Strona 1 z 1

[OPIS] Orkoraptor

: 10 maja 2008, o 18:32
autor: Sebastian
Poprawiona przez nazuula wersja niżej


Orkoraptor

Długość: 6 - 7 m
Masa: 1 t
Czas: 71 - 65 Ma
Miejsce: formacja Pari Aike, Patagonia, Argentyna
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria?
Maniraptoriformes?


Orkoraptor to rodzaj dużego teropoda opisanego w roku 2008, którego skamieniałości zostały odkryte w formacji Pari Aike w Argentynie. Nazwa rodzajowa pochodzi od słów "Orr Korr" (nazwa rzeki La Leony w języku tubylczego plemienia Aoniken) oraz łac. "raptor" - złodziej. Epitet gatunkowy jest natomiast uhonorowaniem amerykańskiego geologa-amatora i paleontologa Colemana Burke'a, który słynie z zamiłowania do patagońskiej wymarłej fauny.

Holotyp MPM Pv 3457 składa się z kości czaszki, ośmiu izolowanych zębów, fragmentów dźwigacza (pierwszy kręg tzw. atlas), dwóch pierwszych kręgów ogonowych, części piszczela, ośmiu fragmentarycznych żeber oraz trzech niekompletnych szewronów. Wszystkie te skamieniałości zostały odkopane w lutym 2001 roku. Do orkoraptora przypisano również trzy dobrze zachowane zęby oznaczone jako MPM Pv 3458. Orkoraptor burkei to wielki teropod różniący się od pozostałych tetanurów następującymi cechami: środki krawędzi zębów nie są poprzecznie ząbkowane, zęby posiadają dwie podłużne i wąskie bruzdy po stronie językowej, dolna krawędź oczodołu pozbawiona jest podoczodołowego kołnierza, zaś pierwsze kręgi ogonowe mają niewielkie pleurocele, charakterystyczne także dla Megaraptor, Carcharodontosauridae oraz Oviraptorosauria. Teropod ten nie posiada jednak żadnych autopomorfii dla owych grup.

Filogenetyczne stosunki Orkoraptor nie są do końca jasne. Dinozaur ten posiada kilka cech które odróżniają go od nie-tetanurowych teropodów (Ceratosauria i Coelophysoidea). Dogłębna analiza tego zagadnienia nie jest konieczna, ponieważ jego problematyczność polega na ustaleniu relacji w obrębie Tetanurae. Orkoraptor został zaklasyfikowany do Tetanurae na podstawie grzebienia kości strzałkowej, który widocznie oddzielony jest od bocznego kłykcia piszczela. Od karcharodontozaurydów różni go przede wszystkim brak kołnierza podoczodołowego. Patagoński takson jest bliski celurozaurom, a badania morfologii jego zębów wskazują na to, iż jest on bardziej zaawansowany od tyranozauroidów - ich ostatni przedstawiciel żył w tym samym czasie w sąsiedniej Ameryce Północnej (Tyrannosaurus). Zauważono również duże podobieństwa w budowie czaszki (głównie oczodołów i kości czołowej) do ornitomimozaurów, kompsognatydów, Ornitholestes oraz Metornithes. By ustalić filogenezę Orkoraptor, wykonano analizy kladystyczne, w których pod uwagę wzięto 237 cech charakterystycznych dla poszczególnych 59 taksonów Tetanurae. Ustalono, że Orkoraptor burkei jest prawdopodobnie bazalnym przedstawicielem Maniraptoriformes. Dalsze relacje w obrębie tej grupy nie zostały jednak przeprowadzone. Skorzystano natomiast z pewnych algorytmów komputerowych, które obliczyły prawopodobną pozycję filogenetyczną wśród celurozaurów. Wynika z nich, że jego najbliżsi krewni to... kompsognatydy. Do wyników tych należy jednak podchodzić z dużą rezerwą, ponieważ Orkoraptor jest 3-krotnie większy od największego przedstawiciela tej rodziny, a jedyną cechą wspólną ewentualnego kladu Compsognathidae + Orkoraptor byłyby zęby. Te natomiast wykazują również podobieństwa do deinonychozaurów. Jednak patagoński takson różni się od nich bardziej kwadratowym kształtem trzonów kręgów ogonowych z perspektywy przekroju. Z tego też względu dinozaura tego można niemal na pewno wykluczyć z tej grupy. Warto zwrócić uwagę, że oprócz Compsognathidae obok Orkoraptor dość blisko w filogenezie znajdują się Ornitholestes, Metornithes i Ornithomimosauria.

