Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

http://journals.royalsociety.org/conten ... q852h4006/

Niestety nie mam czasu żeby sobie przeczzytać, ale zapowiada się ciekawie. :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

PokemonMaster
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 19
Rejestracja: 15 listopada 2009, o 22:01
Lokalizacja: Karsy

Post autor: PokemonMaster »

Wg mnie największy rozkwit przypadł na jure, a szczególnie jure środkową

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

PokemonMaster pisze:Wg mnie największy rozkwit przypadł na jure, a szczególnie jure środkową
Ale to kiedy był największy rozkwit to nie kwestia obiektywna, tylko statystyczna (patrz poprzednie posty). Jednak ja bym w stosunku do statystyk liczebności był ostrożny i pamiętał o efekcie Signora & Lippsa.

PokemonMaster
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 19
Rejestracja: 15 listopada 2009, o 22:01
Lokalizacja: Karsy

Post autor: PokemonMaster »

ale o co chodzi w ogóle z tym efektem Signora & Lippsa?? Wiesz moja wiedza stoi na poziomie niżej średnim, a to, że wg mnie największy rozkwit przypadł na środkową jure, to kwestia wiedzy nabytej w dzieciństwie:) poprostu coś kiedyś na ten temat przeczytałem i tak właśnie zapamiętałem. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

PokemonMaster pisze:ale o co chodzi w ogóle z tym efektem Signora & Lippsa?? Wiesz moja wiedza stoi na poziomie niżej średnim, a to, że wg mnie największy rozkwit przypadł na środkową jure, to kwestia wiedzy nabytej w dzieciństwie:) poprostu coś kiedyś na ten temat przeczytałem i tak właśnie zapamiętałem. Pozdrawiam
Wyobraź sobie, że na danym terenie żyła jakaś grupa zwierząt. Grupa ta po okresie rozkwitu (dla pryz kładu niech to będzie 120-100 Ma). Jednak od 100 Ma ich liczebność i różnorodność zaczęła powoli spadać aż np. 90 Ma wymarły całkowicie. Tak więc powoli ich wymarcie było stopniowe i trwało przez dłuższy czas. Jednak ok. 100 Ma doszła do zatrzymania sedymentacji w wyniku czego w zapisie kopalnym mamy coś takiego (robiłem na szybko, więc jest dość niestaranne):
Obrazek
Czarna kreska oznacza ilość skamielin wspomnianej wyżej grupy. Widząc w zapisie kopalnym coś takiego łatwo ulec złudzeniu, że 100 Ma grupa X nagle wymarła, nawet jeśli był to stopniowy, powolny proces i naprawdę dożyła ona jeszcze np. 90 Ma. Inny przykład - w osadach z wczesnej kredy są skamieliny dinozaurów, ale nieco wyżej w młodszych osadach pochodzących np. z początku późnej kredy już ich nie ma. Nie oznacza to z całą pewnością że dinozaury na danym obszarze wtedy wymarły. Być może akurat na przełomie wczesnej i późnej kredy na danym obszarze zatrzymała się sedymentacja. Ale efekt Signora & Lippsa może działać też inaczej - sprawiać wrażenie, że wymieranie było stopniowe i trwało dłuższy czas , podczas gdy w rzeczywistości było nagłe.
Podsumowując przez efekt Signora & Lippsa:
-łatwo błędnie zinterpretować, że jakieś wymieranie było stopniowe, nawet jeśli naprawdę było nagłe - szczególnie łatwo dojść do takiej pomyłki kiedy z danego okresu w którym wystąpiło wielkie wymieranie znana jest niewielka liczba skamielin
-łatwo wyciągnąć błędny wniosek co do wymarcia jakiegoś gatunku/grupy - być może naprawdę występował on po dacie przyjmowanej za datę swojego wymarcia, a jego skamieliny nie zachowały się (np. w wyniku zatrzymania się sedymentacji)
-pierwszy i ostatni organizm nigdy nie zachowa się w zapisie kopalnym.

Prawdizwe przykłady działania efektu Signora & Lippsa:
-wiele analiz statystycznych dało rezultat, że na granicy kampanu i mastrychtu liczebność dinozaurów mocno spadła, co pasowałoby do scenariusza powolnego wymierania. Jednak może to wynikać z przyczyn geologicznych jak zatrzymanie się sedymentacji, a samo wymieranie kredowe mogło być w rzeczywistości nagłe bez wcześniejszych zmian w liczebności dinków.
-długo sądzono, że amonity wymarły pod koniec kredy i nie dożyły czwartorzedu. Jednak niedawno odkryto ich skamieliny w skałach pochodzących z paleocenu. Dowodzi to, że wniosek jakoby wymarły one całkowicie na granicy K-T wynika z niekompletności zapisu kopalnego (jego "urwania się" na granicy K-T)
-nie jest to pewne, ale podobnie mogło być z hadrozaurydami - niektóre ich skamieliny wydają się pochodzić z paleocenu, choć wielu badaczy mocno krytykuje takie ich datowanie.
-zapis kopalny Coelacanthiformes urywa się ok. 80 Ma, co prowadzi do złudzenia, że wtedy wymarły. Jednak ich przedstawicielka - latimeria żyje do dzisiaj.

