[Poprawa opisu] Streptospondylus (streptospondyl)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[Poprawa opisu] Streptospondylus (streptospondyl)

Post autor: Sebastian »

Streptospondylus (streptospondyl)- nomen dubium

Długość: 7 m?
Wysokość: 2,5 m?
Masa: 0,5 t?
Czas: jura, kelowej-oksford/baton, ok. 150 Ma
Miejsce: Franca, Anglia
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae <pozycja pewna
Torvosauroidea
Spinosauridae/Torvosauridae???


Streptospondylus to niepewna nazwa rodzajowa teropoda, żyjącego około 150 milionów lat temu. Został opisany w 1832 roku przez Christiana Ericha Hermanna von Meyera jako prehistoryczny krokodyl. Po opisaniu Eustreptospondylus, którego uznano za wczesnego ceratozaura, streptospondyl został z nim powiązany jako jego bliski krewny (po za tym od jego nazwy pochodzi nazwa rodzajowa eustreptosspodyla). Wszystko zmieniło się po przeprowadzeniu najnowszych analiz jego skąpych skamieniałości, które składają się z dwunastu oznaczeń holotypowych: MNHN 8605 (fragment kości łonowej), MNHN 8606 (fragment k. strzałkowej), MNHN 8607 (nasada dolna kości piszczelowej), MNHN 8608 (kość skokowa), MNHN 8609 (kość piętowa), MNHN 8787 (dziesiąty kręg szyjny, pierwszy i drugi kręg piersiowy, fragmentu żebra odc. piersiowego), MNHN 8788 (atlas- pierwszy kręg szyny, fragment piatego kręgu krzyżowego), MNHN 8789 (piąty lub szósty kręg lędźwiowy), MNHN 8789 (kręg piersiowy), MNHN 8793 (trzeci lub czwarty kręg piersiowy), MNHN 8794 (dwunasty i trzynasty kręg piersiowy, pierwszy kręg krzyzowy, fragment drugiego k. krzyżowego), MNHN 8907 (trzy kręgi piersiowe) oraz powiązany MNHN 9645 (fragment kości udowej). Wraz ze wspomnianym uprzednio materiałem kostnym von Meyer odkrył także szczątki rekina, które najprawdopodobniej częściowo przyczyniły się do błędnego opisania Streptospondylus. Przez wiele lat, aż do niedawna, teropod ten był „włożony” w tzw. grupę „dinozaurów zapomnianych”. Szczątki zwierzęcia wciąż nie zostały prawidłowo opisane, a mała ilość odnalezionych skamieniałości dodatkowo to utrudniała.

Francuski paleontolog Allain ostatecznie zaprzeczył twierdzeniam, rzekomego pokrewieństwa Streptospondylus altdorfensis z rodzajem Eustreptospondylus (nazwy tej używa dla niepewnej wówczas nazwy teropoda Magnosaurus oxoniensis- obecnie magnozaur i eustreptospondyl to odzielne rodzaje, choć nie zgadza się z tym m.in. Rauhut- 2000). W swojej pracy na temat tego gatunku streptospondyla potwierdza sugestie Paula Sereno, iż jest to najprawdopodobniej torwozauroid powiązany bliżej z rodziną Spinosauridae. Swoje założenia oparł na podstawie analizy szczątków zagadkowego dinozaura. Szczególnie rozstrzygające były w tym przypadku kręgi, które wykazywały już pewne cechy typowe dla spinozaurydów. Pozostałe skamieniałości nie były w badaniach tych, aż tak ważne, ponieważ budową zbliżyłyby Streptospondylus do allozauroidów lub- co nie zgadzało się z przekonaniami Allaina- Eustreptospondylus. Pozostaje do wyjaśnienia jednak jeszcze jedna kwestia- w jakim stopniu streptospondyl był spokrewniony ze spinozaurydami. Wydaje się, iż można go nawet uznać za ich praprzodka. W 1996, kiedy opisano rodzaj Sigilmassasaurus, zaczęto powiązywać blisko spokrewnione ze Spinosauridae taksony, w efekcie czego sam Russell zaklasyfikował opisanego przez siebie dinozaura do nowej rodziny Sigilmassasauridae, którą uznał za blisko spokrewnioną ze spinozaurydami lub nawet będącą boczną linią torwozauroidów pochodząca właśnie od Streptospondylus (choć jest to bardzo mało prawdopodobne). Obecnie rzeczywiście klasyfikuje się streptospondyla jako przodka rodzajów takich jak Spinosaurus, czy Irritator. Niekiedy nawet w obrębie rodziny do jakiej one należą. Niektórzy jednak skłonni są zachować „ostrożność” i zaliczają rodzaj ten do bazalnych tetanurów. Skamieniałości S. altdorfensis pochodzą z późnego keloweju lub wczesnego oksfordu. Zostały one odnalezione we Francji.

