Ornithosuchidae

Dyskusje na temat gadów kopalnych (oprócz dinozaurów).
Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Ornithosuchidae

Post autor: Kahless »

Ornithosuchidae – jest to jedna z lepiej poznanych rodzin triasowych archozaurĂłw. Od chwili odkrycia pierwszych szczątkĂłw tych zwierząt spierano się na temat ich miejsca w drzewie rodowym archozaurĂłw oraz pokrewieństw. Wielokrotnie doszukiwano się wśrĂłd ornitozuchĂłw przodkĂłw krokodyli, bazalnych dinozaurĂłw, przodkĂłw teropodĂłw lub ptakĂłw. Obecnie przewaĹźa pogląd, Ĺźe Ornithosuchidae są jednym z najbardziej bazalnych odgałęzień Crurotarsi lub Ĺźe są najprymitywniejszym odgałęzieniem w obrębie Rauisuchia. Spowodowane to było mieszaniną cech w budowie ich szkieletu, zarĂłwno prymitywnych jak i zaawansowanych. Ornitozuchy, podobnie jak kilka innych grup triasowych archozaurĂłw, miały w pełni pionowe ułoĹźenie kończyn, ktĂłrych proporcje świadczą o duĹźej ruchliwości i aktywnym trybie Ĺźycia tych zwierząt. Były to gady drapieĹźne, polujące na małą i średniej wielkości zdobycz. O drapieĹźnym trybie Ĺźycia świadczy przede wszystkim duĹźa kinetyka czaszki i duĹźe, ostre i mocno zakrzywione zęby. Nozdrza były duĹźe, co moĹźe świadczyć o wysoko rozwiniętym zmyśle powonienia. RĂłwnieĹź oczodoły były mocno powiększone, a oczy częściowo skierowane do przodu, co zapewniało widzenie stereoskopowe (przynajmniej w pewnym stopniu). Charakterystyczną cechą wszystkich przedstawicieli tej rodziny, upodobniającą ją do prymitywnych archozaurĂłw jest wydatne, dobrze widoczne wcięcie pomiędzy kością premaxillą i maxillą w gĂłrnej szczęce. W zagłębienie to wpasowane były przy zamkniętym pysku największe zęby kości zębowej Ĺźuchwy. Nadawało to pyskowi ornitozuchĂłw dziwaczny, jakby złamany kształt. Kości nosowa i czołowa tworzą dużą, płaską powierzchnię dachu czaszki. Kręgi szyjne były bardzo masywne, sama szyja była krĂłtka i prawdopodobnie silnie umięśniona.
Przedstawiciele rodziny Ornithosuchidae znani są jedynie ze Szkocji i Ameryki Południowej, ale na pewno zasięg jej występowania był znacznie większy. Prawdopodobnie lokalizacje te są miejscami występowania ostatnich przedstawicieli grupy, która przeżywała swój rozkwit wcześniej. Obecnie znamy trzy rodzaje należące do tej rodziny.

Ornithosuchus longidens (Huxley, 1877)

Okres: Późny karnik.

Miejsce występowania: Piaskowce Lossiemouth, Elgin, Szkocja.

Rozmiary: do 4 metrów u osobników w pełni dorosłych.

Opis: Ornithosuchus był pierwszym odkrytym i opisanym przedstawicielem rodziny Ornithosuchidae. Gad ten, czyli „ptasi krokodyl” jest najlepiej poznanym przez naukowcĂłw przedstawicielem rodziny. Znaleziono stosunkowo wiele szczątkĂłw tego zwierzęcia w szkockich osadach Lossiemouth datowanych na późny karnik. W tamtejszym ekosystemie Ornithosuchus jest największym i najczęściej znajdowanym drapieĹźnikiem.
Czaszka w pełni dorosłego ornitozucha liczy sobie do 45 cm dł. Wykazuje wiele cech konwergencyjnych w stosunku do teropodĂłw. Premaxilla jest charakterystycznie cofnięta i tworzy wcięcie na powiększone zęby z kości zębowej Ĺźuchwy. Cała czaszka była mocno spneumatyzowana. OprĂłcz tych „dinozaurowych” cech ornitozuch posiada rĂłwnieĹź wiele prymitywnych, takich jak obecność dwĂłch rzędĂłw powiększonych osteoderm biegnących wzdłuĹź grzbietu, krĂłtka i szeroka miednica połączona z kręgosłupem trzema kręgami czy teĹź zachowane po pięć palcĂłw na dłoniach i stopach, bez śladĂłw redukcji. Początkowo uwaĹźano, Ĺźe ornitozuch był zwierzęciem całkowicie dwunoĹźnym. Obecnie przewaĹźa pogląd Ĺźe było to stworzenie fakultatywnie dwunoĹźne, przez większą część czasu poruszające się na wszystkich czterech kończynach. Budowa kończyn świadczy o duĹźej ruchliwości zwierzęcia.

