Nqwebasaurus (nkwebazaur)
DĹugoĹÄ: 0,9 m
WysokoĹÄ: 0,3 m
Masa: 3 kg???
Czas: jura-kreda, tyton-walanĹźyn, 135-130 Ma
Miejsce:
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora
"Ornitholestidae"
Nqwebasaurus to teropod z przeĹomu kredy i jury, ktĂłrego skamieniaĹoĹci odnaleziono w skaĹach datowanych na tyton i walanĹźyn. Jego szczÄ tki zostaĹy odkryte w Republice PoĹudniowej Afryki w Formacji Kirkwood , okreĹlanej w miejscowym jÄzyku Xhosa (z grupy k. batu) mianem Nqweba- stÄ d nazwa dinozaura. Nqwebasaurus ĹźyĹ ok. 135 milionĂłw lat temu, kiedy Ameryka PoĹudniowa, Afryka i Antarktyda tworzyĹy wspĂłlny kontynent zwany GondwanÄ . CiekawostkÄ jest to, Ĺźe na poczÄ tku zostaĹ on ochrzczony imieniem "Kirky".
Jedyny gatunek nkwebazaura- Nqwebasaurus thwazi- zostaĹ opisany przez Klerka, Forstera, Sampsona, Chinsamy’ego i Rossa w 2000 roku. Zachowane szczÄ tki nkwebazaura skĹadajÄ siÄ na: fragmenty czaszki i Ĺźuchwy, krÄgi szyjne oraz koĹci obrÄczy barkowej i miednicznej. Na ich podstawie oszacowano dĹugoĹÄ zwierzÄcia na jakieĹ 90 cm, a wysokoĹÄ na 30 cm. Najciekawsze jest jednak to, Ĺźe teropod ten posiadaĹ trĂłjpalczaste koĹczyny przednie z przeciwstawnym odpowiednikiem kciuka! KoĹczyny przednie stosunkowo dĹugie w prĂłwnaniu do koĹczyn tylnich (jednak krĂłtsze niĹź u dromeozaurĂłw) uzbrojone byĹy w dĹugie pazury. Mocna budowa dĹoni wskazujÄ na wykorzystywanie ich do kopania, gĹĂłwnie zapewne w poszukiwaniu pokarmu. Natomiast koĹczyna tylna wykazujÄ przystosowania do szybkiego biegu, przede wszystkim do obrony przed wiÄkszymi drapieĹźnikami, ktĂłrych jeszcze w tym rejonie nie znaleziono. InnÄ ciekawostkÄ jest odnalezienie w jego brzuchu gastrolita. KamieĹ ten byĹ nadzwyczaj gĹadki, co wyklucza tym bardziej jego przypadkowe poĹkniÄcie.
Dawniej Nqwebasaurus byĹ klasyfikowany jako bazalny przedstawiciel Coelurosauria. NiektĂłrzy umieszczali go jednak w obrÄbie rodziny Coeluridae. Później zauwaĹźono pewne synapomorfie wiÄ ĹźÄ ce go z tyranozauroidami. Podobne analizy przeprowadzono z udziaĹem szczÄ tkĂłw innych prymitywnych celurozaurĂłw i okazaĹo siÄ, Ĺźe najbliĹźej spokrewnionymi z nkwebazaurem teropodami sÄ Proceratosaurus i Ornitholestes. Obecnie zalicza siÄ je do nieformalnie uznanej rodziny „Ornitholestidae”. W dodatku wyniki tych badaĹ wskazujÄ , Ĺźe rodzina Coeluridae jest prekursorem pozostaĹych grup, a „ornitolestydy” prawdopodobnymi przodkami tyranozauroidĂłw, z ktĂłrymi byÄ moĹźe tworzÄ nieaktywnÄ juĹź obecnie grupÄ Tyrannosauria.
Spis gatunkĂłw:
Nqwebasaurus- Klerk, Forster, Sampson, Chinsamy i Ross, 2000
Nqwebasaurus thwazi- Klerk, Forster, Sampson, Chinsamy i Ross, 2000

Nqwebasaurus- autor rekonstrukcji nie uwzglÄdniĹ tutaj szczegĂłlnej budowy dĹoni dinozaura ("kciuki").