Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 27 stycznia 2020, o 11:26

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 457 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 19  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Stworzenie świata, wiara, ateizm, biblia itp...
PostNapisane: 12 lutego 2014, o 23:32 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
wiara jest kwestią na tyle wrażliwą i osobistą, że dyskusje na jej temat powinny być prowadzone ze szczególnym wyczuciem i taktem. Z drugiej strony - nikt nie jest przymuszany wchodzić w dyskusję, jeśli nie czuje się w niej komfortowo.

Zatem być może lepszy byłby apel o nie branie udziału w dyskusji przez osoby, które mogą się poczuć urażone sceptycznym podejściem części forumowiczów i vice versa.

PostNapisane: 13 lutego 2014, o 10:44 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
nazuul napisał(a):
Poza tym informuję, że przeniosłem posty z tematu o muzyce do tego, bardziej właściwego, i to bez niemałego trudu, gdyż od lat nie można po prostu wydzielić postów i przenieść do innego tematu, lecz trzeba wydzielić je najpierw do nowego tematu a później połączyć a że podczas przenoszenia coś zrobiłem nie tak, to łącznie musiałem dokonać >20 edycji.

No właśnie, ja tego nie mogę ogarnąć - pojedynczy post spoko, ale kilka...

PostNapisane: 13 lutego 2014, o 22:04 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Imię i nazwisko: Krzysztof
Wiara, jest dla mnie ważna, ale nie będę się wypowiadał na ten temat.
Papież kiedyś powiedział, że nie wolno Chrystusa stawiać poza nawiasem a, nosić go w sercu.
Dla tego aby, nie spierać się nie, mam zamiaru nic więcej pisać i lepiej zamilknę. 100%racji dla Łukasza.

''Samobójstwo jest... wyrazem, jest decyzją o tym, że więcej nie widzę możliwości życia w taki sposób, poradzenia sobie z życiem takim, jakim ono jest oraz nie widzę sensu życia, moja przyszłość nie istnieje, nie będzie mojej przyszłości''- R.I.P przyjacielu

Mój pradziadek uczestniczył w Trzecim Rozbiorze Polski - nie mam się z czego wstydzić, nie mam żalu o to do Niego. Był Polakiem w Armii Austriacko-Pruskiej. Pamięć o tym pozostaje we mnie na zawsze.

Od Początku Z Dinozaury.com2005-2015

PostNapisane: 15 lutego 2014, o 23:32 
Czy to jest forum popularyzatorskie? Światopoglądy światopoglądami, ale jeśli zostawimy kwestię globalnego potopu w niedomówieniu, potencjalnie zamieszamy w głowach wielu młodym ludziom czytającym nas. Niezliczona ilość dowodów geologicznych jednoznacznie wskazuje, że globalnego potopu nigdy nie było. Koniec, kropka. Jeśli ktoś chce publicznie epatować swoją ignorancją, moim zdaniem na forum popularyzatorskim powinno się przyjąć zasadę "zero tolerancji", a nie uciekać się do zasady nie urażania uczuć religijnych. Jest to wygodny zapis zapewniający status quo tego typu poglądom i umożliwiający przekaz wadliwych memów. Perpetuum mobile Średniowiecza. Wyobraźmy sobie co by było, gdy koncepcja roślinożernego tyranozaura nie mogła być podważana. Jeżeli pewne tematy, jak potop, będą tematami tabu tylko dlatego, że ktoś nie uważał na lekcjach w podstawówce, to ja z tego forum odchodzę.

Nie chcę, by kiedykolwiek jakiekolwiek dziecko powiedziało, że dzięki Dinozaury.com potrafi wymienić wszystkie apomorfie tyranozaura i jednocześnie wie, że to dinozaur, który żył z Adamem i Ewą w raju. Jeżeli nie odetniemy się od kreacjonizmu, to istnienie tej strony nie ma sensu.

