Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 19 lutego 2018, o 02:47

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Terrarystyka
PostNapisane: 2 lutego 2008, o 20:20 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Cześć wszystkim!!

Czy ktoś z was interesuje się terrarystyką oraz posiada jakieś zwierzątka terrarystyczne?? Pochwalcie się :D

--------
Ja w terrarystyce siedze dopiero 6 lat.. a już tak na poważnie 4 lata. Jak dotąd hodowałem wiele stworków: modliszki (Popa spurca crassa, Pseudocreobotra wahlbergi i Sphodromantis gastrica), patyczaki (Carausius morosus, Medauroidea extradentata i Phanopharos khaoyaiensis), wije (Archispirostreptus gigas, Schizophyllum sabulosum, Lithobius forficatus i Ophyiulus fallax), pająki właściwe (Misumena vatia, Araneus diadematus, Araneus quadratus, Araniella cucurbitina, Arctosa cinerea, Dolomedes fimbriatus, Diaea dorsata, Evarcha arcuata, Linyphia triangularis, Pardosa ssp., Tegenaria atrica, Tegenaria domestica, Xysticus cristatus i Steatoda bipunctata), ptaszniki (Psalmopoeus irminia, Brachypelma albopilosum, Brachypelma boehmei i Brachypelma vagans), biegaczowate (Agonum viridicupreum, Pterostichus niger, Agonum muelleri, Amara concinna, Amara fulva, Bembidion altaicum, Bembidion lampros, Calosoma auropunctatum, Cicindela campestris, Cicindela hybrida, Cicindela silvatica, Corymbia rubra, Elaphropus sexstriatus i Porotachys bisulcatus), kózkowate (Prionus coriarius, Saperda carcharias i Spondylis buprestoides), żukowate (Cetonia aurata, Geotrupes stercorarius i Geotrupes vernalis), biedronkowate (Byctiscus populi, Coccinella septempunctata, Coccinula quatuordecimpustulata i Psyllobora vigintiduopunctata), bogatkowate (Agrilus biguttatus i Phaenops cyanea), mrówki (Formica lemani, Formica cinerea, Formica exsecta, Formica fusca, Formica rufibarbis, Formica sanguinea, Lasius brunneus, Lasius umbratus, Lasius alienus, Lasius emarginatus, Lasius flavus, Messor barbarus i Myrmica rubra), wodne chrząszcze i pluskwiaki (Acilius canaliculatus, Corixa geoffroyi, Dytiscus marginalis, Gyrinus natator i Nepa cinerea), przekopnice (Lepidurus apus, Triops cancriformis i Triops longicaudatus), ślimaki (Achatina achatina, Achatina fulica, Achatina glutinosa, Achatina reticulata, Achatina stuhlmanni, Achatina zanzibarica, Achatina fulica umbilicata, Achatina iredalei, Achatina sylvatica, Helix pomatia, Marisa cornuarietis, Pomacea bridgesi, Pomacea paludosa [Brown], Melanoides tuberculatus, Physa fontinalis, Physa gyrina, Planorbarius corneus, Pomacea canaliculata [Brown] i Segmentina nitida), krewetki (Atyopsis moluccensis, Caridina simoni simoni, Caridina sp. [Crystal Red], Caridina sp. [Hummel], Caridina sp. [Tiger], Neocaridina denticulata sinensis [Fire Red] i Neocaridina cf babaulti), raki (Procambarus fallax [Cuba]), kraby (Cardisoma armatum), żółwie (Trachemys scripta elegans), żaby (Hymenochirus boettgeri) oraz Forficula auricularia, Gerris lacustris, Oniscus asellus, Porcellio scaber, Rhyacophila ssp., Tenebrio molitor i Drosophila melanogaster. *

Huuu.. ale jednak tego jest :D. Większość z nich pochodzi wprost z polskiej fauny, inne zaś z prywatnych hodowli, aukcji, giełd itd. Przy zbieraniu rodzimych stworków trzeba jednak uważać na chronione gatunki... przykładowo ja przez głupote miałbym niemałe problemy przez tęcznika złocistego (Calosoma auropunctatum), którego złapałem w 2003 roku. Chwaliłem się, że złapałem tego ślicznego biegacza, aż tu nagle któregoś dnia puk, puk - otwieram drzwi a tam panowie z Policji. Na szczęście miałem wtedy troche innych owadów i pokazałem "kolegom" trzyszcza polnego tłumacząc, że to jest ten mniemany tęcznik, którego źle oznaczyłem. Uszło mi naszczęście na sucho, ale niechciałbym się kolejny raz znaleźć w takiej sytułacji - stres jak ch... :D Tak więc gdy tylko złapie przypadkiem jakiś zagrożony gatunek odrazu, bez zastanowienia wypuszczam.

