Strona 1 z 1

Czy pterozaury polowaly na ryby?

: 24 lipca 2007, o 15:36
autor: Daniel Madzia

: 24 lipca 2007, o 16:09
autor: Danu
Coś jest nie tak, bo niemogę wejść na ten link :wink:

: 24 lipca 2007, o 17:45
autor: Daniel Madzia
Danu pisze:Coś jest nie tak, bo niemogę wejść na ten link :wink:
Sciagni .htm i potem przepisz na .pdf :wink:

: 30 lipca 2007, o 11:05
autor: Sebastian
Oto moje tłumaczenie najważniejszych rzeczy :wink: :

Ptakopodobne pterozaury, które pojawiły się nieco wcześniej niż dinozaury, najprawdopodobniej nie polowały na ryby. Wyniki swoich badań przedstawiła właśnie grupa paleontologów z University of Portsmouth's School of Earth and Environmental Sciences. Wcześniejsze teorie mówiły o locie tych gadów nad powierzchnią wody i wyłapywaniu wszystkiego co wpadło im do dziobów: ryb i skorupiaków.

"Hipoteza ta oparta była głównie na budowie zębów i kończyn pterozaurów, które mogły być dłuższe oraz krótsze w miarę tego, do jakiego trybu życia zwierzę było przystosowane"- mówi jeden z autorów pracy Mark Witton.

"Wnętrza ich dziobów nie były jednak do tego przystosowane. Brak u nich jakiejkolwiek cechy zbliżającej ich dzioby do tych, jakie znamy u typowych ptaków morskich"- dodaje.

Paleontolodzy oparli swoje twierdzenie na podstawie analiz dzioba Thalassodromeus sethi, który powszechnie brany był za odpowiednik brzytwodzioba (>rekonstrukcje). Badania te wykazały, że gdyby tasadromez miał w taki sposób polować, to żadna zdobycz nie trafiłaby do jego dzioba. Po za tym woda wlewałaby się wprost do gardła, przez co gad po prostu by zginął. Jaki z tego wniosek? - brak przystosowania do polowania w środowisku wodnym- wyjaśnia Witton.

Na co więc mogły polować pterozaury? Badacze nie są tego pewni, ale według nich w ich jadłospisie znajdowali się mali przodkowie dzisiejszych ssaków oraz jaszczurki i młode dinozaury. W polowaniu na lądzie pomagały im zapewne ich ozdoby na głowach- dźwięk wytwarzany podczas szybkiego lotu dekoncentrował zapewne ich zdobycz. Nie wykluczone, że pełniły one całkiem odwrotną funkcję- tłumiły szum powstały podczas ataku. Jest to jednak dyskusja na oddzielny temat, gdyż gady te mogły być odpowiednikami współczesnych sepów, krążąc w powietrzu w poszukiwaniu padliny.

Witton nie przesądza jednak o lądowych trybie życia wszystkich pterozaurów. Istnieją niektóre rodzaje, np. Pterodaustro, których uzębienie wskazuje na jadłospis złożony wyłącznie z organizmów żyjących w morzu. Paleontolodzy zapowiadają więc kolejne badania.

Obrazek Obrazek
Thalassodromeus sethi