W roku 2002 Coria i Currie odkryli w późnokredowych skałach formacji Portezuelo nowego dużego celurozaura, który posiada bardzo podobną budowę piszczeli, oczodołów i innych kości co Orkoraptor. Nie mniej jednak zęby nieopisanej formy posiadają nieco odmienną budowę niż w wypadku orkoraptora. Dogłębniejsze analizy tego taksonu prawdopodobnie wyjaśnią filogenetyczne powiązania Orkoraptor z innymi tetanurami i celurozaurami, a być może nawet staną się podstawą do utworzenia nowej rodziny teropodów. Gatunek ten wraz z teropodem z Portezuelo rzuca nowe światło na mezozoiczną faunę Patagonii, która w ostatnim czasie wzbogaciła się również o nowe duże formy abelizaurydów oraz odkrytego w 2004 roku deinonychozaura (Novas et. al. 2004), spokrewnionego z Unquillosaurus.


Spis gatunkĂłw:
Orkoraptor Novas, Ezcurra i Lecuon, 2008
Orkoraptor burkei Novas, Ezcurra i Lecuon, 2008

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony:
http://iririv.deviantart.com/art/Orkora ... i-87707269

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony:
http://iririv.deviantart.com/art/Orkora ... e-87713461

: 10 maja 2008, o 18:44
autor: Tomasz
Orkoraptor burkei to wielki teropod
>> brak kursuwy
>> no nie przesadzajmy.. aż taki wielki to nie był.. pasowało by "duży"
różnice w budowe stawu kątowego oraz piszczela.
>>budowę
>>piszczeli
oddzielony jest od bocznego kłykcia piszczela
>>piszczeli
Od karcharodontozaurydów od róşnia go przede wszystkim
>>powturzone "od"
>>różnią
Ustalowno, Ĺźe Orkoraptor
>>ustalono
w sądziedniej Ameryce Północnej
>>sąsiedniej
By ustalić filogenezę Orkoraptor, wykonano
>>brak kursywy
dwóch pierwszych kręgów ogonowych, części piszczela, ośmiu
>>piszczeli
obliczyły prawopodobną pozycje filogenetyczną
prawdopodobną
Warto zwrócić uwage
>>uwagę
filogenezie znalajdują się
>>znajdują
wzbogaciła sięrównież o nowe
>brak spacji

Dodatkowo jeszcze w niektĂłrych miejscach brak kursywy.

PS. Jeśli jest to jeszcze nie opublikowany dinozaur to jego nazwe powinno się objąć cudzysłowem... a troche razy jest użyta w opisie. No chyba, że nie chcesz zmieniać bo wiesz, że praca zostanie niedługo opublikowana ;)

Poza tym opis bardzo ciekawy.. gratuluje chęci :D

: 10 maja 2008, o 19:11
autor: Sebastian
Dzięki za poprawki - w wakacje możecie spodziewać się więcej tego typu opisów. Narazie musze skończyć szkołe, a w wakacje rozpoczną się dopiero gigaarty i plany z nimi związane, o których wie (tak myślę) tylko Daniel, Dino i pan Tomasz Singer. Jeśli coś jest jeszcze nie tak - piszcie. Opis będzie musiał poczekać aż do daty oficjalnej publikacji :wink:

Re: [OPIS] Orkoraptor

: 11 maja 2008, o 12:41
autor: nazuul
Sebastian pisze:Do orkoraptora odniesiono również trzy dobrze zachowane zęby oznaczone jako MPM Pv 3458.
przypisano?
Sebastian pisze:Orkoraptor został zaklasyfikowany do Tetanurae na podstawie grzebienia kości strzałkowej, który widocznie oddzielony jest od bocznego kłykcia piszczela.
piszczeli
Sebastian pisze:Skorzystano natomiast z pewnych algorytmów komputerowych, które obliczyły prawopodobną pozycję filogenetyczną wśród celurozaurów.
prawdopodobną
Sebastian pisze:jedyną cechą wspólną ewentualnego kladu Compsognathidae + Orkoraptor byłyby zęby. Te natomiast wykazują podobieństwa do deinonychozaurów.
może "podobieństwa także do"
Sebastian pisze: Z tegoteż względu dinozaura tego można niemal napewno wykluczyć z tej grupy.
>>tego teĹź
>>na pewno