Środowisko: Wszystkie szczątki ornitozucha pochodzą z osadów świadczących o panującym w późnym karniku na terenie Szkocji suchym i gorącym klimacie. Kości zostały zachowane przez nawiewany piasek, wewnątrz wydm, w osadzie można bardzo dobrze zobaczyć poszczególne drobiny piasku, zwłaszcza w bezpośrednim styku z kością. Wraz z ornitozuchem znaleziono liczne szczątki rynchozaurów z rodzaju Hyperodapedon i aetozaurów Stagonolepis. Mniej licznie zachowały się kości małych roślinożerców: Brachyrhinodon (Sphenodontia), Leptopleuron (Procolophonia). Małe drapieżniki były reprezentowane przez zagadkowego Scleromochlus, którego podejrzewa się o pokrewieństwa z pterozaurami i równie mało poznany Saltopus, pierwotnie uznawany za prymitywnego teropoda. Najrzadszym przedstawicielem fauny Lossiemouth jest Erpetosuchus, stosunkowo duży, czworonożny drapieżnik prawdopodobnie spokrewniony blisko z krokodylomorfami. Ciekawe jest, że w osadach z Losiemouth nie znaleziono żadnych przedstawicieli rauizuchów i pewnych dinozaurów. Może to świadczyć, że ta ciekawa pustynna fauna w większości była reliktami, które zachowały się w środowiskach niedostępnych dla bardziej prężnie rozwijających się i dominujących w innych miejscach grup. Pewnym potwierdzeniem takiej hipotezy może być fakt, że najbliżsi krewniacy ornitozucha zasiedlający Amerykę Południową byli znacznie od niego mniejsi i nie stali na szczycie ekosystemu, gdyż dominującymi tam drapieżnikami były rauizuchy i teropody.

Venaticosuchus rusconii (Bonaparte, 1971)

Okres: Późny karnik, środkowa część formacji Ischigualasto.

Miejsce: Prowincja San Juan, Argentyna.

Wielkość. Ok. 2 metrów długości.

Opis: Jest to rodzaj blisko spokrewniony z Ornithosuchus, różni się jedynie pewnymi szczegółami w budowie czaszki. Zęby są w stosunku do wielkości czaszki większe, bardziej zakrzywione. Bardzo charakterystyczna dla venatikozucha jest obecność dwóch kłopodobnych, powiększonych zębów w żuchwie, pasujących we wcięcie w górnej szczęce. Rodzaj ten jest najsłabiej poznany w całej rodzinie, znaleziono jedynie stosunkowo słabo zachowaną czaszkę, elementy kończyn przednich oraz osteodermy.

Środowisko: Fauna formacji Ischigualasto jest bardzo dobrze poznana i obejmuje zarówno elementy starsze, relikty wcześniejszych okresów (dicynodonty) jak i taksony stosunkowo nowe (krokodylomorfy, dinozaury i inne). Dominującymi drapieżnikami były zapewne rauizuchy, wenatikozuch polował najprawdopodobniej na zdobycz małej lub średniej wielkości ( np. cynodonty). W tych samych osadach, w których odkryto wenatikozucha, znaleziono również szczątki prymitywnego krokodylomorfa Trialestes (Sphenosuchia) oraz cynodontów.

