Wielkość:
- długość: 6 m
- wysokość: 2 m
- waga: 0,5-0,7 t?
Występowanie:
- czas: późna kreda, 70,5-65,5 Ma (mastrycht)
- miejsce: formacja Lameta, Indie
Klasyfikacja:
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria
Abelisauroidea
Abelisauridae
Indosuchus to rodzaj abelizauryda, który żył w późnej kredzie około 71-65 milionów lat temu w mastrychcie na terenach obecnego stanu Madhya Pradesh. Jak większość teropodów, również indozuch był mięsożerny. Dzięki porównaniom wielkości poszczególnych kości do ich odpowiedników wśród podobnych dinozaurów, wymiary tego teropoda oszacowano na około 6 metrów długości, 2 metry wysokości i około 1 tonę wagi. Posiadał dość długą, jak na abelizaura, czaszkę spłaszczoną na szczycie. Jedynym obecnie ważnym gatunkiem jest I. raptorius, opisany w 1933 roku przez Friedricha von Huene i Charlesa Alfreda Matley'a. Nazwa rodzajowa pochodzi od kraju, w którym odkryto jego szczątki i oznacza "krokodyla z Indii". Zaś epitet gatunkowy pochodzący, z greki, oznacza "rabusia".
Teropod ten znany jest jedynie z zagubionych kości czaszki, w tym między innymi dwóch fragmentów mózgoczaszki. Odkrycie południowoamerykańskiego Carnotaurus pomogło w ustaleniu obecnej pozycji systematycznej. Chociaż uważany jest za abelizauryda, niektórzy naukowcy umieszczają go pomiędzy allozaurydami, a nawet tyranozauroidami (Chatterjee, 1978). Istnieją teorie, według których gad ten jest synonimem Rajasaurus lub Indosaurus.
W opracowaniach z I Konferencji Gondwańskich Dinozaurów z 1997 roku wydanej w periodyku Muzeum Queensland, był artykuł, w którym przedstawiono dość kompletny szkielet pozaczaszkowy tego rodzaju. Ciekawą cechą są stosunkowo długie kończyny przednie, jak na przedstawiciela tej grupy. Przedstawiona też była rekonstrukcja czaszki, która wykazuje duże podobieństwo do rekonstrukcji czaszki Rajasaurus (w artykule z opisem nie było rekonstrukcji czaszki).
Gatunki:
Indosuchus von Huene i Matley, 1933
Indosuchus raptorius von Huene i Matley, 1933
Indosuchus rawesi Lydekker, 1890 = Massospondylus rawesi