PostNapisane: 16 lutego 2014, o 00:08 
Administrator
Administrator

Po prostu osoby które zbyt mocno identyfikują się ze swoimi poglądami mogą się czuć osobiście atakowane (mimo że obalane są tylko argumentacje ideologiczne) w dyskusji, do której przecież nie są przymuszani - wszak nikt nie musi się w tym wątku wypowiadać (o czym, zdaje się, część forumowiczów zapomina). Ale jeśli pojawia się ktoś, kto chce się dowiedzieć czy Biblijny Potop rzeczywiście miał miejsce i co mówi na ten temat geologia, i jakie są fakty naukowe, to ten wątek jest miejscem dla niego.

W skrócie - Dinozaury.com to forum (popularno)naukowe, nie kreacjonistyczne, ani nie ateistyczne (mimo że niektórzy bardzo chcieliby by było to równoznaczne z naukowym).

PostNapisane: 17 lutego 2014, o 23:27 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Myślałem, że nie odpisze ale, odpisze my chrześcijanie mamy swoje poglądy i proszę, NIE wchodzić do naszej religii z butami, bo czuję się zaszufladkowany, nie mogę inaczej tego nazwać jak szykana. Czy ja, komuś coś narzucam, czy mówię zmień wiarę i poglądy. Dziel swoje relacje w swoim ateistycznym otoczeniu -jestem rozgoryczony i wkurzony, że będą mi mówić czy mam ochrzcić czy nie.Ochrzciłem dziecko czy jestem gorszy, mam żonę i ślub kościelny to jestem gorszy bo wierzę w Boga, którego Kocham jak Polskę, czy to żle że, chodzę w sobotę i niedziele do kośćioła, że obchodzę Święta. Opanujcie się i myślcie co piszecie. Nie, miałem kolorowego życia, byłem na dnie, żle mi z tym nawet i teraz po tych, latach Łukasz wie, jak mi było ciężko, dlatego wszystko zawdzięczam Bogu.

''Samobójstwo jest... wyrazem, jest decyzją o tym, że więcej nie widzę możliwości życia w taki sposób, poradzenia sobie z życiem takim, jakim ono jest oraz nie widzę sensu życia, moja przyszłość nie istnieje, nie będzie mojej przyszłości''- R.I.P przyjacielu

Mój pradziadek uczestniczył w Trzecim Rozbiorze Polski - nie mam się z czego wstydzić, nie mam żalu o to do Niego. Był Polakiem w Armii Austriacko-Pruskiej. Pamięć o tym pozostaje we mnie na zawsze.

PostNapisane: 17 lutego 2014, o 23:38 
Administrator
Administrator

Krzysztofie, nikt nie jest zmuszony do wypowiadania się w tym temacie, nie ma więc mowy o "wchodzeniu z butami" w czyjś światopogląd. Każdy ma prawo wyrazić własną opinię, sęk w tym, czy jesteśmy w stanie obrać odpowiedni dystans do naszej ideologii.

Wątek ten może być ewentualnie miejscem dyskusji nad pewnymi zagadnieniami z punktu widzenia nauki (jak choćby kwestia "stwarzania"), nie jest jednak miejscem w którym będziemy udowadniać/obalać kwestię istnienia Boga. Na forum popularnonaukowym, jakim jest poniższe, prezentować należy obecny naukowy stan wiedzy. Jeśli naprawdę nie umiemy tego robić bez wzajemnego przepychania się w kwestiach ideologicznych, gdy zbytnio utożsamiamy się ze swoim światopoglądem, wówczas ostatecznie zamykamy ten i temu podobne tematy.

Daleki jestem od zmuszania kogokolwiek do zmiany swojego światopoglądu, jeśli jednak ktoś chce się dowiedzieć o naukowym spojrzeniu na poszczególne kwestie religijne, to jak najbardziej znajdzie się dla niego miejsce na forum.

PostNapisane: 18 lutego 2014, o 00:03 
Złoty Dinek Październik 2019

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Krzysztof napisał(a):
proszę, NIE wchodzić do naszej religii z butami, bo czuję się zaszufladkowany, nie mogę inaczej tego nazwać jak szykana.

Proszę podać, kto i w którym momencie Ciebie szufladkuje czy szykanuje. Konkretny cytat.