: 9 czerwca 2008, o 15:59
autor: Sebastian
Dzięki - podziwiam twój zapał. Ja kiedyś też tak miałem ale teraz zajmuje się nieco innymi sprawami o których wiedzą bodajże 3 osoby z Forum, ale oczywiście jest to związane z Dinozaurami. Dlatego nie mam czasu tak często odwiedzać Forum. przy okazji Orkoraptor nareszcie jest już formalnym rodzajem :wink: Pozdro

Re: [OPIS] Orkoraptor

: 9 czerwca 2008, o 17:13
autor: Dino
Jeszcze tylko:
Sebastian pisze:Orkoraptor burkei to wielki teropod różniący się od pozostałych tetanurów następującymi cechami:
Kursywą :)

Świetny opis, wstawiłem go na główną, jako nius.

: 8 lipca 2008, o 09:13
autor: Sebastian
Dzięx - przy okazji do opisu przydałyby się jakieś rekonstrukcje z prawdziwego zdarzenia. Podziękowania dla Nazuul za nie - pozdrawiam. Już są w opisie :wink:

Re: [OPIS] Orkoraptor

: 20 lutego 2009, o 17:16
autor: nazuul
Dino pisze:Świetny opis, wstawiłem go na główną, jako nius.
no niby tak, nie widać błędów, dopóki się nie sięgnie do literatury. Wiele informacji zostało przekręconych, a bez sprawdzania zdanie po zdaniu i porównywania z kompetentnym źródłem nie jest się w stanie wychwycić tych wszystkich nieprawdziwych danych.
Sebastian pisze:Czas: 71 - 65 Ma
wczesny mastrycht - 72-68 Ma
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria?
Maniraptoriformes?
Neotetanurae też powinno być z "?", bo pewne jest jedynie Tetanurae, można by tez dodać Maniraptora
Holotyp MPM Pv 3457 składa się z kości czaszki
dokładniej z kości zaoczodołowej, prawej kwadratowo-jarzmowej i prawej wieńcowej
dwóch pierwszych kręgów ogonowych,
nieprawda, z przedniej części ogona, prawdopodobnie z okolicy kręgów 14-18
części piszczela
górnej części piszczeli
Zauważono również duże podobieństwa w budowie czaszki (głównie oczodołów i kości czołowej) do ornitomimozaurów, kompsognatydów, Ornitholestes oraz Metornithes.
nie oczodołow, ale kości "postorbital" i nie k. czołowej, bo jej nie odnaleziono. Chodzi o to, że postorbital (k. zaoczodołowa?) ma skierowany do góry wyrostek "rostralny", co zaobserwowano tez u wymienionych dinozaurów...
Ustalono, Ĺźe Orkoraptor burkei jest prawdopodobnie bazalnym przedstawicielem Maniraptoriformes.
nieprawda - wyszło, że należy do Maniraptora, ale pozycja wśród nich jest niepewna
Dalsze relacje w obrębie tej grupy nie zostały jednak przeprowadzone.
nieprawda, po prostu Maniraptora incertae sedis
(z powodu fragmentyczności)
Z tego też względu dinozaura tego można niemal na pewno wykluczyć z tej grupy.
z tego i kilku innych...
Warto zwrócić uwagę, że oprócz Compsognathidae obok Orkoraptor dość blisko w filogenezie znajdują się Ornitholestes, Metornithes i Ornithomimosauria.
nieprawda, po prostu drzewko maniraptorów się "rozleciało" i wystepuje tylko kilka, okrojonych w taksony kladów
W roku 2002 Coria i Currie odkryli w późnokredowych skałach formacji Portezuelo nowego dużego celurozaura, który posiada bardzo podobną budowę piszczeli, oczodołów i innych kości co Orkoraptor.
nie, jedynie piszczeli i zaoczodołowych
Dogłębniejsze analizy tego taksonu prawdopodobnie wyjaśnią filogenetyczne powiązania Orkoraptor z innymi tetanurami i celurozaurami, a być może nawet staną się podstawą do utworzenia nowej rodziny teropodów.
dlaczego akurat rodziny? Lepiej będzie brzmieć "kladu"
Gatunek ten wraz z teropodem z Portezuelo rzuca nowe światło na mezozoiczną faunę Patagonii, która w ostatnim czasie wzbogaciła się również o nowe duże formy abelizaurydów oraz odkrytego w 2004 roku deinonychozaura (Novas et. al. 2004), spokrewnionego z Unquillosaurus.
dlaczego "duĹźe"?

