Kelmayisaurus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Kelmayisaurus

Post autor: JurassicScience »

Opis Kelmayisaurus + akapit na temat K. gigantus (nomen nudum).

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... mayisaurus

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Kelmayisaurus

Post autor: Utahraptor »

Opisy pod względem technicznym coraz lepsze, widzę, że zastosowałeś kapitaliki :). Kilka drobnych uwag (nie sprawdzałem merytorycznie):
i oszacowali w przybliżeniu długość karcharodontozauryda.
Na ile metrów? Jest w tabelce, ale warto dopisać i tu, by zdanie miało sens ;)
Dopiero w 2011 roku Stephen L. Brusatte, Roger B.J. Benson i Xing Xu w
Linkujemy tylko pierwsze imię i nazwisko, chyba że mamy dwóch naukowców o tym samym nazwisku i pierwszym imieniu. Inicjały kolejnych imion możesz usunąć. Można też napisać "Stephen Brusatte i współpracownicy".
Powołali się oni głównie na występującą u tego teropoda autapomorfię
Będę dociekliwy i zapytam jaką? ;)
Warto też napisać na podstawie jakiej cechy klasyfikuje się go jako karcharodontozauryda. Normalnie bym Cię tak nie męczył, ale w przypadku tak skąpo znanego dinozaura można wejść w te nieliczne szczegóły.
Masz niezłe tempo, jeśli chodzi o przygotowywanie kolejnych opisów, ale przypominam o uzupełnieniu Jianchangosaurus ;). Jeśli teraz się tego nie zrobi, to potem człowiekowi nie będzie się chciało do tego wracać (przykład: zaurolof).
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Kelmayisaurus

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:nie sprawdzałem merytorycznie
szkoda, że niemal wyłącznie ja się tym zajmuję, w przypadku haseł zrobionych na podstawie jednej czy dwóch publikacji - czyli prostych do sprawdzenia - to każdy może się tym zająć

uwaga ten opis nie ma komoletnej bibliografi, bo Brusatte i in. nie wspominają o K. "gigantus"

uzupełniłem podpis grafiki - informacja o licencji MUSI się tam znaleźć:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=12485

zob.
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=88&t=5958
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Re: Kelmayisaurus

Post autor: JurassicScience »

Utahraptor pisze:Opisy pod względem technicznym coraz lepsze...
Dziękuję ;)
Utahraptor pisze:Cytuj:
Powołali się oni głównie na występującą u tego teropoda autapomorfię
Będę dociekliwy i zapytam jaką? ;)
Informacja na ten temat już dodana do opisu. Inne poprawki również uwzględnione + dodałem etymologię. Dziękuję za korektę ;)
Utahraptor pisze:Masz niezłe tempo, jeśli chodzi o przygotowywanie kolejnych opisów, ale przypominam o uzupełnieniu Jianchangosaurus
Nie zapomniałem o nim, jestem w trakcie zbierania informacji. Na weekend wyjeżdżam, więc w przyszłym tygodniu uzupełnię ;)
nazuul pisze:uwaga ten opis nie ma komoletnej bibliografi, bo Brusatte i in. nie wspominają o K. "gigantus"
Fakt. Wypadło mi z głowy. Bibliografia uzupełniona.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Kelmayisaurus

Post autor: Utahraptor »

Opis jest już prawie gotowy. Warto dopisać jeszcze to:
A phylogenetic analysis recovers K. petrolicus as a basal carcharodontosaurid, which is supported by various features: very deep interdental plates (a carcharodontosaurid synapomorphy), fused interdental plates (present in carchardontosaurids and a limited number of other theropods), and the absence of diagnostic features of other clades of large−bodied theropods such as abelisaurids, megalosauroids, and coelurosaurs. As such, Kelmayisaurus is the second known carcharodontosaurid from Asia, and further evidence that this clade represented a global radiation of large−bodied predators during the Early–mid Cretaceous.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Kelmayisaurus

Post autor: nazuul »

Po co? Skoro Bartosz stwierdził, że taki jest wystarczający, to niech tak będzie.
Utahraptor pisze:Opis jest już prawie gotowy
Znacznie ważniejsze jest, czy opis nie zawiera jakiś błędów a widzę, że zawiera. Może właśnie Ty się tym zajmiesz? :wink:

