(Opis) Tarascosaurus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

(Opis) Tarascosaurus

Post autor: Danu »

Tarascosaurus (Tarazkozaur)

d??ugo??Ä?: 10 m
masa: 1 tona ?
wzrost: 3,5 m
czas: 83-71 MLT
miejsce: Francja

klasyfikacja: Saurischia, Theropoda, Abelisauridae

NazwÄ? temu miÄ?so??ercy nadano, na cze??Ä? prowincji Tarasco, gdzie wed??ug legendy mieszka?? kiedy?? smok. Tarascosaurus, najprowdopodobniej potrafi?? bardzo szybko biegaÄ?, ale zapewne nie z szybko??ciÄ? 50 mil, jak pokazano w jednym z film??w, gdyby tak rzeczywi??cie by??o to jego cia??o musia??o by byÄ? zbudowane w 80 % tylko z samych miÄ???ni jak wyja??nia Neal Adams. Ten do??Ä? du??y miÄ?so??erca, zapewne by?? postrachem okresu kredowego we francji. Najprawdopodobniej by?? lekko zbudowany, co wynika z kilku znalezionych ko??ci, dlatego jego masÄ? szacuje siÄ? na ok. 1 tonÄ?, co nie jest zbyt du??o, jak na 10 metrowej d??ugo??ci miÄ?so??ercÄ? zapewne to sk??oni??o autor??w filmu do przypuszcze?? co do jego nadzwyczajnej szybko??ci.

T. salluvicus, Le Loeff, Buffetaut 1991
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Lila
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 222
Rejestracja: 21 lipca 2006, o 09:54
Lokalizacja: Glinojeck-okolice Ciechanowa
Kontakt:

Post autor: Lila »


Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Juz o tym pisalem - prawa autorskie - lepiej jest podawac link do strony, z ktorej sie rekonstrukcje pobiera, a nie hostowac.

Awatar użytkownika
Lila
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 222
Rejestracja: 21 lipca 2006, o 09:54
Lokalizacja: Glinojeck-okolice Ciechanowa
Kontakt:

Post autor: Lila »

Ok. Sorry! A wiÄ?c to zdjÄ?cie by??o z tej strony:
http://www.dinosaur.net.cn/Dinosaur_Planet/index.htm

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

czy ten dinozaur naprawde nale??y do Abelisauridae :D
~~~~

czy kto?? mo??e mi przes??aÄ? rysopis tego Abelizaura :lol:

SKLEJONY PRZEZ DINO

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

dilong pisze:czy ten dinozaur naprawde nale??y do Abelisauridae :D
Nie do konca pewne. Byc moze tylko Abelisauria.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

dilong pisze:czy ten dinozaur naprawde nale??y do Abelisauridae :D
Na wszelkich stronach w necie widnieje rodzina >> Abelisauridae wiÄ?c nie ma jakich?? b??Ä?d??w co do rodziny.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Krzysztof pisze:Na wszelkich stronach w necie widnieje rodzina >> Abelisauridae wiÄ?c nie ma jakich?? b??Ä?d??w co do rodziny.
Ja uwzgledniam moje osobiste sympatie do Mickeygo Mortimera...

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

dilong pisze:czy ten dinozaur naprawde nale??y do Abelisauridae :D
~~~~

czy kto?? mo??e mi przes??aÄ? rysopis tego Abelizaura :lol:
Nie pisz dw??ch post??w pod rzÄ?d.

je??li chcesz co?? dodaÄ? do poprzedniego posta u??yj opcji edytuj wciskajÄ?c przycisk przy swoim po??cie - Obrazek

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

A ja mam jedno zastrzerzenie co do wielkości tego teropoda, a mianowicie po necie krążą szacunki 4-10 metrów i tego bym sie bardziej trzymał niz pisania samego 10 m. Dlaczego?? Otóż wyjaśniam. Znany jest z holotypu i z dwóch niepewnych i równie nie licznych okazów ( fragmentaryczne kręgi ). Co do holotypu to składa sie na niekompletną kośc udową, która ma tylko około 35 cm długości, więc patrząc na inne tropody 10m to duuuża przesada i bardziej prawdopodobne, że jego długość wynosiła te 4 m ;). Danu sugerował się zapewne dinosaurier-web.de, a tam są często przestarzałe informacje i nie trzymające się względem siebie kupy ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Poprawa opisu autorstwa Danu. Z oryginału zostały 2 mocno przerobione zdania, resztę usunęłem - jakieś dziwne te informacje...
Dawid Mika, Krzysztof Stuchlik oraz Maciej Zielger. Korekta: hanys pisze:Tarascosaurus (taraskozaur)

długość: 3-4 m ?
masa: 100-300 kg ?
miejsce: Francja - Prowansja - departament Bouches-du-RhĂ´ne (warstwy Fuvelien)
czas: 83-76 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Ceratosauria
Abelisauroidea (?)


Wstęp
Tarascosaurus to rodzaj niewielkiego ceratozaura (prawdopodobnie abelizauroida) żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej południowej Francji. Ten mięsożerca zapewne był postrachem niedużych kręgowców żyjących w jego środowisku.

Etymologia
Nazwę temu mięsożercy nadano od prowansalskiego słowa tarasco (Tarasque to rodzaj smoka z tamtejszych legend). Epitet gatunkowy pochodzi od łacińskiej nazwy (Salluvii) plemienia galijskiego zamieszkującego okolice Marsylii.

