Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 11 grudnia 2019, o 08:23

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: [OPIS] Kecatkoatl
PostNapisane: 16 marca 2006, o 15:43 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Kecatkoatl Quetzalcoatlus northropi

Pterozaur pochodzÄ?cy z okresu p????nej kredy, o rozpiÄ?to??ci skrzyde?? oko??o 12 m (tak jak niedu??a awionetka). Nazwa Quetzalcoatlus northropi pochodzi od prekolumbijskiego b??swtwa Pierzastego Wodza i od konstruktora samolot??w. Prawdopodobnie padlino??erca (??ywi?? siÄ? szczÄ?tkami nie??ywych zwierzÄ?t), by?? najwiÄ?kszym stworzeniem jakie kiedykolwiek wzbi??o siÄ? w powietrze. SzczÄ?tki Quetzalcoatlus northropi zosta??y odkryte w Ameryce P????nocnej.

Wizerunki:

Por??wnanie Quetzalcoatlus northropi z samochodem osobowym: http://www.dinosaur.net.cn/Museum/dino1 ... atlus2.jpg

Przypuszczalny wyglÄ?d Quetzalcoatlus northropi: http://www.urweltmuseum-neiderhell.de/d ... oatlus.jpg

??r??d??a: "Atlas prehistorii" , wiem.onet.pl

P.S. RozszerzÄ? opis w miarÄ? zdobywania nowych informacji.

Ostatnio edytowano 16 marca 2006, o 15:54 przez Dominik, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 16 marca 2006, o 15:50 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Z tego co pamiÄ?tam to nazwa pochodzi od azteckiego b??stwa "pierzastego wÄ???a". I ja spotyka??em siÄ? z wymiarami 13 m, ale wiadomo w paleantologi nie da siÄ? zawsze jednoznacznie okre??liÄ? wielko??ci. W ka??dym razie fascynujÄ?ce stworzenie. Widok czego?? takiego musia?? zapieraÄ? dech.

PS. Teraz to siÄ? pisze przez "K"? Bo ja zawsze spotyka??em przez "Q" tak jak w ??acinie. Przyzwyczai??em siÄ? i jako?? mi to wizualnie zgrzyta :P

-*--*------

Tytuł:
PostNapisane: 16 marca 2006, o 15:55 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Spotyka siÄ? dwie nazwy, Quetzalcoatlus i Kecalkoatl. Tyle ??e Kecalkoalt to bardziej spolszczona nazwa, wiÄ?c pojawi??a siÄ? w tytule :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 16 marca 2006, o 16:16 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Imię i nazwisko: Krzysztof
No coz, ja czytalem ze skrzydla Quetzalcoatlusa mialy rozpietosc od 11 do 15m, a masa ciala od 70 do 135kg. Sama glowa byla wieksza od doroslego czlowieka, mierzac ponad 2m dlugosci podobnie jak nogi, szyja tego pterozaura mierzyla 3m dlugosci.

Bardzo trudno ustalic rozmiary ogolne tego gada latajacego gdyz wiekszosc odkrytych szczatkow jest fragmentaryczna a opisane skamienialosci moga nalezec do niewyrosnietych osobnikow.

Tytuł:
PostNapisane: 16 marca 2006, o 16:50 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

S??ysza??em ??e znaleziono tylko skrzyd??a tego gada mo??e siÄ? mylÄ? bo nie sÄ? to najnowsze wie??ci :D :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 17 marca 2006, o 01:08 
Ekspert
Ekspert

p@nzio napisał(a):
Z tego co pamiętam to nazwa pochodzi od azteckiego bóstwa "pierzastego węża". I ja spotykałem się z wymiarami 13 m, ale wiadomo w paleantologi nie da się zawsze jednoznacznie określić wielkości. W każdym razie fascynujące stworzenie. Widok czegoś takiego musiał zapierać dech.

PS. Teraz to się pisze przez "K"? Bo ja zawsze spotykałem przez "Q" tak jak w łacinie. Przyzwyczaiłem się i jakoś mi to wizualnie zgrzyta :P

Słusznie z tym pierzastym wężem. Z wymiarami jest różnie (to są ekstrapolacje z pojedynczych kości) - zob. np. http://en.wikipedia.org/wiki/Quetzalcoatlus

Co do pisowni, polski alfabet nie zawiera litery Q i jest ona zastępowana przez K (w łacinie qu przez kw). Np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwezal_herbowy - akurat ta polska nazwa ptaka została spolszczona według łacińskich zasad, chociaż wywodzi się z tego samego azteckiego słowa w hiszpańskiej transliteracji, a po hiszpańsku que czyta się ke, nie kwe...
podobnie zresztą mamy kość kwadratową (quadratum), kwestię (questia), kwanty (quantum) czy kwezytozaura (Quaesitosaurus).

Tytuł:
PostNapisane: 17 marca 2006, o 13:23 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

I jeszcze kworum (z ??ac. quorum) :wink: DziÄ?ki za odpowied??. Nie wÄ?tpi??em ??e to poprawnie, ale poprostu pierwszy raz zetknÄ???em siÄ? z takÄ? pisowniÄ? tego s??owa. No pazatym ja nie prof. Miodek :wink:

A zdjatko kapitalne w wikipedii! DziÄ?x!

-*--*------

Tytuł:
PostNapisane: 24 lipca 2007, o 16:14 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Można dopisać, że niektóre oszacowania co do rozpiętości skrzydeł tego gada, wynoszą nawet 18 m !!! :shock:

Strefa czasowa: UTC + 1