Ja bym jeszcze dopisał to:
Wg analizy wykonanej przez Michaela Mortimera orkoraptor tworzy klad bazalnych celurozaurĂłw wraz z Aerosteon.

Re: [OPIS] Orkoraptor

: 13 października 2009, o 20:41
autor: szerman
Poprawiona przez nazuula wersja niżej


Widzę, że aktualizacja była dość dawno, a jest sporo uwag. Dodane poprawki nazzula. Mam nadzieje, że czegoś nie przekręciłem.
Autor: Sebastian; Korekta: Maciej Ziegler, Marcin Szermański pisze:Orkoraptor

Długość: 6 - 7 m
Masa: 1 t
Czas: 72 - 68 Ma
Miejsce: formacja Pari Aike, Patagonia, Argentyna
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae ?
Coelurosauria ?
Maniraptoriformes ?
Maniraptora ?

Orkoraptor to rodzaj dużego teropoda opisanego w roku 2008, którego skamieniałości zostały odkryte w formacji Pari Aike w Argentynie. Nazwa rodzajowa pochodzi od słów "Orr Korr" (nazwa rzeki La Leony w języku tubylczego plemienia Aoniken) oraz łac. "raptor" - złodziej. Epitet gatunkowy jest natomiast uhonorowaniem amerykańskiego geologa-amatora i paleontologa Colemana Burke'a, który słynie z zamiłowania do patagońskiej wymarłej fauny.

Holotyp MPM Pv 3457 składa się z kości czaszki (kości zaoczodołowej, prawej kwadratowo-jarzmowej i prawej wieńcowej), ośmiu izolowanych zębów, fragmentów dźwigacza (pierwszy kręg tzw. atlas), przedniej części ogona (prawdopodobnie kręgi 14-18 ), części piszczela, ośmiu fragmentarycznych żeber oraz trzech niekompletnych szewronów. Wszystkie te skamieniałości zostały odkopane w lutym 2001 roku. Do orkoraptora przypisano również trzy dobrze zachowane zęby oznaczone jako MPM Pv 3458. Orkoraptor burkei to wielki teropod różniący się od pozostałych tetanurów następującymi cechami: środki krawędzi zębów nie są poprzecznie ząbkowane, zęby posiadają dwie podłużne i wąskie bruzdy po stronie językowej, dolna krawędź oczodołu pozbawiona jest podoczodołowego kołnierza, zaś pierwsze kręgi ogonowe mają niewielkie pleurocele, charakterystyczne także dla Megaraptor, Carcharodontosauridae oraz Oviraptorosauria. Teropod ten nie posiada jednak żadnych autopomorfii dla owych grup.

Filogenetyczne stosunki Orkoraptor nie są do końca jasne. Dinozaur ten posiada kilka cech które odróżniają go od nie-tetanurowych teropodów (Ceratosauria i Coelophysoidea). Dogłębna analiza tego zagadnienia nie jest konieczna, ponieważ jego problematyczność polega na ustaleniu relacji w obrębie Tetanurae. Orkoraptor został zaklasyfikowany do Tetanurae na podstawie grzebienia kości strzałkowej, który widocznie oddzielony jest od bocznego kłykcia piszczela. Od karcharodontozaurydów różni go przede wszystkim brak kołnierza podoczodołowego. Patagoński takson jest bliski celurozaurom, a badania morfologii jego zębów wskazują na to, iż jest on bardziej zaawansowany od tyranozauroidów - ich ostatni przedstawiciel żył w tym samym czasie w sąsiedniej Ameryce Północnej (Tyrannosaurus). Zauważono również duże podobieństwa w budowie czaszki (postorbital [k. zaoczodołowa?]) do ornitomimozaurów, kompsognatydów, Ornitholestes oraz Metornithes. By ustalić filogenezę Orkoraptor, wykonano analizy kladystyczne, w których pod uwagę wzięto 237 cech charakterystycznych dla poszczególnych 59 taksonów Tetanurae. Ustalono, że Orkoraptor burkei jest być może bazalnym przedstawicielem Maniraptora. Skorzystano natomiast z pewnych algorytmów komputerowych, które obliczyły prawdopodobną pozycję filogenetyczną wśród celurozaurów. Wynika z nich, że jego najbliżsi krewni to... kompsognatydy. Do wyników tych należy jednak podchodzić z dużą rezerwą, ponieważ Orkoraptor jest 3-krotnie większy od największego przedstawiciela tej rodziny, a jedyną cechą wspólną ewentualnego kladu Compsognathidae + Orkoraptor byłyby zęby. Te natomiast wykazują również podobieństwa do deinonychozaurów. Jednak patagoński takson różni się od nich bardziej kwadratowym kształtem trzonów kręgów ogonowych z perspektywy przekroju. M.in. z tego względu orkoraptora można niemal na pewno wykluczyć z tej grupy. Wg analizy wykonanej przez Michaela Mortimera orkoraptor tworzy klad bazalnych celurozaurów wraz z Aerosteon.

