Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 19 lutego 2018, o 02:53

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2006, o 10:56 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Tak jest chyba wszÄ?dzie na ??wiecie, nie tylko w zwoleniu

Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2006, o 13:20 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Ci ludzie uwa??ajÄ? siÄ? za mÄ?drych, a nawet nie umiejÄ? odr????niÄ? pterozaura od dinozaura, c???? za ignorancja. Nic dziwnego ??e idziemy do samozag??ady.

Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2006, o 12:03 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Owszem, ludzie tacy sÄ?, ale nie ma co na??ekaÄ?, przecie?? gdyby nas spytali co?? na temat np jakiego?? trudnego dzia??u astronomii, chemi, czy te?? biologii, r??wnie?? byli by??my bezsilni, na to ju?? siÄ? nic nie poradzi

Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2006, o 12:07 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

No w??a??nie, nie ka??dy musi siÄ? interesowac tym samym co my.

Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2006, o 12:11 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Uwa??am, ??e my powinni??my wytykaÄ? takie b??edy innym (te najbardziej ra??Ä?ce), ale r??wnie?? nie gniwaÄ? siÄ? na to, jak kto?? inny nas poprawia, bo wyobra??am sobie ile ka??dy z nas ma w g??owie b??Ä?dnych informacji, z r????nych dziedzin nauki i techniki. Tak to ju?? jest w naszym spo??ecze??stwie, ale i tak w polsce jest du??o lepiej ni?? w USA, tam naprawdÄ? ogrom ludzi jest bardzo ma??o wykszta??conych, a np w Anglii, ludzie w liceum my??leli, ??e Polska le??y gdzie?? w Azji, tak nam opowiada??a nasza nauczycielka

Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2006, o 12:31 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

JA my??le podobnie jak Danu, nie czepiam sie inych tylko za to, ??e interesujÄ? sie czyms inym ni?? ja. A co do tego, ??e w USA uczÄ? gorzej- owszem zgadzam siÄ?, ale w Polsce te?? zdarzajÄ? sie takie przypadki 9na przyk??ad nauczycielka uczÄ?ca pierwszaki, ??e Krzysztof Kolumb by?? "znakomitym polskim odkrywcÄ?".

Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2006, o 12:50 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Tak takie rzeczy siÄ? zdarzaja i to pewnie bÄ?dzie coraz wiÄ?kszy problem naszego spo??ecze??stwa, coraz wiÄ?cej ludzi zostaje nauczycielami, a w rzeczywisto??ci nie sÄ? do tego upowa??nieni, ??yjemy w XXI wieku, a zamiast lepiej jest du??o gorzej, mo??e u nas nie jest to tak widoczne, ale to co siÄ? dzieje w szko??ach na ca??ym ??wiecie, to a?? szkoda gadaÄ?

Ostatnio edytowano 17 września 2006, o 18:43 przez Danu, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2006, o 18:36 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Zaraz zaraz. Nie przesadzajcie. Ja tam widzÄ? r????nicÄ? np. w por??wnaniu z XIV wiekiem (czy kto?? umie czytaÄ?? Nikt siÄ? nie odzywa... :? ). Dzi?? jest du??o lepiej, ale i tak ludzie ma??o wiedzÄ?. W ameryka??skich szko??ach panuje coraz wiÄ?kszy luz. Nied??ugo intelektualny pracownik-Polak w USA bÄ?dzie na wagÄ? z??ota :D .