Riojasuchus tenuiceps (Bonaparte, 1967)

Okres: Retyk, górna część formacji Los Colorados.

Miejsce: Prowincja La Rioja, Argentyna.

Wielkość: Ok. 2 metrów długości.

Opis: Takson ten jest poznany na podstawie trzech fragmentarycznych szkieletów, w tym dwóch z zachowanymi elementami czaszek. Różni się od ornitozucha głównie mniejszymi rozmiarami ciała oraz pewnymi szczegółami w budowie czaszki (węższa część przedoczodołowa czaszki oraz wyraźnie węższy pysk, brak grzebienia ciemieniowego). Również proporcje kończyn są nieco odmienne. Świadczy to zapewne o nieco innych przystosowaniach pokarmowych riojazucha. W porównaniu do swoich krewniaków jego czaszka była dłuższa i nieco delikatniejsza, a zęby mniejsze.

Środowisko: Osady, w których znaleziono szczątki riojazucha, wskazują, że panował tam klimat bardziej wilgotny niż w Lossiemouth w Szkocji. W bezpośrednim sąsiedztwie szczątków Riojasuchus znaleziono także pozostałości przedstawicieli wczesnych krokodylomorfów: Hemiprotosuchus (Protosuchia), Pseudohesperosuchus (Sphenosuchia) oraz cynodontów z grupy trytylodontów.

Rekonstrukcje pozwolę sobie wrzucić własne http://kahless28.deviantart.com/art/Orn ... -142374277

Na podstawie:
http://www.palaeos.com/Vertebrates/Unit ... uromorpha/
http://www.kheper.net/evolution/thecodo ... chidae.htm
wikipedia.com
Vertebrate paleontology ; M.J. Benton
Dawn of the Dinosaurs: Life in the Triassic ; N. Fraser, D. Henderson.



Błagam o wyrozumiałość ludziska :) Nigdy nie pisałem jeszcze żadnego opisu a na dinozaury się nie porywam więc sobie opisuję inne gady. Ten jest pierwszy, testowy. Jak mnie skrytykujecie to albo poprawię albo zajmę się wyłącznie rysowaniem :D
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2009, o 17:35 przez Kahless, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Artykuł świetny :D ! Oby tak dalej! Mam jednak kilka uwag:
1.Można byłyby wprowadzić polskie odpowiedniki terminów anatomicznych (premaxilla to kość przysieczna, a maxilla kość szczękowa)
2. W kilku miejscach (np. w nazwach rodzajĂłw) brakuje kursyw.
Po za tym wszystko OK.

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kahless »

Dzięki za opinię. Jak będę pisał następny artykulik (też o triasowych gadzinach) będę pamiętał o nazwach kości. Co do kursyw to starałem się ale niestety złośliwość komputera sprawiała, że ostatecznie wszystko się mieszało jak wrzucałem na stronę forum. No ale się postaram, żeby następnym razem było dokładniej. To był pierwszy testowy raz, zresztą do uzupełnienia napewno.
Raz jeszcze dzięki i pozdrawiam.

d_m

Post autor: d_m »

Dawid Mika pisze:1.Można byłyby wprowadzić polskie odpowiedniki terminów anatomicznych (premaxilla to kość przysieczna, a maxilla kość szczękowa)
Bardziej neutralnie, premaxilla to k. przedszczękowa. Wydaje mi się (choć mogę się mylić), że o k. przysiecznej mówi się tylko u niektórych grup. Podobnie jest z kością płatową, u niektórych gadów zwaną okładkową. Tak mi się przynajmniej wydaje. Poprawcie jak co.

