Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 19 września 2019, o 00:56

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [POPRAWA OPISU] Microraptor - mikroraptor
PostNapisane: 20 marca 2008, o 15:15 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6449
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Microraptor (mikroraptor)

długość: do ok. 1 m
masa: do ok. 1,8 kg
miejsce: Chiny - prowincja Liaoning (formacja Jiufotang)
czas: 122-112 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptora
Eumaniraptora
Dromaeosauridae
Microraptoria
Microraptorinae

Microraptor to rodzaj niewielkiego dromeozauryda, którego charakterystyczną cechą są cztery skrzydła. Niektóre skamieniałości mają ciemne i jaśniejsze miejsca na upierzeniu - być może jest to ślad po kolorach.

Waga odkrycia
Z ~42-95 centymetrami długości (zależnie od osobnika i ?gatunku - zob. niżej) Microraptor zalicza się do najmniejszych nieptasich dinozaurów. Ponad połowę jego długości stanowił długi, jak przystało na dromeozauryda, ogon. Zdaniem Xinga Xu Microraptor jest (albo raczej był - zob. np. Xiaotingia) najbardziej "ptasim" z dotychczas opisanych nieptasich dinozaurów. Znalezienie tego dinozaura jest jednym z całej serii przełomowych odkryć z Liaoning. Jego odkrycie pozwoliło lepiej zrozumieć przemianę bazalnych maniraptorów w ptaki, lecz postawiło także nowe pytania o genezę lotu.

Etymologia
Nazwa rodzajowa odnosi się do małych rozmiarów tego dromeozauryda. Epitety gatunkowe nadano na cześć wybitnych chińskich paleontologów: Xijina Zhao (M. zhaoianus), który wprowadził pierwszego autora nazwy i opisu dinozaura (Xinga Xu) do paleontologii kręgowców, i Zhiweia Gu (M. gui), który wzniósł wielki wkład w badania nad środowiskiem i organizmami z grupy Jehol.

Materiał kopalny
Co najmniej kilkanaście okazów, w tym kompletne; zachowane odciski piór i być może wzór odcieni upierzenia.

Gatunki i wymiary
Obecnie znane są dwa gatunki mikroraptora - mniejszy (błędnie uważany za gorszego lotnika), typowy M. zhaoianus oraz M. gui - większy, w którego holotypie zachowały się pióra na kończynach tylnych (u typowego okazu M. zhaoianus nie zachowały się, co nie oznacza, że ich nie było). Niektórzy badacze (Senter et al., 2004; zob. też Mortimer, online) sugerują, że ważny jest tylko jeden. Senter i współpracownicy (2004) wykazali, że uprzednio wskazane cechy wyróżniające oba gatunki są wynikami błędów (M. gui: proporcje paliczków dłoni, łukowana piszczel, zakrzywienie kości łonowej), poza jedną - wyraźnym guzkiem na kości kruczej (coracoid tubercle, służący za przyczep mięśnia kruczo-ramiennego), który uznali za wynik indywidualnych różnic między osobnikami. Różniły się one proporcjami kończyn - zob. rys. szkieletów niżej.
Inny dromeozauryd - Cryptovolans - zapewne jest młodszym synonimem mikroraptora.
Młody dromeozauryd z formacji Yixian oznaczony jako NGMC 91 (znany też jako Dave) może być kolejnym gatunkiem rodzaju Microraptor.
Mikroraptory były dość zróżnicowane pod względem rozmiarów. Oto wymiary okazów typowych:
- M. zhaoianus 42-47 cm, dorosły osobnik.
- M. gui 77 cm, ok. 1 kg masy i rozpiętość skrzydeł ok. 94 cm.
- Cryptovolans pauli ~95 cm.
Pozostałe osobniki osiągają wymiary pośrednie (np. zaliczony do M. gui IVPP V17972 był ok. 10% większy od jego holotypu a osobniki M. zhaoianus CAGS 20-8-001 i CAGS 20-7-004 osiągały ok. 59 cm)..

