[OPIS] Kakuru

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Kakuru

Post autor: nazuul »

Opis Sebastiana, który znajduje się niżej jest nieaktualny i zawiera błędy. Oto wersja poprawna:
_______________________________________

Kakuru

Długość: ?
Masa: ?
Miejsce: Australia, formacja Maree, miasto Andamooka, stan Australia Południowa
Czas: 121-112 Ma (apt)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae


Kakuru (nazwany na cześć Tęczowego Węża z mitologii Aborygenów) to wątpliwy rodzaj teropoda, którego kości uległy niezwykłej fosylizacji, przemieniając się w minerał - opal. Nazwa gatunkowa pochodzi od plemienia Guyani, które zamieszkiwało okolice miasta znalezienia kakuru - Andamooka. Plastoholotyp (SAM P17926) to część kości piszczelowej i fragment strzałkowej, paratyp (SAM P18010) to paliczek. Ten niewielki dinozaur miał długie i smukłe nogi, a jego kostka była niezwykle wysoka i cienka.
Znaleziony materiał jest zbyt skromny na jednoznaczne określenie przynależności taksonomicznej. Ostatnio kakuru został uznany za ważny rodzaj awerostra (Agnolin i in., 2010) albo za nieważny rodzaj tetanura (Barrett i in., 2010), przy czym te drugie zapatrywanie jest bardziej przekonujące.
Kość piszczelowa została sprzedana na aukcji wraz z pazurem stopy w 1973 roku, ale została sprzedana do Muzeum Południowoaustralijskiego w Adelajdzie w 2004 roku za 22.000 dolarów.


Kakuru kujani Molnar i Pledge, 1980 [nomen dubium]


Obrazek
Kość piszczelowa: A - cała, B, C, D - dystalny koniec w kilu rzutach. Rysunek pochodzi z tej strony.


Źródła:
Agnolin FL, Ezcurra MD, Pais DF & Salisbury SW (2010) "A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: evidence for their Gondwanan affinities" Journal of Systematic Palaeontology 8:2, 257-300

Barrett, P.M., Kear, B.P. & Benson, R.B.J.(2010) "Opalized archosaur remains from the Bulldog Shale (Aptian: Lower Cretaceous) of South Australia" Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology, 34, 293-301.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kakuru

http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelu ... kurukujani
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2009, o 18:36 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

niezwykle wysoka i cieńka
>>cienka
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Ta wersja opisu zawiera rażące błędy. Powyżej poprawna.

Oto moja wersja. Pozdrawiam 8)

Kakuru

Długość: 1,5 - 2,4 m
Masa: 30 - 40 kg
Miejsce: Australia (Andamooka, formacja Maree, Australia Południowa)
Czas: apt, 121 - 112 Ma
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora <pozycja pewna?
Maniraptoriformes?
Maniraptora?
Oviraptorosauriformes?
Oviraptorosauria?
Avimimidae?


Kakuru to rodzaj teropoda, którego szczątki odnaleziono w okolicach Andamooka w formacji Maree (Australia). Nazwa rodzajowa pochodzi z języka tubylczego plemienia Aborygenów, w których mitologii Kakuru to "Tęczowy wąż". Nawiązuje ona ponadto to do minerału w jaki skamieniałość się przeobraziła (opal połyskuje w kolorach tęczy). Epitet gatunkowy pochodzi od plemienia Guyani, które zamieszkuje okolice miasta odnalezienia teropoda. W 1973 roku szczątek dinozaura został wystawiony przez paleontologa Neville'a Pledge'a na wystawie sklepowej. Skamieniałość w końcu sprzedano i pozostała w prywatnych rękach przez 30 lat. Dopiero w roku 2004 Muzeum Południowoaustralijskie wykupiło kość za 22000$. Materiał kopalny to: holotyp (SAM P17926) - część kości piszczelowej; oraz paratyp (SAM P18010) - fragment kości strzałkowej i paliczek stopy.

Obrazek
Komputerowa animacja przedstawiająca prawdopodobną anatomię szkieletu Kakuru .

