Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 22 lutego 2020, o 09:08

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [OPIS] Balaur
PostNapisane: 1 września 2010, o 11:24 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Mam pytanie dotyczące biologii zwierząt w ogólności. Czy większa objętość brzucha jest objawem roślinożerności czy tylko pożywiania się mniej kaloryczną od innych roślinnością (liśćmi, nie owocami)?

___________________________

Balaur (balaur)

długość: ok. 2 m*
masa: ok. 20 kg**
miejsce: Rumunia ("formacja" Sebes i formacja Densus-Ciula)
czas: ok. 70-68 Ma (późna kreda, "środkowy" mastrycht)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptora
Paraves
Dromaeosauridae
Eudromaeosauria
Velociraptorinae

* oszacowane na podstawie rekonstrukcji szkieletów: z Csiki i in. (2010) i Ville Sinkkonena
** za Novas i in. (2009) dla VelociraptorWstęp
Balaur to niezwykły, prawdopodobnie roślinożerny dromeozauryd. Żył pod koniec ery mezozoicznej na terenie obecnej Rumunii, będącą wtedy wyspą. Jest on najbardziej kompletnie znanym nieptasim teropodem ostatnich 60 milionów lat mezozoiku Europy.

Odkrycie i lokalizacja
Holotyp został zebrany we wrześniu 2009 r. w Sebes Glod z dolnych warstw nieformalnie nazwanej formacji Sebes, nieopodal miasta i rzeki o tej samej nazwie przez współautora jego naukowego opisu Mátyása Vremira oraz członków jego rodziny: Gábor i Bence.
Przypisany materiał odnalazła w 1997 r. ok. 100 km od typowej lokalizacji ekipa prof. Dana Grigorescu. Są to w środkowe osady formacji Densus-Ciula, gdzie znaleziono złoża gniazd dinozaurów (Tustea, Basen Hateg).

Materiał kopalny
Holotyp (EME VP.313) to dorosły lub niemal dorosły, częściowo artykułowany szkielet. Zawiera 8 kręgów grzbietowych, kość krzyżową, miednicę, kręg krzyżowo-ogonowy, 5 przednich kręgów ogonowych, fragmentaryczne kości łopatkowo-krucze, kompletną prawą i niemal kompletną lewą kończynę przednią, dystalną część lewej kończyny tylnej (tibiotarsus, kości śródstopia i palców) oraz prawy tarsometatarsus. Do tego samego osobnika należały płyty mostkowe, których w większości nie udało się wydobyć, niekompletne żebra oraz bliżej nieokreślone fragmenty kości.
Przypisany materiał (FGGUB R. 1580-1585) to kości kończyny przedniej pochodzące od większego o ok. 45 % osobnika, wcześniej zidentyfikowanego jako możliwy owiraptorozaur.

Etymologia
Balaur to starodawne, rumuńskie określenie mitologicznego węża przypominającego smoka i jest często używane we współczesnym rumuńskim jako termin równoznaczny z wyrazem "smok". Pochodzenie tej nazwy jest złożone: smoki w mitach rumuńskich to istoty przeważnie złe, lecz "balaur" to osobliwy przekształcony wąż o bardziej dwuznacznej naturze. Według tamtejszych podań, powstanie "balaura" to niezwykłe zdarzenie: "w pewnym czasie, szczególnie w czasie godów, wiele węży zbiera się w odosobnionym miejscu. Walczą tam ze sobą, wypluwając kule piany, które to łączą się, po czym zmieniają się w <<bezcenny kamień>> (czasem zrównywany z diamentem). To gromadzenie się węży często nazywane jest <<gotowaniem się>> tegoż kamienia. Jeden z węży (najprzebieglejszy, największy i/lub najbitniejszy) pochłania kamień i staje się balaurem" (za Coman, 1996, s. 209). Według innego mitu "balaur" wywodzi się od węża, który żyje w ascezie przez siedem lat. Jeśli w tym czasie nie dojrzą go ludzkie oczy, wąż staje się "balaurem" - uskrzydloną gadzią istotą, która jest panem burz i skarbnicą wielkich tajemnic. Omawiany celurozaur został tak nazwany z powodu klasycznego powiązania dinozaurów (szczególnie teropodów) ze smokami i podobnymi im stworami, a także dlatego, że balaur jest mitycznym stworzeniem z cechami zarówno gadów (wąż), jak i ptaków (skrzydła) - "skrzydlatym gadem", innymi słowy przedstawicielem Paraves - grupy zawierającej dromaeozauryda Balaur.
Epitet gatunkowy bondoc to w rumuńskim folklorze określenie niezdarnego, pulchnego stworzenia (człowieka lub zwierzęcia). Termin ten jest pochodzenia tureckiego (bunduk) i znaczy "mała kulka". Nazwa ta odnosi się do niewielkich rozmiarów i autapomorficznej masywności zwierzęcia (przez szeroką miednicę i powiększoną masę prostownika uda) oraz związków biogeograficznych z Azją (jak oryginalne tureckie słowo).

