Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Dyskusje na temat "strasznych jaszczurów"
Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 729
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Taurovenator »

Właśnie przeczytałem. Czyli jeśli chodzi o polskie tropy, to ktoś dopiero musi się nimi ponownie zająć. Trisauropodiscus też jest znany z Polski, ale z młodszych osadów. Wychodzi na to, że jednoznaczne tropy ewentualnych wczesnojurajskich awiali dopiero trzeba znaleźć. To twój artykuł?

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1089
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Taurovenator pisze:
26 września 2023, o 07:54
Trisauropodiscus też jest znany z Polski, ale z młodszych osadów.
Tak, ale ten z formacji borucickiej to na pewno nie ptak.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 729
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Taurovenator »

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
26 września 2023, o 21:24
Taurovenator pisze:
26 września 2023, o 07:54
Trisauropodiscus też jest znany z Polski, ale z młodszych osadów.
Tak, ale ten z formacji borucickiej to na pewno nie ptak.
Domyślam się, że to nie ptak. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że ten ichnotakson znamy również z terenów Polski.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1089
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Ja osobiście uważam, że to ptasiomiedniczy

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 729
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Taurovenator »

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
26 września 2023, o 22:19
Ja osobiście uważam, że to ptasiomiedniczy
Wydaje mi się, że część śladów mogła być pozostawione przez dinozaury ptasiomiedniczne, a część przez teropody ( o ile budowa stopy u wczesnych przedstawicieli tych grup byłaby do siebie bardzo zbliżona).

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 876
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Taurovenator pisze:
26 września 2023, o 07:54
To twój artykuł?
Tak.

Akurat pojawiła się praca w temacie: https://royalsocietypublishing.org/doi/ ... sos.231091
The tracks and trackways are preserved in fluvial deposits in different levels of the Isli Formation (Early Bathonian–?Upper Jurassic), and contain impressions made by sauropods, theropods and ornithopods, as well as tracks that might represent bird-like non-avian theropod dinosaurs.
This is the first site discovered in the Isli Formation that contains bird-like tracks. Gierliński et al. [2] described bird-like footprints in the Imilchil Formation (Upper Bajocian–Lower Bathonian) and referred to them as Trisauropodiscus isp. About 50 km southeast from this tracksite, at the locality of M'smrir, Belvedere et al. [51] documented similar tracks, of the same age (Lower Bathonian–?Upper Jurassic), and described them as Anomoepus-like.
In Morocco, bird-like tracks have previously been described in the uppermost levels of the Imilchil Formation and correlative deposits [2,51], though whether these were made by avian or non-avian theropods is unknown.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 729
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Taurovenator »

Tak myślałem. Nie byłem pewien, gdyż imię się nie wyświetla na profilu. Generalnie fajny. Jeśli chodzi o tą nową publikację to jest ciekawa. Rzeczywiście dystans czasowy do wczesnych awiali jest już zdecydowanie mniejszy. Moje stanowisko co do Trisauropodiscus zaprezentowałem powyżej (gdyby się jednak okazało, że pozostawiły je wczesne ptaki, byłoby to naprawdę ciekawe).

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 876
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: kryty_niekrytyczny »


Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 729
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Taurovenator »

Jeśli by przyjąć ustalenia z tegorocznej publikacji Kiata i O'Connor wychodzi na to, że lot u Pennaraptora (a może i Maniraptora) prawdopodobnie powstał ok. 180-170 Ma, czyli w środkowej jurze. Problemem jest, że nie mamy z tego przedziału czasowego kompletniejszych skamieniałości tej grupy dinozaurów. Ponadto, dziwne jest, że anchiornitidy są wtórnie nielotne: fujianwenator zapewne był nielotem, ale czy serikornis i eosinopteryks nie potrafiły latać. Jeszcze dziwniejsze: przodkowie owiraptorozaurów prawdopodobnie potrafili latać. Tyle dziwnych faktów, a tak mało materiału kopalnego...

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1089
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Skoro Michał odświeżył temat, dorzucę coś od siebie. Tropy z Borkowic są prawdopodobnie tego samego wieku co tropy z Glinianego Lasu. Póki co hipoteza o faunie tyreoforów z podziałem na linię stegozaurzą i ankylozaurzą już w hettangu(tropy Anomoepus pienkovskii i Moyenisauropus karaszevskii) sprawdziła się dzięki znaleziskom z Borkowic. Tropy w tym nowym stanowisku są znacznie lepiej zachowane niż te z Glinianego Lasu, są duże szanse na rozwiązanie zagadki Plesiornis pilulatus.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 729
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Pochodzenie ptaków: dinozaury czy inna grupa

Post autor: Taurovenator »

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
16 lutego 2024, o 23:20
Skoro Michał odświeżył temat, dorzucę coś od siebie. Tropy z Borkowic są prawdopodobnie tego samego wieku co tropy z Glinianego Lasu. Póki co hipoteza o faunie tyreoforów z podziałem na linię stegozaurzą i ankylozaurzą już w hettangu(tropy Anomoepus pienkovskii i Moyenisauropus karaszevskii) sprawdziła się dzięki znaleziskom z Borkowic. Tropy w tym nowym stanowisku są znacznie lepiej zachowane niż te z Glinianego Lasu, są duże szanse na rozwiązanie zagadki Plesiornis pilulatus.
Byłoby to na pewno przydatne, gdyż te tropy dalej stanowią wyzwanie dla początków ewolucji ptaków (choć wspomniana przeze mnie tegoroczna praca chyba stara się tłumaczyć obecność tych tropów w dziwny sposób - prawdopodobnie zostawiły je wczesne maniraptory, będące protoplastami pennaraptorów, które może jeszcze nie potrafiły latać, ale były już na drodze ku powstaniu tej umiejętności). Pytanie tylko, czy ktoś ma czas, chęci i zasoby, by się tym zająć.

PS. Oczywiście chętnie dowiedziałbym się więcej szczegółów o faunie z Borkowic, nie tylko o Plesiornis. Ale patrz uwaga końcowa.

ODPOWIEDZ