Jak dotąd taksonomia zwierzęcia nie jest do końca jasna. Mierzący 323 mm fragment piszczeli ma podobne proporcje do prymitywnego owiraptorozaura Avimimus. Według Paula i Molnara (1988) dinozaur ten należał do tej samej rodziny co on (Avimimidae). Dolna nasada kości jest podobna do materiału Calamospondylus foxii i Coelurus gracilis. Ogólna budową skamieniałość ta przypomina Microvenator celer i Ornitholestes hermanni. Budowa stawu skokowego zbliża teropoda tego natomiast do Ingenia yanshi (innego owiraptortozaura). Niektóre cechy są typowe dla abelizaurydów (co nie jest wyjątkiem u celurozaurów). Ciekawostką jest, iż na nieistniejącej już stronie TheropodDataBase Mortimer w swojej filogenezie teropodów uznał Kakuru za bazalnego tyranoraptora (choć to zależy wyłącznie od definicji tego kladu). Znaleziony materiał jest zbyt skromny na jednoznaczne określenie przynależności taksonomicznej zwierzęcia. Być może więcej odpowiedzi na ten temat dostarczy nieopisana piszczel i kość skokowa z Afryki, które są łudząco podobne do Kakuru.

Spis gatunków:
Kakuru Molnar i Pledge, 1980
Kakuru kujani Molnar i Pledge, 1980

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony:
http://home.alphalink.com.au/~dannj/kakurcol.jpg

Pozostałe wizerunki:
http://palaeo.jconway.co.uk/src.php?obj ... &size=full
Kakuru karmiące młode
http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/lig ... ur_big.jpg
Kakuru jako awimimid
http://home.alphalink.com.au/~dannj/kakuru.gif
Kakuru czarno-białe
http://dinoweb.narod.ru/Kakuru2.jpg
Odkryty materiał
http://home.alphalink.com.au/~dannj/kaktibia.jpg
Kość piszczelowa
Ostatnio zmieniony 20 lipca 2008, o 17:38 przez Sebastian, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

mała literówka:
paleotolog Mortimer
paleontolog
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Po pierwsze nie chcę żebyś uznał to co zaraz napiszę za czepialstwo albo urażoną dumę.
Chodzi mi głównie o niepotrzebną robotę - bo łatwiej dodać coś do czegoś istniejącego, niż tworzyć od podstaw.
Fajnie, że chce Ci się pisać o kakuru, ale jestem zdziwiony, że cały opis na nowo. Nie lepiej było by po prostu dodać kilka zdań do mojego?, jak ja np robiłem z opisami Dilonga - myślałem że nie wróci na forum, dlatego przekształcałem jego opisy, żeby były poprawniejsze, i dodawałem nowe informacje. Wyszedłem z założenia, że autor opisu publikując na forum swój tekst zgadza się na wszelkie poprawki, które są uzasadnione chęcią maksymalnej poprawności danych.
Może lepiej pisać nowe i poprawiać te naprawdę słabe opisy niż poprawiać te w miarę dobre? Nie żebym wychwalał swoj artykul, ale moim zdaniem jest całkiem w porządku. Oczywiście bezdyskusyjnie Twój jest lepszy.

Tego nie było w moim:
Sebastian pisze:Nawiązuje ona ponadto to do minerału w jaki skamieniałość się przeobraziła (opal połyskuje w kolorach tęczy).
Sebastian pisze:Mierzący 323 mm
Sebastian pisze:Być może więcej odpowiedzi na ten temat dostarczy nieopisana piszczel i kość skokowa z Afryki, które są łudząco podobne do Kakuru.
Sebastian pisze:Dolna nasada kości jest podobna do materiału Calamospondylus foxii i Coelurus gracilis. Ogólna budową skamieniałość ta przypomina Microvenator celer i Ornitholestes hermanni.
Sebastian pisze:Ciekawostką jest, iż na nieistniejącej już stronie TheropodDataBase paleotolog Mortimer w swojej filogenezie teropodów uznał Kakuru za bazalnego tyranoraptora.
Lepiej wyjaśnione, szczegółowiej:
Sebastian pisze:W 1973 roku szczątek dinozaura został wystawiony przez paleontologa Neville'a Pledge'a na wystawie sklepowej. Skamieniałość w końcu sprzedano i pozostała w prywatnych rękach przez 30 lat. Dopiero w roku 2004 Muzeum Południowoaustralijskie wykupiło kość za 22000$.
Sebastian pisze:Budowa stawu skokowego zbliĹźa teropoda tego natomiast do Ingenia yanshi (innego owiraptortozaura).
Natomiast nie napisałeś tego:
przedana do Muzeum Południowoaustralijskiego w Adelajdzie w 2004 roku za 22.000 dolarów. Ten niewielki dinozaur miał długie i smukłe nogi, a jego kostka była niezwykle wysoka i cienka.
Materiał kopalny: plastoholotyp* (SAM P17926): część kości piszczelowej, paratyp (SAM P18010): fragment kości prawdopodobnie strzałkowej i paliczek
To możesz to dodać do swojego, żeby był jeszcze lepszy?
Niektóre cechy wskazują są typowe dla abelizaurydów (co nie jest wyjątkiem u celurozaurów).
bez tego
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Ok nie ma sprawy możesz oczywiście być trochę zły, że twoja praca poszła na marne, ale mój opis powstał na podstawie twojego. W toku pracy tak sformułowałem większość zdań, że to praktycznie inny opis. Dlatego autorem tego opisu jesteśmy we dwóch nie tylko ja a twoje uwagi są bardzo pomocne. Życzę ci by twój zapał cie nie opuścił. Mnie opuścił na pół roku i teraz wraca - chce to wykorzystać... Pozdrawiam zajmę się opisami jeszcze nieistniejącymi i poprawami moich. Potem zapraszam cię do współpracy nad różnymi artykułami i poprawami innych opisów jeśli się zgodzisz :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:paleontolog Mortimer
Mickey nie jest paleontologiem, choc publikowac by juz oczywiscie mogl.