Budowa, lokomocja i pochodzenie lotu
Microraptor miał dwie pary skrzydeł, co później okazało się być także cechą innych eumaniraptorów (np. Anchiornis). Wskazuje to na to, że być może ptaki zaczynały właśnie jako "dwupłatowi" lotnicy. Mikroraptor miał romboidalnego kształtu ułożenie piór na końcu ogona i być może pióropusz na głowie przypominający ten znany u współczesnego małpożera.
Pióra Microraptor są zasadniczo takie same jak te występujące u współczesnych ptaków. Ma on długie pierwszorzędowe i drugorzędowe lotki, także na całych kończynach tylnych (tzn. na udzie, podudziu i śródstopiu). Na dystalnych częściach kończyn przednich, śródstopiu i ogonie pióra były asymetryczne. Microraptor miał większość przystosowań do lotu spotykanych u wczesnych ptaków - oba końce kości łopatkowo-kruczych skierowane do siebie pod kątem ostrym, zwrócona ku bokom panewka skrzydła umożliwiająca delikatne ruchy grzbietowobrzuszne, duży mostek dla przyczepu mięśni skrzydeł, skostniałe żebra mostkowe z dobrze wykształconymi wyrostkami haczykowatymi zapobiegające ściskaniu klatki piersiowej przy uderzaniu skrzydłami w dół, mocno wygięta zewnętrzna kość śródręcza i spłaszczony środkowy palec dla przyczepu lotek oraz skrzydełka (alula). W dodatku długie pióra na kończynach tylnych utrudniały poruszanie się po ziemi. Wydaje się więc, że mikroraptor mógł przynajmniej szybować z drzewa na drzewo. Zapewne prowadził życie nadrzewnego drapieżnika. Nie jest to jednak pewne - jak wskazują Dececchi i Larsson (2011), brak u niego wyraźnych przystosowań do nadrzewnego trybu życia.
Chatterjee i Templin w 2007 roku wykazali, że aby sprawnie się poruszać w powietrzu, mikroraptor musiał układać kończyny do lotu jak dwupłatowiec, z kończynami tylnymi ułożonymi w kształt litery Z (a nie rozstawionymi na boki, jak w rekonstrukcji Xu et al. z 2003 r. - ryc. 1C albo w modelu z Alexander et al., 2010). Używając modelu, naukowcy przeanalizował możliwe metody lotu lub szybowania i wykazali, że Microraptor prawdopodobnie najpierw skakał z drzewa i opadał, następnie znów się wznosił i w końcu lądował na kolejnym drzewie, oddalonym nawet o ok. 40 m. Trajektoria jego lotu była zatem w kształcie litery U. Pióra na ogonie prawdopodobnie były używane do kontroli trajektorii. Obliczyli oni, że mikroraptor szybował z prędkością 12–15 m/s a powierzchnia skrzydeł wynosiła ok. 0,132 m2.
Obecnie wiadomo, że mikroraptor miał większą powierzchnię nośną. Hone i współpracownicy (2010) po oględzinach holotypu M. gui w świetle ultrafioletowym stwierdzili, że miał dłuższe pióra, niż widać gołym okiem. Pióra z kończyn przednich o widocznej długości 10,5 i 7,5 cm miały odpowiednio 11,3 i 10,4 cm, a na tylnych - zamiast 10,5 i 13,8 - 11,3 i 14,9 cm.
Koehl i in. (2011) przetestowali zgodzili się z ogólnymi konkluzjami Chatterjee i Templina i Alexandera i in., wskazując, że efektywność szybowania była podobna do latających wiewiórek.
Niektórzy naukowcy zasugerowali, że pierzaste dinozaury używały skrzydeł do spadania z drzew na niespodziewające się ataku ofiary na powierzchni ziemi. Chatterjee i Templin przetestowali tę hipotezę i uznali, że powierzchnia skrzydeł jest niewystarczająca do zakończonego powodzeniem skoku z wysokości. Nie wykluczyli jednak tego na mniejszych dystansach - np. między gałęziami i gdyby opadał na miękkie podłoże. Odrzucili jednak możliwość startu zwierzęcia z powierzchni gruntu, które było anatomicznie niemożliwe i mogłoby jeszcze uszkodzić pióra na stopach. Dłonie i stopy są przystosowane do poruszania się po gałęziach - co znamionują ostre, mocno zakrzywione pazury i pierwszy pazur stopy położony dystalnie.
Poznanie mikroraptora i jego unikalnej techniki lotu stawia przed nauką pytanie - czy ptaki pochodzą od form z czterema skrzydłami? Czy raczej jest to tylko "ślepa uliczka" ewolucji? W roku 1915 naukowiec o nazwisku Beebe zaproponował teorię o fazie lotu czteroskrzydłowego w rozwoju ptaków (tzw. tetrapteryx). Chatterjee i Templin uważają to za możliwe, lecz nie przychylają się do tej tezy bardziej niż do przeciwnej. W świetle nowych odkryć - np. Anchiornis czteroskrzydła faza wydaje się bardziej prawdopodobna.

Microraptor w serialu "Park prehistoryczny"
Microraptor występuje w serialu Prehistoric Park, w odcinku "Dinobirds" (Park prehistoryczny: Dinoptaki). Nigel wyrusza do Chin sprzed 125 milionów lat (w rzeczywistości mikroraptor żył później) aby złapać mikroraptora. W końcu, po wielu próbach, udaje mu się schwytać cztery mikroraptory i przetransportować je do parku. Wbrew temu, co jest pokazane w serialu, mikroraptor nie jest przodkiem ptaków i nie mógł tak poruszać skrzydłami, jak jest tam pokazane, gdyż powykręcałby sobie nogi. Ponadto, mikroraptor żyje w otoczeniu dinozaurów, które żyły wcześniej od niego - Mei i Incisivosaurus pochodzą z wcześniejszej, datowanej na barem (130-125 Ma) formacji Yixian. Mikroraptor pochodzi zaś z późniejszej formacji Jiufotang.

