[PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Danu »

Odpowiem tylko na dwa:

3. Ani diplodoki ani tyranozaury.
7. Pytanie bezsensu oba nigdy nie mogły się spotkać , walka pomiędzy nimi to czysta spekulacja.


Moniko staramy Ci się pomóc, ale uważam , że znalezienie odpowiedzi na te pytania nie wystaczy Ci, co jak zadadzą Ci pytanie inne niż te na liście???
Dinozaury i w ogóle paleontologia to bardzo szeroka dziedzina nauki, trzeba się nią interesować , lubić , uczyć latami nie da się w 2 dni zostać ekspertem.
Odpowiedzi na te pytania nie wiele Ci dadzą... zdecydowanie powinnaś jednak zabrać się za jakieś książki lektury, naprawdę tego jest masa. Do takiej pracy trzeba mieć już jakieś pojęcie, jakieś doświadczenie, wiedzę. To tak jakby uczyć geografi w szkole a nie wiedzieć gdzie leży Peru.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Dawid Mika »

Na wszystkie podane tu podania odpowiedzi są jak na tacy podane w sieci. Tak więc np. dla zdobycia ogólnej orientacji i przykładu: pytasz o rozmiary. Zapraszam więc:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dinosaur_size

Oczywiście można do kilku danych z terj listy zgłaszać zastrzeżenia, ale dla zdobycia jakiegoś ogólnego pojęcia wystarczy.

Jedno pytanie jest wręcz bezsensowne. Chodzi mianowicie o pojedynek tyranozaura ze spinozaurem. Pytać kto wygra, to tak samo jakby zastanawiać się jak skończyła by się wojna między Iwanem Groźnym, a Trajanem. Obie postacie zyły - jak na pewno wiesz - w różnych epokach, więc nie ma sensu pytać o wynik starcia między ich państwami. Tak samo nie ma najmniejszego powodu by pytać o bitwę spinozaur vs. tyranozaur, bowiem te dinozaury żyły kidy indziej i gdzie indziej.

przyszłypaleontolog
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 12 marca 2013, o 16:08

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: przyszłypaleontolog »

Witam.
Jestem tu nowy i bardzo interesuję się dinozaurami więc odpowiem Ci na pytania na priv.

A co do tych wszystkich osób, to czego się czepiacie.
Ona tylko zadaje wam pytania i oczekuje odpowiedzi a nie
zbędnych komentarzy że powinna to wiedzieć i wg.
Jeżeli nie chcecie to w ogólnie nie odpowiadajcie a nie
tylko opisujecie jak to jest ze do pracy powinna umieć.
To chyba jej sprawa, nie sądzicie? Może nie ma czasu by szukać
tych wszystkich odpowiedzi a praca widocznie jest jej potrzebna.
Skoro wy znacie odpowiedzi to po prostu odpowiedzcie a komentarze zostawcie dla siebie. Co to jest za forum ze tacy wredni
ludzie -.- Ten swiat schodzi na psy jednak. pozdro

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Danu »

Witam.
Jestem tu nowy i bardzo interesuję się dinozaurami więc odpowiem Ci na pytania na priv.
Ciekaw jestem tych odpowiedzi.
A co do tych wszystkich osób, to czego się czepiacie.
Ona tylko zadaje wam pytania i oczekuje odpowiedzi a nie
zbędnych komentarzy że powinna to wiedzieć i wg.
To jest metoda szkolna daj odpisac zadanie, która nieczego nikogo, nigdy nie nauczyła, pomoc nie polega na napisaniu gotowca.

