[Opis] Kalamozaur

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

[Opis] Kalamozaur

Post autor: Eryk Sroka »

Kalamozaur (Calamosaurus foxi)
Długosć: 3,5 m
Wysokość: 0,9 m
Masa: ok.150 kg
Czas Występowania: Wczesna Kreda (140-125 milionów lat temu)
Miejsce Występowania: Wyspa Wight, Wielka Brytania, Europa

Systematyka:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Celurosauria
Compsognathidae ?

Odkrycie:
Szczątki Kalamozaura zostały odkryte przez angielskiego duchownego Williama Foxa w osadach Formacji Wassex na wyspie Wight.

Materiał Kopalny:
Holotyp Kalamozaura o numerach katalogowych BMNH R901 składa się z 2 kręgów szyjnych. Richard Lydkker przypisał mu także kość piszczelową BMNH R186.

Opis:
Został opisany w roku 1889 przez Richarda Lydekkera, który natrafił na jego szczątki podczas katalogowania kolekcji znalezisk księdza Foxa. Początkowo nazwał go Clamospondylus, zauważając jego podobieństwo do Celura. Jednakże nazwa Calamospondylus została już użyta w roku 1866, co ciekawe przez samego księdza Foxa który odkrył szczątki Calamosaurusa i którego Richard uhonorował nadając teropodowi epitet gatunkowy "foxi". W roku 1891 Lydkker zmienił jego nazwę na obecną.

Budowa:
Kalamozaur był smukłym, małym drapieżnikiem. Naish wraz z współpracownikami w 2001 roku oszacowali jego rozmiary na ok 3.5 metra długości oraz że prawdopodobnie miał małą głowę opierając się na budowie kręgów szyjnych.

Dieta:
Niewątpliwie Kalamozaur był mięsożercą żywiącym się drobnymi jaszczurkami i owadami, jednakże wysnuto hipotezę że jego czaszka była pozbawiona zębów i wyposażona w rogowy dziób co by wskazywało że mógł być wszystkożerny jak Ornitomimozaury.

Pozycja Systematyczna:
Pozycja systematyczna kalamozaura jest bliżej niesprecyzowana, uważa się go za bazalnego celurozaura. Często jest uznawany za synonim wcześniej wspomnianego Calamospondylusa, jednakże ich materiały kopalne są tak skąpe że niemożliwa jest analiza porównawcza szczątków tych teropodów. W nowoczesnej opinii uważany jest za wątpliwego teropoda jednakże może być ważnym celurozaurem w świetle nauki.

Etymologia:
Jego nazwa powstała z połączenia greckich słów "kalami" co oznacz trzcina oraz "sauros" czyli jaszczurka i oznacza tyle co "trzcinowy jaszczur". Epitet gatunkowy "foxi" honoruje odkrywcę szczątków ks. Williama Foxa.

Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