[Pousuwałem kości "przysieczne" z postów na forum - z wyjątkiem tego tematu. nazuul]

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Twój ostatni akapit może wprowadzić w błąd. Jest pod opisem Riojasuchus, a piszesz o faunie Ischigualasto:
relikty wcześniejszych okresów (dicynodonty) jak i taksony nowe (rauizuchy, krokodylomorfy, dinozaury i inne)
Poza tym piszesz (wyżej zaznaczyłem) o krokodylomorfach stamtąd. Może sie mylę, ale chyba wtedy tam (formacja Ischigualasto) nie żyły.
Dalej piszesz znowu o współtowarzyszach Riojasuchus.
...taksony nowe (rauizuchy...
nie takie nowe, może popularne, ale znane od środkowego triasu

Fajny opis. Jakbyś potrzebował kiedyś współautora do opisu jakiegoś triasowego kolesia to napisz na priva :)

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kahless »

Rzeczywiście sam sobie zagmatwałem. Najpierw napisałem w odrebnym pliku a potem przekładałem kolejność pooszczególnych informacji i ostatecznie popełniłem błąd. Pozatym w zamyśle miał być opis środowiska triasowego z Ameryki Południowej w porównaniu z Losiemouth ogólnie tak, a nie dokładnie odnośnie jedynie riojazucha. Opisy trudna sprawa. Dzięki za zwrócenie uwagi, poprawię, albo zapraszam do poprawienia jak ktoś chce popracować razem. :)

A odnośnie krokodylomorfów wydaje mi się, że jednak były przynajmniej dwa wspomnaine taksony. Fajny opis fauny triasowej znalazłem w książce Dawn of the dinosaurs: Life in the triassic i właśnie z tego źródła zaczerpnąłem informacje o krokodylomorfach, chyba żeby coś się pozmieniało ostatnio z datowaniem albo coś :D

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Dawn of the dinosaurs: Life in the triassic jest z 2006 roku, więc informacje nie powinny sie jakoś straszliwie zestarzeć. Musze to sprawdzić :wink:

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kahless »

Jakby mi się coś pomyliło to proszę poprawiać :D Starałem się dokładnie opisywać a jak widzę coraz więcej podtknięć było. No ale następny powinien być lepszy.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Miałeś racje, Trialestes jest z Ischigualasto

Okres: Retyk, górna część formacji Los Colorados.
Los Colorados sięga do retyku, czy to tylko noryk?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Ornithosuchidae

Post autor: szerman »

Kahless pisze:Błagam o wyrozumiałość ludziska :) Nigdy nie pisałem jeszcze żadnego opisu a na dinozaury się nie porywam więc sobie opisuję inne gady. Ten jest pierwszy, testowy. Jak mnie skrytykujecie to albo poprawię albo zajmę się wyłącznie rysowaniem :D
Nie masz się czego bać, bo artykuł jest bardzo dobry, tak trzymać! :) Właśnie pokazałeś, że nie musisz zajmować się wyłącznie rysowaniem ;) Brakuje może jedynie obrazków tych gadzin.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Jeszcze moje trzy grosze - ale zaznaczam, Ĺźe przejrzałem artykuł tylko pod kątem językowym i logicznym, a nie merytorycznym (myślę np. Ĺźe wiek podany np. późny kranik czy retyk moĹźe nie być do końca poprawny, choćby z powodu zmian skali czasu i datowań - np. to co wczesniej było karnikiem, teraz jest norykiem :wink: ). Mam nadzieję, Ĺźe nie przegnę z czepliwością i Ĺźe dalej będizesz pisał (jak to kiedyś ktoś napisał na forum, moje uwagi są "bezlitosne"). Dinozaury tez moĹźesz opisywać – jeśli tak, to zob.
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=1807
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=1041
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=1842

(pamiętaj teĹź Ĺźe zawsze moĹźesz liczyć na moją pomoc – w miare moĹźliwości :) ).

