[opis] Oxalaia

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Ag.Ent
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 2116
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

[opis] Oxalaia

Post autor: Ag.Ent »

Jak zwykle ;) Zmodyfikowano z pl.WP.
------------

Oxalaia

Długość: 12-14 m
Masa: 5-7 t
Miejsce: Brazylia (stan Maranhão - formacja Alcântara)
Czas: późna kreda (cenoman - 98 Ma)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Megalosauroidea (Spinosauroidea)
Spinosauridae
Spinosaurinae

Wstęp
Oxalaia to rodzaj teropoda z grupy Spinosauridae żyjącego na początku późnej kredy na terenach współczesnej Ameryki Południowej. Gatunkiem typowym jest O. quilombensis.

Budowa
Zachowany fragment kości przedszczękowej Oxalaia ma około 201 mm długości, 115 mm szerokości i 103 mm wysokości, co – na podstawie porównań z innymi spinozaurydami – pozwala oszacować długość całej czaszki na 135 cm. Ma ona siedem zębodołów, podobnie jak kości przedszczękowe pozostałych przedstawicieli Spinosauridae, takich jak Angaturama, Cristatusaurus, Suchomimus, MNHN SAM 124 („spinozauryd z Algierii”, przez niektórych zaliczany do Spinosaurus maroccanus), lecz więcej o jeden od liczby zębów u MSNM V4047, przypisywanej do S. aegyptiacus (liczba zębów przedszczękowych może być jednak cechą zmieniającą się w trakcie rozwoju osobniczego). W trzecim zębodole znajdują się dwa zęby zastępcze, co jest cechą nieznaną wcześniej u teropodów. Podobnie jak u innych Spinosaurinae zęby Oxalaia nie są piłkowane, co odróżnia go od przedstawicieli Baryonychinae. Kellner i współpracownicy oszacowali długość całego zwierzęcia na 12–14 m, a jego masę na 5–7 t.

Systematyka
Kellner i in. sugerują, że Oxalaia należy do grupy Spinosaurinae i jest najbliżej spokrewniony ze Spinosaurus aegyptiacus i „spinozaurydem z Algierii”. Inne brazylijskie spinozaurydy, Angaturama i przypuszczalnie synonimiczny z nią Irritator, zdaniem autorów należą do odrębnej grupy wewnątrz Spinosauridae.

Historia odkryć i lokalizacja typowa
Oxalaia został opisany w 2011 roku przez Alexandra Kellnera i współpracowników w oparciu o połączone kości przedszczękowe (MN 6117-V) przechowywane w Universidade Federal do Rio de Janeiro. Do tego gatunku autorzy wstępnie przypisali również niekompletną lewą kość szczękową. Skamieniałości te pochodzą ze stanowiska Laje de Coringa na wyspie Cajual w stanie Maranhão w północno-wschodniej Brazylii. Wiek skał formacji Alcântara w Basenie São Luís, z których je wydobyto, datuje się na cenoman.
Oxalaia jest pierwszym formalnie opisanym dinozaurem z brazylijskiego cenomanu i największym teropodem znanym z terenów tego kraju.

Etymologia
Nazwa gatunku Oxalaia quilombensis pochodzi od imienia Oxali, najbardziej szanowanego bóstwa w panteonie religii afrykańskich i afroamerykańskich, oraz portugalskiego wyrażenia quilombo, oznaczającego miejsce, w którym żyją quilombola – potomkowie dawnych brazylijskich niewolników.

Spis gatunków
Oxalaia Kellner, Azevedo, Machado, de Carvalho i Henriques, 2011
O. quilombensis Kellner, Azevedo, Machado, de Carvalho i Henriques, 2011

Bibliografia
Kellner AWA, Azevedo SAK, Machado EB, de Carvalho LB, Henriques DDR. 2011. A new dinosaur (Theropoda, Spinosauridae) from the Cretaceous (Cenomanian) Alcântara Formation, Cajual Island, Brazil. Anais da Academia Brasileira de Ciências 83 (1): 99–108.
Holotyp Oxalaia quilombensis (z Kellner et al. 2011; http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/deed.pl)
Holotyp Oxalaia quilombensis (z Kellner et al. 2011; http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/deed.pl)

Spinozaurek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwietnia 2011, o 19:00

Re: [opis] Oxalaia

Post autor: Spinozaurek »

Bardzo ciekawe,z resztą dziwne że przedstawiciele Spinosauridae żyli wyłącznie na terenie dzisiejszej Afryki i Ameryki Płd. Może przodek tych dinozaurów jeszcze przed rozłączeniu tych kontynentów rozprzestrzenił się na akurat na terenie ów kontynentów? Może ktoś wie,
jak tak to proszę napisać.

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 6961
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [opis] Oxalaia

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 245
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [opis] Oxalaia

Post autor: Ti58 »

Oxalaia nie miala 12 - 14 m, to jest szacowanie na podstawie 16 - 18 metrowego spinozaura. A spinozaur ma 15 m. Czyli Oxalaia ma 11 - 12 m
Anchiornis :)

ODPOWIEDZ