gady wodne Wapienia Muszlowego z Polski

Dyskusje na temat gadów kopalnych (oprócz dinozaurów).
d_m

gady wodne Wapienia Muszlowego z Polski

Post autor: d_m »

W czasach triasu ??rodkowego na terenie ca??ego Basenu Germa??skiego osadza??y siÄ? wapienie z licznymi fragmentami kostnymi ??wczesnych wodnych krÄ?gowc??w. WiÄ?kszo??Ä? polskich okaz??w to Nothosaurus, czÄ???Ä? mo??na zaliczyÄ? do Nothosaurus mirabilis. Z identycznych i znacznie lepiej zbadanych warstw w Niemczech opisano ponadto Nothosaurus giganteus i Neusticosaurus, kt??rych w Polsce te?? pewnie da siÄ? doszukaÄ?. Opr??cz nich, wystÄ?pujÄ? te?? skamienia??o??ci innych gad??w: pachypleurozaura Dactylosaurus gracilis, pistozaura Cymatosaurus silesiacus, protorozaura Tanystrophaeus antiquus. Wykaz gatunk??w z Niemiec znowu jest obfitszy, notuje siÄ? tam: euzauropteryga Simosaurus gaillardoti, eosucha Blezingeria ichthyospondila, ichtiozaura Mixosaurus, plakodonta Placodus gigas i inne. Pewnie i w Polsce wystÄ?pujÄ? te gatunki, oraz inne, jeszcze nie opisane, z tym, ??e skamienia??e ko??ci to zazwyczaj jakie?? ciÄ???ko identyfikowalne fragmenty.

Tu jest rysunek holotypu Dactylosaurus gracilis z Siemianowic ?šlÄ?skich:
Obrazek

d_m

Post autor: d_m »

W niedzielę wybrałem się na poszukiwanie skamieniałości środkowotriasowych. Obok licznych okazów bezkręgowców, czy ryb natrafiłem na sporo kości gadów morskich (żebra, fragment czaszki?, ząb notozaura itp.). Niestety przy preparacji uszkodziłem piękny rekini ząb Palaeobates angustissimus Agassiz, 1838. Poniżej jedna ze skamieniałości:
Obrazek

karolfree
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2008, o 22:29
Lokalizacja: morąg

Post autor: karolfree »

Witam Dawidzie.mógł bym Cię prosic o zdjęcie tego zęba?? :D
---skid row---

Awatar użytkownika
Puszkin
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 88
Rejestracja: 12 października 2008, o 19:03
Imię i nazwisko: Przemysław Puszkiewicz
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Puszkin »

Czy znasz jakieś dobre miejsca gdzie można znaleść szczątki notazaura?
Znaleść "go" chyba można w warstwach gogolińskich i górażdżańskich, jeśli się myle to mi napisz, ale czy gdzieś jeszcze. Najlepiej okolice opola
Ostatnio zmieniony 8 grudnia 2008, o 22:54 przez Puszkin, łącznie zmieniany 1 raz.

d_m

Post autor: d_m »

Najbliżej Opola? Spróbuj w Gogolinie, Górażdżach, Strzelcach Opolskich. Zajrzyj do literatury, np. do doktoratu Roberta Niedźwiedzkiego lub porozmawiaj z nim osobiście. Skontaktuj się z Dawidem Surmikiem, on jest głównym "notozaurologiem" :)

Awatar użytkownika
Puszkin
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 88
Rejestracja: 12 października 2008, o 19:03
Imię i nazwisko: Przemysław Puszkiewicz
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Puszkin »

No szczęście mam takie, że jest moim ćwiczeniowcą :) :D co nieco wiem mam również książkę "Zanim Góra św. Anny wynurzyła się z morza. Skamieniałości jaskinie i drogie kamienie wokół sanktuarium św. Anny"
Roberta NiedĹşwiedzkiego ii Marka Zarankiewicza

Można ją znaleść na stronie pana Niedźwiedzkiego http://www.ing.uni.wroc.pl/~rnied/ksiazka.htm
Są w niej opisane te miejsca które napisałeś jednak bardziej interesowały mnie jakieś szczegóły gdzie znalazłeś właśnie szczątki notazaura. Jakiś dokładniejszy opis warstwy, miejsca itp.
Co do zajżenia w doktorat pana Niedźwiedzkiego szczeże mówiąc nie wpadłem ale musze zobaczyć :D

d_m

Post autor: d_m »

Książkę znam. Robert podarował mi egzemplarz. A wspomniany doktorat można było u Was we Wrocku kupić w swoim czasie za kilka złotych. Poszukaj tu: http://www.wuwr.com.pl/publikacje.asp?dziedzina=13 Okaz ze zdjęcia w postach powyżej to formacja gogolińska Miasteczka Śląskiego (ale to już nie okolice Opola). Szukaj po prostu wszędzie tam gdzie odsłaniają się osady tej formacji. Mapa geologiczna i lista odkrywek - to wystarczy.

Awatar użytkownika
Puszkin
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 88
Rejestracja: 12 października 2008, o 19:03
Imię i nazwisko: Przemysław Puszkiewicz
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Puszkin »

Cóż pozostaje czekać na wiosne i wbrać się w teren :D
Niestety wszystkie prace pana Roberta Niedźwiedzkiego mają wyczerpany nakład :( no nic będę czekał aż wznowią.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

A można znaleźć jakiegoś gada w Mikołowie?
http://www.pigog.com.pl/index.php?str=p ... 73d774f944

Awatar użytkownika
Puszkin
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 88
Rejestracja: 12 października 2008, o 19:03
Imię i nazwisko: Przemysław Puszkiewicz
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Puszkin »

A możesz napisać dokładniej miejsce gdzie to jest jakieś większe miasto?
Ja ekspertem nie jestem ale sądzę, że skoro są to warstwy gogolińskie to istnieje szansa, że coś się tam znajdzie. Notozaury występowały często w lagunach (utwory lagunowe).
I też mam pytanie czym charakteryzują się utwory lagunowe?

d_m

Post autor: d_m »

hanys pisze:A można znaleźć jakiegoś gada w Mikołowie?
http://www.pigog.com.pl/index.php?str=p ... 73d774f944
Mokre? Jak najbardziej!

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Ja trochę z zazdrością czytam wasze sukcesy w szukaniu skamieniałości, bo mieszkam na południowym krańcu Wysoczyzny Ciechanowskiej, nad Zalewem Zegrzyńskim, i tam chyba nie ma nic do znalezienia... :cry:
Obrazek

ODPOWIEDZ