Materiał kopalny
Holotyp (FSL 330201) to proksymalna część lewej kości udowej o długości 22 cm; cała mogła mieć ok. 35 cm. Paratypy (FSL 330202) to dwa artykułowane fragmenty kręgów grzbietowych (6 i 7). Przypisano do niego też trzon kręgu ogonowego (FSL 330203). Nie wiadomo, czy kręgi należały do tego samego zwierzęcia, co holotyp.

Pozycja systematyczna
Tarascosaurus został początkowo zaliczony do Abelisauridae, lecz nowsze badania są mniej pewne przynależności tego ceratozaura do tej rodziny. Prawdopodobnie jest to abelizauroid - być może noazauryd lub właśnie abelizauryd.

Tarascosaurus w kulturze
Taraskozaur wystąpił w serialu "Planeta dinozaurów: Podróż Brzuchacza" (''Dinosaur Planet: Pod's Travels"). Jest on tam przedstawiany jako czołowy drapieżnik w późnokredowej Europie, żyjący zarówno w Hateg (nie ma na to dowodów kopalnych, ale jakiś osobnik mógł się tam drogą morską dostać) jak i na nieokreślonej części południowej Europy.
Rekonstrukcję taraskozaura można podziwiać w muzeum Dinosauria w miejscowości Espéraza we Francji.

Spis gatunków:
Tarascosaurus salluvicus Le Loeuff i Buffetaut, 1991



Źródła:
Carrano and Sampson, 2008. The Phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda). Journal of Systematic Palaeontology. 6, 183-236.

Jean Le Loeuff and Eric Buffetaut (1991). "Tarascosaurus salluvicus nov. gen., nov. sp.,dinosaure théropode du Crétacé supérieur du Sud de la France" Geobios, 24(5): 585-594.
(tłumaczenie pracy z Polyglot Paleontologist autorstwa M. Carrano, zamieszczone na Dinodata.org)

http://home.comcast.net/~eoraptor/Cerat ... salluvicus

http://en.wikipedia.org/wiki/Tarascosaurus
_____________________________________________________

Wszystkie obrazki przedstawiają taraskozaura jako abelizauryda.
Obrazek
Rekonstrukcja taraskozaura. Rysunek pochodzi z tej strony

Obrazek
Rekonstrukcja taraskozaura w muzeum Dinosauria


Obrazek
Rekonstrukcja taraskozaura z Planety Dinozaurów

Obrazek
Rekonstrukcja taraskozaura atakującego Ampelosaurus autorstwa Alaina Beneteau. Rysunek pochodzi z tej strony
Broker pisze:A ja mam jedno zastrzerzenie co do wielkości tego teropoda, a mianowicie po necie krążą szacunki 4-10 metrów i tego bym sie bardziej trzymał niz pisania samego 10 m. Dlaczego?? Otóż wyjaśniam. Znany jest z holotypu i z dwóch niepewnych i równie nie licznych okazów ( fragmentaryczne kręgi ). Co do holotypu to składa sie na niekompletną kośc udową, która ma tylko około 35 cm długości, więc patrząc na inne tropody 10m to duuuża przesada i bardziej prawdopodobne, że jego długość wynosiła te 4 m ;).
4 m albo nawet mniej. Na podstawie danych ze strony Mortimera (link) obliczyłem rozmiary na 3-4 m, na podstawie korelacji między długością kości udowej a długością ciała dla następujących ceratozaurów: Deltadromeus, Elaphrosaurus, Ceratosaurus, Genusaurus, Ligabueino, Xenotarsosaurus. wyniki wahały się od 2,7 m do 4,2 m, więc do opisu dałem 3-4 m. Masa - tak na oko.
Daniel Madzia pisze:
Krzysztof pisze:Na wszelkich stronach w necie widnieje rodzina >> Abelisauridae wiÄ?c nie ma jakich?? b??Ä?d??w co do rodziny.
Ja uwzgledniam moje osobiste sympatie do Mickeygo Mortimera...
Zdaje się to jedna z tych tez MM, które okazały się słuszne (potwierdzone w Carrano i Sampson, 2008).
Ostatnio zmieniony 17 maja 2009, o 20:12 przez nazuul, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Proponuję dodać, że taraskozaur występował w serialu "Planeta Dinozaurów: Podróż Brzuchacza" (''Dinosaur Planet: Pod's Travels). Jest on tam przedstawiany jako czołowy drapieżnik w późnokredowej Europie, żyjący zarówno w Hateg Basin (nie ma na to dowodów kopalnych, ale jakiś osobnik mógł się tam drogą morską dostać) jak i na nieokreślonej części południowej Europy.

Piszę to bo uważam, że PD jest serialem godnym wspomnienia w opisie

Zaupełnie o tym nie myślałem :) . Wkleiłem tą notkę do opisu (z małymi zmianami)
nazuul

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

nadano od prowensalskiego słowa
prowansalskiego
zapewne był postrachem małych kręgowców żyjących w jego środowisku
może niedużych bo małe to wtedy były ssaki, płazy itd.

Poprawione, dzieki :) nazuul

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Jeszcze pare poprawek:
żyjącego w późnej kredzie na tetenie
>terenie
Taraskozaur występował w serialu
>wystąpił?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