Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 23 maja 2019, o 16:25

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [OPIS] Eshanosaurus (eszanozaur)
PostNapisane: 19 maja 2008, o 22:44 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6349
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Eshanosaurus (eszanozaur)

długość: ok. 1,5-2 m
masa: ok. 50 kg
miejsce: Chiny - prowincja Yunnan (warstwy Dull Purplish - formacja Dolny Lufeng)
czas: 202-197 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptora
Therizinosauria


Wstęp
Eshanosaurus to nazwa nadana dość kompletnej, lecz uszkodzonej lewej żuchwie (niekompletne: kość zębowa i płatowa) z zębami, oznaczonej IVPP V11579, należącej do - jak się wydaje - wczesnojurajskiego (!) terizinozaura.

Etymologia
Nazwa Eshanosaurus znaczy "jaszczur z Eshan" i pochodzi od nazwy okręgu, w którym znaleziono materiał. Epitet gatunkowy honoruje Hikaru Deguchiianusa, który zachęcał i wspomagał w badaniach nad dinozaurami Xinga Xu - pierwszego autora naukowego opisu eszanozaura.

Diagnoza
Eshanosaurus deguchiianus różni się od innych terizinozaurów posiadaniem okrągłego okna w tylnej części kości zębowej. Kolejne elementy diagnozy (ząbkowanie mniejsze niż u innych terizinozaurów oraz niemal prostopadłe do przedniej i tylnej krawędzi korony) są obecne także u Falcarius.

Eshanosaurus - podróżnik w czasie?
W pracy opisującej nowy gatunek (Xu et al., 2001) uznano eszanozaura za najbardziej bazalnego terizinozaura. Inne terizinozaury znane są dopiero z barremu (130-125 Ma) z terenów USA (Falcarius) i Chin (Beipiaosaurus). Falcarius jest znacznie prymitywniejszy niż Eshanosaurus, o czym świadczy boczna półka i odchylona w dół przednia część kości zębowej. Odcinek czasu dzielący oba został określony przez autorów opisu tego drugiego jako "anormalny". Identyfikacji eszanozaura jako terizinozaura dokonano na podstawie jedenastu cech, z których później wiele zakwestionowano jako potencjalne cechy innych kladów wśród Dinosauria (szczególnie zauropodomorfów) albo zależne od wieku osobnika. Prócz tych jedenastu postulowano także inne, mające zaprzeczyć lub potwierdzić terizinozaurzą naturę Eshanosaurus. Barrett (2009) dokonał analizy tych cech i wykazał, że cztery z nich - (1) zęby znajdujące się z przodu szczęki większe niż położone bardziej z tyłu, (2) duża liczba zębów w porównaniu do wielkości żuchwy, (3) szeroka, płaska półka (szelf) z boku szeregu zębów i (4) zęby z wyraźnym, rozszerzającym się od wierzchołka do podstawy grzbietem po stronię językowej - jednoznacznie wskazują, że to terizinozaur, a nie zauropodomorf. Dodatkowo dwie cechy - ząbkowanie niemal prostopadłe do dystalnych i środkowych krawędzi korony zęba oraz korzeń troszkę szerszy środkowodystalnie niż korona - dowodzą, że Eshanosaurus to teropod. Nie widać u niego żadnych synapomorfii Sauropodomorpha.

Jak wynika z powyższego wywodu, Eshanosaurus to najwcześniejszy znany terizinozaur, a co za tym idzie maniraptor, celurozaur, tetanur i - zależnie od tego, czy celofyzoidy są ceratozaurami - także awerostr. Stoi to w sprzeczności całą dotychczasową wiedzą o ewolucji teropodów - okazuje się bowiem, że na samym początku jury musiały już istnieć takie grupy jak ornitomimozaury, tyranozauroidy, karnozaury, spinozauroidy… Wskazuje to na wyjątkowo szybką radiację teropodów już w triasie. Pomijając fragmentaryczne szczątki zaliczone z dużymi wątpliwościami do celurozaurów (puszka mózgowa Protoavis - patrz jego opis i Mortimer, online), pozostałe dowody kopalne wskazują na znacznie późniejsze pojawienie się terizinozaurów i wyżej wymienionych grup teropodów.

Jednak, czy rzeczywiście omawiana skamieniałóść należy do wczesnokredowego terizinozaura? Otóż niekoniecznie:
1) Kontrowersyjna żuchwa może w rzeczywistości pochodzić z innej formacji geologicznej - w okolicy gdzie odnaleziono eszanozaura - basenie (Basin) Dianzhong znajdują się też skały środkowojurajskie i dolnokredowe. W historii badań nad prehistorycznymi zwierzętami czasem mylono się co do miejsca pochodzenia skamielin.
2) Odnaleziony materiał jest fragmentaryczny i mimo że jego oględziny wykazują, że to terizinozaur, to nie można wykluczyć, że to szczątki innego zwierzęcia, którego podobieństwo do tej grupy maniraptorów jest przejawem konwergencji. W badaniach nad wczesnymi dinozaurami zdarzało się to już niejednokrotnie - dość wspomnieć o Protoavis (domniemanym triasowym ptaku, którego szczątki są pomieszaniem wielu stworzeń), Shuvosaurus (archozaurze, którego brano początkowo za ornitomimozaura albo nietypowego celofyzoida) oraz Revueltosaurus (który miał być ptasiomiednicznym dinozaurem, a okazał się roślinożernym krewnym krokodyli). Należy zwrócić uwagę, że Eshanosaurus wykazuje pewne cechy rozpowszechnione wśród kladu Theropoda, niekoniecznie wśród Therizinosauria. Być może Eshanosaurus to właśnie przedstawiciel niezidentyfikowanej dotychczas linii wczesnych teropodów, które przystosowały się do roślinożerności. W świetle odkrycia roślinożernego ceratozaura Limusaurus nie jest to aż tak nieprawdopodobne. A może to coś jeszcze innego? Kolejny dziwoląg z początków ery dinozaurów?
Niewielka, siedemnastocentymetrowa skamieniałość zapewne jeszcze długo będzie intrygować naukowców i pasjonatów paleontologii...