Budowa i interpretacja
Ogólnym pokrojem ciała balaur przypominał zapewne inne dromeozaurydy, miał jednak wiele unikalnych cech, wśród których są:
  • Powierzchnia kości kończyn. Wszystkie one były pokryte bruzdami. Może być to wynik warunków środowiska, bowiem podobną powierzchnię mają inne kości, w tym należące prawdopodobnie do alwarezzaurydów, odnalezione w późnokredowych osadach z Rumunii. Mniejszy z osobników balaura miał wydłużone, równoległe do siebie rowki - podobną teksturę mają często kości młodych mezozoicznych dinozaurów. Natomiast u większego z odnalezionych balaurów były to faliste, łączące się ze sobą i nierównomiernie rozmieszczone podłużne wypukłości.
  • Dłoń. Kości dłoni (nadgarstka i śródręcza) były zrośnięte ze sobą, formując coś na kształt ptasiego carpometacarpus (obecne też u zaawansowanych alwarezzauroidów, częściowo u Anchiornis i być może Avimimus). Trzeci palec był mocno zredukowany, więc użyteczne były tylko dwa pierwsze (podobnie jak u tyranozaurydów).
  • Miednica. Kość kulszowa była zwrócona tak mocno w tył, że była ustawiona niemal poziomo (równoległa do kości biodrowej). Guz łonowy był przez to duży, zwrócony bocznie i położony poniżej panewki. Było to powiązane z powiększonym prostownikiem uda.
  • Kończyny tylne. Ich kości były zrośnięte ze sobą w stopniu porównywalnym wśród nieptasich teropodów jedynie z Albinykus i Avimimus. Piszczel i strzałka są połączone z proksymalnymi kośćmi stępu - tworząc tibiotarsus, co jest obecne też w różnym stopniu u wielu innych teropodów (szczególnie u nietetanurowych neoteropodów [Tykoski i Rowe, 2004], Bagaraatan [Osmólska, 1996], Alvarezsauridae [Alifanov i Barsbold, 2009; Xu i in., 2010; Nesbitt i in., 2011], Avimimus [Vickers-Rich i in., 2002; Currie i in., 2008], Neuquenraptor [Novas i Pol, 2005] i w mniejszym stopniu m.in. u Velociraptor [Norell i Makovicky, 1999], Anchiornis [Xu i in., 2009], Borogovia [Osmólska, 1987], Microraptoria [Hwang i in., 2002; Xu i Wang, 2004], Linheraptor [Xu i in., 2010] oraz oczywiście ptaków). Podobnie zrośnięte są dystalne kości stępu z kośćmi śródstopia - tworząc tarsometatarsus (obecne też u Albinykus, Patagonykus [Nesbitt i in., 2011], Avimimus [Vickers-Rich i in., 2002; Currie i in., 2008], Elmisaurus [Osmólska, 1981], Adasaurus [Nesbitt i in., 2011], Troodontidae [Makovicky i Norell, 2004] i zaawansowanych ptaków). II-V kości śródstopia są połączone ze sobą przez większość długości (obecne też u Ceratosaurus, u którego prawdopodobnie jest to patologią [Tykoski i Rowe, 2004], Albinykus [Nesbitt i in., 2011], Avimimus i zaawansowanych ptaków). Tarsometatarsus jest mniej niż dwa razy dłuższy niż szeroki, masywny i znacznie szerszy niż tibiotarsus, co znamionuje dużą siłę kosztem szybkości.