Kahless pisze:przodkĂłw karnozaurĂłw
należy dodać, że karnozaurów w starym znaczeniu tzn. jako duże teropody
Kahless pisze:Ornitozuchy podobnie jak kilka innych grup triasowych archozaurów posiadały
przecinki po "Ornitozuchy" i "archozaurĂłw"
zamist "posiadały" wstawiłbym "miały"
Kahless pisze:sama szyja była krótka, prawdopodobnie silnie umięśniona.
po "krótka" zamiast przecinka wstawiłbym "i"
Kahless pisze:Znaleziono stosunkowo wiele szczątków tego zwierzęcia w Szkockich osadach
"Szkockich" z małej
Kahless pisze:W tamtejszym ekosystemie, Ornithosuchus jest największym i najczęściej znajdowanym drapieżnikiem.
bez przecinka po ekosystemie
Kahless pisze:zpneumatyzowana
spneumatyzowana (s na początku słowa)
Kahless pisze:obecność dwóch rzędów powiększonych osteoderm
moĹźe "osteodermĂłw"?
Kahless pisze:Oryginalnie uważano, że ornitozuch był zwierzęciem całkowicie dwunożnym, obecnie przeważa pogląd że było to stworzenie fakultatywnie dwunożne, przez większą część czasu poruszające się na wszystkich czterech kończynach.
przeformułowałbym:
Początkowo uważano, że ornitozuch był zwierzęciem całkowicie dwunożnym. Obecnie przeważa pogląd mówiący, że było to stworzenie fakultatywnie dwunożne, przez większą część czasu poruszające się na wszystkich czterech kończynach.
Kahless pisze:Wszystkie szczątki ornitozucha pochodzą z osadów świadczących o panującym w późnym karniku na terenie Szkocji suchego i gorącego klimatu.
suchym i gorącym klimacie
Kahless pisze:Może to świadczyć, że ta ciekawa pustynna fauna w większości była reliktami, które zachowały się w środowiskach niedostępnych dla bardziej prężnie rozwijających się i dominujących w innych miejscach grup
nie wiem jak było z rauizuchami, ale dinozaury wtedy (późny karnik) nie dominaowały, a o prężności tez za bardzo nie ma co mówić w ich przypadku
Kahless pisze:Późny Karnik
karnik z małej
Kahless pisze:Zęby są w stosunku do wielkości czaszki większe, bardziej zakrzywione.
po "większe" zamiast przecinka wstawiłbym "i"
Kahless pisze:Bardzo charakterystyczne dla venatikozucha jest obecność dwóch kłopodobnych, powiększonych zębów w żuchwie, pasujących we wcięcie w górnej szczęce.
charakterystyczna
venatikozucha -> w a nie v
Kahless pisze:Wielkość: Ok. 2 metrów długości.
te "ok" dałbym z małej
Kahless pisze:Osady w których znaleziono szczątki riojazucha wskazują, że panował
przecinki po "Osady" i "riojazucha"
Kahless pisze:Środowisko: Osady, w których znaleziono szczątki riojazucha, wskazują, że panował tam klimat bardziej wilgotny niż w Lossiemouth w Szkocji. Fauna formacji Ischigualasto jest bardzo dobrze poznana i obejmuje zarówno elementy starsze, relikty wcześniejszych okresów (dicynodonty) jak i taksony nowe (rauizuchy, krokodylomorfy, dinozaury i inne).
czemu piszesz o faunie Ischigualasto skoro wczesniej podałeś że riojazuch jest z formacji Los Colorados?
Kahless pisze:Rekonstrukcje pozwolę sobie wrzucić własne 
ten dziwny znaczek na kóńcu jest niepotrzebny

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

nazuul pisze:nie wiem jak było z rauizuchami, ale dinozaury wtedy (późny karnik) nie dominaowały, a o prężności tez za bardzo nie ma co mówić w ich przypadku
Zależy co masz na myśli pisząc 'rauizuchami', :) ale można powiedzieć, że rządziły. A dinozaury były w karniku dość zróżnicowane i nawet prężnie się rozwijały. Choć nie na północnej części Pangei gdzie oczywiście Szkocja się znajdowała