Krzysztof napisał(a):
Czy ja, komuś coś narzucam

Z niedawnych wypowiedzi w tym wątku, tylko Twoją można tak zakwalifikować:
Krzysztof napisał(a):
Ateiści nie powinni się wypowiadać na temat, Boga bo w niego nie wierzą

Krzysztof napisał(a):
Opanujcie się i myślcie co piszecie.

Miłe to nie jest. Czytając niedawne wypowiedzi, to trzeba stwierdzić, że także bezpodstawne.

Dawid Mazurek napisał(a):
Ja z kolei uważam, że nikt nie ma prawa zabraniać nikomu wypowiadania się na jakiś temat.

Podstawowa zasada. Tak oczywista, że aż dziw, że trzeba się na nią powoływać.

Na szczęście mamy wolność wypowiedzi (i przekonań), z czego korzystanie nie jest niczym złym, póki nie godzi w prawa innych. Dawid ma prawo wyrażać swoje poglądy i to robi, Ty zresztą też. Więc w czym problem?

PostNapisane: 19 lutego 2014, o 23:00 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Pogodzę Was wszystkich - prawdopodobne źródło o globalnym Potopie:
http://www.paleontologia.pl/forum/viewtopic.php?t=368
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Black-sea-hist.png

PostNapisane: 20 lutego 2014, o 16:30 
Mity o potopie pojawiały się w różnych czasach i kulturach, podobnie jak mity o "smokach", duchach, odwiedzinach "z góry" (nieba, kosmosu), ożywaniu zmarłych, ludziach zamieniających się w zwierzęta, kanibalach, nocnych stworach, magach... Ludzkie lęki są uniwersalne.

Dlatego jestem sceptykiem co do Twojej koncepcji. Czy w każdej legendzie musi kryć się ziarnko prawdy? Może i w Azji kości dinozaurów jest sporo, ale pod Krakowem? Za chrześcijański potop równie dobrze mogła odpowiadać historia Morza Czarnego, co i zwykły deszcz, lub... zwyczajnie wyobraźnia. Takie dopasowywanie, bez dowodów, to stąpanie po cienkim lodzie. Może tak, może nie. Parsymonia!

PostNapisane: 20 lutego 2014, o 22:53 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

dokładnie...będę szanował ekstrawaganckie poglądy religijnych chrześcijan o patriarchach żyjących po 700 lat, o aniołkach ze skrzydełkami i cudach tylko wtedy, gdy chrześcijanie będą z atencją się odnosić do Vikkan, pastafarian i czajniczka Russela!!dla mnie to wszystko jest to samo

PostNapisane: 23 marca 2014, o 21:56 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

nazuul, to nie jest w porządku jeżeli słyszy się takie słowa dziecko owszem urodzę ale, bez kościoła, wiary, chrztu czy to byś mógł zrozumieć bo ja nie. Sam sobie będziesz chodził do czarnych, napier****w dzwony o 6 rano cytuje Ci to wszystko. Jako katolik, nie mógłbym się związać z ateistką - to dwa inne światy. Nie mam zamiaru nikogo obrażać, jeżeli Dawid czuję się, jakoś obrażony to nie chce wchodzić w jego życie, nie wiem nic o nim i nie będę oceniał jego religijności. Każdy w sercu powinien to mieć, co czuje - można podawać dobre owoce jak i zgniłe, to Bóg oceni każdego z Nas życie.
Dlatego nie poruszajmy sprawy wiary, a zajmijmy się paleontologią.
Proszę o wyrozumiałość, tak samo jak ja kiedy musiałem wszystko przemyśleć.

PostNapisane: 25 marca 2014, o 18:37 

Mógłbyś napisać to jaśniej, bo nie wiadomo o co Ci chodzi?
Np. coś takiego:
Krzysztof napisał(a):
Sam sobie będziesz chodził do czarnych, napier****w dzwony o 6 rano cytuje Ci to wszystko.

nie wiem czy mnie obrażasz, czy podajesz, że ktoś tutaj tak napisał (z tego co wiem to nikt tego tu nie pisał).

Krzysztof napisał(a):
nazuul, to nie jest w porządku jeżeli słyszy się takie słowa

Tzn jakie? Pytałem ("Proszę podać, kto i w którym momencie Ciebie szufladkuje czy szykanuje. Konkretny cytat"). Nie odpowiedziałeś.