  • Podwójne pazury. Chyba najbardziej efektowną i niezwykłą cechą jest wielki, wywinięty ku górze pazur na pierwszym palcu stopy - obok obecnego u wszystkich jego krewnych dużego pazura na drugim palcu. Miał on przez to dwa wygięte do góry palce na każdej stopie, która była funkcjonalnie czteropalczasta, podobnie jak u zaawansowanych terizinozaurów, Tawa i niektórych ptaków. I kość śródstopia była jednak szczątkowa.
  • Ptasiość. Prócz wielu wyżej wymienionych cech, balaur przypomina ptaki także w kilku innych: rozrośnięty guz kości kruczej, dystalne powierzchnie stawowe nie rozciągają się na podeszwową powierzchnię I i II kości śródręcza oraz kulszowa guzowatość oburatora jest powiększonym, cienkim kołnierzem stykającym się lub prawie stykającym się brzusznie z kością łonową (autapomorfie balaura; są to cechy ptasie wg Cau, online).
Dziwną budowę balaura tłumaczy się wpływem ograniczonego terytorialnie środowiska (wysp). Jest to jeden z najlepszych takich przykładów efektu wyspowego wśród zwierząt drapieżnych, których większość nie zmienia się zbytnio wskutek izolacji - poza częstymi przypadkami gigantyzmu lub miniaturyzacji. Może jednak nie był on mięsożercą? Mimo że na podstawie jego pokrewieństwa należy stwierdzić, że żywił się innymi zwierzętami, to kilka faktów wskazuje moim zdaniem na coś innego. Nie znaleziono czaszki balaura - nie wiemy więc, czy miał typowe dla innych dromeozaurydów ostre zęby. Jego dłonie były kiepsko przystosowane do łapania, w przeciwieństwie do jego bliskich krewnych (Senter, 2004). Przestrzeń między kośćmi łonowymi była szeroka, co znamionuje bardziej beczułkowate ciało niż u innych dromeozaurydów - powiększona objętość brzucha z kolei wiąże się z roślinożernością (jak u terizinozaurów - Zanno i in., 2009). Odstępstwo od mięsożerności zaobserwowano u wielu dość blisko spokrewnionych grup celurozaurów (m. in. troodontydów, owiraptorozaurów, terizinozaurów i bazalnych ptaków), więc nie jest to zjawisko nietypowe w tej części drzewa filogenetycznego teropodów (Zanno i in., 2009; Zhang i in., 2008); deinonychozaury mogły być nawet jedyną mięsożerną grupą (Xu i in., 2011). Duże pazury na stopach dromeozaurydów, wbrew powszechnemu wyobrażeniu, niekoniecznie służyły do polowania, lecz równie dobrze do wspinaczki po drzewach (Manning i in., 2009), co jednak zostało podważone - Dececchi i Larsson (2011) wskazują, że użyty jako analog dromeozaurydowego pazura przez Manninga pazur sowy służy właśnie do polowania a nie do wspinaczki. Jak zauważa Sinkkonen (online) kręgi ogonowe są krótkie w porównaniu do welociraptora a ich skracanie postępuje szybko, co skłania do przypuszczenia, że ogon był krótszy niż u typowych dromeozaurydów.
Podsumowując: balaur prawdopodobnie był jedynym roślinożernym dromeozaurydem (do tej samej konkluzji doszli też, niezależnie ode mnie, także inni - zob. Cau, online B).