W roku 2002 Coria i Currie odkryli w późnokredowych skałach formacji Portezuelo nowego dużego celurozaura, który posiada bardzo podobną budowę piszczeli i kości zaoczodołowych co Orkoraptor. Nie mniej jednak zęby nieopisanej formy posiadają nieco odmienną budowę niż w wypadku orkoraptora. Dogłębniejsze analizy tego taksonu prawdopodobnie wyjaśnią filogenetyczne powiązania Orkoraptor z innymi tetanurami i celurozaurami, a być może nawet staną się podstawą do utworzenia nowej kladu teropodów. Gatunek ten wraz z teropodem z Portezuelo rzuca nowe światło na mezozoiczną faunę Patagonii, która w ostatnim czasie wzbogaciła się również o nowe formy abelizaurydów oraz odkrytego w 2004 roku deinonychozaura (Novas et. al. 2004), spokrewnionego z Unquillosaurus.

Spis gatunkĂłw:
Orkoraptor Novas, Ezcurra i Lecuon, 2008
Orkoraptor burkei Novas, Ezcurra i Lecuon, 2008

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony:
http://iririv.deviantart.com/art/Orkora ... i-87707269

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony:
http://iririv.deviantart.com/art/Orkora ... e-87713461

: 22 października 2009, o 15:54
autor: nazuul
Kolejna aktualizacja:
Autor: Sebastian; Korekta: Maciej Ziegler, Marcin Szermański, Tomasz Sokołowski pisze:Orkoraptor (orkoraptor)

długość: ok. 6 m (9-10 m??)
masa: ok. 500 kg
czas: 72-68 Ma
miejsce: formacja Pari Aike, Patagonia, Argentyna
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Carnosauria
Allosauroidea
Carcharodontosauria
Neovenatoridae
Megaraptora


Orkoraptor to rodzaj dużego teropoda opisanego w roku 2008, którego skamieniałości zostały odkryte w formacji Pari Aike w Argentynie. Nazwa rodzajowa pochodzi od słów "Orr Korr" (nazwa rzeki La Leony w języku tubylczego plemienia Aoniken) oraz łac. "raptor" - złodziej. Epitet gatunkowy jest natomiast uhonorowaniem amerykańskiego geologa-amatora i paleontologa Colemana Burke'a, który słynie z zamiłowania do patagońskiej wymarłej fauny.

W roku 2002 Coria i Currie opisali nowego dużego teropoda pochodzącego z późnokredowych skałach formacji Portezuelo, który posiada bardzo podobną budowę piszczeli i kości zaoczodołowych co Orkoraptor. Niemniej jednak zęby nieopisanej formy posiadają nieco odmienną budowę niż w wypadku orkoraptora. Gatunek ten wraz z teropodem z Portezuelo rzuca nowe światło na mezozoiczną faunę Patagonii, która w ostatnim czasie wzbogaciła się również o nowe formy abelizaurydów oraz Austroraptor.


