie 65 mln lat temu.Zywil sie wszystkim co znajdzie.Jego cechy charakterystyczne to nawet dobze rozwinety mozg,dwupalczaste lapy (charakterystyczne dla tyranozaurow),duze zeby bo byly wielkosci banana,dosyc spora wage, a takze bardzo
dobry wech.Prawdobodobne bylo to ze mial piora.Polowal z zasadzki.Byl troskliwym rodzicem.Mierzyl 14,5 m.Wazyl 9 ton.:-) Ulubione dania to triceratops i edmontozaur.Potrafil wyrwac 230 kg miesa na raz.To na ogol maskotka maluchow.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Dawid Mika »

Polował z zasadzki, opiekował się potomstwem itp. - czyżbyś przeniósł się w czasie do mezozoiku? Mastrycht kończy się 66 Ma. Informacje, które wypisałeś są często nieaktualne lub błędne.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: nazuul »

christofer01 pisze:Byl troskliwym rodzicem.
raczej nie gorszym niż krokodyle

zareklamowałbym swój opis T. rex, ale nie działa! http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... annosaurus
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
LP13HT
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 16
Rejestracja: 5 maja 2013, o 19:07
Imię i nazwisko: Tirea
Lokalizacja: TG

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: LP13HT »

T-rexa zna chyba każdy. Nawet ktoś, kto nie interesuje się dinozaurami :) wystarczy spojrzeć na filmy, takie jak Park Jurajski. Jak dla mnie jest jednym z takich, hm, ulubionych dinozaurów xD ale i tak będę wolała allozaury i velociraptory :P mam pytanie, bo jeszcze nie za bardzo sie na forum orientuje :P Czy jest gdzieś jakiś dział, w którym można umieszczać swoje własne rysunki dinozaurów?
Oel ngati kameie..
Sometimes solutions aren’t so simple
Sometimes goodbye’s the only way.

When life leaves us blind,
love keeps us kind

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: AlbertoRaptor »

Scott Hartman pisze:So...that large isolated Giganotosaurus jaw? It's not really clear how much bigger that individual is, because there isn't perfect linear scaling between it and the type specimen (the isolated jaw is proportionately a bit deeper). My "best fit" version appears above, and indicates an animal about 6.5% longer than the type. THat would result in an animal over 13 meters in length, and also one that would be heavier than Sue.
Prawdę mówiąc również z pewnością nikt z naukowców nie jest pewny na temat jak duży był MUCPv-95, który jest znany tylko z tej fragmentarycznej żuchwy.

Niestety dużo ludzi szczególnie łatwowierni fani traktują te ponad 13 m dla giganotozaura jako fakt. Tak samo jest z tyranozaurem mający 6 m wzrostu, chociaż przeciwieństwie do 13 m giganotozaura, jest to praktycznie niemożliwe. Nawet największy publikowany okaz tyranozaura T. rex, FMNH PR2081 mógł raczej mierzyć ok. 3.5 m wzrostu.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2013, o 21:49 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: dodałem źródło cytatu

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: szerman »

AlbertoRaptor pisze:Tak samo jest z tyranozaurem mający 6 m wzrostu
To pewnie jeszcze relikt dawnych czasów, kiedy przedstawiano tyranozaura w pozycji wyprostowanej. Później naukowcy dokonali rewizji, szkielety w muzeach zostały poprawione, ale niektóre informacje krążące po mediach już nie.
"Mastodon sapiens"

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: AlbertoRaptor »

Szacunki długości kości udowej dla FMNH PR2081
134 cm (Larson, 2008)
lewa 130.7 cm, prawa 132.1 cm - od krętarza większego do kłykecia bocznego (Brochu, 2003)
131.2 cm (Hutchinson i inni, 2011)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: nazuul »

Takie rozbieżności nie są niczym dziwnym przy pomiarach tego typu obiektów.
Ryc. z monografii Brochu:
http://imageshack.us/a/img39/2224/dtc118tif.jpg
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: AlbertoRaptor »

Oto kolejne rekonstrukcje tyranozaurów wykonane przez Scott Hartman'a, tym razem AMNH 5027 oraz holotyp (CM 9380).

http://fc08.deviantart.net/fs70/i/2013/ ... 686weu.jpg

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Ti58 »

Postawil bym Tyrannozauru 11 - 13+ m, mial raczej tyle
Anchiornis :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: Ti58 »

Dlaczego T-Rex na ED jest opierzony? Myslalem, ze tam sa najnowsze rekonstrukcje.
A przeciez tam, gdzie T-Rex ma piora znaleziono jego luski. Prosze zmienic obrazek na inny
Anchiornis :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Tyrannosaurus

Post autor: nazuul »

Dlaczego taki został nie wiem, niedopatrzenie pewnie. Trudno jest utrzymać ciągle aktualność.
Odnalezienie odcisków łusek np. na szyi oznacza, że prawdopodobnie była nimi z reguły pokryta, więc raczej tak należałoby rekonstruować. Jednak z reguły nie mamy całości obrazu - znamy np. kilkadziesiąt cm2 odcisku i nie wiemy, która część szyi była nimi pokryta. Ponadto mogło być to zmienne z uwagi na wiek okazu, zmienność indywidualną, geograficzną, możliwe są też anomalie.
Dodanie piór albo usunięcie w rekonstrukcji nie jest więc wg mnie jakimś rażącym błędem. Nie byłoby nim też np. zrekonstruowanie T. rex z trzema palcami w przedniej kończynie (oczywiście że pełną świadomością; palec pewnie byłby w jakiś sposób nietypowy) - podobne anomalie się zdarzają. Bardzo rzadko ilustruje się wymarłe zwierzęta z anomaliami czy deformacjami. To też byłby element urealniający w pewnym sensie rekonstrukcje, uwidaczniający, że wymarłe organizmy podlegały tym samym prawom biologii, co dzisiejsze. Często rekonstruuje się zwierzęta w sposób 'posągowy', bez żadnej skazy.
Główny obrazek powinien dawać jak najbardziej wiarygodny, zgodny z danymi wizerunek, zatem zmieniłem.

Po co pobierasz obrazek i wstawiasz go do postu - przecież widzimy, co jest. Usunąłem załącznik.
Usunąłem post z linkiem do ankiety. Jest nie na temat a nawet gdyby był, to zamieszczanie linków odsyłających do innego postu, zwłaszcza niedawno zamieszczonego, jest pozbawione sensu.
Ponadto napisałeś znów niepotrzebnie post pod postem.
Parę innych Twoich postów też z podobnych względów usunąłem.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