Relacje z innymi teropodami
Balaur jest zaawansowanym dromeozaurydem - jego najbliższym krewnym jest słynny, pochodzący z Mongolii Velociraptor. Niepublikowane analizy wskazują, że może być to też siostrzany takson Eudromaeosauria (Cau, online B) albo bazalny przedstawiciel Ornithurae, czyli ptaków bardziej zaawansowanych od Archaeopteryx (Cau, online C).
Elopteryx, uważany ostatnio za parawiala lub alwarezzauroida, może być starszym synonimem balaura lub reprezentować pokrewny takson. Materiał kopalny obu rodzajów nie da się porównać, lecz oba mają pofałdowaną powierzchnię kości, która może wynikać z pokrewieństwa albo z czynników środowiskowych.


Spis gatunków:
Balaur Csiki, Vremir, Brusatte i Norell, 2010
B. bandoc Csiki, Vremir, Brusatte i Norell, 2010


Źródła:
Publikacje naukowe:
Alifanov, V.R. & Barsbold, R. (2009) "Ceratonykus oculatus gen. et sp. nov., a new dinosaur (?Theropoda, Alvarezsauria) from the Late Cretaceous of Mongolia" Paleontological Journal, 43(1), 94–106.

Csiki, Z., Vremir, M., Brusatte, S.L. & Norell, M.A. (2010) "An aberrant island-dwelling theropod dinosaur from the Late Cretaceous of Romania" Proceedings of the National Academy of Sciences, doi: 10.1073/pnas.1006970107

Dececchi, T.A. & Larsson, H.C.E. (2011) "Assessing Arboreal Adaptations of Bird Antecedents: Testing the Ecological Setting of the Origin of the Avian Flight Stroke" PLoS ONE 6(8), e22292. doi:10.1371/journal.pone.0022292

Hwang, S.H., Norell, M., Ji, Q. i Gao, K. (2002) "New specimens of Microraptor zhaoianus (Theropoda, Dromaeosauridae) from northeastern China" American Museum novitates, 3381, 1-44

Makovicky, P.J. & Norell, M.A. (2004) "Troodontidae" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley, Los Angeles: University of California Press, 184–195.

Manning, P.L., Margetts, L., Johnson, M.R., Withers, P.J., Sellers, W.I., Falkingham, P.L., Mummery, P.M., Barrett, P.M. & Raymont, D.R. (2009) "Biomechanics of dromaeosaurid dinosaur claws: Application of X-ray microtomography, nanoindentation, and finite element analysis" The Anatomical Record: Advances in Integrative Anatomy and Evolutionary Biology, 292, 1397-1405.

Nesbitt, S.J., Clarke, J.A., Turner, A.H. & Norell, M.A. (2011) "A small alvarezsaurid from the eastern Gobi Desert offers insight into evolutionary patterns in the Alvarezsauroidea" Journal of Vertebrate Paleontology, 31(1), 144-153. DOI: 10.1080/02724634.2011.540053

Norell, M.A. & Makovicky, P.J. (1999) "Important features of the dromaeosaurid skeleton II: information from newly collected specimens of Velociraptor mongoliensis" American Museum Novitates, 3282, 1-45.

Novas, F.E. & Pol, D. (2005) "New evidence on deinonychosaurian dinosaurs from the Late Cretaceous of Patagonia" Nature, 433, 858-861.

Novas, F.E., Pol, D., Canale, J.I., Porfiri, J.D. & Calvo, J.O. (2009) "A bizarre Cretaceous theropod dinosaur from Patagonia and the evolution of Gondwanan dromaeosaurids" Proceedings of the Royal Society B, 276, 1101-1107.

Osmólska, H. (1981) "Coossified tarsometatarsi in theropod dinosaurs and their bearing on the problem of bird origins" Palaeontologia Polonica, 42, 79-95.

Osmólska, H. (1987) "Borogrovia gracilicrus gen. et sp. n., a new troodontid dinosaur from the Late Cretaceous of Mongolia" Acta Palaeontologica Polonica, 32, 133-150.

Osmólska, H. (1996) "An unusual theropod dinosaur from the Late Cretaceous Nemegt Formation of Mongolia" Acta Palaeontologica Polonica, 41, 1-38.

Senter, P. (2006) "Comparison of Forelimb Function Between Deinonychus And Bambiraptor (Theropoda: Dromaeosauridae)" Journal of Vertebrate Paleontology, 26, 897-906.

Tykoski, R.S. & Rowe, T. (2004) "Ceratosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 151-168.

Vickers-Rich, P., Chiappe, L. M. & Kurzanov, S. M. (2002) "The enigmatic birdlike dinosaur Avimimus portentosus: Comments and a pictorial atlas" [w:] Chiappe, L. M. & Witmer, L. M. (ed.) "Mesozoic Birds: Above the Heads of Dinosaurs" wyd. University of California, Berkeley, Los Angeles, London, 65-86.

Xu. X. & Wang, X-L. (2004) "A new dromaeosaur (Dinosauria: Theropoda) from the Early Cretaceous Yixian Formation of Western Liaoning" Vertebrata PalAsiatica, 42(2), 111-119.

