Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 20 stycznia 2018, o 13:58

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Tornado w Bydgoszczy
PostNapisane: 1 lipca 2011, o 16:23 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Imię i nazwisko: Krzysztof
Wczoraj 30.06.2011 przeszła trąba powietrzna w Bydgoszczy.Największe spustoszenie dokonała na osiedlu Szwederowo.Pojedyncza chmura burzowa przeszła nad Bydgoszczą w województwie kujawsko-pomorskim dzisiaj około godziny 19:00.

Narodziła się nad południowymi przedmieściami, nad Zielonką i Trzcińcem, a następnie powędrowała w kierunku Białych Błot i Zielonczyna.

Największych spustoszeń dokonała w zachodniej i południowej części Bydgoszczy. Na osiedlu Szwederowo pojawiła się trąba powietrzna.

Na filmach, które zamieszczamy pod artykułem, widoczne jest tornado szkwałowe, które jest odmianą trąby powietrznej (tornada).

Tornado szkwałowe powstaje, gdy zimna masa powietrza podążająca wraz z frontem atmosferycznym wypycha zalegające ciepłe powietrze. Wówczas powstają zawirowania powietrzne.

Nie była to prawdziwa trąba powietrzna, ponieważ nie był widoczny charakterystyczny dla niej lej łączący powierzchnię ziemi z chmurą. Tornado szkwałowe niczym miotła uniosło kurz i rozniosło blaszane ściany garaży nad ulicami i blokami.

Szczątki przez kilkadziesiąt sekund latały w powietrzu stwarzając zagrożenie dla ludzi.

Wewnątrz trąby powietrznej wiatr przekraczał prędkość 100 kilometrów na godzinę, stąd też takie spustoszenia

http://adam.owczarz.wrzuta.pl/film/1wXs ... bydgoszczy

''Samobójstwo jest... wyrazem, jest decyzją o tym, że więcej nie widzę możliwości życia w taki sposób, poradzenia sobie z życiem takim, jakim ono jest oraz nie widzę sensu życia, moja przyszłość nie istnieje, nie będzie mojej przyszłości''- R.I.P przyjacielu

Mój pradziadek uczestniczył w Trzecim Rozbiorze Polski - nie mam się z czego wstydzić, nie mam żalu o to do Niego. Był Polakiem w Armii Austriacko-Pruskiej. Pamięć o tym pozostaje we mnie na zawsze.

Od Początku Z Dinozaury.com2005-2015

Tytuł: Re: Tornado w Bydgoszczy
PostNapisane: 1 lipca 2011, o 17:12 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
W Polsce raczej zamiast "tornado" używa się "trąba powietrzna".
Tornado szkwałowe to dokładniej formacja tornadopodobna.
Chyba ty kręciłeś ten filmik, tak czy nie?

PostNapisane: 1 lipca 2011, o 17:43 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Krzysiek - wczoraj czytałem, że w Bydgoszczy ładnie lało? U mnie w Bielsku-Białej tej nocy padało non stop i to intensywnie. Okoliczne wioski w górach (niedaleko Szczyrku) są odcięte od świata, podobnie Czechowice-Dziedzice, które pływało rok temu w maju. Zresztą stacja meteorologiczna IMGW w moim mieście "wyłapała" 512 mm opadu w maju 2010, a średnia z wielolecia to 110 mm. Moje pomiary (do pracy inżynierskiej) były jeszcze wyższe - 593 mm.

PS 1 mm = 1 litr/metr kwadratowy

PostNapisane: 1 lipca 2011, o 20:21 
Moderator
Moderator

Podsumowując: nie ma co na razie jechać w teren w okolice Bydgoszczy i Bielska-Białej.

Do B-B zapraszam, wczoraj spadło "tylko" 51 mm deszczu. MSz

Strefa czasowa: UTC + 1