Strona 1 z 1

[PYTANIE] "Esowata" szyja.

: 18 października 2009, o 19:24
autor: Paleoleo
Wiele teropodów nieptasich posiadało szyję wygiętą w kształcie litery "S". W tym znany wszystkim T. rex. Czy te teropody wykonywały charakterystyczne ruchy podczas chodzenia?(Kiwanie głową w przód i tył)

Re: [PYTANIE] "Esowata" szyja.

: 18 października 2009, o 20:06
autor: Dawid Mika
Paleoleo pisze:Wiele teropodów nieptasich posiadało szyję wygiętą w kształcie litery "S". W tym znany wszystkim T. rex. Czy te teropody wykonywały charakterystyczne ruchy podczas chodzenia?(Kiwanie głową w przód i tył)
Hmmm. w jakim celu ptaki wykonują te ruchy ? Nie przypadkiem, żeby utrzymać równowagę przy braku dobrze rozwiniętego, stabilizującego tors ogona (to tylko spekulacja). Teropody z esowatą szyją są zazwyczaj przedstawione bez takich ruchów. Co do szyi:
. [...] U większej części teropodĂłw szyja podobnie jak u ptakĂłw była wygięta w kształt litery ''S''. JuĹź ich najstarsi przedstawiciele jak Coelophysis posiadali wydłuĹźone ukośne ułoĹźone kręgi szyjne, co świadczy o takiej pozycji szyi. Tarsitano (1983) spekulował jako przedstawiciele Theropoda posiadali naprawdę proste szyje. Jednak jest to mało prawdopodobne, gdyĹź większość przedstawicieli tej grupy posiadało kręgi szyjne tak skośnie zbudowane, Ĺźe utrzymanie jej prosto wymagało by sporego wysiłku. U niektĂłrych gatunkĂłw teropodĂłw pełne wyprostowanie szyi było – jak wynika z anatomii – niemoĹźliwe! Nie oznacza to jednak, Ĺźe szyje teropodĂłw były mało ruchliwe. Dodatkowedobrze rozwinięte połączenia kręgĂłw szyjnych umoĹźliwiały trzymanie się razem kręgĂłw podczas róşnych ruchĂłw szyi. [..]

: 30 stycznia 2010, o 08:45
autor: dilong
Poza tym wiekszosc z teropodow polowala na male zwierzeta lub sredniej wielkosci dinozaury. Ruchliwa szyja byla w takich momentach bardzo potrzebna. Co do gigantow z jury i kredy to szyja byla przyczepem do silnych miesni, zwlaszcza u tyranozauroidow, glownie dlatego, ze to byla ich glowna bron. Udowodnic tego nie potrafie, lecz prawdopodobne jest, ze ruchliwosc szyi zalezala od roli jaka pelnila paszcza w polowaniu.
Z drugiej strony jesli dinozaury mialy taki sam wzrok jak ptaki to ruchliwa szyja pozwala im poruszac glowa by ocenic przedmiot i otoczenie z wielu stron, w koncu dinozaury mialy tak jak ptaki oczy po obu stronach glowy.

: 31 stycznia 2010, o 16:06
autor: Tomasz Singer
Prawdopodobnie podczas ruchu szyja nie mogła swobodnie kołysać się w kierunku tył przód. Jednak główna przydatność takiego jej kształtu to możliwość szybkiego wyrzucania do przodu głowy i cofania jej w taką samą prędkością.