J
eżeli nie chcecie to w ogólnie nie odpowiadajcie a nie
tylko opisujecie jak to jest ze do pracy powinna umieć.
To chyba jej sprawa, nie sądzicie?
Może nie ma czasu by szukać
tych wszystkich odpowiedzi a praca widocznie jest jej potrzebna.
każdemu praca jest potrzebna
Skoro wy znacie odpowiedzi to po prostu odpowiedzcie a komentarze zostawcie dla siebie. Co to jest za forum ze tacy wredni
ludzie -.- Ten swiat schodzi na psy jednak. pozdro
Nie rozumiesz, że na niektore pytania nie ma prostych odpowiedzi i wymagąją one komentarza?. Skoro forum jest wredne to poco na nim piszesz 8-)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Dawid Mika »

przyszłypaleontolog, ale zachowanie forumowiczów nie ma nic wspólnego z "wrednością". To po prostu chęć zachęcenia do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. To (że się tak wyrażę) pomoc typu "wędki", a nie "ryby". Stwierdzasz Może nie ma czasu by szukać tych wszystkich odpowiedzi[..]". To twierdzenie można odwrócić: a może my nie mamy czasu by odpowiadać? Zresztą czy wyjaśnienia tych wątpliwości wymaga faktycznej ogromnej ilości czasu? Np. by odpowiedzieć się jak duże skrzydła miał Quetzalcoatl wystarczy wpisać w Google jego nazwę. Chcemy dobrze, by zdobyła jakaś ogólną wiedzę i była w stanie odpowiadać na pytanie także nietypowe, które lubią przecież zadawać dzieci i nie skompromitować się przy nich.

d_m

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: d_m »

Ciekawe, że przyszłypaleontolog i monikaxdd piszą z tego samego IP - więc po co priv :?: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Danu »

Prawdę mówiąc też od razu przyszło mi to do głowy gdy zobaczyłem u niego 1 post, no ale niechciałem być "wredny" :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: nazuul »

My ci pomagamy, często też szukamy odpowiedzi. Polecamy samemu poszukać, bo przeważnie odpowiedzi na te pytania możesz znaleźć bez najmniejszego trudu. Swoją niechęcią do poszukania we własnym zakresie tylko zrażasz.
Rozejrzyj się za źródłami tu: http://www.forum.dinozaury.com/viewforum.php?f=16
Ja bym polecił książkę "Dinosaur paleobiology" Stephena Brusatte, choć nie wiem, czy nawet ona nie będzie zbyt trudną lekturą (niestety w książkach z niższej półki się nie orientuję).
Pisanie jako "przyszłypaleontolog", zarzucanie wredności, teksty o schodzeniu na psy to już jest w ogóle nie w porządku (patrz też regulamin forum pkt 2.4 i 2.5 ).
Dodatkowo stwierdziłaś, że napisałem bzdurę, której nigdy bym nie napisał - że "wiadomo, że dinozaury są zmiennocieplne", podczas gdy pytałaś się o "współczesne gady" a samo pytanie, jak wiele innych, usunąłaś.
Jak myślisz, jak się teraz czujemy?
Co by było, gdybyś się zapytała na porządnym forum motoryzacyjnym "w czym podaje się średnicę kołpaków", "czym różni się zimowy płyn do spryskiwaczy" + jeszcze kilkadziesiąt takich pytań, a w międzyczasie dodałabyś, że pracujesz w sklepie motoryzacyjnym...? Czy reakcja byłaby tak pobłażliwa, jak nasza?
Odpowiem na pytania, na które znalezienie odpowiedzi nie jest proste jak budowa cepa: 1. Nieprecyzyjne. 2. Dlacego nie np. pojedynczo? Jeśli chodzi o Ceratosaurus, to nie wiadomo. Należące do Ceratosauria Limusaurus mogły być stadne. 9. Nawet wszystkie, zwłaszcza Dromaeosauridae, Ornithomimidae, Juravenator i Megapnosaurus kayentakatae (bo te akurat były badane) 10. Powinno być "od" a nie "do", rzeczywiście tzw. paprocie drzewiaste były wysokie 11. Pannocja
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Kahless »

No i chyba przestraszyliście osóbkę i więcej pytań nie będzie. Ale sytuacja tak czy inaczej żenująca.

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Zatorland_pl »

Ja pozwolę sobie zadać pytanie... Czy słynny archeopteryks był faktycznie kluczowym ogniwem w ewolucji ptaków? Ostatnio obiło mi się o uszy odkrycie Eosinopteryx brevipenna. Czy jego znalezienie sugeruje, iż ptasi lot powstał na ziemi?