PostNapisane: 25 marca 2014, o 21:49 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

A więc tak, do jasnej.........
Takie słowa, to były skierowane do mnie i do tego że ja chciałbym wychowywać dziecko w wierze, a druga strona nie, a poza tym sprawa kościoła, że ja bym chodził sam, bez drugiej połówki czy tak ciężko pomyśleć że napisałem to o swoich przeżyciach z laską, która jest już dla, mnie wspomnieniem. Nie zamierzam, nikogo obrażać i nie kieruje tego do Ciebie tylko, mówię jak sprawa się ma. Każdy ma, swoją wizje świata, ja mam taką jaką, mam. Tylko nie rozumiem dlaczego nie można pokochać Jezusa za to co on dla, Nas zrobił, czy tak mało Nas Kocha, skoro tak się poniżył. Powiedziałeś, że ja komuś coś narzucam, nie, nie narzucam, tylko mówię a to co innego - zarzuciłeś mi, że tak jest, ale tylko w Twoich oczach i może, jeszcze w paru. A miłe to, jest jak się obraża Boga, to własnego zdania nie mogę powiedzieć to jest żle, bo jestem katolikiem a niszczyć tak, to kościół można, jechać po nich a co tam. Pisząc,że macie się opanować to miałem na myśli Waszą uwagę aby, nie pisać kłamstw i bzdur o kościele i Bogu- Potop. A zresztą mam, w nosie wasze uwagi do kościoła i wiary.

PostNapisane: 27 marca 2014, o 17:21 

Krzysztof napisał(a):
A więc tak, do jasnej.........

:)

Krzysztof napisał(a):
Takie słowa, to były skierowane do mnie i do tego że ja chciałbym wychowywać dziecko w wierze, a druga strona nie, a poza tym sprawa kościoła, że ja bym chodził sam, bez drugiej połówki czy tak ciężko pomyśleć że napisałem to o swoich przeżyciach z laską, która jest już dla, mnie wspomnieniem.

Jednak z Twojej wypowiedzi wynikało, że to tutaj, na tym forum, ktoś tak do Ciebie napisał.

nazuul napisał(a):
Krzysztof napisał(a):
proszę, NIE wchodzić do naszej religii z butami, bo czuję się zaszufladkowany, nie mogę inaczej tego nazwać jak szykana.

Proszę podać, kto i w którym momencie Ciebie szufladkuje czy szykanuje. Konkretny cytat

Krzysztof napisał(a):
Nie zamierzam, nikogo obrażać i nie kieruje tego do Ciebie tylko, mówię jak sprawa się ma

Jednak piszesz to w taki sposób, jak to by było właśnie do mnie. OK, widzę, że to było nieporozumienie, w związku z tym mam prośbę o pisanie bardziej zrozumiale.

Krzysztof napisał(a):
Każdy ma, swoją wizje świata, ja mam taką jaką, mam. Tylko nie rozumiem dlaczego nie można pokochać Jezusa za to co on dla, Nas zrobił, czy tak mało Nas Kocha, skoro tak się poniżył.

Jeśli chodzi o dobrowolną śmierć na krzyżu, to historia zna wiele podobnych poświęceń (gdy ktoś dobrowolnie poświęca swoje życie dla szczytnego celu).

Krzysztof napisał(a):
Powiedziałeś, że ja komuś coś narzucam, nie, nie narzucam, tylko mówię a to co innego - zarzuciłeś mi, że tak jest, ale tylko w Twoich oczach i może, jeszcze w paru.

Jednak, jak już pisałem, tylko Twoją wypowiedź można zakwalifikować jako narzucanie:
Krzysztof napisał(a):
Ateiści nie powinni się wypowiadać na temat, Boga bo w niego nie wierzą

Krzysztof napisał(a):
A miłe to, jest jak się obraża Boga

No to znów pytanie, kto tutaj obraża Boga. Konkretny cytat.

