Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 19 lutego 2018, o 02:55

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lutego 2008, o 00:24 
Słusznie Danielu.

Nazuul - weźmy chociażby taką Brzytwę Ockhama. Opiera się na niej praktycznie cała nauka. Jak można ją stosować na codzień, a wyłączać wchodząc do kościoła. Tu wtedy mówimy właśnie o dwójmyśleniu. Wiara faktycznie uczy niemyślenia.

P.S. Słyszeliście o tej liście: http://lista.racjonalista.pl/?s=lista :?: Jest na niej Zofia Kielan-Jaworowska, jestem też i ja :P Zapraszam ateistów i agnostyków do wpisywania się :)

Tytuł:
PostNapisane: 9 lutego 2008, o 10:15 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dawid Mazurek napisał(a):
P.S. Słyszeliście o tej liście: http://lista.racjonalista.pl/?s=lista :?: Jest na niej Zofia Kielan-Jaworowska, jestem też i ja :P Zapraszam ateistów i agnostyków do wpisywania się :)

I ja takĹźe :D ;)

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Tytuł:
PostNapisane: 9 lutego 2008, o 11:39 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Też jestem na tej liście, bardzo fajna sprawa :)

Jedna sprawa - mam wrażenie, że utożsamiacie racjonalizm z empiryzmem, a to przecież dwa przeciwstawne nurty :P Zdecydujcie się :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 9 lutego 2008, o 12:36 
Niekoniecznie Edyta. Racjonalizm filozoficzny faktycznie stał w pewnym sensie w opozycji do materializmu, choć tak naprawdę się nie wykluczały :wink: To już w każdym razie temat dla historyków filozofii.

My raczej mówimy o racjonaliźmie światopoglądowym. Zobacz tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Racjonalizm

P.S. Miło Cię widzieć Edyta :wink:

P.S. 2 Paleontologia wydaje się być jedną z tych dziedzin, gdzie większość stanowią niewierzący. Popatrzmy tylko:
paleontologia.pl
administracja: "zjelon", Kasia Adamala, +Karol Sabath
moderacja: ja, "Ortokon"
trzon naukowy: "Piotr", Andrzej Kaim
dinozaury.com
moderacja: ja, Daniel, Tomasz - 3/4 moderatorĂłw :P

Jeśli chodzi o użytkowników - też, jak się wydaje, jest spory odsetek niewierzących (głównie na paleontologia.pl i w starszych grupach wiekowych - refleksa przychodzi zazwyczaj w okresie wchodzenia w dorosłość ;)). Nie każdy się jasno deklarował, więc mogłem pominąć kogoś z grupy trzymającej władzę na obu forach :P

A w świecie nauki to już całkiem: Zofia Kielan-Jaworowska, Jerzy Dzik...

Tytuł:
PostNapisane: 9 lutego 2008, o 21:41 
Moderator
Moderator

Strasznie mnie kusi, żeby się odezwać w tym temacie :wink: , ale nie będę się aktywnie udzielał, to co piszę na paleontologia.pl wystarczy. Zwrócę jedynie uwagę na pewną kwestię statystyczną:

Cytuj:
Jeśli chodzi o użytkowników - też, jak się wydaje, jest spory odsetek niewierzących (głównie na paleontologia.pl i w starszych grupach wiekowych - refleksa przychodzi zazwyczaj w okresie wchodzenia w dorosłość Wink). Nie każdy się jasno deklarował, więc mogłem pominąć kogoś z grupy trzymającej władzę na obu forach Razz

A w świecie nauki to już całkiem: Zofia Kielan-Jaworowska, Jerzy Dzik...

Na paleontologia.pl niewierzący stanowią mniejszość - tylko 26%
http://www.paleontologia.pl/forum/viewt ... 90&start=0
tutaj pewnie podobnie.
Natomiast w świecie nauki trudno powiedzieć, bo nikt nie robił statystyk. Ja Ci mogę równie łatwo wymienić kilku wierzących. :P