Tytuł:
PostNapisane: 18 września 2006, o 15:16 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Byc moze zrzucenie rang, jak zarowno licznika nie zabardzo wplyneloby na was i wasza dzialalnosc (choc mam swoje prywatne zdanie na ten temat). Jednek kompletnie nie rozumiem, dlaczego wciaz ignorujecie wszystkie apele. Proponowal bym uwaznie przeczytac posty w temacie Bandwidth limit exceeded (ale skoro pare minut po tym apelu do uzytkownikow znow rozkrecila sie identyczna dyskusja, jestem pewny tego, ze i tak nikt z was nie urwie pieciu minut ze swego cennego czasu by popatrzyc o czym znow tam pisza). Mam nadzieje, ze administratorzy wreszcie zauwaza sytuacje, ktora tutaj panuje juz od sierpnia... taka dyskusja nie ma sensu. Albo bedziemy sie wypowiadac do tematu, albo bedziemy dalej bezmyslnie spammowac forum. Czym roznia sie wszystkie te "zgadzania sie", zyczenia ("ja tobie tez zycze powodzenia", "dzieki, tobie tez", "dzieki", "nie ma za co") itp. od nabijania postow ("ja nie nabijam", "ja tez nie")? Niczym. W obu wypadkach chodzi o posty rodzaju nabijajaco-spammerowskiego - czyli o posty kompletnie niepotrzebne. Warto chyba znow uaktywnic czat, bo widocznie sobie z nim to forum mylicie...
Administracjo, ratuj wreszcie. Czlowieka nie ma u komputera dwie godziny, a potem musi sie przetluc dziesiatkami nedznych postow (wlacznie z tym, bo i on bylby tutaj w normalnych okolicznosciach zbedny)... Tak samo jest w watkach, gdzie niby chcemy, by nas pan Karol poprawial. Ale czy juz kiedy ktos zastanawial sie nad tym, czy czlowiekowi w ogole chce sie przegrzebywac taka iloscia smiecia, by na koniec dobrnal do jedynego sensownego posta? Chyba nie...
No i na koniec tez warto przypomniec, ze TRANSFER nie spi... przygotujcie sie, ze gdzies okolo 22-26 wrzesnia padnie cala strona, wraz z forum... :|

Tytuł:
PostNapisane: 9 kwietnia 2008, o 14:54 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Sorka że odkopuję stary temat.
Generalnie w szkole nie mieliśmy nic o dinozaurach. Ale w książkach z geografii chyba coś tam był napomknięte. Nie pamiętam, co było źle, ale coś tam mi nie pasowało. Wiadomo, nikt nie lubi jak się go poprawia, szczególnie jak uczeń poprawia nauczyciela z jego własnej dziedziny. Przeczytałem Wasze wypowiedzi - to jest jakiś horror. Żeby karać uczniów za drobne uwagi i poprawy....... Generalnie system szkolnictwa w Polsce jest słaby - promuje przeciętnych, a wybitni mają siedzieć cicho i zakuwać nieprzydatne im rzeczy. Np. po co humanistom dogłębna analiza zjawisk fizycznych, wzory itp. Denerwuje trochę nastawienie na wiedzę, a nie umiejętności.
Ale jest światełko w tunelu:
Parę miesięcy temu mój Ćwiczeniowiec z p. rzymskiego (bardzo miły i inteligentny człowiek) prowadząc konwersatorium z inną grupą rzucił coś o ptakach, że pochodzą od dinozaurów i wspomiał, że wskazują na to nowe znaleziska z Chin. Zapytał czy wiemy, co było pierwsze - lot czy pióra - no to mu odpowiedziałem. Nie rozwijaliśmy tematu, bo w końcu to ćwiki z rzymu a nie ewolucjonizm, poza tym ja byłem zajęty pisaniem kartkóweczki :P , bo chciałem poprawić na 5, bo ocena taka dawała zwolnienie z jednego pytania na egzaminie.
Ale niektórzy z Was mieli fajnie - mogli prowadzić lekcje o dinozaurach. :roll: . Szkoda, że ja nie miałem takiej możliwości.......

Tytuł:
PostNapisane: 9 kwietnia 2008, o 16:52 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

nazuul napisał(a):
Generalnie system szkolnictwa w Polsce jest słaby - promuje przeciętnych, a wybitni mają siedzieć cicho i zakuwać nieprzydatne im rzeczy.