Krzysztof napisał(a):
to własnego zdania nie mogę powiedzieć to jest żle, bo jestem katolikiem

i w drugą stronę - np. Dawid Mazurek nie może powiedzieć swojego zdania, bo jest źle tj. to Tobie się to nie podoba. :wink:

Krzysztof napisał(a):
niszczyć tak, to kościół można, jechać po nich a co tam.

Znów: kto tutaj niszczy kościół (zapewne z dużej miało być) i jedzie po nim. Konkretny cytat.

Krzysztof napisał(a):
Pisząc,że macie się opanować to miałem na myśli Waszą uwagę aby, nie pisać kłamstw i bzdur o kościele i Bogu- Potop.

Czyli wg Ciebie stwierdzenie Dawida, że "Co do globalnego potopu i znalezisk arek na Ararat, są to TOTALNE BZDURY" jest kłamstwem i bzdurą. Możesz oczywiście uważać to co chcesz, ale sprostowanie tak ewidentnych nieprawdziwych informacji - tutaj przez Dawida - jest jak najbardziej właściwe. To, że ogólnoświatowa powódź a'la Biblia jest mitem, jest oczywiste dla każdego, który ma jako takie pojęcie o naszej planecie. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to powinien być przygotowany na reakcję, tak samo jak na stwierdzenie, że Ziemia jest płaska czy istnieją jednorożce.

Krzysztof napisał(a):
A zresztą mam, w nosie wasze uwagi do kościoła i wiary.

Bardzo miło mi to czytać.

PostNapisane: 27 marca 2014, o 20:42 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Apeluję, by zakończyć ten spór, który nic dobrego nie wnosi - inaczej zamknę temat :!:

PostNapisane: 31 marca 2014, o 17:25 

Spór jest dość bezsensowny, jednak gdy ktoś bezpodstawnie atakuje mnie (inne zbliżone światopoglądowo osoby), mam prawo się bronić.

PostNapisane: 1 kwietnia 2014, o 23:10 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Spór jest bezsensowny, także zajmij się lepiej innymi tematami a nie religią i odpowiadam jeśli ktoś mnie, atakuje -prawo obrony religijności i kościoła- nie pozwolę na takie zachowania. Nie dogadamy, się więc nie ma sensu tego dalej, ciągnąć.

PostNapisane: 2 kwietnia 2014, o 06:24 
Administrator
Administrator

Krzysztofie, nikt Cię nie atakuje; apelujesz o prawo obrony swojej ideologii, a jednocześnie odbierasz innym prawo do obrony swoich światopoglądów - to nie jest fair.

Tak czy inaczej - jeśli w temacie tym naprawdę nie będziemy w stanie rozmawiać z wzajemnym szacunkiem, to zamykam go raz na zawsze.

PostNapisane: 2 kwietnia 2014, o 19:29 

Dino napisał(a):
Czy naprawdę nikt nie czyta po co powstał ten wątek?

Cytuj:
Wątek ten może być ewentualnie miejscem dyskusji nad pewnymi zagadnieniami z punktu widzenia nauki (jak choćby kwestia "stwarzania"), nie jest jednak miejscem w którym będziemy udowadniać/obalać kwestię istnienia Boga (...)

Po pierwsze, stwierdziłeś to na dwunastej stronie tego wątku.
Po wtóre, inni mogą mieć inne zdanie po co powstał ten wątek i jakie dyskusje powinny mieć w nim miejsce.
Wreszcie, to sam zakładający temat w zagajającym poście wywołał właśnie temat, który uważasz, że nie powinien się tu pojawić!
polonozuch napisał(a):
(...)Wniosek jest taki, że Nasza religia, jest "zmyślona", tak samo jak inne religie (poli- i monoteistyczne).

Ostatnio zresztą dyskutujemy o czym innym - o samym dyskutowaniu oraz o globalnej powodzi (zdaje się, że - co wydaje mi się dość dziwne - Krzysztofa obraża samo zaprzeczanie zaistnieniu takiego wydarzenia, jako opisanego w Biblii).

Co do dalszej części wypowiedzi cytowanej wyżej i ostatniej - zgoda.

Krzysztof napisał(a):
Spór jest bezsensowny, także zajmij się lepiej innymi tematami

rozumiem, że to w kontekście tego:
Krzysztof napisał(a):
nie poruszajmy sprawy wiary, a zajmijmy się paleontologią.

W sumie racja... tylko dziwi mnie, że do mnie ten apel kierujesz - osoby, która ma chyba największy wkład w działalność merytoryczną w tym serwisie (która faktycznie, ostatnio spadła, nad czym ubolewam). Myślę, że mogę poruszać takie kwestie, na jakie mam ochotę (wolność wypowiedzi).

PostNapisane: 2 kwietnia 2014, o 19:50 
Administrator
Administrator

nazuul napisał(a):
Dino napisał(a):
Czy naprawdę nikt nie czyta po co powstał ten wątek?

Cytuj:
Wątek ten może być ewentualnie miejscem dyskusji nad pewnymi zagadnieniami z punktu widzenia nauki (jak choćby kwestia "stwarzania"), nie jest jednak miejscem w którym będziemy udowadniać/obalać kwestię istnienia Boga (...)

Po pierwsze, stwierdziłeś to na dwunastej stronie tego wątku

Na dwunastej stronie, po kolejnym zdublowaniu i odblokowaniu tematu, a więc aby uniknąć powtarzania tych samych kłótni w różnych konfiguracjach trzeba nadać nowy kierunek dyskusji.

Cytuj:
Po wtóre, inni mogą mieć inne zdanie po co powstał ten wątek i jakie dyskusje powinny mieć w nim miejsce.

Zapraszam do zaprezentowania swoich pomysłów.

Cytuj:
Wreszcie, to sam zakładający temat w zagajającym poście wywołał właśnie temat, który uważasz, że nie powinien się tu pojawić!
polonozuch napisał(a):
(...)Wniosek jest taki, że Nasza religia, jest "zmyślona", tak samo jak inne religie (poli- i monoteistyczne).
Prawo nie działa wstecz...

Cytuj:
Ostatnio zresztą dyskutujemy o czym innym - o samym dyskutowaniu oraz o globalnej powodzi (zdaje się, że - co wydaje mi się dość dziwne - Krzysztofa obraża samo zaprzeczanie zaistnieniu takiego wydarzenia, jako opisanego w Biblii).

Które to Krzysztof obraca w ataki na swój światopogląd. Owszem, moja wcześniejsza uwaga była skierowana głównie do niego.

Cytuj:
Krzysztof napisał(a):
nie poruszajmy sprawy wiary, a zajmijmy się paleontologią.

W sumie racja... tylko dziwi mnie, że do mnie ten apel kierujesz - osoby, która ma chyba największy wkład w działalność merytoryczną w tym serwisie (która faktycznie, ostatnio spadła, nad czym ubolewam). Myślę, że mogę poruszać takie kwestie, na jakie mam ochotę (wolność wypowiedzi).

Od tego właśnie jest dział Off Topic. Od dyskusji niekoniecznie związanych z paleontologią.

PostNapisane: 2 kwietnia 2014, o 19:58 

Dino napisał(a):
Cytuj:
polonozuch napisał(a):
Prawo nie działa wstecz...

Z reguły nie powinno, np. art. 3. Kc "Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu." (cel - dość niepewne, nieprawdaż? I to w podstawowym akcie jednej z głównych gałęzi prawa, w jednym z pierwszych artykułów).
Poza tym, to jest prawo?

PostNapisane: 2 kwietnia 2014, o 20:02 
Administrator
Administrator

nazuul napisał(a):
Poza tym, to jest prawo?

Analogia.

Widzę, że teraz dyskutujemy nad słowem "powstał" w "Czy naprawdę nikt nie czyta po co powstał ten wątek?". Zamieńmy go na "pozostał" i gotowe.

PostNapisane: 5 kwietnia 2014, o 18:54 
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit

Witam,

Oto tekst książki zawierającej transkrypt egzorcyzmów przeprowadzonych w latach 70. w Szwajcarii:
http://www.catholicbook.com/catholicboo ... beyond.htm

PostNapisane: 6 kwietnia 2014, o 20:30 

Jakiś komentarz co do związku z tematem dyskusji?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 457 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1