Więcej na ten temat jest w tych artykułach oraz linkach do nich załączonych:
http://en.wikipedia.org/wiki/Signor–Lipps_effect
http://en.wikipedia.org/wiki/Lazarus_taxon

PokemonMaster
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 19
Rejestracja: 15 listopada 2009, o 22:01
Lokalizacja: Karsy

Post autor: PokemonMaster »

Dzięki za wyjaśnienie, szukałem definicji na polskich stronach ale bez większych skutków :wink:

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Dawid Mika pisze:długo sądzono, że amonity wymarły pod koniec kredy i nie dożyły czwartorzedu
:shock: , dalej wszyscy tak sądzą :)

d_m

Post autor: d_m »

No... prawie wszyscy. Pewien izraelski badacz uważa, ze ośmiornice to skrajnie wyspecjalizowany klad amonitowatych z grupy skafitów :P

Stefan01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 21 maja 2012, o 15:59

Re: Mastrycht ? :)

Post autor: Stefan01 »

Rysunek http://www.scientificamerican.com/artic ... nteractive przedstawia jedynie kilka z dobrze udokumentowanych (na postawie wykopalisk) zauropodów. Np. nie ma tutaj alamozaura żyjącego licznie w mastrychcie, czyli pod koniec kredy. http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Alamosaurus. Jak podaje powyższa strona, jego MINIMALNA masa to 55 ton, a max to 88t (prawdopodobnie).

Mam pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w necie. Nie wiem czy to właściwy dział. Który (prawdopodobnie) wiek Kredy lub Późnej Jury był najbardziej zróżnicowany pod względem gatunków dinozaurów ??

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Mastrycht ? :)

Post autor: szerman »

Stefan01 pisze:Mam pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w necie. Nie wiem czy to właściwy dział. Który (prawdopodobnie) wiek Kredy lub Późnej Jury był najbardziej zróżnicowany pod względem gatunków dinozaurów ??
Na podstawie tego:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... p/Mezozoik

można zauważyć, że najwięcej było w kampanie i mastrychtcie:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ria:Kampan
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... :Mastrycht

Warto zauważyć, że to 2 ostatnie piętra nie tylko kredy, ale i mezozoiku. Można prześledzić za pomocą tego zestawienia poszczególne piętra, np. kimeryd i tyton (późna jura) ma odpowiednio 45 i 39 rodzajów, czyli o wiele mniej niż kampan i mastrycht. Tylko, że Encyklopedia Dinozaurów jest jeszcze nie ukończona, więc liczby i udział procentowy jeszcze się zmienią, ale nie liczyłbym że jakieś inne piętro przebije te dwa ostatnie. No i należy pamiętać, że niektóre rodzaje (i składające się na nie gatunki) dinozaurów żyły w więcej niż jednym piętrze danego okresu, więc niektóre się dublują.

No i jeszcze kwestia zachowania skamieniałości - z reguły im młodsze, tym więcej się zachowa, pewnie ma to też jakiś wpływ na końcowe wyniki. No i też kwestia odpowiednich stanowisk, np. pokłady środkowojurajskie są rzadkie, przez co znamy mniej gatunków z tego okresu. Dlatego ta - niedokończona jeszcze - lista dinozaurów powinna być traktowana jako "lista odnalezionych dinozaurów z poszczególnych pięter", a nie "lista żyjących dinozaurów z poszczególnych pięter", bo materiał kopalny jest wybiórczy, niestety.
"Mastodon sapiens"

Stefan01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 21 maja 2012, o 15:59

Re: Mastrycht ? :)

Post autor: Stefan01 »

Dziękuję za odpowiedź.

Tak zgadzam się, że podana encyklopedia (www.encyklopedia.dinozaury.com) jest jeszcze nie ukończona, nie tylko, dlatego, ze pewnych gatunków nie odkryto, ale choćby dlatego, że:

tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Berrias
i tu: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Berrias

Wygląda na to, że Wikipedia klasyfikuje dla tego wieku dużo więcej gatunków. Więc niekompletność merytoryczna.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: szerman »

Oczywiście, jest niepełna bo nie jest jeszcze ukończona :)

Z kolei Wikipedia też nie jest pełna, a w wielu miejscach mniej dokładna, często wręcz błędna. W ED dinozaury z nie do końca zweryfikowanymi/poprawnymi informacjami są oznaczone jako "do poprawy", cała reszta jest poprawna merytorycznie.

Co do tych odkrytych dinozaurów - chodziło mi o to, że materiał kopalny jest wybiórczy z tego powodu, że być może znamy tylko 1 gatunek na 1000 realnie kiedyś żyjących, więc do końca nie wiadomo kiedy mogło być ich najwięcej, bo kiedy żyło pozostałych 999 na każdy 1 odkryty i poznany gatunek? Na początku jury, może pod koniec, a może w "środkowej" kredzie? Nie jest to niestety takie oczywiste. Te dane, którymi dysponuje nauka, wskazują na koniec kredy.
"Mastodon sapiens"

Stefan01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 21 maja 2012, o 15:59

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: Stefan01 »

Dzięki.