W najbliższym czasie mam zamiar zacząć hodowle skorpionów. Na początek pewnie kupie jakiegoś euscorpiusa np. italicusa** albo imperatora***.. są ta dość nieszkodliwe stworki o b. słabym jadzie, co innego niż australicus**** czy inne androctonusy****. Zanim jednak zaczne coś kombinować mam troche lektury o nich do przebrnięcia m.in. http://www.scorpionidae.pl - największy polski serwis o skorpionach.

EDIT 08.02.08 16:21: Troszke zaszalałem, do mojej skromnej hodowli trafiło pięć gatunków skorpionów, a dokładnie skorpiony cesarskie(P. imperator, 1,4,0), czerwone tanzańskie(P. cavimanus, 1,1,0), włoskie(E. italicus, 1,5,0), rumuńskie(E. carpathicus, 1,1,0) i flawikaudisy(E. flavicaudis, 1,3,0).

Pozdrawiam i Zapraszam innych to wypowiedzi :D

--------------------------------------------------------------------------
* - pisałem nazwy łacińskie bo już się do nich przyzwyczaiłem... jeśli ktoś zechce moge podać nazwy polskie, oczywiście jeśli takowe istnieją..., ponieważ niektóre gatunki, rodzaje a nawet rodziny owadów, mięczaków i innych stworów nie posiada nazw polskich.
** - Euscorpius italicus = Skorpion włoski
*** - Pandinus imperator = Skorpion cesarski
**** - Androctonus australis i inne gatunki z rodzaju Androctonus (prawdopodobnie najjadowitszy rodzaj skorpiona, owiany złą sławą, m.in. dzięki dużej liczbie śmiertelnych ofiar ukłutych przez E.crassicauda lub E. australicus, co najdziwniejsze gatunki te są dość często spotykane w polskich hodowlach 8))

PS - stworki których nazwy podkreśliłem hoduje obecnie :D

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Ostatnio edytowano 8 lutego 2008, o 16:23 przez Tomasz, łącznie edytowano 4 razy

Tytuł:
PostNapisane: 2 lutego 2008, o 22:48 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Mmmmm łaaaaaaaaadnie :D Ja hodowałem/hoduje Phasmodea czyli straszyki ;) Obecnie posiadam Eurycantha calcarata i Carausius morosus, jednak prócz nich, przewineły sie przez moje ręce jeszcze Medauroidea extradentata, Sipyloidea sipylus, Extatosoma tiaratum i Neohirasea maerens. Pierwsze patyczaki (rogate) zacząłem hodowac jakoś 4 lata temu. Jednak hobby to, można powiedzieć przegrało z akwarystyką. W akwarium prócz ryb mam Atyopsis moluccensis i Neritina natalensis. Ale gdy zrobi się na zewnątrz ciepło, myśle nad ruszeniem z ptasznikami i może ze skorpionami (chciałbym, podobnie jak Ty, P. imperator ) ;)
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 3 lutego 2008, o 07:53 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Broker napisał(a):
Ale gdy zrobi się na zewnątrz ciepło, myśle nad ruszeniem z ptasznikami i może ze skorpionami (chciałbym, podobnie jak Ty, P. imperator ) ;)

Tylko jeśli chodzi o ptaszniki to trzeba jednak uważać co się kupuje, a raczej gdzie i jak się to robi.. policja bardzo starannie obserwuje allegro i różne giełdy co widać po ostatnich zatrzymaniach m.in. znajomego z Wrocławka. Większość ludzi sprzedaje rozmnożone u siebie pajączki bez papierów, a dokładnie, zaświadczenia weterynarza o urodzeniu w niewoli, dlatego policja ma podejrzenia że pająki mogły być odławiane z natury. Chodzi głównie o rodzaj Brachypelma (najczęściej B. albopilosum) który przez połowy dla celów terrarystycznych stał się gatunkiem bardzo rzadkim, choć jest ich setki tysięcy w hodowlach na całym świecie. Są to prześliczne pająki (szczególnie B. vegans i B. boehmei), do tego tanie i dość łagodne, sam raz dla początkującego.

A co do skorpionów to tylko moge polecić i życzyć powodzenia w hodowli :D

Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: 3 lutego 2008, o 16:41 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Wiem wiem o tym wszystkim, gdyż chce zacząc standardowo od kędziorka ;)

Tytuł:
PostNapisane: 1 lutego 2009, o 15:56 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Niestety jakiś czas temu musiałem pozbyć się większości stworzeń z domu, głównie z powodu braku czasu na pielęgnację i karmienie. Ostało się tylko kilka gatunków: ptasznik czerwonoodwłokowy-samica l12 (Brachypelma vagans), karliki szponiaste (Hymenochirus boettgeri), karaczany szare (Nauphoeta cinerea) oraz krewetki. Od początku stycznia jednak marzyłem o jakiś jaszczurkach, no i przystało na parce gekonów murowych (Tarentola mauritanica) :D

Kilka fotek pupili ;D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 7 marca 2009, o 22:41 
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit

