[opis] sauroniops (Sauroniops)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
d_m

[opis] sauroniops (Sauroniops)

Post autor: d_m »

Sauroniops (Sauroniops) to rodzaj teropoda znanego z kredowych osadów Afryki i formalnie nazwanego w publikacji za 2013 rok. Znany jest tylko jeden okaz, MPM 2594 - izolowane, nieomal kompletne lewe frontale (kość czołowa). Skamieniałość została odkupiona od handlarza i przekazana do badań naukowych przez darczyńcę. Mimo wszystko można z dużą dozą pewności stwierdzić, że okaz pochodzi z cenomańskiego wieku warstw Kem Kem południowo-wschodnich okolic Taouz (Maroko). Kość została opisana w 2012 roku jako należące do nieoznaczalnego bliżej karcharodontozauryda, jednak już po kilku miesiącach autorzy oryginalnego opisu zdecydowali się ustanowić nowy rodzaj i gatunek - Sauroniops pachytholus, którego nazwa rodzajowa odnosi się do oka Saurona ze świata fantasy J.R.R. Tolkiena, a epitet gatunkowy do charakterystycznej grubej kopuły tworzonej przez kości czołowe na głowie sauroniopsa. Sauroniops to drugi, po Carcharodontosaurus saharicus, karcharodontozauryd z warstw Kem Kem. Analiza filogenetyczna z drugiej pracy zespołu badawczego wykazała bliskie pokrewieństwo sauroniopsa z Eocarchia. Kopuła na głowie mogła, według autorów opisu, służyć do bodzenia lub mieć funkcję pokazową. Należy jednak pamiętać, że wnioski filogenetyczne i paleobiologiczne oparta na tak ubogim materiale są mało stabilne.

Literatura
* Cau, A., Dalla Vecchia, F.M., Fabbri, M. 2012. Evidence of a new carcharodontosaurid from the Upper Cretaceous of Morocco. Acta Palaeontologica Polonica 57, 3, 661-665.
http://app.pan.pl/archive/published/app ... 110043.pdf
* Cau, A., Dalla Vecchia, F.M., Fabbri, M. 2013. A thick-skulled theropod (Dinosauria, Saurischia) from the Upper Cretaceous of Morocco with implications for carcharodontosaurid cranial evolution. Cretaceous Research 40, 1, 251-260.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] zauroniops (Sauroniops)

Post autor: szerman »

Czemu jego i kajentawenatora nie od razu do ED, skoro już parę dni działa stabilnie? :P
Dawid Mazurek pisze:Sauroniops pachytholus, którego nazwa rodzajowa odnosi się do oka Saurona ze świata fantasy J.R.R. Tolkiena
8-)
Ale to w takim razie po polsku nie zauroniops, tylko sauroniops (nie od saurus/sauros, co się tłumaczy na -zaur, a od Saurona, nie Zaurona) ;)
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: [opis] zauroniops (Sauroniops)

Post autor: d_m »

Raz, że zapomniałem hasła, a dwa - że merytorycznie i technicznie wypadłem już z forumowego obiegu i wolałem najpierw tu wrzucić ;)

To ja wrzucę, MSz ;)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] zauroniops (Sauroniops)

Post autor: szerman »

Dawid Mazurek pisze:Zauroniops (Sauroniops) to rodzaj teropoda znanego z kredowych osadów Afryki i formalnie nazwanego w publikacji za 2013 rok.
A nie wyrobili się czasem Cau i in. na końcówkę 2012 roku?

viewtopic.php?f=3&t=4340&start=50
http://theropoda.blogspot.com/2012/10/s ... dalla.html
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: [opis] sauroniops (Sauroniops)

Post autor: d_m »

Dzięki. Wrzucisz oba? Poprawiłem 'z' na 's'. Publikacja w APP wyszła w 2012 roku, ale formalny opis rodzaju w CR w tomie za 2013 rok, nie wiem jak to wygląda od strony formalnej, bo finalny PDF jest dostępny już teraz. Liczy się, zdaje się, faktyczna data publikacji papierowej, ale ciężko mi powiedzieć, czy takowa wersja już została rozprowadzona po bibliotekach, może nawet nie jest jeszcze wydrukowana...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] sauroniops (Sauroniops)

Post autor: szerman »

Wrzucę oba za jakąś godzinkę-dwie, a co do tego, czy obiązuje wersja online czy papierowa to chyba ostatnio się coś zmieniło... Tomek Skawiński o tym wspominał gdzieś na forum, ale mogę się mylić, w każdym razie dam ten 2013 r., najwyżej się zmieni ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] sauroniops (Sauroniops)

Post autor: nazuul »

liczy się albo data papierowa, albo rejestracja w zoobanku
w Cau i in. (w druku) czytamy:
Nomenclatural acts The electronic version of this published work
has been registered in ZooBank, the proposed online registration
system for the International Code of Zoological Nomenclature. The
ZooBank LSIDs (Life Science Identifiers) can be resolved and the
associated information viewed through any standard web browser
by appending the LSID to the prefix ‘http://zoobank.org/’. The LSID
for this publication is: urn:lsid:zoobank.org:pub:107AE7B1-845B-
4657-A140-4D6931F5ABAF.
jest w zoobanku: http://zoobank.org/urn:lsid:zoobank.org ... 6931F5ABAF

zatem 2012
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: [opis] sauroniops (Sauroniops)

Post autor: d_m »

Czyli zoobank ma pierwszeństwo przed fizyczną datą publikacji papierowej? Tak jest w ICZN?

<połączono posty>

"formalnie nazwanego w publikacji za 2012 rok" w ED
zmieniłbym na:
"formalnie nazwanego w 2012 roku w publikacji za rok 2013"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] sauroniops (Sauroniops)

Post autor: nazuul »

Dawid Mazurek pisze:Czyli zoobank ma pierwszeństwo przed fizyczną datą publikacji papierowej? Tak jest w ICZN?
Naprawdę to przegapiłeś?
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=3&t=4983

Dzięki, zapomniałem o tym! Dawid
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] zauroniops (Sauroniops)

Post autor: nazuul »

Dawid Mazurek pisze:zapomniałem hasła
powinieneś mieć w PW od Łukasza z 09.09.2011r.

najlepiej od razu w ED umieszczać, a jesli już rzeczywiście nie, to dobrze jest umieszczać tabelkę, bo później gdy szerman wrzuca do ED, to przeważnie nie bada warsty merytorycznej opisu (ale np. u Kayentavenator zrewidował wymiary) - i trudno od niego tego wymagać! Są więc braki - np. pojawiają się znaki zapytania tam gdzie powinna być długość 10-12 m
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