Niestety przekopując internet w poszukiwaniu szczegółów, dowiedziałem się, że nigdy w jednym czasie nie żyły 2, powiedzmy najciekawsze dla mnie gatunki. Stegozaury i Ceratopsy. To różnica kilkudziesięciu milionów lat pomiędzy wiekiem, kiedy stegozaury wyginęły i pojawiły się pierwsze ceratopsy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: nazuul »

Zależy, co rozumiesz pisząc "Stegozaury" i "Ceratopsy". Jeśli Stegosauria i Ceratopsia, to żyły od późnej jury do wczesnej kredy w Azji razem (np. Yinlong i Jiangjunosaurus mogły się spotkać), ale jeśli Ceratopsidae, to rzeczywiście nie.

aha - dokleiłem temat i polecam przeczytać wcześniejsze posty
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: Tomasz Singer »

Co do piętra berrias to w Wikipedi też są błędy, a w naszej encyklopedii nie ma kilku rodzajów być może ze względu na ich problematyczną ważność. Postaram się zrobić w najbliższym czasie listę.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: nazuul »

Tomasz Singer pisze:Co do piętra berrias to w Wikipedi też są błędy, a w naszej encyklopedii nie ma kilku rodzajów być może ze względu na ich problematyczną ważność.
raczej dlatego, że jest nieukończona (w ED znajduje się na razie ok. 37% haseł o rodzajach nieptasich dinozaurów)
Tomasz Singer pisze:Postaram się zrobić w najbliższym czasie listę.
po co? Stefan01 posłużył się tylko przykładem berriasu aby pokazać, że nasza ED nie jest (jeszcze) komletna
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: Utahraptor »

37% haseł o jakichkolwiek rodzajach dinozaurów. Ale mamy już większość ważnych rodzajów - chyba niecałe 2/3. To już jest niezły wynik :) .
Biologia, UW

Stefan01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 21 maja 2012, o 15:59

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: Stefan01 »

37% haseł o jakichkolwiek rodzajach dinozaurów. Ale mamy już większość ważnych rodzajów - chyba niecałe 2/3. To już jest niezły wynik :) .
I tak zrobienie tego wymagało sporo pracy. :)

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: Zatorland_pl »

Największy rozkwit moim zdaniem był w czasach Mezozoiku określanego późną jurą.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: szerman »

Zatorland_pl pisze:Największy rozkwit moim zdaniem był w czasach Mezozoiku określanego późną jurą.
Często tak się uważa, ale to błąd :) Spójrzmy na liczby, np. na zestawienie z naszej Encyklopedii Dinozaurów:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ratygrafia

Dane nie są jeszcze kompletne, ale widać, że najwięcej znanych dinozaurów jest z kampanu i mastrychtu, a więc z końca późnej kredy. Zapełnienie ED wszystkimi rodzajami dinozaurów w 100% raczej na pewno tego nie zmieni. Poza tym w kredzie było więcej grup dinozaurów - w jurze nie istniały jeszcze np. hadrozaury, a dopiero pod jej koniec pojawiły się pierwsze prymitywne ankylozaury i ceratopsy. Ale oczywiście to nie znaczy, że pod koniec kredy żyło ich realnie więcej niż pod koniec jury - złóż kredowych jest więcej, a więc łatwiej o znaleziska, poza tym są młodsze, więc większa szansa na zachowanie skamieniałości.
"Mastodon sapiens"

kakakaka123
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 29 września 2012, o 09:57

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: kakakaka123 »

Inni mogą mnie nie popierać, ale dla mnie najpiękniejsze dinozaury żyły w jurze, a jura to dla mnie najlepszy okres.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: Dawid Mika »

kakakaka123 pisze:Inni mogą mnie nie popierać, ale dla mnie najpiękniejsze dinozaury żyły w jurze, a jura to dla mnie najlepszy okres.
Piękno to pojęcie dość względne :P
Zresztą: na jakiej podstawie stwierdzasz, że np. diplodok był atrakcyjniejszy wizualnie od alamozaura, a allozaur od tyranozaura?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: szerman »

Dawid Mika pisze:
kakakaka123 pisze:Inni mogą mnie nie popierać, ale dla mnie najpiękniejsze dinozaury żyły w jurze, a jura to dla mnie najlepszy okres.
Piękno to pojęcie dość względne :P
Zresztą: na jakiej podstawie stwierdzasz, że np. diplodok był atrakcyjniejszy wizualnie od alamozaura, a allozaur od tyranozaura?
Po tylu latach wydaje mi się że chyba jednak kreda jest ciekawsza, ale rozumiem kakakake123, sam nie mogę się pozbyć sentymentu do późnej jury ;) Więc ciągle nie mogę się zdecydować: jura, czy kreda.
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Najwiekszy rozkwit Dinozaurów

Post autor: Utahraptor »

Jura jest wciąż tajemniczym okresem, zwłaszcza wczesna i środkowa. Myślę, że kryje w sobie jeszcze wiele zagadek. Chętnie bym we wczesnej jurze pokopał.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