[połączone posty]

Mam nadzieję, iż moje pytanie nie okaże się głupie. Dopiero zdobywam wiedzę. Muszę przyznać, że forum bardzo mi się podoba, choć wielu rzeczy jeszcze nie ogarniam.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: nazuul »

Zatorland_pl pisze:Ja pozwolę sobie zadać pytanie... Czy słynny archeopteryks był faktycznie kluczowym ogniwem w ewolucji ptaków?
Jedym z wielu kluczowych jeśli chodzi o rekonstruowanie ewolucji. Jest mało prawdopodobne, że archeopteryks jest przodkiem ptaków (prawdopodobnie reprezentuje jakąś wymarłą, boczną linię), choć oczywiście może rzeczywiście być tym przodkiem. Znacznie mniej prawdopodobne jest, że u archeopteryks pojawiło jakieś kluczowe przystosowanie w ewolucji ptaków, ale to oczywiście też jest możliwe.
Zatorland_pl pisze:Ostatnio obiło mi się o uszy odkrycie Eosinopteryx brevipenna. Czy jego znalezienie sugeruje, iż ptasi lot powstał na ziemi?
Nie sądzę, swoje zdanie przestawiłem tu: http://www.dinozaury.com/2013/01/23/eos ... revipenna/
zob. także: viewtopic.php?f=6&t=5213
jak encyklopedia.dinozaury.com będzie działać, to zob. też hasło Coelurosauria
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: d_m »

Myślę, że trudno obiektywnie powiedzieć, że któraś forma w danej linii ewolucyjnej była tą kluczową. Za to samo opisanie archeopteryksa było na pewno kluczowym wydarzeniem ze względów historycznych. Jaka jest dokładna pozycja ewolucyjna tego taksonu? Dysputy trwają...
Zob. te wątki:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =14&t=5126
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=5213

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Ag.Ent »

Kahless pisze:No i chyba przestraszyliście osóbkę i więcej pytań nie będzie. Ale sytuacja tak czy inaczej żenująca.
Hmm, czy tylko ja mam wrażenie, że to był trolling? (nie chodzi o Kahlessa, oczywiście :)). Wmawianie nazuulowi, że napisał bzdury chwilkę po tym jak usunęło się pytania z własnego postu (Ostatnio edytowano 13:43 12.03.2013r. przez monikaxdd, łącznie edytowano 1 raz), by nikt nie mógł tego zweryfikować... Wkrótce pojawia się kolejne konto (dziwnym trafem piszące z tego samego IP), z którego napisano komentarz, że forum jest raczej badziewne, a ludzie na nim wredni... Jakoś mnie to nie przekonuje :)
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Jakie dinozaury były najstarsze?

Post autor: Tyranosaurus »

Jakie dinozaury były najstarsze pod względem epok? Liczę na szybką odpowiedź!
Dinozaury.com jest super; Ja

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Jakie dinozaury były najstarsze?

Post autor: Danu »

Karnik 231,4 MYA argentyńskie jak np Herrerasaurus , Eoraptor itd.

lub nawet anizyk jeśli jak Nyasasaurus jest dinozaurem.


[Odpowiedź znajduje się wyżej w tym wątku. MZ]
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Jakie dinozaury były najstarsze?

Post autor: szerman »

Tyranosaurus pisze:Jakie dinozaury były najstarsze pod względem epok? Liczę na szybką odpowiedź!
W kolejności alfabetycznej:
Eodrom: viewtopic.php?f=6&t=3772
Eoraptor: viewtopic.php?f=7&t=584
Herrerazaur: viewtopic.php?f=6&t=234
Niasazaur: viewtopic.php?f=5&t=5139

Ich wiek nie jest sobie równy, ale to najwcześniejsze, pewnie możnaby do tej listy podpiąć pare innych rodzajów.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2013, o 18:54 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: skreśliłem pisanozaura
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