Xu, X., Zhao, Q., Norell, M., Sullivan, C., Hone, D., Erickson, G., Wang, X., Han, F. & Guo, Y. (2009) "A new feathered maniraptoran dinosaur fossil that fills a morphological gap in avian origin" Chinese Science Bulletin, 54, 430–435. doi: 10.1007/s11434-009-0009-6

Xu, X., Wang D.-Y., Sullivan, C., Hone, D.W.E., Han, F.-L., Yan, R.-H. & Du, F.-M. (2010) "A basal parvicursorine (Theropoda: Alvarezsauridae) from the Upper Cretaceous of China" Zootaxa 2413: 1&#8211;19

Xu, X., You, H., Du, K. & Han, F. (2011) "An Archaeopteryx-like theropod from China and the origin of Avialae" Nature, 475, 465–470. doi:10.1038/nature10288

Zanno, L.E., Gillette, D.D., Albright, L.B. & Titus, A.L. (2009) "A new North American therizinosaurid and the role of herbivory in 'predatory' dinosaur evolution" Proceedings of the Royal Society B, 276, 3505-3511.

Zhang, F., Zhou, Z., Xu, X., Wang, X. & Sullivan, C. (2008) "A bizarre Jurassic maniraptoran from China with elongate ribbon-like feathers" Nature, 455, 1105-1108.

Inne:
Cau, online A: http://theropoda.blogspot.com/2010/08/q ... no-su.html

Cau, online B: http://theropoda.blogspot.com/2010/09/b ... ickle.html

Cau, online C: http://theropoda.blogspot.com/2010/09/b ... -node.html

Currie, P., Longrich, N., Ryan, M., Eberth, D. & Demchig, B. (2008) "A bonebed of Avimumus sp. (Dinosauria: Theropoda) from the Late Cretaceous Nemegt Formation, Gobi Desert: insights into social behavioe and development in maniraptoran theropod"Society of Vertebrate Paleontology Seventienth Anniversary Meeting Program and Abstracts Book, 67A

Sinkkonen, online: http://dinomaniac.deviantart.com/art/Ba ... -178045457

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Balaur
PostNapisane: 1 września 2010, o 11:59 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2008, o 15:49
Posty: 1016
Lokalizacja: Górny Śląsk
Nie jestem pewien, ale roślinożercy mają jamy brzuszne o większej objętości z wymogu posiadania rozbudowanego układu trawiennego, koniecznego do zachodzenia skomplikowanych procesów koniecznych do trawienia roślinności (o ile dobrze kojarzę jest ona dość ciężkostrawna) i np. fermentacji Mięso nie wymaga takich skomplikowanych procesów trawiennych, więc mięsożercy nie mają rozdętych brzuchów.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Balaur
PostNapisane: 11 października 2010, o 15:12 
Offline
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 czerwca 2009, o 10:40
Posty: 3939
Lokalizacja: B-B
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
nazuul napisał(a):
Mimo że na podstawie jego pokrewieństwa należy stwierdzić, że żywił się innymi zwierzętami, to kilka faktów pozostawia pole do wksazuje na coś innego.

wskazuje

_________________
"Mastodon sapiens"


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Balaur
PostNapisane: 29 lutego 2012, o 07:28 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2008, o 15:49
Posty: 1016
Lokalizacja: Górny Śląsk
Postaram się teraz dać dokładniejszą odpowiedź na pytanie nad opisem.

Duża objętość brzucha = rozbudowany układ trawienny (pomijając może przypadki nadwagi).