Tytuł:
PostNapisane: 9 lutego 2008, o 21:55 
Nawet te 26% procent to dużo w porównaniu z jakimiś 10% w społeczeństwie. Tak czy siak w tamtym temacie zgodziliśmy się, że badanie nie było zbyt miarodajne - zbyt mała próba. Na D.com wierzący z pewnością stanowią przytłaczającą większość, jak wspomniałem już - ze względu na wiek, rozmyślania światopoglądowe to przede wszystkim domena wieku wchodzenia w dorosłość. Natomiast moje przykłady konkretnych osób miały wykazać, że u ugruntowanych pasjonatów ateiści to większość, ile z głosujących na P.pl wierzących to np. użytkownicy jednego tematu ("Co to za kość...") - nie dowiemy się raczej, stąd analiza grupy trzymającej władzę ~= głównych dyskutantów :P Jednocześnie daleki jestem od szeregowania ludzi wg wyznań (lub ich braku) i nie chodziło mi bynajmniej o posłużenie się argumentami: ad populum i ad verecundiam. Faktycznie Mateuszu nie warto toczyć dyskusji na dwóch frontach niezależnie, szczególnie, że D.com to forum raczej młodzieżowe i kilkunastostronnicowy OT jest tu niewskazany, także zapraszam na front zachodni :mrgreen: :lol:

P.S. Myślę, że możemy się zgodzić, że brak odpowiednich badań powoduje, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć dokładnie (w procentach) jaki odsetek ludzi związanych z paleontologią to ateiści (cofam swoje zdanie o większości jako nieweryfikowalne), ale łatwiej jest nam takowych wymienić wśród czołowych paleontologów i głównopiszących forumowiczów, niż np. wśród rodziny, sąsiadów, znajomych - wskazówka, że wśród paleo jest statystycznie istotny wyższy odsetek ateistów niż generalnie w populacji.

Tytuł:
PostNapisane: 11 lutego 2008, o 00:02 
Moderator
Moderator

Oczywiście próba w ankiecie na paleontologia.pl jest zbyt mała, ale wskazywaniem na aktywnych bądź nie też bym się nie sugerował, wszak nie znamy wszystkich stopni naukowych, ani światopoglądów użytkowników. W dodatku kogo nazwiesz aktywnym, a kogo nie? :P
Natomiast o szeregowanie ludzi wg. wyznań itp. Ciebie nie posądzam :) .
Mi jest łatwiej wymienić, spośród swoich znajomych, ateistów, niż spośród naukowców. Mam wielu kolegów ateistów i nie wydaje mi się, by stanowili w naszym społeczeństwie zaledwie 10%, choć moi znajomi też nie są miarodajni jeśli chodzi o ocenę polskiego społeczeństwa.
To tyle.

Tytuł:
PostNapisane: 25 marca 2008, o 10:39 
Permski gad ssakokształtny
Permski gad ssakokształtny

Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Cytuj:
"Nauka i religia najlepiej działają razem"
Nauka i religia uzupełniają się wzajemnie, a nie kłócą - uważa fizyk i teolog ks. prof. Michał Heller, który niedawno został uhonorowany prestiżową nagrodą Templetona, przyznawaną za łączenie myśli naukowej z religijną.
Badania ks. prof. Hellera dotyczą, jak on sam mówi, najważniejszych spraw z jakimi ludzkość ma do czynienia. - Co może być bardziej ważnego niż nauka i religia. Nauka daje nam wiedzę o wszechświecie, o człowieku, o społeczeństwie. A religia daje nam poczucie sensu. Nawet nauka bez poczucia sensu byłaby bezsensowna - powiedział.
Dodał, że zawsze się dziwi, kiedy ktoś zadaje mu pytanie jak pogodzić naukę z religią. - Przecież nauka nie robi nic innego, od samego początku swojego istnienia, jak tylko stara się odcyfrować zamysł boży, który był zawarty w dziele stworzenia - tłumaczył. Według niego, fakt, że jakaś osoba obdarzona jest łaską wiary nie oznacza, że rezygnuje ona z prób poszukiwania naukowego opisu świata. - Do pełni łaski należy to, żeby ona była racjonalna, pełna zrozumienia i właśnie to staram się realizować" - wyjaśnił.
Jego starania związane są z dociekaniem jak wyglądał początek świata. - Kosmologia, nauka o wszechświecie, jest bardzo bujnie i dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Napływ danych empirycznych jest kolosalny. Sięgamy naszymi obserwacjami wstecz o prawie 13,5 mld lat. Brakuje nam jeszcze tych kilkunastu pierwszych sekund istnienia wszechświata - powiedział Heller.
Zaznaczył, że dane te napływają ciągle. Także w tym roku pojawią się nowe, znaczące informacje. Mają ich dostarczyć eksperymenty, które będą wykonywane za pomocą nowego akceleratora cząstek elementarnych w Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą oraz pomiary kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła (pozostałości po Wielkim Wybuchu) dokonywane przez satelitę PLANCK, który na jesieni ma być umieszczony na orbicie okołoziemskiej przez Europejską Agencję Kosmiczną.
- Świat naukowy trzyma kciuki za wyniki eksperymentów w CERN-ie. Głównym pytaniem jest czy istnieje cząstka Higgsa czy nie istnieje. Wydaje się to bardzo drobnym szczegółem. Rzeczywiście ta cząstka Higgsa, jeśli istnieje, to jest bardzo, bardzo maleńka, ale od niej strasznie dużo zależy. Od tego, czy stwierdzimy jej obecność czy nie, zależy prawdziwość tzw. modelu standardowego cząstek elementarnych. Nic więc dziwnego, że wszyscy na to czekają. Jeżeli tej cząstki się nie odkryje, ten model się nie zawali, ale trzeba go będzie dość radykalnie przebudować. Natomiast sztuczny satelita PLANCK, który jest w przygotowaniu, ma nas zbliżyć jeszcze do tych najwcześniejszych momentów istnienia wszechświata. W tej chwili na orbicie jest satelita, który nazywa się WMAP, PLANCK ma być jego następcą. Każdy następny instrument tego typu daje nam dokładniejszą wiedzę. Nic dziwnego, że kosmologowie i fizycy z zapartym tchem czekają na to. Jeszcze bardziej z zapartym tchem niż na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych - powiedział kosmolog.
Jak poinformował prof. Heller, swoją nagrodę Templetona, która wynosi 1,6 mln dolarów (więcej niż nagroda Nobla), chce przeznaczyć na założenie Centrum Kopernika. - Jest to inicjatywa wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskie Akademii Teologicznej w Krakowie - wyjaśnił. - Celem tego centrum będzie badanie relacji między nauką, filozofią, teologią w sensie dyscypliny akademickiej.
- Na świecie dużo się w tej dziedzinie robi. W Polsce też nieco, ale przydałoby się więcej. Po ogłoszeniu tej nagrody prasa zagraniczna niezwykle się tym Centrum Kopernika zainteresowała. Największe dzienniki i media światowe. To świadczy też o zapotrzebowaniu i być może trochę o egzotyce tego. Ale wszystkie rzeczy, które są bardzo potrzebne a zaniedbane, wydają się egzotyczne - powiedział.
To centrum, jak wyjaśnił, w pewnym sensie już istnieje. - W Krakowie mamy grupę ludzi, która się nazywa Ośrodkiem Badań Interdyscyplinarnych. Mówi się na to OBI, a członkowie tej grupy to oczywiście OBI-boki. Pracujemy już od dawna. Stworzenie Centrum Kopernika będzie sformalizowaniem działalności tej grupy. Ona będzie też niewątpliwie stanowiła jądro Centrum Kopernika - mówił Heller.

całość pochodzi z onetu
ps. Co to są te cząstki Higgsa?

Tytuł:
PostNapisane: 25 marca 2008, o 19:39 
Zobacz tu Krzysiu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bozon_Higgsa

Tytuł: Re: Racjonalista
PostNapisane: 3 września 2014, o 21:54 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Czytałem kiedyś na tej stronie, jak to powinno się hodować ludzi w państwowych laboratoriach, w których można by było sobie wybrać, jakie geny będzie miało dziecko... Ci ludzie są CHORZY!

PostNapisane: 3 września 2014, o 22:29 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Jaszczurka napisał(a):
Czytałem kiedyś na tej stronie, jak to powinno się hodować ludzi w państwowych laboratoriach, w których można by było sobie wybrać, jakie geny będzie miało dziecko... Ci ludzie są CHORZY!

Nie sądzę, by na poważnie była tam mowa o eugenice sensu stricte ("hodowanie" przyszłych sportowców czy naukowców), a prędzej o badania czy monitoring pre-prenatalny. Warto przytaczać oryginalną wypowiedź, gdyż cytowanie z pamięci może deformować pierwotną treść.

PostNapisane: 17 listopada 2014, o 11:12 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Umieściłem tu wcześniej link do artykułu na omawianej stronie, w którym chwalono kazirodztwo -- i to usunięto!

PostNapisane: 17 listopada 2014, o 19:51 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Powinieneś wiedzieć dlaczego.
Prostuję: to nie był "link do artykułu", ale do wątku forumowego, gdzie nie "chwalono", ale dyskutowano o celowości penalizacji.
Koniec tematu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1