Fałszerstwo Archaeoraptor
Holotyp mikroraptora pierwotnie został opisany jako brakujące ogniwo między ptakami i dinozaurami nazwane nieformalnie "Archaeoraptor". Później znalezisko okazało się być chimerą złożoną ze szczątków dwóch różnych zwierząt. Część należała do omawianego dromeozauryda, a część do ptaka nazwanego później Archaeovolans, który został później młodszym synonimem Yanornis.


Spis gatunków:
Microraptor Xu, Zhou i Wang, 2000
= "Archaeoraptor" Sloan, 1999 [częściowo]
= Cryptovolans Czerkas, Zhang, Li i Li, 2002
M. zhaoianus Xu, Zhou i Wang, 2000
= "Archaeoraptor liaoningensis" Sloan, 1999 [częściowo]
?= M. gui Xu, Zhou, Wang, Kuang, Zhang i Du, 2003
?= Cryptovolans pauli Czerkas, Zhang, Li i Li, 2002Źródła:
Chatterjee, S., & Templin, R.J. (2007). "Biplane wing platform and flight performance of the feathered dinosaur Microraptor gui." Proceedings of the National Academy of Sciences, 104(5): 1576-1580.

Dececchi, T.A. & Larsson, H.C.E. (2011) "Assessing Arboreal Adaptations of Bird Antecedents: Testing the Ecological Setting of the Origin of the Avian Flight Stroke" PLoS ONE 6(8), e22292. doi:10.1371/journal.pone.0022292

Hone D. W. E., Tischlinger H., Xu X., Zhang F. (2010) "The Extent of the Preserved Feathers on the Four-Winged Dinosaur Microraptor gui under Ultraviolet Light". PLoS ONE 5(2): e9223. doi:10.1371/journal.pone.0009223

Koehl, M.A.R., Evangelista, D. & Yang, K. (2011) "Using physical models to study the gliding performance of extinct animals" Integrative and Comparative Biology, 51(6), 1002-1018 doi: 10.1093/icb/icr112

O’Connor, J. Zhou, Z & Xu, X. (2011) "Additional specimen of Microraptor provides unique evidence of dinosaurs preying on birds" Proceedings of the National Academy of Sciences doi: 10.1073/pnas.1117727108

Senter, P., Barsbold, R., Britt B.B. & Burnham, D.A (2004) "Systematics and evolution of Dromaeosauridae" Bulletin of Gunma Museum of Natural History, 8, 1-20.

Xu, X., Z. Zhou & X. Wang. 2000. "The smallest known non-avian theropod dinosaur". Nature 408(6813):705-708.

Xu, X., Z. Zhou, X. Wang, X. Kuang, F. Zhang & X. Du. 2003. "Four-winged dinosaurs from China". Nature 421(6921):335-340.

http://home.comcast.net/~eoraptor/Droma ... rzhaoianus


Obrazki
Sporo ich, no i są jeszcze Edyty i Piotra z naszego forum:

Rekonstrukcje przyżyciowe:
1
2
3
4

Rekonstrukcje szkieletów

Z Chatterjee i Templin, 2007

Z Xu et al., 2000

Z Xu et al., 2003:
1
2
3

Holotyp M. gui w większej rozdzielczości i w świetle ultrafioletowym (publikacja Hone et al., 2010).

Ciekawa stronka


Ostatnio edytowano 13 lutego 2010, o 22:33 przez nazuul, łącznie edytowano 12 razy

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 maja 2008, o 08:05 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
"actial body" to nic innego jak tułów/korpus czyli część ciała z wyłączeniem głowy i kończyn (oraz w tym przypadku ogona :) )

Opis świetny.. przeczytałem kilka razy, lecz nie znalazłem żadnego błędu, literówki lub niczego innego :D

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 maja 2008, o 08:11 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6449
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Rozumiem, Ĺźe teĹź bez szyji?
Dzięki, no cóż, starałem się :D

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 maja 2008, o 12:03 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
nazuul napisał(a):
Rozumiem, Ĺźe teĹź bez szyji?


Tak mi się wydaje.. ;).. to co napisałem przeczytałem na wiki :D Więc dokładniejszych informacji nie posiadam.