Innym niepewnym gatunkiem jest Streptospondylus cuvieri opisany przez Owena w 1842 roku pod nazwą Megalosaurus cuvieri. Odkryte skamieniałości teropoda to pojedynczy kręg oraz fragmenty kości kończyn. W roku 1824 roku Cope zaklasyfikował go jako nieznany rodzaj krokodyla. W 1867 roku zmienił jednak zdanie, uznając go jednak za jeden z kilku gatunków nieważnego obecnie rodzaju Laelaps (Laelaps gallicus). Po unieważnieniu rodzaju kolejny gatunek streptospondyla trafił do wspomnianej już wcześniej grupy „dinozaurów zapomnianych”. Wcześniej jednak Cope zmienił swoje zdanie i zdefiniował gada jako nowy gatunek pekilopleurona- Poekilopleuron gallicum. Dopiero po kilkudziesięciu latach w roku 1964 roku Walker opisał go na nowo jako nowy gatunek rodzaju Eustreptospondylus divesensis. Obecnie większość badaczy uznaje go za nowy gatunek rodzaju Streptospondylus. Jeśli okazałoby się to prawda, najprawdopodobniej teropod ten nie byłby taksonem wątpliwym. Od niedawna zasugerowano jednak słuszność przekonań Walkera, iż mamy do czynienia z eustrelospondylem. Innego zdania jest Olshevsky, który w 1991 roku opisał, odkrytego prawie półtora wieku wczesniej gada, jako Dryptosaurus gallicus. Szczątki zwierzęcia pochodzą z Anglii z późnego batonu.

Skamieniałości gatunków S. major (Owen, 1842), S. recentior (Owen, 1851), S. meyeri (Owen, 1854) i S. grandis (Hulke, 1879) są tak naprawdę szczątkami Iguanodon anglicus. Opisany natomiast w 1942 roku Streptospondylus rostromajor to synonim gat. S. altdorfensis. Nazwa rodzajowa zwierzęcia oznacza „odwrócony kręg”.

Obrazek

Poniższy spis holotypów tego teropoda nie jest kompletny i przedstawia jedynie szczątki przedstawione na powyższym zdjęciu:
1 Holotyp MNHN 8787- atlas
2 Holotyp MNHN 8794- kręg krzyżowy
3 Holotyp MNHN 8907- trzy kręgi piersiowe
4 Holotyp MNHN 8605- 3-centymetrowy fragment kości łonowej
5 Holotyp MNHN 8607, 8608- nasada dolna kości strzałkoweji kość skokowa
6 Holotyp MNHN 8609- fragment kości piszczelowej
7 Holotyp MNHN 9645- fragment l. udowej

Spis gatunków:
Streptospondylus- C.E.H von Meyer, 1832
Streptospondylus altdorfensis- C.E.H von Meyer, 1832
= Streptospondylus rostromajor- Owen, 1842
? Streptospondylus cuvieri- Owen, 1842
=Laelaps gallicus- Cope, 1867
=Poekilopleuron gallicum (Cope, 1867)- Cope, 1869
=Eustreptospondylus divesensis- Walker, 1964
=Dryptosaurus gallicus (Cope, 1867)- Olshevsky, 1991

Pozostałe gatunki:
S. major- Owen, 1842 = Iguanodon anglicus
S. recentior- Owen, 1851 = I. anglicus
S. meyeri- Owen, 1854 = I. anglicus
S. grandis- Hulke, 1879 = I. anglicus

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

atlas- pierwszy kręg szyny, fragment piatego kręgu krzyżowego
>>piątego
dwunasty i trzynasty kręg piersiowy, pierwszy kręg krzyzowy, fragment drugiego k. krzyżowego
>>krzyĹźowy
obecnie magnozaur i eustreptospondyl to odzielne rodzaje
>>oddzielne
odkrytego prawie półtora wieku wczesniej gada
>>wcześniej
5 Holotyp MNHN 8607, 8608- nasada dolna kości strzałkoweji kość skokowa
>>"kości strzałkowej i kość skokowa" ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Poprawa opisu] Streptospondylus (streptospondyl)

Post autor: Kamil Kamiński »


ODPOWIEDZ