Spis gatunków:
Eshanosaurus deguchiianus Xu, Zhao i Clark, 2001

Literatura:
Barrett, P.M. (2009). "The affinities of the enigmatic dinosaur Eshanosaurus deguchiianus from the Early Jurassic of Yunnan Province, People's Republic of China." Palaeontology, 52(4): 681-688. doi: 10.1111/j.1475-4983.2009.00887.x.

Xu, X., Zhao, X. & Clark, J.M. (2001). "A new therizinosaur from the Lower Jurassic Lower Lufeng Formation of Yunnan, China." Journal of Vertebrate Paleontology, 21(3): 477–483.

Zhao, X.-J. & X. Xu. (1998). The oldest coelurosaurian. Nature 394(6690):234-235.

Obrazek:
http://www.nature.com/nature/journal/v3 ... gure-title


Ostatnio edytowano 25 stycznia 2010, o 09:06 przez nazuul, łącznie edytowano 12 razy

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2008, o 06:43 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
formacja dolny Lufeng

Cytuj:
Pochodzi ono z wczesnojurajskich warstw Dull Purplish z formacji dolnego Lufeng.


A czy nie powinno być raczej tak: "Pochodzi ono z wczesnojurajskich warstw Dull Purplish z dolnej części formacji Lufeng"? (powien w 100% nie jestem ;) )

Cytuj:
którego szczęki mógły przypominać te znane u terizinozaurów


>>mogły

Po za tym opis bez skaz :D

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sierpnia 2009, o 18:44 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lipca 2008, o 14:37
Posty: 1012
Lokalizacja: beWYRYhills
Cytuj:
celofyzoidy są ceratozaurami - takźe awerostr


Cytuj:
początku jury musiały już istnieć już takie grupy


Cytuj:
(domniemanym triasowym ptaku, sktórego szczątki są pomieszaniem wielu stworzeń)

:wink:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Eshanosaurus (eszanozaur)
PostNapisane: 19 stycznia 2010, o 19:24 
Offline
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 czerwca 2009, o 10:40
Posty: 3815
Lokalizacja: B-B
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
nazuul napisał(a):
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptora
Therizinosauria

A dalej:

nazuul napisał(a):
Jednak, czy rzeczywiście Eshanosaurus należy do Therizinosauria? Otóż niekoniecznie: (...)

Może jednak warto w klasyfikacji przy Therizinosauria dać pytajnik, skoro przynależność do tej grupy nie jest pewna? W dodatku wymieniasz też przesłanki czy też poszlaki mówiące o tym, że nie jest terizinozaurem.

nazuul napisał(a):
Identyfikacji eszanozaura jako terizinozaura dokonano na podstawie jedenastu cech, z których później wiele zakwestionowano jako potencjalne cechy innych kladów wśród Dinosaura (...)

Dinosauria

nazuul napisał(a):
1) Kontrowersyjna żuchwa może w rzeczywistości pochodzić z innej formacji geologicznej - w okolicy gdzie odnaleziono eszanozaura - basenie (Basin) Dianzhong znajdują się też skały środkowojuraskie i wczesnokredowe.

środkowojurajskie

B. fajny opis :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Eshanosaurus (eszanozaur)
PostNapisane: 19 stycznia 2010, o 22:16 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6349
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Dzięki :). Jeśli chodzi o klasyfikację, to też się nad tym zastanawiałem pisząc opis. Ostatecznie stwierdziłem, że rubryka "klasyfikacja" oddaje obecne przyporządkowanie omawianego rodzaju do konkretnych taksonów - która wynika z budowy okazu, a nie z innych okoliczności. Osobiście nie sądzę, żeby to był wczesnojurajski terizinozaur, no ale jak mam podważyć taką klasyfikację, skoro jego oględziny wykazują, że to terizinozaur? Który takson mam podważyć? Therizinosauria (jak sugerujesz, ale czemu nie np. Maniraptora)? Może raczej wszystkie poniżej Theropoda? Może nawet Dinosauria (choć tego bym nie obstawiał, zważywszy, że Crurotarsi zostały znacznie "wycięte" na przełomie trasu i jury)?
Równie dobrze można podważyć wiek skamieliny - ale to też jest szukanie na siłę dziury w całym.

Zmieniłem to:
nazuul napisał(a):
Jednak, czy rzeczywiście Eshanosaurus należy do Therizinosauria?
na to:
nazuul napisał(a):
Jednak, czy rzeczywiście omawiana skamieniałóść należy do wczesnokredowego terizinozaura?
myślę, że teraz jest lepiej sformulowane :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2010, o 21:54 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 1994
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Cytuj:
Kontrowersyjna żuchwa może w rzeczywistości pochodzić z innej formacji geologicznej - w okolicy gdzie odnaleziono eszanozaura - basenie (Basin) Dianzhong znajdują się też skały środkowojuraskie i wczesnokredowe.
Skoro już się czepiamy, to skały są dolnokredowe. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL