Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 20 lutego 2018, o 12:26

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Racjonalista
PostNapisane: 29 grudnia 2007, o 19:00 
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit

jeśli macie poglądy racjonalistyczne , lubicie naukę (głupie stwierdzenie , przecież forum jest naukowe) to zapraszam wszystkich na stronę racjonalista.pl

Jeśli ktoś ją zna to nie pisać że ją znacie , to jest dla tych co jej nie znają. :D

Tytuł:
PostNapisane: 29 grudnia 2007, o 19:09 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Imię i nazwisko: Krzysztof
Pismo Święte nie opisuje, jak wyglądał świat wiele, milionów lat temu ale, zawiera w sobie wszelkie informacje na temat zwierząt i ogólnie środowiska.
Temat, kontrowersyjny wywołujący wiele sprzeczności z dzisiejszymi poglądami na świat. W sumie to, czytając Pismo Święte sami możemy wiele dostrzec .

Ps. Ja, bym ten temat zamknął, ponieważ już, gdzieś ta sprawa była poruszana na forum. Co Wy na to????.

Racjonalista, zawsze powie, tak >>''Nie, wierzę w żadne istnienie dinozaurów, bo z mojego punktu widzenia bla bla bla ''
Ps. Ja, na przykład tej strony nie chce, znać!!!.
Temat, zostaje zamknięty

''Samobójstwo jest... wyrazem, jest decyzją o tym, że więcej nie widzę możliwości życia w taki sposób, poradzenia sobie z życiem takim, jakim ono jest oraz nie widzę sensu życia, moja przyszłość nie istnieje, nie będzie mojej przyszłości''- R.I.P przyjacielu

Mój pradziadek uczestniczył w Trzecim Rozbiorze Polski - nie mam się z czego wstydzić, nie mam żalu o to do Niego. Był Polakiem w Armii Austriacko-Pruskiej. Pamięć o tym pozostaje we mnie na zawsze.

Od Początku Z Dinozaury.com2005-2015

Ostatnio edytowano 29 grudnia 2007, o 19:21 przez Krzysztof, łącznie edytowano 4 razy

Tytuł:
PostNapisane: 29 grudnia 2007, o 19:15 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Imię i nazwisko: Tomasz Rutkowski
ja myśle ze to jest bardzo dobry temat, kontrowersyjny napewno. a co do samego powodu czemu nie ma zwierząt biblii, hmm a może są? w sumie opisane jest tam stworzenie świata, i każdego dnia co stworzył, i było że w pewien dzień stworzył zwierzeta itp,a na koncu dopiero człowieka, nie opisał ile trwa owy dzień stworzenia świata, my mamy swój czasomierz, a u Boga jeden dzień mógł oznaczać np kilkaset milionów lat, potem czas zaczyna sie dłuzyć jak pojawia sie człowiek i czas leci juz powoli i jest bardziej szczegółowy opisany, pamietajmy że nie tylko dinozaury nie zosatły opisane.

Tytuł:
PostNapisane: 29 grudnia 2007, o 20:09 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Czy Pismo Święte z założenia miało być podręcznikiem paleontologicznym? Wątpię - po to jest nauka, żeby tajemnice świata zgłębiać. Pismo Święte jest "podręcznikiem", albo "kierunkowskazem" w drodze do zbawienia człowieka. Nie było potrzeby, by mówić w Biblii o każdym zwierzęciu, poczynając od jednokomórkowców, przez gąbki, szkarłupnie itd. Od tego jest nauka.

Myślę, że warto podyskutować o takim temacie, więc odblokowuję temat, jednakże ankieta nie jest obiektywna, tak "agresywnie" nastawiona - albo dinozaury nie istniały, bo Biblia nic o tym nie mówi, albo Biblia kłamie - od samego początku Ra-serafin ma złe podejście do sprawy. Dlatego też ankietę usuwam, gdyż uważam ją za bezsensowną. Niemniej temat jest warty dyskusji.

Ra-serafin napisał(a):
jeśli macie poglądy racjonalistyczne , lubicie naukę (głupie stwierdzenie , przecież forum jest naukowe) to zapraszam wszystkich na stronę racjonalista.pl

Nie mam poglądów racjonalistycznych, jestem chrześcijaninem. Stronę "racjonalista.pl" widziałem i znam; swego czasu pojawiały się nań artykuły dotyczące paleontologii.