Czy samo żywienie żywnością mniej kaloryczną wymaga rozbudowanego układu trawiennego ?
Nie, choć wiele zależy od pochodzenia tejże żywności (roślinne/zwierzęce).
Szczupak odżywia się rybami. Ryby słodkowodne mają chude mięso (z nielicznymi wyjątkami jak węgorze), a więc mało kaloryczne. Szczupak mimo to ma bardzo krótki przewód pokarmowy - uproszczając jedną rurę ciągnącą się od przełyki do odbytu.
Mięsożercy - nawet ci z racji położenia geograficznego - odżywiający się chudym mięsem - mają krótkie układy pokarmowe. Lew przy swojej krótkim układzie pokarmowym może zajadać się praktycznie pozbawionym tłuszczu mięsem np. antylop i nie skończy się niestrawnością. Nawiasem mówiąc u człowieka - mimo, że w paleolicie podstawą naszej diety, a nasz układ pokarmowy świetnie radzi sobie z nim - jedzenie wyłącznie chudego mięsa skończyło by się zaburzeniami przemiany materii, mający jednak niewiele wspólnego z kłopotami trawiennymi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rabbit_starvation
Wiele naczelnych żywi się głównie owocami. Świeże owoce mają zazwyczaj mniej kalorii nawet niż chude mięso, a mimo to owocożercy mają zawsze dłuższe jelita niż mięsożercy. Czemu ? Bowiem ciężkostrawność roslin wynika przede wszystkim z obecności w roślinnych ścianach komórkowych celulozy. Tak więc rozbudowany żołądek krowy w połączeniu z bardzo długimi jelitami, wynika częściowo
z niskiej zawartości składników odżywczych w trawie, a w większej mierze - z obecności w niej celulozy. Ptaki zywiące się ziarnami, mają nawet podwójne jelito ślepe.
Tak więc podsumowując: mniej kaloryczny pokarm nie musi oznaczać dłuższy przewód pokarmowy, choć generalnie najdłuższa układy pokarmowego mają roślinożercy żywiący się trawą i liścmi, krótsze owocożercy, a najkrótsze - mięsożercy. Wszystkożercy, których pokarm obejmuje zarówno niskokaloryczne owoce i warzywa jak i bogate w tłuszcz i proteiny orzechy mają coś pośrodku.

Czy rozbudowany układ pokarmowy jest objawem roślinożerności ? Tak.
By się o tym przekonać porównajmy przełyki, żołądki i jelita psa, kota z krowy, owcy, pandy czy antylopy. Gdzieś miałem taką fajną tabelkę, szczegółowo to porównująca w szczegółach, ale jakoś nie mogę jej znaleźć. Choć owocożercy mają zawsze krótsze układy pokarmowe niż trawo/liściożercy, gdyż owoce są dość lekko strawne i bogatsze w składniki odżywcze niż trawy i liści.


Uff, ale się rozpisałem. Myślę, jednak, że w miarę klarownie to wyjaśniłem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Balaur
PostNapisane: 6 stycznia 2017, o 15:03 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 marca 2006, o 20:45
Posty: 3619
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Zanim dojdzie do aktualizacji za sprawą monografii, zmieniłem obecną wersję.

Cytuj:
balaur prawdopodobnie był jedynym znanym roślinożernym ptakiem albo dromeozaurydem


Zmieniłem na "balaur prawdopodobnie był jedynym znanym roślinożernym dromeozaurydem albo roślinożernym ptakiem", gdyż znane są inne roślinożerne ptaki.

Brakująca cytacja w etymologii: "Coman, 1996, s. 209".


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Balaur
PostNapisane: 5 kwietnia 2017, o 20:59 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
To nie jest "brakująca cytacja", lecz przepisanie z Csiki i in. 2010:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=18495

Opis wreszcie zaktualizowany - dopiero 4 lata po monografii i 2 po reinterpretacji jako ptaka (IMHO znacznie bardziej sensownej niż pierwotna hipoteza - nie przydzieliłem mu samego Avialae w systematyce tylko dlatego, że w analizie Turnera i in., 2012, zawierającej wiele ptaków, nadal był dromeozaurydem):
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19052

Niestety nadal nie działa wyświatlanie dużych grafik, dlatego musiałem rekonstrukcję Headdena wg Cau i in. (2015) przesłać w mniejszej rozdzielczości.

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Balaur
PostNapisane: 7 kwietnia 2017, o 12:40 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): 22 października 2007, o 18:29
Posty: 2396
Bardzo fajnie - ciekawy takson i rozbudowany, aktualny opis.
Rzuciło mi się w oczy to:
Cytuj:
Materiał kopalny obu rodzajów nie da się porównać, lecz oba mają pofałdowaną powierzchnię kości, która może wynikać z pokrewieństwa, albo z czynników środowiskowych.

Po pierwsze rozbiłbym na dwa zdania. Po drugie trochę to dziwnie brzmi. Niby nie da się porównać, ale jakieś podobieństwo jest. Może wyjaśnić dlaczego nie da się porównać? Czy chodzi o to, że pofałdowanie występuje u tych dwóch taksonów, ale na różnych kościach?

_________________
Biologia, UW


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Balaur
PostNapisane: 7 kwietnia 2017, o 16:56 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
myślałem, że to jasne: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19256

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL