Strona 1 z 1

[OPIS] Eucoelophysis

: 8 kwietnia 2007, o 09:02
autor: Sebastian
Nie wiedzia??em gdzie umie??ciÄ? ten opis bo obecnie eucelofyz nie jest uznawany za dinozaura, dlatego da??em go tutaj :)


Eucoelophysis

D??ugo??Ä?: 2,5-3 m
Wysoko??Ä?: 1,2 m
Masa: 45 kg
Miejsce: USA- Nowy Meksyk (Formacja Chinle)
Czas: 220-210 Ma
Klasyfikacja:
Animalia
Chordata
Sauropsida
Archosauromorpha
Ornithodira
Dinosauromorpha
Dinosauriformes


Eucoelophysis to rodzaj triasowego dinozauromorfa, kt??rego skamienia??o??ci odkryto w Nowym Meksyku (USA). Z poczÄ?tku uznano je za szczÄ?tki coelofyzoida ale p????niej stwierdzono, ??e jest on krewnym odkrytego w Polsce Silesaurus opolensis (Nesbitt, 2005),. W 2006 roku zaklasyfikowano go wed??ug „propozycji” Nesbitt’a i uznano za bardziej zaawansowanego od silezaura (bli??szego dinozaurom). Nazwa rodzajowa eucelofyza oznacza „prawdziwa dziura w ogonie”.

Literatura
Nesbitt, S.J., Irmis, R.B., and Parker, W.G. (2005). "A critical review of the Triassic North American dinosaur record." In Kellner, A.W.A., Henriques, D.D.R., & Rodrigues, T. (eds.), II Congresso Latino-Americano de Paleontologia de Vertebrados, Boletim de Resumos. Rio de Janeiro: Museum Nacional/UFRJ, 139.

Ezcurra, M.D. (2006). "A review of the systematic position of the dinosauriform archosaur Eucoelophysis baldwini Sullivan & Lucas, 1999 from the Upper Triassic of New Mexico, USA." Geodiversitas, 28(4):649-684.

Dzik, J. (2003). "Dziobaty, ro??lino??erny archozaur z triasu, odkryty w Polsce." 23(3): 556-574

Spis gatunk??w:
Eucoelophysis- Sullivan i Lucas, 1999
Eucoelophysis baldwini- Sullivan i Lucas, 1999


Obrazek
Tak prawdopodobnie wyglÄ?da?? Eucoelophysis

: 30 czerwca 2007, o 22:51
autor: d_m
Faktycznie - eucelofyz wydaje się być bardzo bliski silezaurowi (i sacizaurowi). Popatrzcie tylko na główki kości udowych (B,H - eucelofyz, C,I - silezaur; fragment fig. 4 z: Ezcurra, 2006) - pomijając różnice w stanie stanie zachowania, są niemal identyczne.
Obrazek

: 30 czerwca 2007, o 23:45
autor: Sebastian
Tak, ale eucelofyz wydaje się być bliżej spokrewniony z dinozaurami niż silezaur i sakizaur. Po za tym na stronie http://dml.cmnh.org/ znalazłem informacje o tworzeniu nowego kladu, w skład którego mają wejść dinozaury, rodzina herrerasauridae i wspomniane wcześniej dinozauromorfy. Nieformalna nazwa to "Phytodinosauria". Po za tym ma być też utworzona nowa rodzina- siostrzana do hererazaurydów- "Silesauridae", do której ma byc zaliczony Silesaurus, Sacisaurus i prawdopodobnie również Eucoelophysis. A tak w ogóle to mam zamiar rozbudowac opis eucelofyza i silezaura na podstawie materiałów ze strony http://dml.cmnh.org/. Potem jeszcze dokończe poprawke opisu kondoraptor i opis Walgettosuchus, no i czeka mnie "składanka" materiałów do artykułu o polskich dinozaurach. Pzdro

Re: [OPIS] Eucoelophysis

: 14 kwietnia 2012, o 14:47
autor: Utahraptor
Zrobiłem nowy opis: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... oelophysis
Zachęcam do czytania i uwag :) .

Re: [OPIS] Eucoelophysis

: 14 kwietnia 2012, o 21:27
autor: szerman
Utahraptor pisze:Zrobiłem nowy opis: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... oelophysis
Zachęcam do czytania i uwag :) .
Fajnie te mapki w opisach wyglądają. Dużo tekstu jest dla zaawansowanych ;)
Może jednak warto się pokusić o jakąś rekonstrukcję przyżyciową, jak nie jego to może jakiegoś bliskiego krewnego? Poza tym drobnostki:
Utahraptor pisze:Eucoelophysis (eucelofyz)
Dlaczego pogrubienie?
Utahraptor pisze:Ten gatunek wyróżniają od innych nierozszerzające się plerocele (ang. pleurocoels) kregów grzbietowych (podobne do Chindesaurus)
Brak kursywy.
Utahraptor pisze:Sterling J. Nesbitt, R. B. Irmis, W. G. Parker: A critical review of the Triassic North American dinosaur record. W: A. W. A. Kellner, D. D. R. Henriques, T. Rodrigues (red.): II Congresso Latino-Americano de Paleontologia de Vertebrados, Boletim de Resumos. Rio de Janeiro: Museum Nacional, s. 139.
A jaki rok?

EDIT:
Kategorie są ułożone w innej kolejności w porównaniu do reszty opisów :)

Re: [OPIS] Eucoelophysis

: 16 kwietnia 2012, o 10:56
autor: Utahraptor
Dzięki :)
Pogrubienie zaczerpnąłem ze słownika paleontologicznego. Wydaje mi się, że w tym miejscu pasuje ;).
Poprawiłem datowanie i wstawiłem prackę, z której korzystałem.

EDIT

W ED tytuły i kolejność rozdziałów zawsze były dowolne. Nad rekonstrukcją pomyślę.