Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 21 stycznia 2018, o 21:47

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Modelarstwo
PostNapisane: 29 lipca 2015, o 20:15 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Czy macie może doświadczenie w tym zacnym hobbym? Ja osobiście przez połowę życia coś kleiłem z plastiku (gotowe zestawy, elementy do wycięcia, sklejenia i pomalowania). Teraz noszę się na coś bardziej ambitnego: plastikowy model statku zdalnie sterowany. Skala 1:350 lub 1:400 - gdybym się zdecydował na Titanica to jego długość wyniosłaby wówczas ok. 70 cm. Robił ktoś coś w tym stylu?

Tytuł: Re: Modelarstwo
PostNapisane: 29 lipca 2015, o 20:41 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Przez około 10 lat składałem plastikowe modele, głównie samoloty i śmigłowce w skali 1:72 (przeważnie ITALERI, Airfix i Revell). Czasem szarpnąłem się na okręty czy pojazdy pancerne. Moje największe wyzwanie to był Tiger z Tamiyi w skali 1:35. Kiedyś byłem dumny, dzisiaj uważam, że zniszczyłem model... Ale świetnie wspominam te czasy. Teraz nie mam czasu na zabawę w to, jednak nie mówię że na zawsze porzuciłem :) . Próbowałem sił z modelami kartonowymi, ale wychodziły mi takie 'kanciaste'. Ten Titanic to gotowy model, czy robisz wszystko od zera? :wink:

PostNapisane: 29 lipca 2015, o 21:09 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Na chwilę obecną ten jest moim faworytem:
http://www.mojehobby.pl/products/The-Wh ... TANIC.html

Z Academy miałem dużo do czynienia, właśnie w skali 1:35 ;) Przede wszystkim niemiecka piechota i akcesoria do makiet. Italeri też miało bardzo dużo, trochę AirFixa (ale tylko samoloty 1:72), pojedyczne Dragony, Revelle, Hellery, a za małolata (pierwsza połowa lat 90., mój tata wtedy kleił) rządził Plastyk i Mirage. Tamiyi nigdy nie miałem, ale widziałem modele w skali 1:35 niemieckiej piechoty i czołgów z II WŚ (w tym Tiger I, Kuebelwagen, Stug III, Maus ;), Panther i wiele innych) i byłem zachwycony tą jakością, Italeri tak chętnie przeze mnie kupowany wydawał się przy nim taki niedokładny...

Ewentualnie myślę też nad tym:
http://www.mojehobby.pl/products/Tirpitz-1321210.html

lub nad tym:
http://allegro.pl/prince-of-wales-1-350 ... 22616.html

Plusem ostatniego to to, że to właśnie Tamiya i to w całkiem niezłej cenie! Minusem jest najmniejsza wielkość spośród całej trójki, ale jedno ich łączy: pełny kadłub. Boję się tylko, czy będzie łatwo wyżłobać otwór na wał napędowy śruby...

PostNapisane: 29 lipca 2015, o 21:39 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Moja przygoda zaczęła się gdy zobaczyłem w sklepie miesięcznik MODEL Fan, mam jeszcze parę numerów w domu :D
http://allegro.pl/model-fan-miesiecznik ... 30685.html

Z Academy nie miałem nigdy do czynienia, ale słyszałem głównie pozytywne recenzje. Od Plastyka się zaczynało, ale nie grzeszyły te modele jakością. Revelle miały świetnie oddane nitowanie, ale fatalne owiewki kabin. Mam PZL 23 Karaś, teraz nie pamiętam czy Heller czy Mirage, tak dawno to było. Z dużych statków to poskładałem tylko USS John C Stennis z Italeri w skali 1:720. Na Twoim miejscu złożyłbym jakiś pancernik (moim marzeniem zawsze był Tirpitz albo Bismarck). Moim zdaniem człowiek po to zbudował tratwę, żeby kiedyś budować pancerniki 8-).

PostNapisane: 30 lipca 2015, o 07:55 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Nie znam tego czasopisma, swego czasu kupowałem LOKowskiego Modelarza :) Czyli jednak ten Tirpitz? A znasz tę firmę, bo ja nie miałem z nią nigdy do czynienia? No i jest mały problem, bo wysokość burty w najniższym miejscu to tylko ok. 1,6 cm między lustrem wody a pokładem, a w Titanicu miałbym 4 na całej długości. Czyli 2-centymetrowa fala mogłaby go zalać i zatopić... :roll: :lol:

PS 3000-czny post - jestem w paleogenie :D

PostNapisane: 30 lipca 2015, o 22:48 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

szerman napisał(a):
Czyli jednak ten Tirpitz? A znasz tę firmę, bo ja nie miałem z nią nigdy do czynienia? No i jest mały problem, bo wysokość burty w najniższym miejscu to tylko ok. 1,6 cm między lustrem wody a pokładem...

Prawdę mówiąc nigdy wcześniej nie słyszałem o tym producencie, a skoro jest stosunkowo tani i niszowy to jest duże ryzyko słabej jakości. Nigdy nie robiłem użytkowych modeli, więc nie jestem wiarygodny w tej kwestii 8-)

PostNapisane: 31 lipca 2015, o 08:42 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Jak widać na zdjęciach w zamieszczonym linku do Tirpitza, to faktycznie wypraski są o wiele gorsze niż w akademowskim Titanicu, no ale najważniejsze, żeby nie tonął ;) Muszę przegryźć sprawę.

Strefa czasowa: UTC + 1