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Chodzi o ten fragment o środowisku w którym żył Ornithosuchus:
Kahless pisze:Wraz z ornitozuchem znaleziono liczne szczątki rynchozaurów z rodzaju Hyperodapedon i aetozaurów Stagonolepis. Mniej licznie zachowały się kości małych roślinożerców: Brachyrhinodon (Sphenodontia), Leptopleuron (Procolophonia). Małe drapieżniki były reprezentowane przez zagadkowego Scleromochlus, którego podejrzewa się o pokrewieństwa z pterozaurami i równie mało poznany Saltopus, pierwotnie uznawany za prymitywnego teropoda. Najrzadszym przedstawicielem fauny Lossiemouth jest Erpetosuchus, stosunkowo duży, czworonożny drapieżnik prawdopodobnie spokrewniony blisko z krokodylomorfami. Ciekawe jest, że w osadach z Losiemouth nie znaleziono żadnych przedstawicieli rauizuchów i pewnych dinozaurów. Może to świadczyć, że ta ciekawa pustynna fauna w większości była reliktami, które zachowały się w środowiskach niedostępnych dla bardziej prężnie rozwijających się i dominujących w innych miejscach grup.
Wybacz Adrianie, że nie będę się wypowiadał nt rauizuchów, gdyż nie wiem w jakim sensie użył tego słowa Jakub, a i nie znam się na tyle, żeby to zrobić na odpowiednim poziomie. Sokor piszesz, że "rządziły" to ok.

Zgoda - dinozaury z karniku były "dość" (nieostre sformułowanie) zróżnicowane - ale w tym co napisał Jakub nie ma mowy o rożnorodności. Mamy kilka form małych i średniej wielkości, roślinożernych i mięsożernych (ponad 6 - Herrerasaurus, Pisanosaurus, Eoraptor, Panphagia, Staurikosaurus, Saturnalia i jeszcze parę [4?] nieopisanych, ale ich lepiej nie liczyć, dopóki nie sa zdiagnozowane, a wśród innych grup pewnie też są odkryci nienazwani przedstawiciele). Jednak inne grupy były bardziej zróżnicowane - Cruotarsi (zob. Brusatte et al. 2008A i Brusatte et al. 2008B).
Generalnie dinozaury były rzadkie w triasie, szczególnie w karniku - a juz na pewno nie "dominiwały", choć zauropodomorfy i w pewnym stopniu celofyzoidy w noryku były dość częste. A czy rozwijały się "prężnie" (znów zwrot zbyt niedookreślony) to trudno stwierdzić - być może, jak napisał Kahless, rozwijały się "bardziej prężnie" od wymienionych tam przedstawicieli innych grup (odnosze wrażnie, że ma tam rację, ale nie mam dostatecznego rozeznania aby to stwierdzić). Należy stwierdzić, że "dinozaury dominowały" od począktu jury.
Ale zaznaczam jeszcze raz, że "przejrzałem artykuł tylko pod kątem językowym i logicznym, a nie merytorycznym" - tamto tylko tak zasygnalizowałem. Po prostu nie jestem na tyle kompetentny w tej materii..
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2009, o 15:27 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Co do Rauisuchia skoro zacząłem, to rozwinę. Argentyna => Saurosuchus, Maroko => Arganasuchus, USA => Heptasuchus, Postosuchus alisonae, Polska => Polonosuchus, Indie => Tikisuchus. Z ważniejszych formacji karnickich to tylko Lossiemouth nie ma swojego 'rauizucha'


Może nie znamy tyle form dinozaurów co z jury czy choćby nawet noryku, ale można założyć, że były liczniejsze. Skoro mamy przedstawicieli Dinozaurów Saurischia to Ornithischia też musiały byc obecne. Bliska Ischigualasto formacja Santa Maria miała swoje dinozaury, na pewno do tej pory odkryte to nie wszystkie. Podobno są również jakieś formy z Indii, A wbrew temu co się myśli to inne gady nie były zróżnicowane. Aetozaury czy rynchozaury były liczne i przewyższały biomasą wczesne dinozaury, ale cały świat zamieszkiwały te same bądź bardzo bliskie rodzaje. Dicynodonty były już tylko przeżytkiem samych siebie. Dinusie nie dominowały, tu się zgodzę, ale były już zróżnicowane (nie wiem ile razy użyłem tego słowa :P )

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kahless »

Zgodnie z sugestiami poprawiłem opis. Dodałem też jedną czy dwie nowe małe informacje. Jesli ktoś znajdzie coś więcej o orn itozuchach, niech pisze uzupełnimy. Dzięki :D

ODPOWIEDZ