Weryfikacja to sprawdzenia każdej informacji z hasła (przy przyjęciu domniemania, że każda informacja jest błędna) we wiarygodnych źródłach a także dotarcie do takich, ale tutaj już wyręczę, uprzedzając, że to praca Brusatte i in. oraz Theropod Database.
Dodam też, że praca Carrano i in. (2012) - chodzi o bazalnego tetanura, więc trzeba tam zajrzeć (http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 595#p46595) - właściwie ryc. 9 -podaje wiek ber(r)ias-alb, czyli całą wczesną kredę
nazuul pisze:
Utahraptor pisze:nie sprawdzałem merytorycznie
szkoda, że niemal wyłącznie ja się tym zajmuję, w przypadku haseł zrobionych na podstawie jednej czy dwóch publikacji - czyli prostych do sprawdzenia - to każdy może się tym zająć
nazuul pisze:ten opis nie ma komoletnej bibliografi, bo Brusatte i in. nie wspominają o K. "gigantus"
nadal tak sądzę

niepotrzebnie jestem ujęty jako współtwórca opisu, niczego szczególnego nie napisałem a zwłaszcza nie sprawdziłem tego opisu
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Kelmayisaurus

Post autor: Utahraptor »

Sprawdziłem i poprawiłem. Nie wiem tylko skąd etymologia.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Re: Kelmayisaurus

Post autor: JurassicScience »

nazuul pisze:Po co? Skoro Bartosz stwierdził, że taki jest wystarczający, to niech tak będzie.
Rzeczywiście nadmierna ingerencja w pracę autora może być i jest irytująca. W tym przypadku jednak nie mam żalu do Mateusza, ponieważ przyznaję, że doprecyzowanie autapomorfii i dopisanie wymienionej wyżej cechy jest w porządku i dobrze rozbudować w ten sposób opis.
nazuul pisze:ten opis nie ma komoletnej bibliografi, bo Brusatte i in. nie wspominają o K. "gigantus"

nadal tak sądzę
Zatem prościej byłoby od razu pisać co należy dodać, a nie zostawiać tego moim domysłom ;)
nazuul pisze:niepotrzebnie jestem ujęty jako współtwórca opisu, niczego szczególnego nie napisałem a zwłaszcza nie sprawdziłem tego opisu
Być może ;) Aczkolwiek wolałem Cię dopisać, niż mieć nieczyste sumienie.
Utahraptor pisze:Sprawdziłem i poprawiłem. Nie wiem tylko skąd etymologia.
Dziękuję ;) Co do etymologii to w prawdzie jest moje zauważenie. Dodając mapkę zwróciłem uwagę to miasto. Potem szukając potwierdzenia natknąłem się tylko na wikipedię, w której była podobna etymologia. Właściwie to miałem zapytać Was o zdanie ale mi to umknęło. Od razu wspomnę, że nie działa strona (złe przekierowanie ?), gdzie rzekomo jest wszystko o etymologii (http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =88&t=1842).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Kelmayisaurus

Post autor: nazuul »

JurassicScience pisze:
nazuul pisze:ten opis nie ma komoletnej bibliografi, bo Brusatte i in. nie wspominają o K. "gigantus"

nadal tak sądzę
Zatem prościej byłoby od razu pisać co należy dodać, a nie zostawiać tego moim domysłom ;)
Skąd mam wiedzieć co należy dodać, skoro piszesz na podstawie źródeł, których nie podałeś (nie jestem jasnowidzem). Najpierw było w bibliografii tylko Brusatte i in., którzy nie piszą wszystkich danych, które są w haśle.
Naprawdę korzystałeś z książki Gradyego?

stronę o etymologii skreśliłem, skoro nie działa
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Kelmayisaurus

Post autor: Utahraptor »

W spisie alfabetycznym widnieje ten dinek jako ?nomen dubium. Skoro znaleziono u niego cechy wyróżniające, to można chyba uznać to za nieaktualne?
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=12063
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Kelmayisaurus

Post autor: nazuul »

dobrze, że o tym myślisz, ogólnei fajnie będzie, jeśli osoby robiące jakieś hasło przy okazji też zajrzały do spisów literiwych o je zmieniły odpowiednio
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Re: Kelmayisaurus

Post autor: JurassicScience »

Okej, będę pamiętał ;)

ODPOWIEDZ