Pamiętaj - nie każdy kto lubi naukę jest racjonalistą (a tak wynika z twojego postu - "jeśli macie poglądy racjonalistyczne [domyślne: to, i, więc...] lubicie naukę") :)

Tytuł:
PostNapisane: 29 grudnia 2007, o 20:22 
Krzysztof napisał(a):
Racjonalista, zawsze powie, tak >>''Nie, wierzę w żadne istnienie dinozaurów, bo z mojego punktu widzenia bla bla bla ''

Co ty piszesz? :shock: Chyba pomyliłeś racjonalistów z kreacjonistami Krzysztofie :P

P.S. Ja uważam się za typowego racjonalistę, czasem na tytułową stronkę zerkam, ale chyba nie jestem aż tak zaciekłym antyklerykałem :wink: Natomiast próba pogodzenia światopoglądu religijnego i naukowego to niestety moim zdaniem dwójmyślenie.

P.S.2 Zajrzyjcie tu: http://www.paleontologia.pl/forum/viewtopic.php?t=1642 (aktualna dyskusja na tematy religijne toczy się też na Paleontologia.pl)

Tytuł:
PostNapisane: 29 grudnia 2007, o 22:30 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Też znam tą stronke.. co jakiś czas "poczytuje" sobie na niej co nieco ;) Ogólnie to można powiedzieć że też jestem racjonalistą, nie wierze w nic na co nie ma dowodów. Przykłądowo, nie wierzę w UFO ani inne zjawiska paranormalne, lecz ciekawią mnie dowody ich istnienia, relacje itp. rzeczy.

A jeśli chodzi o wiare: katolikiem ani wyznawcą innej religii nie jestem, ponieważ nie przemawia do mnie Biblia ani inne dogmaty w żadnym stopniu.. ludzi wierzących toleruje, lecz traktuje z dystansem ;)

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Ostatnio edytowano 29 grudnia 2007, o 22:48 przez Tomasz, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 29 grudnia 2007, o 22:39 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Krzysztof napisał(a):
Pismo Święte nie opisuje, jak wyglądał świat wiele, milionów lat temu ale, zawiera w sobie wszelkie informacje na temat zwierząt i ogólnie środowiska.

Niestety nie zawiera. ;)

Uwazam sie za racjonaliste i strone znam - patrzylem na czeska wersje strony glownej czy jest gramatycznie poprawna :) I jest ;)

Jesli chodzi o religie i nauke (szczegolnie biologie ewolucyjna, ktora jest najczesciej atakowana przez kreacjonistow) to nie widze powodu czemu by osoba wierzaca nie mogla lubic nauki, jak wynika z postu Ra-serafina. Np. kreacjonisci, z ktorymi mialem te "przyjemnosc" pogadac (i juz gadac nie bede, bo bicie glowa w sciane daje bardziej efektywne wyniki), staraja sie przekonywac ludzi o tym, ze ewolucjonista jest automatycznie czlowiekiem niewierzacym w Boga, czlowiekiem glupim, slepym (tzn. nie widzacym prawdy) i jak najbardziej nieprzyjacielskim. To jest oczywiscie bzdura absolutna. Ewolucjonistow (naukowcow: biologow, chemikow, fizykow, paleontologow...) wierzacych w Boga jest mnostwo. Trzeba jednak umiec rozrozniac miedzy nasza prywatna wiara (nie istnieje dwoch chrzescian, ktorzy wierza w to samo ;)) i nauka.

Krzysztof napisał(a):

Watpie w to, ze by taka bzdure powiedzial racjonalista. ;)

Tytuł:
PostNapisane: 3 lutego 2008, o 19:45 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Wydaje mi się czy użytkownik Ra-serafin zarejestrował się tutaj żeby napisac o stronie racjonalista.pl? Ma tylko 1 post.
Dawid Mazurek napisał(a):
Natomiast próba pogodzenia światopoglądu religijnego i naukowego to niestety moim zdaniem dwójmyślenie.

A to dlaczego? Czy nauka mówi "Boga nie ma?". Co mnie zastanawia w tej kwestii to teorie naukowe mówiące o tym, że pośmiertna wizja np tunelu i światła na końcu jest wytworem umierającego mózgu, który ma to "zapisane". Albo ta, że ludzie odczuwaja potrzeby religijne nie dlatego, że Bóg jest, ale po prostu lepiej im się żyje z myślą, że istnieje Istota Najwyższa.