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 listopada 2008, o 13:31 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2008, o 15:49
Posty: 1016
Lokalizacja: Górny Śląsk
Może warto dopisać że mikroraptor występuje w serialu Prehistoric park: Dinobirds (Park prehistoryczny: Dinoptaki). Nigel wyrusza aby złapać mikroraptora do Chin sprzed 125 milionów lat temu. Wkońcu po wielu próbach i błędach udaje mu się schwytać cztery mikroraptory i przetransportować je do parku. Można by też coś dopisać o błędach w obrazie mikroraptora w tym serialu.
Z angielskiej wikipedii:
Cytuj:
Microraptor wasn't the ancestor of birds, just a close relative.


i
Cytuj:
If Microraptor glided with its hind legs sticking to the sides, its legs would dislocate. More likely, it glided with its legs down.


czyli że wbrew temu co jest pokazane w serialu nie jest przodkiem ptaków i nie mógł tak poruszać skrzydłami jak jest tam pokazane, gdyż powykręcał by sobie nogi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 listopada 2008, o 13:56 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lipca 2008, o 14:37
Posty: 1012
Lokalizacja: beWYRYhills
O ile dobrze pamiętam to w serialu mikroraptor nie latał tylko zlatywał (szybował) z drzew na ziemie. Nigel miał u siebie papuge i coś mówił, że mikroraptor to jej przodek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 listopada 2008, o 13:56 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6449
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Dawid Mika napisał(a):
...
Ok, dopisze, wykorzystując zmieniony twój tekst.

Serialu nie widziałem, ale naprawdę pokazano go jako przodka ptaków? Uff :roll:
Tam był tylko latający M. gui, tak?

EDIT
A jeszce jedno, on nie żył 125 Ma (formacja Yixian z baremu), tylko później (f. Jiufotang, od 120-108Ma).
Czy mei i incisiwozaur też są w tym samym miejscu i czasie, co mikrorapror?(oba z yixianu)
Jakie tam jeszcze były dinozaury?

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Ostatnio edytowano 9 listopada 2008, o 13:58 przez nazuul, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 listopada 2008, o 13:57 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lipca 2008, o 14:37
Posty: 1012
Lokalizacja: beWYRYhills
są w tym odcinku, tytanozaur też


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 września 2009, o 16:23 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6449
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Poprawiłem opis. Na czerwono w opisie zaznaczyłem to co wymaga weryfikacji - info pochodzi z wikipedii. Jednak na wiki nie zgadza się aurtorstwo i rok - jeśli to co oznaczono trójką rzeczywiście odnosi się do te pracy, to jest to błąd, bo w niej nie ma takich informacji. Chatterjee w 2005 roku z tego co znalazłem napisał pracke o pterozaurach:
Sankar Chatterjee determined in 2005 that, in order for the creature to glide or fly, the wings must have been on different levels (as on a biplane) and not overlaid (as on a dragonfly), and that the latter posture would have been anatomically impossible. Using this biplane model, Chatterjee was able to calculate possible methods of gliding, and determined that Microraptor most likely employed a phugoid style of gliding—launching itself from a perch, the animal would have swooped downward in a deep 'U' shaped curve and then lifted again to land on another tree. The feathers not directly employed in the biplane wing structure, like those on the tibia and the tail, could have been used to control drag and alter the flight path, trajectory, etc. The orientation of the hind wings would also have helped the animal control its gliding flight. Chatterjee also used computer algorithms that test animal flight capacity to test whether or not Microraptor was capable of true, powered flight, in addition to passive gliding. The resulting data showed that Microraptor did have the requirements to sustain level powered flight, so it is theoretically possible that the animal flew on occasion in addition to gliding [3]

(...)

[3] Chatterjee, S., and Templin, R.J. (2007). "Biplane wing platform and flight performance of the feathered dinosaur Microraptor gui." Proceedings of the National Academy of Sciences, 104(5): 1576-1580.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Microraptor - mikroraptor
PostNapisane: 23 października 2009, o 20:34 
Offline
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 czerwca 2009, o 10:40
Posty: 3875
Lokalizacja: B-B
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
nazuul napisał(a):
(...) duży mostek dla przyczepu mięśni skrzydeł, skostniełe żebra mostkowe z dobrze wykształconymi wyrostkami haczykowatymi (...)

skostniałe
Tak poza tym kolejny ciekawy i wyczerpujący opis :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Microraptor - mikroraptor
PostNapisane: 25 grudnia 2014, o 09:29 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6449
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Wyszła nowa praca: http://hdl.handle.net/2246/6570
Hasło jest nieaktualne już ok. 2,5 roku, było kilka prac o lokomocji - jest ktoś chętny by je gruntownie zaktualizować?
pomocniczo można zajrzeć do http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Anchiornis
http://en.wikipedia.org/wiki/Microraptor
a także http://scholar.google.pl/scholar?as_sdt ... 2&as_vis=1

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL