[OPIS] Saltopus

Bazalne dinozauromorfy
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] Saltopus

Post autor: Sebastian »

Saltopus

D??ugo??Ä?: 0,6 m
Wysoko??Ä?: 0,2 m
Masa: 1 kg
Miejsce: Szkocja
Czas: 218-211 Ma
Klasyfikacja:
Animalia
Chorwata
Sauropsida
Ornithodira
Dinosauromorpha
Dinosauriformes
Dinosauria???

Saltopus to bardzo ma??y, 60-centymetrowej d??ugo??ci bazalny dinozauromorf, kt??rego skamienia??o??ci odkryto w Szkocji. Posiada?? on piÄ?ciopalczaste ko??czyny (co jest cechÄ? prymitywnÄ?) oraz d??ugi pysk zaopatrzony w rzÄ?dy ma??ych i ostrych zÄ?b??w. Odkryto bardzo niewiele szczÄ?tk??w tego drapie??nego gada. By??y to jedynie fragmenty szczÄ?ki dolnej.

Po odkryciu zwierzÄ?cia, zaklasyfikowano je do dinozaur??w, a konkretniej do herrerazaur??w. P????niej zaliczono Saltopus do celofyzoid??w, jako krewniaka Coelophysis i Procompsognathus (Paul, 1988). Jeszcze do niedawna obowiÄ?zywa??a inna hipoteza, a mianowicie, iz zaltopus to prymitywny dromeozauryd. W 2000 roku Rauhut i Hungerb??hler zasugerowali, i?? jest on prymitywnym przedstawicielem Dinosauriformes, a nie dinozaurem. Uznali go za krewnego Logasuchus. Mimo to niekt??rzy badacze sÄ? ??wiÄ?cie przekonani, i?? Saltopus to jeden z najprymitywniejszych dinozaur??w, kt??ry jest praprzodkiem teropod??w.

Zaltopus by?? najprawdopodobniej owado??erny. Jego nazwa oznacza w dos??ownym t??umaczeniu "podskakujÄ?ca stopa".

Literatura:
1) von Huene, F.R. (1910). "Ein primitiver Dinosaurier aus der mittleren Trias von Elgin." Geol. Pal. Abh. n. s., 8:315-322.
2) Paul, G.S. (1988). Predatory Dinosaurs of the World. New York: Simon and Schuster. 464 pp.
3) Rauhut, O.M.W. and A. Hungerb??hler. (2000). "A review of European Triassic theropods." Gaia 15. 75-88.

Spis gatunk??w:
Saltopus von Huene, 1910
Saltopus elginensis von Huene, 1910


Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Miejsce: Szkocja
a dokładniej formacja Lossiemouth Sandstone nie opodal miasta Elgin w hrabstwie Moray od którego pochodzi epitet gatunkowy.
Czas: 218-211 Ma
późny karnik czyli 220-216 Ma
mianowicie, iz
>iĹź
Uznali go za krewnego Logasuchus
a nie czasem Lagosuchus?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Post autor: krzysiek10ar »

Ja tam nie wiele wiem na temat saltopusa, ale jeżeli on ma wagę 1 kg a zgodnie z tym co piszą w wikipedi kompsognat 3 to saltopus jest najmniejszy?? zazwyczaj czytałem, że najmniejszym dinozaurem na świecie jest właśnie kompsognat.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Ja tam nie wiele wiem na temat saltopusa, ale jeżeli on ma wagę 1 kg a zgodnie z tym co piszą w wikipedi kompsognat 3 to saltopus jest najmniejszy?? zazwyczaj czytałem, że najmniejszym dinozaurem na świecie jest właśnie kompsognat.
kompsognat nie byl najmniejszym dinozaurem, choćby epidendrozaur jest znacznie mniejszy, a saltopus to raczej nie jest jeszcze dinozaurem tylko dinozauromorfem

krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Post autor: krzysiek10ar »

co to jest dinozauropodomorf?? nigdy się z taką nazwą nie spotkałem chyba że zauropodomorfy nadrodzina ale to też dinozaur

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »


Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

a saltopus to raczej nie jest jeszcze dinozaurem tylko dinozauromorfem
Nawet i to nie jest pewne - według niektórych naukowców Saltopus należał do kładu zwanego Ornithodira, który zawierał dinozauromorfy i pterozauromorfy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Saltopus

Post autor: nazuul »

Na wrzucanie takich haseł może przyjdzie czas: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... oldid=5397
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Saltopus

Post autor: Utahraptor »

Zrobiłem porządek z hasłem. Teraz powinno być ok.
https://encyklopedia.dinozaury.com/inde ... oldid=5403
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [OPIS] Saltopus

Post autor: Lythronax »

Dodałem jeszcze wymiary z książki Moliny Pereza i Larramendiego (2019)

ODPOWIEDZ