Tytuł:
PostNapisane: 3 lutego 2008, o 20:18 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Jedno nie zaprzecza drugiemu ;) Przecierz w czasach gdy była pisana Biblia nie wiedziano o wieeeelu rzeczach o których wiadomo dzisiaj i często tłumaczono je na swój sposób (np. żydzi kiedyś wierzyli, iż niebo to wielki ocean i gdy chmury zachacząja o jego powierzchnie to pada deszcz - tak sobie to tłumaczyli, gdyż niebo jest niebieskie jak ocean i na dodatek leci z niego woda ;)). Więc zapis powstania świata w Biblii, jest najprawdopodobniej interpretacją wizji, którą miał natchniony nią autor. Tak to kiedys było, że wiele rzeczy i zjawisk tłumaczono na różny sposób, to przecierz i tak mogło być i w tym wypadku. Jak autor zinterpretowal wizje - tak ją zapisał. Zresztą w wielu miejscach w Biblii, można spotkac wiele symboli (chocby np. w Apokalipsie). I nie rozumiem, jak wciskają, ze gdy ktoś wierzy w ewolucje, to momentalnie zaprzecza istneniu Boga. Przecierz to temu wcale nie przeczy. Gdyż czy Bóg nie mógł tworzyć świata za pomoca ewolucji?? Przecierz mógł ;)
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 3 lutego 2008, o 20:41 
Badania naukowe nie udowodnią nieistnienia boga/bogów (podobnie jak miliarda innych rzeczy np. niewidzialnych krasnoludków, czy fruwającej na orbicie bardzo odległej planety filiżanki do herbaty - książkowy przykład), ale wciąż to istnienie znacznie unieprawdopodobniają; jakoś zresztą nikt na poważnie nie rozważa istnienia niewidzialnych jednorożców :wink: Problem polega na tym, że jesli ktoś zajmuje się nauką jako badacz to w jego umyśle wykształcają się mechanizmy sceptyczności, parsymonii (oszczędności), racjonalizmu i logiczności. Dobry naukowiec musi dotknąć żeby uwierzyć, a religia uczy zupełnie czegoś innego - braku samodzielnego myślenia, brania na słowo bez sprawdzania. Tu pojawia się dwójmyślenie - albo człowiek jest sceptyczny albo łatwowierny.

Szukanie w Biblii drugiego dna jest niepotrzebne - antologia różnych syjońskich mitów wielokrotnie przepisywanych i poprawianych. Opisy przyrodnicze w Biblii nie były w swoich czasach metaforami - wtedy ludzie brali je literalnie, wierzyli, że tak właśnie powstawał i ewoluował świat, wielu nadal w to wierzy :wink: Pomysł metafory pojawił się u teologów dopiero gdy postęp nauki obalił większość biblijnych "przyrodniczych teorii" :wink: A wytyczne moralne? W wielu miejsach też przestarzałe, a tam gdzie nadal "dzisiejsze" - nadwyraz podobne do tych z innych religii, czy po prostu z etyki. 10 przykazań jest tak naprawdę takie same w każdej świętej księdze, podręczniku etyki i głowie normalnego człowieka (czy to wierzącego czy ateisty). Równie moralizatorskie i "metaforyczne" są mity greckie :wink:

Ostatnio edytowano 3 lutego 2008, o 20:47 przez d_m, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 3 lutego 2008, o 20:43 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

nazuul napisał(a):
Czy nauka mĂłwi "Boga nie ma?".

Nie, nauka mowi: "Wiara w to, ze Bog istnieje jest dla mnie guzik warta, bo jego istnienie nie moge udowodnic". Jesli sie ma podejscie racjonalistyczne, to raczej trudno mozna uwierzyc w cos, co sie nie widzi i na co nie ma dowodow. Osobiscie nie umiem sobie wyobrazic, jak moze ktos wierzyc w Boga i za razem zgadzac sie z wersja naukowa (faktami potwierdzonymi nauka), wiec sam za siebie tez mysle, ze to dwojmyslenie. Inni tak potrafia, ale wtedy nie maja podejsc racjonalistycznych.

Co do postu Brokera:

Broker napisał(a):
Gdyż czy Bóg nie mógł tworzyć świata za pomoca ewolucji?? Przecierz mógł :wink:

Oczywiscie, ze mogl. Ale dowody na to? Prosze sobie zdawac sprawe z tego, ze wiara nie musi byc racjonalistyczna.

Tytuł:
PostNapisane: 4 lutego 2008, o 16:44 
Moderator
Moderator

A ja uważam, że wierzenie tylko w to co da się udowodnić jest ograniczniem siebie.
Daniel Madzia napisał(a):
"Wiara w to, ze Bog istnieje jest dla mnie guzik warta, bo jego istnienie nie moge udowodnic".

To jest ograniczenie. "Istnieje tylko to co ja widzę", a wszycy wiemy, jak jesteśmy zwodzeni nie tylko przez własne zmysły ale też przez własne wspomnienia.
Tu pojawia się dwójmyślenie - albo człowiek jest sceptyczny albo łatwowierny.

Czyli wszysy wierzący w Boga naukowcy nie sa naukowcami bo zaprzeczaja naturze nauki.
Przecierz po co łączyc naukę z religią? To jest każdego indywidualna sprawa, o że wierzy nie znaczy że jest łatwowierny!!

Tytuł:
PostNapisane: 4 lutego 2008, o 18:28 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

nazuul napisał(a):
A ja uważam, że wierzenie tylko w to co da się udowodnić jest ograniczniem siebie.
"Wiara w to, ze Bog istnieje jest dla mnie guzik warta, bo jego istnienie nie moge udowodnic".

To jest ograniczenie. "Istnieje tylko to co ja widzę", a wszycy wiemy, jak jesteśmy zwodzeni nie tylko przez własne zmysły ale też przez własne wspomnienia.

Zle interpretujesz to, co Ci pisze. Staram Ci sie po prostu wytlumaczy, ze nauce jest obojetne czy jakis Bog istnieje. Naukowiec musi pracowac z dowodami (udowodnic swoje twierdzenia), nie moze sie odwolywac na swoja wiare. Nie chodzi tu o zadne ograniczenie. Jesli chce naukowiec wierzyc w Boga, to niech sobie wierzy. Nie moze jednak za jego pomoca tlumaczyc zjawiska przyrodnicze, bo to nie jest nauka, a jedynie wiara.

Tytuł:
PostNapisane: 4 lutego 2008, o 22:58 
nazuul napisał(a):

Oczywiście, że to powoduje, że pewne rzeczy stają się nieuchwytne, ale taki sceptycyzm, materializm jest stosowany powszechnie w nauce i to daje efekty (ciągły, niezwykle szybki, rozwój wiedzy o świecie). Stosowanie tego w życiu również profituje. Nikt nie twierdzi, że to podejście idealne, ale moim zdaniem NAJLEPSZE. Wyobraź sobie co by było gdyby naukowiec znalazł w płonnej skale pojedynczy otoczak i UWIERZYŁ, że jest to gastrolit i to gastrolit konkretnego rodzaju dinozaura, np. diplodoka. W nauce liczą sie tylko DOWODY, DOWODY i jeszcze raz DOWODY. Każdy kto pozna i zrozumie siłę takiej metodologii w nauce z pewnością z pożytkiem zechce ją stosować w życiu :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 5 lutego 2008, o 08:22 
Administrator
Administrator

W nauce liczą sie tylko DOWODY, DOWODY i jeszcze raz DOWODY.

Ale i tak nie da się wszystkiego wytłumaczyć w sposób naukowy - np. co myślicie na temat Całunu Turyńskiego? Czy można wyjaśnić jego powstanie w naukowy sposób? Uważam, że tam gdzie nauka sięgnąć nie może, powinno się posłużyć wiarą.

Tytuł:
PostNapisane: 5 lutego 2008, o 09:31 
Moderator
Moderator

Osobiscie nie umiem sobie wyobrazic, jak moze ktos wierzyc w Boga i za razem zgadzac sie z wersja naukowa (faktami potwierdzonymi nauka), wiec sam za siebie tez mysle, ze to dwojmyslenie.

W nauce oczywiście że liczą się tylko dowody. W życiu jest inaczej (przynajmniej w moim).

Każdy kto pozna i zrozumie siłę takiej metodologii w nauce z pewnością z pożytkiem zechce ją stosować w życiu

No ja nie. Życie (i wiara) nie jest rzeczą tak prostą, aby dało się w sposób racjonalistyczny podchodzić do życia.
Tak się można spierac bez końca.

W nauce oczywiście. Czy ktoś to kwestionuje?

Tytuł:
PostNapisane: 5 lutego 2008, o 16:07 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Dino napisał(a):
Uważam, że tam gdzie nauka sięgnąć nie może, powinno się posłużyć wiarą.