BTW, czy Kakuru jest tyrannoraptorem zalezy od tego, jaka ma Tyrannoraptora definicje...
Sebastian pisze:Kakuru (Avimimus + Microvenator)
Jako osoba, ktora bardzo pilnuje wszelkie rownania proponowalbym nie przesadzac z plusami itp. ;)

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Nawiązuje ona ponadto to do minerału w jaki skamieniałość się przeobraziła

> 'Nawiązuje ona ponadto do minerału, w jaki skamieniałość się przeobraziła'
podobne proporcje do prymitywnego owiraptorozaura
> 'podobne proporcje jak u prymitywnego....'
innego owiraptortozaura
> 'innego owiraptorozaura'
łudząco podobne do Kakuru
> 'łudzące podobne do tych samych u Kakuru'

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Źródłem moich sugestii jest strona M. Mortimera i A. Cau

http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelu ... kurukujani

http://theropoda.blogspot.com/2009/02/i ... aleno.html
Sebastian pisze:Coelurosauria
Tyrannoraptora <pozycja pewna?
Maniraptoriformes?
Maniraptora?
Oviraptorosauriformes?
Oviraptorosauria?
Avimimidae?
Myślę, że najlepiej będzie zakończyć klasyfikację na Tyrannoraptora

nie ma takiego kladu jak Oviraptorosauriformes. "Jest" "Oviraptoriformes" (Sereno, in press):
(Oviraptor philoceratops <- Passer domesticus)
Tylko ten "klad" jest (prawdopodobnie) źle używany - często się widzi że to nazwa grupy składającej się z terizinozaurów i owiraptorozaurów, a te, jak wynika z badań Sentera (2007) nie tworzą kladu, bo terizinozaury są bazalne w stosunku do (Oviraptor philoceratops + Passer domesticus).

Niestety, "klad" Oviraptorosauriformes występuje w wielu opisach - te które zamieszczono na forum już się go pozbyły (korzystająć z uprawnień moderatorskich, powyrkeślałem go z opisów czekających na wrzucenie :P )

Avimimidae zdaje się jest niedefiniowane

Podsumowując, klasyfikacja wg mnie:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora incertae sedis
Jak dotąd taksonomia zwierzęcia nie jest do końca jasna.
wogóle nie jest jasna, i długo jeszcze nie będzie
Mierzący 323 mm fragment piszczeli ma podobne proporcje do prymitywnego owiraptorozaura Avimimus.
co jednak jest cechą wielu innych małych celurozaurów
Ciekawostką jest, iż na nieistniejącej już stronie TheropodDataBase Mortimer w swojej filogenezie teropodów uznał Kakuru za bazalnego tyranoraptora (choć to zależy wyłącznie od definicji tego kladu).
w jego kladogramie jest to Tyrannoraptora incertae sedis, i w dodatku jego przynależność do tego kladu jest niepewna
A TheropodDataBase znów istnieje ma się dobrze :wink:
Daniel Madzia pisze:BTW, czy Kakuru jest tyrannoraptorem zalezy od tego, jaka ma Tyrannoraptora definicje...
Są jakieś inne poza tą ze strony Mortimera?
(Tyrannosaurus rex + Passer domesticus) (Holtz et al., 2004; modified from Sereno, 1999)

W megamatrycy A. Cau Kakuru jest bliskim krewnym Coelurus, co wskazuje na to, że może być to australijski tyranozauroid.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