Jak to jest z tymi górami?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Jak to jest z tymi górami?

Post autor: szerman »

Pytanie rodem z geologii ;)

Zacząłem się zastanawiać nad geomorfologią sprzed milionów lat. Czy istnieją jakiekolwiek szacunki co do hipotetycznych wielkości pasm gór, które powstały podczas najstarszej orogenezy kaledońskiej? W wyniku mln lat góry te "osiadły", a także zapewne znacznie się zmniejszyły w wyniku erozji i procesów geologicznych. Czy istniał zatem w przeszłości jakiś masyw, który mógłby być porównywany z Himalajami?
"Mastodon sapiens"

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jak to jest z tymi górami?

Post autor: KrzysiekLichota »

Co prawda przedmiot zwany geologią historyczną będę miał dopiero na trzecim roku studiów, ale spróbuję Ci pomóc. Orogeneza kaledońska, zgodnie z teorią tektoniki płyt litosfery, miała miejsce w uproszczeniu przez to, że staropaleozoiczny kontynent Baltiki (dzisiejsza Platforma Wschodnioeuropejska) zderzył się z Laurencją (Platforma Kanadyjska), tworząc Laurusję (Euramerykę). W wyniku tego, powstały pasma górskie na dzisiejszych wschodnich wybrzeżach Ameryki Płn i zachodnich Europy, jak np. Appalachy czy Góry Skandynawskie. Musimy pamiętać, że to kiedyś była jedność. Zobacz np tu - masz parę np. Góry Skandynawskie i góry na Grenlandii http://en.wikipedia.org/wiki/File:Caledonides_EN.svg.
Patrząc na to, że Góry Skandynawskie nadal sięgają ponad 2400 m n.p.m., a wg szacunków angielskiej wiki:
en.wiki pisze:The mountains have been eroded to one-fifth of their original height.

można by rzec, że odpowiadając na Twoje pytanie (Czy istniał zatem w przeszłości jakiś masyw, który mógłby być porównywany z Himalajami), to tak, mógł istnieć takowy, a nawet wyższy.
Mam nadzieję, że pomogłem.

O tak, dzięki wielkie :D MSz

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jak to jest z tymi górami?

Post autor: KrzysiekLichota »

Należy przy okazji pamiętać, że Himalaje powstały w wyniku kolizji relatywnie małego Subkontynentu Indyjskiego z Eurazją. A Baltika jest większa niż Indie, więc pewnie spowodowała większe/wyższe "problemy".

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Jak to jest z tymi górami?

Post autor: Utahraptor »

Ja gdzieś na zajęciach z geologii słyszałem, że Himalaje są prawdopodobnie jednymi z największych w historii i że góry takiej wysokości są dość rzadkim zjawiskiem w historii naszej planety.
Jeżeli chodzi o trwanie gór, to bez podnoszenia się, zostałyby zdarte przez erozję. Myślę, że Góry Skandynawskie nie były 5 razy większe. Ich wysokość była podobna lub nieco wyższa niż teraz, tyle że ulegały podnoszeniu i jednoczesnej erozji. Gdyby nie było erozji, to by pewnie sięgnęły ponad 10 000 ;)
Biologia, UW

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jak to jest z tymi górami?

Post autor: KrzysiekLichota »

Nie jest tajemnicą, że Góry Skandynawskie były ponownie wypiętrzone w kolejnej z orogenez - waryscyjskiej (hercyńskiej). A poza tym tam było jądro "naszego" lądolodu, który dość dużo ważył, i na pewno przygniótł je nieco. Co prawda ruchy izostatyczne są w toku, jednak ok. 10 k lat to dość mało, żeby wróciły do swojej wysokości sprzed plejstocenu. Zatem były wyższe, na bank.

ODPOWIEDZ