A gdzie nauka siegnac nie moze? ;) Moze nie mozemy czegos wytlumaczyc dzisiaj, co ale absolutnie nie znaczy, ze nie bedziemy mogli tego wytlumaczyc ani jutro. ;)

nazuul napisał(a):
No to jestem wyjątkiem :shock:

Jestes osoba wierzaca w Boga? No to niestety nie masz podejsc racjonalistycznych. ;)

nazuul napisał(a):

W nauce oczywiście. Czy ktoś to kwestionuje?

Alez oczywiscie, ze tak - Ty. ;)

Tytuł:
PostNapisane: 6 lutego 2008, o 23:23 
Moderator
Moderator

a to gdzie?

Tytuł:
PostNapisane: 7 lutego 2008, o 14:59 
Administrator
Administrator

Dino napisał(a):
Uważam, że tam gdzie nauka sięgnąć nie może, powinno się posłużyć wiarą.

A gdzie nauka siegnac nie moze? ;) Moze nie mozemy czegos wytlumaczyc dzisiaj, co ale absolutnie nie znaczy, ze nie bedziemy mogli tego wytlumaczyc ani jutro. ;)

Podałem właśnie jeden z wielu przykładów, których nie da się wyjaśnić w stu procentach w naukowy sposób. Choćby wspomniany już wcześniej Całun Turyński - naukowcy nie wiedzą, jak mógł powstać, zaś wielu wierzących naukowców uważa to za dowód, iż Jezus naprawdę zmartwychwstał.

Tytuł:
PostNapisane: 7 lutego 2008, o 15:46 
To tak jak np. z filogenezą maniraptorów - wciąż nie do końca wiadomo jak powinno wyglądać "drzewko", kolejne odkrycia poprawiają dotychczasowe hipotezy i za jakiś czas będzie zapewne consensus co do pokrewieństwa między rodzinami. Na razie nie ma, ale to nie znaczy, że mamy wybrać któreś z drzewek i uwierzyć, że to one jest nieomylne, mimo że nowe odkrycia powiedzą coś innego.

Całun Turyński to kawałek płótna - nie wiadomo kiedy powstał, nie wiadomo czy jest: pomalowany, pokrwawiony, naświetlony - nic pewnego nie wiadomo, bardzo dużo przeszedł (pożary, naprawianie). Jeżeli znajdę w lesie stary liść, który ze względu na zniszczenie i mnogość opcji nie da się pewnie dopasować do żadnego konkretnego drzewa w lesie, to NIERACJONALISTYCZNE byłoby przypuszczać, że to liść, który przyleciał z kosmosu. Racjonalistyczne byłoby zaś stwierdzenie, że spadł z któregoś z drzew, tylko nie wiadomo z którego. Stosujesz Dino bardzo stary argument "boga-zapchajdziury". Nie wiadomo skąd się biorą pioruny? Bóg je ciska. Nie wiadomo kto stworzył Całun Turyński? Bóg. Nie znamy przodka żółwi. Bóg je stworzył. Itd...

Tytuł:
PostNapisane: 7 lutego 2008, o 21:33 
Administrator
Administrator

Całun Turyński to kawałek płótna - nie wiadomo kiedy powstał, nie wiadomo czy jest: pomalowany, pokrwawiony, naświetlony - nic pewnego nie wiadomo, bardzo dużo przeszedł (pożary, naprawianie).

Według badań naukowych (;)) Całun Turyński powstał w czasach Jezusa, na pierwszy rzut oka wygląda jak negatyw fotograficzny. Naukowcy stwierdzili, że, aby zaistniało takie zjawisko, musiało wystąpić niespotykane czynniki. Co więcej, Całun przedstawia trójwymiarową postać Człowieka, z ranami świadczącymi o ukrzyżowaniu. Ponadto Człowiek z Całunu w nadzwyczajny sposób przeniknął przez płótno, co zgadza się z wiarą w Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Cytuj:
Stosujesz Dino bardzo stary argument "boga-zapchajdziury". Nie wiadomo skąd się biorą pioruny? Bóg je ciska. Nie wiadomo kto stworzył Całun Turyński? Bóg. Nie znamy przodka żółwi. Bóg je stworzył. Itd...

Nikt nie twierdzi, że Całun Turyński został stworzony przez Boga. Początkowo był tylko płótnem, w które owijano zmarłych. Dopiero po Zmartwychwstaniu, Jezus ukazał się nań.

