Trylobity - różne stany zachowania

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
slavia

Trylobity - różne stany zachowania

Post autor: slavia »

Dlaczego występują różne stany zachowania trylobitów ? Przykład: o trylobitach ordowickich słyszałem, że sypią się i mają stan spróchniały, a trylobity z Alnif (Maroka) z wczesnego Dewonu mają stany idealne, nierzadko posiadają wszystkie najmniejsze szczegóły, np. wszystkie soczewki w obu oczach, chropowatość pancerza, idealne "żeberka". W końcu wszystkie trylobity mają setki milionów lat i ich stan powinien być podobny, zbliżony. Skąd tak duże różnice w stanach zachowania ?

slavia

Re: Trylobity - różne stany zachowania

Post autor: slavia »

Wstawię dwa linki ze zdjęciami. Trylobit z Ordowiku i trylobit z wczesnego Dewonu z Maroka (w kolorze czarnym). Ordowicki jest w stanie agonalnym (jak i inne z tego okresu, w podobnym stanie), a wczesnodewoński z Maroka jest w stanie idealnym (i inne z Maroka z tego okresu także są w super stanie). Wiadomo, że dewoński jest po konserwacji, ale nawet gdyby zakonserwowano ordowickiego, to ta konserwacji nic nie zmieniłaby w jego stanie zachowania.

https://a.allegroimg.com/s1024/0c3f95/c ... 18bb9afbf5

https://assets.catawiki.com/image/pr:cw ... b571bf.jpg

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 734
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Trylobity - różne stany zachowania

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Wynika to z różnych środowisk w których żyły zwierzęta ( chemia środowiska wpływa na fosylizację i późniejszą trwałość) oraz z czasu erozji (im dłużej skamieniałość była narażona na działanie np. słońca, wiatru tym słabiej będzie zachowana.

ODPOWIEDZ