Materiał kopalny
Holotyp MPM Pv 3457 składa się z kości czaszki (kości zaoczodołowej, prawej kwadratowo-jarzmowej i prawej wieńcowej), ośmiu izolowanych zębów, atlantal intercentrum, dwóch kręgów z tylnej części ogona (prawdopodobnie z okolicy kręgów 14-18), górnej części piszczeli, ośmiu fragmentarycznych żeber oraz trzech niekompletnych szewronów. Wszystkie te skamieniałości zostały odkopane w lutym 2001 roku.
Do orkoraptora przypisano również trzy dobrze zachowane zęby oznaczone jako MPM Pv 3458.

Orkoraptor burkei to spory teropod różniący się od pozostałych tetanurów następującymi cechami: środki krawędzi zębów nie są poprzecznie ząbkowane, zęby posiadają dwie podłużne i wąskie bruzdy po stronie językowej, dolna krawędź oczodołu pozbawiona jest podoczodołowego kołnierza, zaś pierwsze kręgi ogonowe mają niewielkie pleurocele, charakterystyczne także dla Megaraptor, Carcharodontosauridae oraz Oviraptorosauria.
Paul (2010) ocenia jego długość na ok. 6 m i tyle samo daje bliskiemu mu Aerosteon, którego Sereno i in. oszacowali na znacznie więcej - 9-10 m.

Pozycja filogenetyczna i jej historia.
Orkoraptor jest obecnie uważany za przedstawiciela Megaraptora (Benson, Carrano i Brusatte, 2010).

Filogenetyczne stosunki Orkoraptor w przeszłości były niejasne. Dinozaur ten posiada kilka cech które odróżniają go od nie-tetanurowych teropodów (Ceratosauria i Coelophysoidea). Dogłębna analiza tego zagadnienia nie była konieczna, ponieważ jego problematyczność polegała na ustaleniu relacji w obrębie Tetanurae. Orkoraptor został zaklasyfikowany do Tetanurae na podstawie grzebienia kości strzałkowej, który widocznie oddzielony jest od bocznego kłykcia piszczela. Od karcharodontozaurydów różni go przede wszystkim brak kołnierza podoczodołowego. Patagoński takson miał być wg Novasa i współpracowników celurozaurem, a badania morfologii jego zębów wskazywały na to, iż jest on bardziej zaawansowany od tyranozauroidów. Kość zaoczodołowa ma skierowany do góry wyrostek rostralny, co zaobserwowano tez u ornitomimozaurów, kompsognatydów, Ornitholestes oraz Metornithes. By ustalić filogenezę Orkoraptor wykonano analizę kladystyczną, w której pod uwagę wzięto 237 cech 57 celurozaurów (i dwóch taksonów spoza nich). Ustalono, że Orkoraptor burkei jest bazalnym przedstawicielem Maniraptora o niepewnej pozycji wśród nich. Skorzystano natomiast z pewnych algorytmów komputerowych, które obliczyły prawdopodobną pozycję filogenetyczną wśród celurozaurów. Wynika z nich, że jego najbliżsi krewni to... kompsognatydy. Orkoraptor był 3-krotnie większy od największego przedstawiciela tej rodziny, a jedyną cechą wspólną byłyby zęby. Te natomiast wykazują również podobieństwa do deinonychozaurów. Jednak patagoński takson różni się od nich bardziej kwadratowym kształtem trzonów kręgów ogonowych z perspektywy przekroju. M.in. z tego względu orkoraptora można niemal na pewno wykluczyć z tej grupy. Wg analizy wykonanej przez Michael Mortimer (online) zauważył podobieństwo do celurozaurów i Aerosteon a jego analiza, oparta na matrycy Sentera skupionej na tej grupie (2007) potwierdziła, że tworzą klad. Jak się później okazało, Orkoraptor nie był celurozaurem (choć kolejna nieopublikowana analiza Mortimera, onlinetemu przeczy), lecz karnozaurem. Poprzednie analizy kladystyczne, obejmujące praktycznie tylko te pierwsze, nie mogły pozwolić na stwierdzenie rzeczywistego pokrewieństwa.


Spis gatunków:
Orkoraptor Novas, Ezcurra i Lecuona, 2008
O. burkei Novas, Ezcurra i Lecuona, 2008
Obrazek
Rekonstrukcja O. burkei (zapewne orkoraptor miał potężniejsze przednie kończyny z wielkimi pazurami). Autor: Rodrigo Vega. Rysunek pochodzi z tej strony.