A ciekawe. Nasza pani od biologii (teraz mam na mysli szkole srednia, choc w podstawowce tez sie nauczycieli poprawialo :P) prawdopodobnie nie lubila moich popraw, bo w takich sytuacjach bywam nieznosny i potem zanudzam wiekszosc ludzi wzmiankami na temat "nowych badan naukowych". :oops: Jednak mialem potem mozliwosc prowadzic przed klasa zajec (dwie godziny na temat dinozaurow - oczywiscie zdazylem tylko najprymitywniejsze podstawy) i, o dziwo, pani sobie notowala, a koledzy po wykladzie zadawali pytania. ;)

Jesli chodzi o "ciche siedzenie", to chyba u nas jest tak samo. Pewnie, ze wiekszosc nauczycieli nie lubi, jak sie je poprawia, ale trzeba brac pod uwage, ze zakres tematow, ktore musza oni w ciagu roku "przeleciec" pozwala im na zapamietanie podstawowych danych. Jesli taki nauczyciel musi w trakcie trzech lub czterech lekcji zdazyc cala paleontologie, to nie mozemy liczyc na szczegolowe i poprawne dane (nie tylko z tego powodu, ze na to nie ma czasu, ale rowniez dlatego, ze ciagle pojawiaja sie nowe badania, wiec taki nauczyciel musialby niespac, a tylko wkuwac). :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 9 kwietnia 2008, o 18:36 
Moderator
Moderator

Daniel Madzia napisał(a):
choc w podstawowce tez sie nauczycieli poprawialo
ja zaczynałem z tym wstrętnym procederem w zerówce, chodziło o jakieś ptaki o ile pamiętam.
Teraz myślę, że to musiało być dosyć źle odbierane przez tą Panią.
Ale co innego forum, gdzie trzeba się poprawiać, aby się wyprowadzać z błędów.
Daniel, nie ma czegoś takiego jak "najprymitywniejsze podstawy", podstawy są po prostu......... podstawowe :P :wink:
Ale Ci zazdroszczę 2 godzin wykładu o dinozaurach.

Swoją drogą, ile można wymagać od nauczycieli w końcu mają oni przekazać te podstawy każdej dziedziny, aby uczniowie mogli się rozwijać. Myślę, że można im podarować np. sprawę apatozaur-brontozaur, ale już na pewno nie aksjomat o dinozaurowym pochodzeniu ptaków.

Tytuł:
PostNapisane: 9 kwietnia 2008, o 19:25 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

nazuul napisał(a):
Daniel, nie ma czegoś takiego jak "najprymitywniejsze podstawy", podstawy są po prostu......... podstawowe :P :wink:.

A to ja bym sie nie zgodzil... ale nie mam dzis energii do filozofowania... :roll: :wink:

Poza tym "podstawowe podstawy" to chyba maslo maslane. ;)

Tytuł:
PostNapisane: 9 kwietnia 2008, o 19:48 
Moderator
Moderator

Hehe odświeżyłem temat :D
Tak, poziom zależy od szkoły, przecierz napisałem "generalnie" a nie "zawsze".
Mi nie pasuje wyrażenie "prymitywne podstawy" to może "skąpe" albo "wystarczające", "ubogie"?

Cytuj:
zwłaszcza, że dla niej akurat ewolucjonizm itp jest najbardziej zagmatwany
a dla mnie to był najmiej zagmatwany, reszta to były dziwne rzeczy :mrgreen: . U mnie to biologia polegała na sprawdzianach tak raz na miesiąc, może półtora i nikt się tego (prawie) nie uczył, bo nie trzeba było. Ja tam za bardzo nie lubiałem biologii, wolałbym np. przyrodę jako przedmiot. Mówię o LO, bo wcześniej to sie uczyliśmy o zwierzątkach.

Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 18:52 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

