Świętokrzyski tetrapod

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
d_m

Świętokrzyski tetrapod

Post autor: d_m »

Super, że Forum wróciło i że w całości :) Trochę się w świecie paleontologii działo. Na początek warto wspomnieć o wczorajszo-dzisiejszym medialnym szale tetrapodowym. No ale na pewno wszyscy już widzieli/czytali, prawda? :) Przypominam: z początku środkowego dewonu kielecczyzny opisano tropy tetrapodów w osadach marginalno-morskich. Znalezisko ma OLBRZYMIE znaczenie dla ustalenia chronologii i charakteru wyjścia kręgowców na ląd. Na tyle duże w każdym razie, że zasłużyło sobie na artykuł okładkowy Nature, filmik, rezerwat i... konferencję prasową dziś w PIGu, na której zresztą miałem przyjemność być obecny :)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Racja, o tetrapodzie słyszeli chyba wszyscy, nawet ci, którzy wcześniej nie wiedzieli (a niektórzy dalej nie wiedzą), co to w ogóle jest tetrapod (to chyba coś z iPodem ma wspólnego...) :) Swoją drogą ciekawe, czy na forum po tak długiej przerwie będzie jeszcze ktoś zaglądać.

------------------------
Let's keep evolving!

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kahless »

Jeszcze parę dni i znowu będą tu wpadać starzy forumowicze. Ja się nie mogłem doczekać ponownego uruchomienia. Teraz czekam tylko na restart całej strony.
A co do tetrapoda to świetna sprawa z tym odkryciem. Myślę że w Górach Świętokrzyskich jeszcze niejedna sensacyjka zostanie znaleziona. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Fajne, ze forum wrocilo. Odnosnie nowego znaleziska - jestem naprawde pod wrazeniem. Gratulacje! :) To niesamowite, co wszystko sie w Polsce znajdzie. :) Kazdy rok cos superciekawego. Z czym mozna liczyc na rok 2011? :P

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kahless »

Jeszcze rok albo dwa i Polska stanie się jak drugie Chiny. Będziemy znajdować wszystko najstarsze, największe, najbardziej opierzone :D hehehe
To tylko kwestia czasu.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Fajnie, że forum wróciło :D To odkrycie jest przełomowe. Czy też odnieśliście wrażenie, że bardzo mało o tym pisali w polskim Internecie? O wszystkim dowiedziałem się wczoraj z TV, kiedy zawołała mnie babcia żebym włączył u siebie telewizor bo znaleziono "żywego potwora sprzed 400 lat" :lol:

mateusz49
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 12:29

Post autor: mateusz49 »


Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Sudeckie tetrapody

Post autor: Ag.Ent »

Znowu nie do końca w temacie - tym razem o sudeckich tetrapodach :) Nie są aż tak ciekawe jak zachełmiański - przede wszystkim znacznie młodsze (wczesny perm), ale i tak interesujące, bo "nasze" :)

Voigt, Niedźwiedzki, Raczyński, Masztalerz, Ptaszyński. Early Permian tetrapod ichnofauna from the Intra-Sudetic Basin, SW Poland. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology. http://dx.doi.org/10.1016/j.palaeo.2011.10.018.

A skoro jesteśmy przy tetrapodach, to jeszcze o "tetrapodzich" ruchach u afrykańskich dwudysznych:
King et al. Behavioral evidence for the evolution of walking and bounding before terrestriality in sarcopterygian fishes. PNAS. http://dx.doi.org/10.1073/pnas.1118669109.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świętokrzyski tetrapod

Post autor: Ag.Ent »

No to znowu pierwsze tetrapody, a dokładniej to, w jakim środowisku po raz pierwszy wyszły na ląd. Tym razem wybór tematu jest chyba bardziej uzasadniony, bo Gregory Retallack zakwestionował m.in. teorię Grzegorza Niedźwiedzkiego et consortes, że czworonogi "wyszły" z morza, sugerując, że ich pierwszym lądowym ekosystemem były wilgotne, okresowo zalewane lasy.

Retallack GJ. 2011. Woodland hypothesis for Devonian tetrapod evolution. The Journal of Geology 119: 235-258. http://www.jstor.org/stable/10.1086/659144
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 142628.htm
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: Świętokrzyski tetrapod

Post autor: Zatorland_pl »

Ostatnio te znaleziska mnie bardzo zadziwiają. :) Tyle ciekawości u nas. :)

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