Ja od 10 lat posiadam samicę żółwia stepowego :D

Tytuł:
PostNapisane: 21 lutego 2010, o 19:31 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Ja miałem żółwia w wieku 10 lat i na dworze budowałem mu zagrodę z klocków lego wiadomo jak to dziecko.......no i zostawiłem go na chwilę na dworze w tej zagrodzie i zwiał :lol: Wyobrażacie sobie?? rozumiem chomik żeby zwiał ale ŻÓŁW??? normalnie SIARA na całą polskę

Tytuł: Terrarystyka
PostNapisane: 21 kwietnia 2015, o 15:40 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

Imię i nazwisko: Dawid Jaros
Witam!Chce się pochwalić moim terrarium
i zwięrzątkiem które w nim hoduje
Rodzaj terrarium:terrarium tropikalne
Wielkość:60x60x90 cm
Wyposarzenie:stuczna roślinka,steropianowa płyta,miseczka na wode,miseczka na jedzenie,kabel grzewczy,kawałek drzewa
podłoże:pocięte na wiórki drewienka z sosny
zwierzątko:Gekon Toke(Gekko Gecko,Tokay,The Tokay Gecko,Der Tokeh, Tokee,Gekon obrovský,Tokay Gecko)
Mój Gekon Toke o imieniu Rogerek(Rodżer).

Załączniki:
WIN_20150219_194150 (2).JPG
WIN_20150219_194150 (2).JPG [ 185.75 KiB | Przeglądane 2361 razy ]

Tytuł: Re: Terrarystyka
PostNapisane: 21 kwietnia 2015, o 20:56 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Najlepiej byłoby to zrobić w temacie już do tego dedykowanym:
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=30&t=1734

żeby każdy mógł pooglądać zwierzaki współforumowiczów w jednym miejscu.

przeniesione. MZ

Tytuł: Re: Gady domowe
PostNapisane: 25 kwietnia 2015, o 21:10 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
deinocheir napisał(a):
Cześć!Chciałbym się zapytać jakie hodujecie Gady?

Przecież jest już dedykowany mu temat:
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=30&t=1734

A ostatnio i tak już był przez Ciebie sklonowany:
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=30&t=6398

Robi się bałagan. To tak, jakbyśmy mieli rozbić opis popularno-naukowy np. T-reksa na kilka tematów. I weź tu znajdź info, które Cię akurat interesuje. Tak samo teraz: ktoś chciałby poznać jaki gady hodujesz, a wejdzie na tamten wątek i zobaczy posty kogoś innego i pomyśli tym samym, że tylko tamte osoby są miłośnikami współczesnych gadów.

przeniesione. MZ

Tytuł: Terrarium
PostNapisane: 7 maja 2015, o 19:26 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

Imię i nazwisko: Dawid Jaros
http://www.terrarium.pl/t/species/_/lac ... te-scynki/

----

Terrarium to wiwarium przeznaczone do hodowli Gadów i Płazów.Osoby hodujące zwierzątka w terrariach to terraryści.Jedną ze stron internetowych przeznaczonych dla terrarystów jest terrarium.pl.Terrarium ma różne rodzaje.Jednym z rodzajów terrarii jest terrarium tropikalne w których hoduje się zwierzęta żyjące głównie w tropikach.Dla zwierząt żyjących na stepach jest przeżnaczone terrarium stepowe.Terrarium można kupić w sklepach zoologicznych na stronach internetowych lub można je zrobić sobie samemu.Terraria mają różne rozmiary.Terraria mają też różne wyposażenie. :D

Ostatnio edytowano 8 maja 2015, o 16:37 przez nazuul, łącznie edytowano 1 raz
posty połączone

Tytuł: Re: Terrarium
PostNapisane: 7 maja 2015, o 19:32 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
deinocheir napisał(a):
Jedną ze stron internetowych przeznaczonych dla terrarystów jest terrarium.pl.
No właśnie - jeśli chcesz porozmawiać o terrarystyce, czemu nie zarejestrujesz się np. tam?

Tytuł: Re: Terrarystyka
PostNapisane: 8 maja 2015, o 00:23 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Imię i nazwisko: Krzysztof
Najwidoczniej dział off Topic chciał sobie zrobić jako swoje forum ,do pisania o jaszczurkach - zamiast pisać w jednym dziale to zaraz wychodzi po 20 tematów.Zakładam jeden temat i w nim pisze a nie zaraz nowy gatunek to sru i nowy temat. Tak to NIE może wyglądać. STOP dla takiego pisania na forum.

''Samobójstwo jest... wyrazem, jest decyzją o tym, że więcej nie widzę możliwości życia w taki sposób, poradzenia sobie z życiem takim, jakim ono jest oraz nie widzę sensu życia, moja przyszłość nie istnieje, nie będzie mojej przyszłości''- R.I.P przyjacielu

Mój pradziadek uczestniczył w Trzecim Rozbiorze Polski - nie mam się z czego wstydzić, nie mam żalu o to do Niego. Był Polakiem w Armii Austriacko-Pruskiej. Pamięć o tym pozostaje we mnie na zawsze.

Od Początku Z Dinozaury.com2005-2015

Strefa czasowa: UTC + 1