u mnie było parę... sam je prowadziłem (oczywiście w podstawówce, bo jeszcze do niej chodzę) ... po prostu dostawałem lekcję lub dwie , wychodziłem na środek klasy i mówiłem o dinozaurach. Wszystko jak w przypadku normalnej lekcji, tylko że mówiłem o dinozaurach..... miałem tych prelekcji sporo... bardzo lubię do nich wracać.... szczególnie od jednej którą wygłosiłem w innej klasie ...
ponieważ w tym czasie miałem konflikt z sporą częścią klasy i na każdym kroku mnie deptali i poniżali , a w tej klasie przyjęli mnie dobrze i zachwycali się prelekcją , choć była trudna w odbiorze ( mówiłem szybko, niewyraźnie, czasami się jąkałem - bo mam wadę wymowy).
Dla ciekawskich. Wykaz moich prelekcji:
Numer jeden - miałem wtedy 7 lat
Numer dwa - na szali gimnastycznej przed całą szkolę na uczniu z pasją - miałem wtedy 8-10 lat (dokładniej nie wiem)
Numer trzy - moja klasa , 11 lat 5, 4 klasa
Numer cztery - kółko przyrodnicze, 11 lat, w okresie kiedy chodziłem do 4
Numer pięć (moja ulubiona) 11 lat, inna klasa czwarta, ale też wtedy chodziłem do piątej
Numer sześć - 11 lat, chodziłem do 4 , głosiłem prelekcje klasie 5
Numer siedem - 12 lat, piąta klasa, głosiłem innej piątek

Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 19:01 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Cytuj:
konflikt z sporą częścią klasy i na każdym kroku mnie deptali i poniżali

No właśnie to mnie wkurza najbardziej - pamiętam, że zawsze tak było jak ktoś miał inne hobby niż reszta :? Dlatego między innymi gratuluje odwagi ;) A na czym dokładniej polegały te "referaty"? Korzystałeś może z czasopisma "Dinozaury" lub z jakiś książek do przygotowania przemówienia?? ;) :D

Pozdrawiam!

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 19:07 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

dinozaurów jeszcze wtedy nie było ... mówię o tych ze szkieletem t-rexa do składania. tych co wyszły w styczniu br. Opierałem się na różnych książkach 9 ahc przez lata sporo się nagromadziło), filmach nagranych na kasetach VHS , czy jak się to nazywa i emitowanych w Discovery Science. podać tytuły ksiązek ?

Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 19:12 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Cytuj:
dinozaurów jeszcze wtedy nie było ... mówię o tych ze szkieletem t-rexa do składania. tych co wyszły w styczniu br.

Jednak były te ze starego wydania - według mnie lepszego ;)

Cytuj:
emitowanych w Discovery Science

Czy nie chodzi czasem o "Jurassica"? a może o "Planetę dinozaurów" i "Wędrówki z dinozaurami"?

Cytuj:
podać tytuły ksiązek ?

Napisz jak możesz na PW (Prywatną Wiadomość ;) ) :D

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 19:22 
Moderator
Moderator

Tomasz napisał(a):
Czy nie chodzi czasem o "Jurassica"? a może o "Planetę dinozaurów" i "Wędrówki z dinozaurami"?
Kilka (tak 4-6 chyba) lat temu był też taki serial na Discovery, nie pamiętam niestety tytułu, ale dużo starszy nawet od "Jurassica", pamiętam, że kiedyś leciał chyba też na tvp2 (chyba w niedzielę przed południem jakieś 11-13 lat temu). Było tam wiele pieknie rysowanych animacji, pamiętam np. walkę stegozaur vs. allozaur (chyba) albo wędrujące stado jakiś ceratopsydów, nie pamiętam za bardzo jakich, bo nawet wtedy nie znałem ich z nazwy, ale teraz wydaje mi się że to były pachyrinozaury.
Może ktoś kojarzy?? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje.

Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 22:16 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

nazuul napisał(a):
Było tam wiele pieknie rysowanych animacji, pamiętam np. walkę stegozaur vs. allozaur (chyba) albo wędrujące stado jakiś ceratopsydów, nie pamiętam za bardzo jakich, bo nawet wtedy nie znałem ich z nazwy, ale teraz wydaje mi się że to były pachyrinozaury.
Może ktoś kojarzy?? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje.

