Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 23 stycznia 2018, o 12:40

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Astrobiolgia i Teoria Strun- książki
PostNapisane: 14 listopada 2015, o 19:48 
Prekambryjski stromatolit

Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
witam, wiem że temat może trochę odbiega od paleotologii, ale mam nadzieję że jednak zmieści się w regulaminie ;) A więc chciałem się was zapytać czy znacie jakieś porządne książki o astrobiologii i o teorii strun? Za porządne rozumiem tu oczywiście podręczniki akademickie, albo coś do nich zblizonego. Wiem że jest bardzo dużo książek popularnonaukowych na ten temat, ale nigdy nie udało mi się nawet natknąć na coś poważniejszego z całym opisem matematycznym. I oile z astrobiolgią zdaje sobie sprawę, że może być z tym problem, to z tymi drugimi napewno coś musi być. Gdzieś nawet czytałem że ktoś powoływał się na takowy podręcznik ale niestety nie podał nigdzie tytułu, a nawet na wikipedii piszą o jakiś podręcznikach. Dodam też, że nawet w polskim filmie Sęp pojawia się przez chwilę taki podręcznik i o dziwo!! z tego co udało mi się wyłapać po polsku, udało mi się nawet zapisać tytuł ale nigdzie nie mogłem go znależć ani w necie ani nawet w mojej bibliotece uniwersyteckiej. A tytuł ten brzmiał: " Teoria Superstrun Czasoprzestrzeń Czas i Czarne Dziury" i wyglądało to na pozycję PWN. Pisałem nawet o tym na innym forum, czy przypadkiem ktoś nie spotkał takiej książki ale nie dostałem żadnej informacji. Nie sądze przy tym, że wymyśli by sobie taką książkę na potrzeby filmu. Będę więc bardzo wdzięczny za każdą informację o tej książce albo innych jeżeli takie są, które znacie. ;)

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Tytuł: Re: Astrobiolgia i Teoria Strun- książki
PostNapisane: 14 listopada 2015, o 20:36 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Może to cię zainteresuje: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 7506,d.bGQ.
W sumie to poczytałbym coś o astrobiologi i teorii strun.

PostNapisane: 14 listopada 2015, o 20:38 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Aleks24fg napisał(a):
Nie sądze przy tym, że wymyśli by sobie taką książkę na potrzeby filmu.
Obawiam się, że jest to bardzo możliwe. Jeśli zrobiłeś takie poszukiwania nawet w bibliotece uniwersyteckiej, google scholar i google books też nic nie widzą, to tytuł zwyczajnie nie istnieje. W ogóle prawdopodobnie nie jestem ani trochę do przodu aby wypowiadać się w temacie, ale czy teoria strun w ogóle obowiązuje jako osobny obiekt do opisywania w jakiejkolwiek książce akademickiej w polskim programie nauczania? Zrozumiałym jest dla mnie, że istnieje wiele książek popularnonaukowych na temat teorii o znikomym poparciu eksperymentalnym, natomiast książki akademickie?

PostNapisane: 14 listopada 2015, o 20:56 

Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
Sama teoria strun jest powiązana z fizyką cząstek elementarnych i modelem standardowym oddziaływań elementarnych i kwantowej teorii pola. Wydaje mi się, że obecnie jest to już tak wyodrębniona i rozbudowana pojęciowo i matetmatycznie teoria, że jakieś podręczniki przeznaczone tylko jej powinny być. Nie zapominajmy że owa teoria ma już 40 lat, aczkolwiek to fakt że nadal jest wysoce spekulatywna. Wiem że to może niezbyt wiarygodne żródło informacji, ale nawet na wikipedii wspomniane są jakieś podręczniki, w których omawiane są wszystkie jej odmiany. Jest też tam napisane, że wszystkie zaczynają opis od omawiania najstarszej jej wersji czyli teorii strun bozonowych. Hmm, ale nie wiem czy w Polsce, jakiś wydano, najprawdopodobniej będą to pozycje angielskie.

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

PostNapisane: 14 listopada 2015, o 22:42 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

niestety, tak jak wspomniał mój przedmówca, będą to głównie pozycje anglojęzyczne, które wymagają opanowania języka technicznego na wysokim poziomie

Strefa czasowa: UTC + 1