Polecam stronę ks. Michała Kaszowskiego - www.teologia.pl

Tytuł:
PostNapisane: 7 lutego 2008, o 23:24 
Dino napisał(a):
Według badań naukowych (;))[...]

Dino napisał(a):
Naukowcy stwierdzili[...]

A konkrety? Bo ja czytałem na stronie kreacjonistycznej kiedyś, że naukowcy wykazali, że ludzie żyli w czasach trylobitów :P Co do Całunu - widziałem dokument w tv - badania izotopowe, badania pyłków, badania materiałowe itd. - co badacz, inne oszacowania wieku.

Tytuł:
PostNapisane: 8 lutego 2008, o 16:18 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

nazuul napisał(a):

a to gdzie?

Caly czas byla i jest mowa o nauce, w ktorej nie nalezy poslugiwac sie wiara. Ty twierdziles, ze to ograniczenie...

Tytuł:
PostNapisane: 8 lutego 2008, o 22:17 
Moderator
Moderator

Ja nie miałem na myśli nauki. Popztrz w moje posty. Jeśli chodzi o naukę, to oczywiście, że liczą się tylko dowody. Przecierz o to w niej chodzi. Na szczęście nie jesteśmy już na etapie "nauki" starożytnej, gdzie jeżeli eksperyment nie zgadzał się z teorią, lub ugruntowanymi w świadomości ludzi prawdami, to był przeprowadzony wadliwie. Eksperyment miał potwierdzać aksjomaty.
Pisałem że w życiu nie zawsze posługujemy się racjonalizmem. Pisząc "wiara" nie miałem na myśli wiary naukowca w otoczak który miałby być gastrolitem (fajny przykład Dawidzie :wink: ). Tylko wiarę w Boga.
Nauka, jaką jest paleontologia, jest tylko jedną z dziedzin, którymi się interesuje.
Co do Całunu, to zdaje się, że krzyżując ludzi, Rzymianie wbijali gwoździe w nadgarstek, inaczej nie miałby szans skazany urzymać się na krzyżu.
Na całunie widać ślady krwi (zgodnie z innymi wizerunkami sztuki sakralnej) na dłoniach. Co do datowania, to przecierz wiemy, że bywa różnie, można się w tym pomylić.
Caly czas byla i jest mowa o nauce, w ktorej nie nalezy poslugiwac sie wiara. Ty twierdziles, ze to ograniczenie...

I tu się mylisz. Przecierz ja nie kwestionuję tego że nauka jest ściśle racjonalistyczna.

Jestes osoba wierzaca w Boga? No to niestety nie masz podejsc racjonalistycznych. ;)

Jeżeli chodzi o paleontologię, to oczywiście, że mam.
Natomiast prywatnie nie zawsze mam podejście racjonalistyczne.

Na razie nie ma, ale to nie znaczy, że mamy wybrać któreś z drzewek i uwierzyć, że to one jest nieomylne, mimo że nowe odkrycia powiedzą coś innego.

Przecierz nikt w tej dyskusji nie twierdzi, że mamy uwierzyć w pewne teorie i nie przyjmować do wiadomości zmian! To "oczywista oczywistość".

Tytuł:
PostNapisane: 8 lutego 2008, o 23:05 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

To wiec od poczatku argumentujesz niewyraznie. ;)

Przypuszczam, ze moze chodzic o niezrozumienie z mojej strony. Trudno jest polapac sie w dyskusjach filozoficznych, jak sie nie jest "native speaker". Na pytanie: "Czy nauka mĂłwi "Boga nie ma?"." odpowiedzialem Ci, ze nauce jest zupelnie obojetne czy jakis Bog jest, bo to z nauka nie ma nic wspolnego. Na to odpowiedziales mi, ze to ograniczenie.

Z Twojej wypowiedzi wiec wynika, ze dla Ciebie jest nauka bez wiary "ograniczeniem", z czym sam sie, jak teraz piszesz, nie zgadzasz. Nie wyszlifowales wiec swoj poglad na tyle, by Cie mogli inni uczestnicy dyskusji (szczegolnie ci zza granicy :)) zrozumiec.

Poza tym wszystkim ciagle uwazam, ze nie mozesz miec pogladow racjonalistycznych jesli wierzysz w Boga, bo tego, ze sie nim w sprawach naukowych jednak poslugujesz, nie musisz, jako czlowiek wierzacy (czyli ogolnie myslacy nieracjonalistycznie) w ogole zauwazyc. ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1