Kojarzyć coś kojarze, ale tytułu nie powiem. Co do animacji to mam je na zakupionej laaadnych pare let temu encyklopedi dinozaurów na CD :P

Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 22:35 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Ten program tytuł mniał "Dinozaury"

Tytuł:
PostNapisane: 24 lipca 2008, o 22:06 
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit

Jezeli chodzi o poziom nauczania poczatkowego (podstawowka +gimnazjum) to naprawde nie mamy sie czego wstydzic :wink: ok system jest przestarzaly i oparty gl. na pamieciowym wkuwaniu niz na kreatywnym mysleniu i na ukierunkowaniu mlodego umyslu na wlasciwe dla niego tory. Ale, moim zdaniem, poziom wiedzy jaki jest przekazywany przez te lata jest naprawde wysoki. Fakt ze paleontologii nie ma za duzo ale znajomosc samej biologi (ew. geografii, chemi) na poziomie naszego gimnazjum powinna ulatwic i zachecic do poznania tej fascynujacej dziedziny (tzn. tych co chca:)). Z doswiadczenia wiem ze Angileskie dzieci idac na studia czy do collage'u znaja owiele mniej tego co, teoretycznie, powinien znac gimnazjalista z zakresu biologi (wliczajac w to paleontologie). Oczywiscie w wiekszosci maja po prostu inny rodzaj wiedzy (praktyczna np. sekcja zaby:)wycieczki, wiecej praktycznych projektow) inny nisz nasze polskie regolki :/ Ale poziom w Polsce jest naprawde DOBRY a ze nie ma w nim miejsca na prehistorie to wina systemu w ktorym to pakuje tylko to co w programie i tyle...

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2008, o 18:51 
Moderator
Moderator

Nie ma co narzekać, że o paleontologii w szkołach mało się uczymy. Tak samo mogliby marudzić fizycy kwantowi, albo producenci serów. Nie można się uczyć wszystkiego. Licealista i gimnazjalista powinien dobrze znać teorię ewolucji i ważniejsze wydarzenia z historii Ziemi. Jak ktoś chce się dowiedzieć więcej, może dowiedzieć się sam. Chociaż szkoła takim indywidualistom powinna pomagać. O szkołach brytyjskich słyszałem straszne rzeczy, ale nie dotyczy to oczywiście uniwersytetów.

Tytuł:
PostNapisane: 6 listopada 2009, o 19:46 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Ja w szkole też prowadziłem referat o dinozurach na przyrodzie. W podręczniku mieliśmy dwa tematy o prehistorii, poświęcone były jednak tylko gadom. A na dzień dzisiejszy piszę artykuły o paleontologii do gazetki szkolnej :D

Tytuł: Re: paleontolodzy a religia
PostNapisane: 13 lipca 2012, o 20:39 
Ten i kolejne posty wydzielone z:
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 576#p47576

Tak po za tym: jeżeli system nauki w gimnazjum jest "skopany", to co powiesz o liceum po reformie licealnej 2012? To dopiero dno. W I klasie liceum kontynoujesz program z gimnazjum, a w drugiej i trzeciej zaczynają się schody. Otóż osoby na profilach scisłych mają mieć mocny ograniczony polski, a zamiast historii i WOS-u jedną w tygodniu godzinę "bloku historyczno-społecznego". Tymczasem humaniści zamiast geografii, biologii, fizyki i chemii będę mieli jeden przedmiot - przyrodę, z tak "ambitnymi" tematami jak "zdrowie i uroda", "śmiech i płacz", "największe i najmniejsze", "polscy odkrywcy", "woda - cud natury". Zresztą, żeby nie być gołosłownym:
http://fizyka.zamkor.pl/images/material ... 290609.pdf
Chyba MEN chce by Polacy robili za miskę ryżu i umieli stawić "X" w odpowiednim polu karty wyborczej.
Cóż, ćwierćinteligentami łatwiej rządzić ....

Tematy może i brzmią "ambitnie", ale to tylko slogany a z dalszej części PDFa wynika, że jednak można to poprowadzić w ciekawą stronę. Na ile profesjonalnie - to już oczywiście zależy od nauczyciela. Z obniżającym się z roku na roku poziomem liceów i z bublami w kolejnych reformach nie będę dyskutował - spokojnie :)

Spodobało mi się za to to:
Cytuj:
5. Nauka i pseudonauka. Uczeń:
[...]
4) formułuje i uzasadnia własne opinie na temat homeopatii i „szkodliwej chemii”;
5) wykazuje, że „teoria inteligentnego projektu” nie spełnia kryteriów teorii naukowej;
6) wyjaśnia, w jaki sposób nauka odtwarza historię geologiczną Ziemi.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1